פמפיגוס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פמפיגוס: פוצחה התעלומה

מדענים ישראלים הצליחו לחשוף את הבסיס הגנטי למחלת העור, שנחשבת לנדירה אך מסכנת חיים. מומחה: מדובר בגילוי שיש לו השלכות למחלות אוטואימוניות נוספות מחקר חדש שבוצע במשך עשור במחלקת עור של המרכז הרפואי איכילוב חושף את הבסיס הגנטי של מחלת העור הנדירה פמפיגוס, הנפוצה בקרב יהודים. המחקר פורסם היום (א') בכתב העת היוקרתי PLoS Genetics.זה מספר שנים ידוע שהנטייה לפתח את המחלה מוכתבת גנטית, אך הסיבה לכך נותרה עד היום בגדר תעלומה. לאחרונה הצליחה קבוצת חוקרים מבית חולים איכילוב ומאוניברסיטת ת"א בראשותו של פרופ' אלי שפרכר, לפצח את המנגנון. דן וודו, סטודנט לתואר שלישי במעבדת המחקר של מחלקת העור באיכילוב מסביר: "במחקרנו זה, חשפנו את אחד המרכיבים החשובים המסבירים את הנטייה של חולים ממוצא יהודי לפתח את מחלת הפמפיגוס. מצאנו כי חלק גדול מחולים אלה נושאים פגם גנטי אשר מביא לביטוי יתר של חלבון בשם ST18. הדבר המעניין הוא שביטוי יתר זה נצפה בעור...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לפמפיגוס

עור ומין - תמונת המחשה
עור ומין מורסה היא הצטברות מקומית של מוגלה, כתוצאה מנמק והתנזלות של רקמה. פרונקל, למשל, היא מורס...
אלרגולוגיה ואימונולוגיה - תמונת המחשה
אלרגולוגיה ואימונולוגיה השיעול והליחה חונקים את הגרון: מה ניתן לעשות? ממה נגרמת הליחה? האם ניתן למנוע את הופעתה...
מחלות זיהומיות של חלל הפה - תמונת המחשה
מחלות זיהומיות של חלל הפה סובלים מפצעים כואבים ומטרידים בחלל הפה? מומלץ לא להזניחם. אותם פצעים תמימים לכאורה עלול...
ללמוד עוד על פמפיגוס
פמפיגוס: פוצחה התעלומה-תמונה

מדענים ישראלים הצליחו לחשוף את הבסיס הגנטי למחלת העור,...

מאת: מערכת zap...
08/05/2016
פמפיגוס: יהודים סובלים יותר-תמונה

מחקר ישראלי חדש חושף את הבסיס הגנטי למחלת עור קשה, השכיחה...

מאת: מערכת zap...
19/04/2012
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפמפיגוס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פמפיגוס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לבעלי נערכה ביופסיה עקב גירוד עז בכל חלקי הגוף.הוא מוכר מזה 40 שנה כחולה פסוריאזיס. נערכה ביופסיה מכמה נגעים מופשטים.תשובה מיקרוסקופית Suprabasal acantholytic lesion.may beconsistent with pemphigus.

פמפיגוס הינה מחלת עור אוטואימונית הדורשת טיפול מדכא חיסון. עליכם לפנות בהקדם למרפאת עור בבית חולים לצורך ברור נוסף וטיפול בהתאם.

שלום דוקטור. שאלה לגביי פמפיגוס - אני יודע שיש גם סוג ממאיר. השאלה שלי היא האם פצעים/שלפוחיות בשפתיים קורים רק במקרה הממאיר או שזה נכון גם לפמפיגוס וולגריס? לאמא שלי אובחנה המחלה, יש לה בכל מיני מקומות בגוף כולל בפה ובשפתיים, בבית שחי, בבטן ובעוד מקומות. אומרים שזה וולגריס אבל יש ביופסיות שיחזרו רק עוד כמה שבועות ואני תוהה מה הסיכוי שזה לא וולגריס אלא משהו ממאיר. תודה רבה.

