tsh גבוה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

השימוטו: מתקפה על בלוטת התריס

השימוטו היא מחלה אוטואימונית שכיחה, שעלולה לגרום לתת-פעילות של בלוטת התריס. כאשר יש תסמינים, נדרש טיפול תרופתי. מדוע יש להיזהר מרפואה משלימה? מחלת השימוטו היא מחלה אוטואימונית, במהלכה תוקפת מערכת החיסון של הגוף את בלוטת התריס - וגורמת לירידה הדרגתית בתפקודה, עד למצב של תת-פעילות. מצב זה עלול להיות מלווה בגדילת הבלוטה או בניוונה. במקרים נדירים, בעת הרס מהיר של בלוטת התריס, עלולה להישפך כמות גדולה של הורמונים מהבלוטה ולגרום לעודף הורמוני תריס בדם למשך תקופה קצרה. השימוטו הינה אחת המחלות האוטואימוניות השכיחות ביותר. זוהי המחלה השכיחה ביותר, מבין מחלות בלוטת התריס - והיא מוכרת למדע מאז 1912, אז גילה אותה מדען יפני, ששם משפחתו השימוטו. 10% מהאוכלוסייה עלולים ללקות במחלה, שכיחותה אצל נשים גבוהה בהרבה מאשר אצל גברים ביחס של 7 ל-1, והיא פורצת בעיקר בקרב נשים בגיל 30 עד 60. אף על פי שהמחלה יכולה להתפרץ גם אצל ילדים, מחלת השימוטו...
ללמוד עוד על tsh גבוה
השימוטו: מתקפה על בלוטת התריס-תמונה

השימוטו היא מחלה אוטואימונית שכיחה, שעלולה לגרום לתת-פעילות...

מאת: פרופ' איש...
30/10/2017
המדריך המהיר לפענוח בדיקות דם-תמונה

כל כמה זמן יש לעשות בדיקת דם? כיצד יש לקרוא את תוצאותיה?...

מאת: פרופ' חיים...
30/01/2012
תת-תריסיות מולדת-תמונה

להורמוני בלוטת התריס תפקיד מרכזי בתהליכי גדילה וחילוף...

מאת: טל אורון,...
03/10/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לtsh גבוה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

tsh גבוה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, בעלי הופנה לבדיקות דם בשל תסמונת רנו. חלק מהבדיקות שהגיעו תקינו ואילו בדיקה אחת חזרה גבוהה מידי להערכתי: thyroid peroxidase ab -1000 מרפרוף מהיר הבנתי שזה עלול להעיד על מחלת האשימוטו. בעבר ביצע גם בדיקות לבלוטה ואכן יצא tsh גבוה (6.7) אך ft4 תקין. קבעתי לו כבר אז תור לאנדקרנולוג אך זה רק עוד חודשיים. אשמח לקבלת מידע על הבדיקות והאם זה בהכרח מעיד על מחלת האשימוטו? האם יש קשר לרנו שגורם לו לכאבים באצבעות ? האם יש דחיפות בהקדמת התור לאנדקרנולוג? תודה!

אין דחיפות פנה לאנדוקרינולוג פרופ מ קראוס

דר, בני בן 8 ימים, בבדיקת סקירה ראשונה בבית החולים TSH=23 T4=9.4 היום בוצע בדיקת נורמון אנדו תוצאות TSH=32 .17 T3=5.1 T4=1.6 יש לציין כי היתה צהבת בבית החולים. הגענו היום לבית החולים, יום אחרי ברית בגלל שלשול, ישנוניות וחוסר רצון לאכול במהלך כל הלילה. מה יכול להעיד TSH גבוה כאשר ההורמונים T בטווח מעל הנורמה כמתואר? האם יכול להיות קשר בין התופעות שתיארתי לבין תוצאות הנל? האם יש לבצע בדיקות נוספות? תודה

1) שלשול, חוסר אכילה ומצב של דלקת יכולים לגרום לישנוניות וחוסר רצון לאכול- יש לברר קודם כל אם יש זיהום או מחלה הגורמת לישנהוניות 2) רמות אלה של TSH אינן מסבירות בדרך כלל שלשולים וחוסר רצון לאכול 3) כאשר TSH גבוה. גם אם FT4 תקין, מתיחסים למצב כתת פעילות של בלוטת התריס 4) אם לרופא יש חשד לתת פעילות של בלוטת התריס לפני גיל שנהנותנים טיפול בהורמון בלוטת התריס-אלטרוקסין או יוטירוקס. אם אין בטחון שפעולת בלוטת התריס תקינה. מטפלים. הסיכון של אי טיפול הרבה יותר גבוה ומסוכן לתינוק מאשר מתן טיפול כאשר לא צריך

תודה רבה על תשובתך פרופ'. האם קיימים גורמים אפשריים נוספים העלולים לגרום לרמת TSH זו מלבד תת פעילות של בלוטת התריס? במידה וכן, כיצד שוללים אפשרויות אלו?

וגם, האם מתן אלטרוקסין לתינוק ללא בעיית תת פעילות עלול לגרום במשך הזמן לדיכוי פעילות בלוטת התריס? שוב תודה

לא נכון. אפילו 3 שנים של טיפול לא מדכאות את הבלוטה

האם יש סכנה בtsh גבוה (5.3) שלא מטופל בכדורים? האם זה משפיע או מושפע מכולסטרול גבוה (220)? האם ניתן להפסיק יוטירוקס אחרי שמגיעים לאיזון או שיש טיפול אחר שרק מוביל לאיזון ולא לכל החיים? תודה מראש

לאה שלום אם אינך בהריון אז לא מסוכן אבל מחייב מעקב. לרוב הטיפול ביוטירוקס הוא לתמיד. TSH גבוה עלול לגרום כולסטרול גבוה (לא ברמה כזו)

שלום, אני בחור בן 26 בריא בד"כ. לפני כ 7 חודשים החלה לי נשירת שיער קיצונית. בממוצע מאות שערות נשרו כל יום. גם נשירת שערות מהגבות וגם מהריסים. לאחר מספר חודשים החלו להופיע לי במקביל כאבי מפרקים, כאבי שרירים, עייפות, רובד לבן על הלשון, נדודי שינה, הציפורניים הפכו ללבנות והפסיקו לגדול, בעיות ריכוז וזכרון, כמות היציאות פחתה וירדתי 10 ק"ג(באופן בלתי מוסבר). ביצעתי בדיקות דם ויצא כי הברזל בדם נמוך(59) ובי 12 נמוך(331) והפריטין 30. אני צמחוני כבר עשר שנים. כרגע אני מקבל זריקות של בי 12. לקחתי תוספי ברזל במשך חודשיים( פריפול, 3 פעמים ביום בדיוק על פי ההתוויות) ובבדיקת דם האחרונה רמת הברזל ירדה ל 25 אבל ההמוגלובין תקין (15). ביצעתי בדיקות לבלוטת התריס ויצא בבדיקה אחת TSH תקין ובאחת TSH גבוה אבל T3 ו T4 תקינים בשניהם. ביצעתי בדיקת קולונוסקופיה+גסטרוסקופיה ודם סמוי כי הרופא רצה לשלול דימום ויצא שהכל שלילי/תקין. הרופא לא נראה מודאג שהברזל ממשיך לצנוח(למרות שלקחתי 3 פעמים ביום כדורי ברזל במשך חודשיים) ולא רוצה לתת עירוי ברזל. מומחית פה ולסת שביקרתי אצלה בגלל השינויים בלשון טענה שהשינויים בפה הם כתוצאה של חסר בברזל ושאני צריך לפנות להמטולוג בדחיפות. האם יש הסבר מדוע הברזל ממשיך לצנוח למרות התוספים הרבים? האם אני צריך לפנות להמטולוג? אשמח לדעת מה ההמלצה שלך? אני מרגיש מאוד חלש, השיער נושר ויש לי המון סימפטומים. יש לציין כי ביצעתי בדיקות לכל מחלות המין למיניהן ול HIV(מספר פעמים) והכל שלילי/תקין. מצטער שזה ארוך, תודה רבה!!

על מנת לדעת האם יש חסר ברזל אני זקוקה חרמת הפריטין, הברזל, הטרנספרין וההמוגלובין, לםי נתונים אילו אוכל לענות.

אוקיי, התוצאות להלן:: פריטין- 30 ng/mL ברזל בדם- 25ug/dL המוגלובין עדכני- 14.2 טרנספרין- 197 mg/dL וסטורציה של ברזל 50.17% . תודה על המענה!

הערכים לא ברורים בשאלה אך אם מבינה נכון סטורציית טרנספרין היא 17 אחוז ופריטין 30? אם כך אין חסר משמעותי בברזל ולא אמורים להיות סימפטומים .

שלום, סטורציית הטרנספרין היא 50% והפריטין 30. שוב תודה!

שלום, לא קיבלתי מענה לשאלתי בקשר למחסור בברזל. סטורציית הטרנספרין היא 50% ולא 17% כפי שרשמת והפריטין 30. תודה רבה.

לפי הערכים שציינת לא נראה שיש חסר ברזל משמעותי ואיני רואה צורך בטיפול.

פורומים בנושא tsh גבוה
פורום אנדוקרינולוגיה והפרעות בגדילה בקרב ילדים
פרופ' צבי צדיק ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לאנדוקרינולוגיה והפ...
פורום גיל המעבר וטיפול הורמונלי חילופי
ד"ר משה זלוצובר ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים לבעיות גיל מעבר, א...
פורום סוכרת נעורים (סוג 1) טיפול והתמודדות
ד"ר אסף אורן ישיב לשאלות בנושא סוכרת נעורים (סוכרת סוג 1).