סוגיה שאת צריכה לברר מול הרופא שמטפל בכן.. ויודע בדיוק האבחנה

ד"ר שלום, בת 71 מחלות רקע : סרטן שד ו פמפיגוס וולגריס ונוטלת מזה כ -4 שנים פרנדיזון וכרגע על מינון של 5מ"ג ליום ובנוסף נוטלת דקסילנט 30 מ"ג ביום . לפני כארבעה חודשים החלו בירך שמאל כאבים. לפני כחודש הכאבים החריפו ואורטופד קבע כי כנראה מדובר בבורסיטיס טרוכנטרי ובצילום ירך שמאל ללא ממצא משמעותי. התחילה טיפול בפיזיוטרפיה וכעת כעבור 5 טיפולים ללא שינוי בכאב. מאתמול והפעם בצד ימין כאבים חזקים במפשעה ולא יכולה לקום מכיסא וללכת קשה לה. א. האם יש קשר בין הדברים? ב. מה לדעתך יכולה להיות הסיבה? מה לעשות? היא סובלת נורא ואין לי מושג לאיזה רופא מומחה ללכת? רופאת משפחה אפילו לא הסתכלה על המפשעה ונתנה לה כדורים נוגדי דלקת. אנא עזרתך וסיוע שלך באינפורמציה והכוונה כי אני דואגת לה נורא. בתודה מראש

א. יתכן קשר ב. הרופאה - שתחליף קצוע ג. פני לאורתופד לברר אפשרות של שבר בעצמות החיק( פוביס)

שלום ד"ר, אשמח לסיוע שלך בבקשה. אימי בת 71 חולת פמפיגוס וולגריס ונוטלת מזה כ -4 שנים פרנדיזון וכרגע על מינון של 5מ"ג ליום ובנוסף נוטלת דקסילנט 30 מ"ג ביום עקב אפיזודות של הקאות מרובות גרפסים וגזים. זו תרופה נוגדת חומציות. את הדקסילנט נוטלת מינואר השנה ( לפני כן השתמשה בקונטרולוק ועוד לפני כן באומפרדקס ). עד לפני חודשיים נטלה במינון 60 מ"ג. כעת נוטלת 30 מ"ג ביום. לאחרונה היינו אצל נוירולוג בהמלצתה של הרופאה שבקשה שנלך לבדיקה עקב מבט קפוא של אימי. הנוירולוג איבחנה כהתחלה של פרקינסון על פי ממצאים של בדיקה קלינית שביצע לה. להלן התוצאות: ערני עצבים קרניאלים תקינים. כח גס תקין. רפלקסים תקינים. ללא רפלקסים פתולוגים. תצרבלארי תקין תחושה תקינה. ללא הגבלת מבט. רגידיות יותר משמאל ברדיקינזיה. ללא פגיעה בהחזרים פסטוראלים. הליכה תקינה עם פחות טילטול יד שמאל. כאשר עברנו על תופעות הלוואי של הדקסילנט רשום: jerking movements or shaking (tremors) spasms of the hands and feet. א. האם יש קשר בין נטילת הדקסילנט לאבחון? ב. תודה על הכל.

שלום, לגבי הדקסילנט, בשימוש ארוך טווח היא יכולה לגרום לפגיעה בספיגת אלקטרוליטים כגון מגנזיום וקלציום, ויטמין B12, אך אין קשר ישיר בין תיאור המקרה שאת מציגה. לא יזיק לבדוק במידה ולא נבדק קלציום, מגנזיום, זרחן, ויטמין b12.

פורומים בנושא פמפיגוס
פורום אלרגיה ואסתמה
פרופ' נמרוד מימון יענה על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לאלרגיה ואסטמה
פורום אנגיואדמה תורשתית
טלי לוי וד"ר אבנר רשף ישיבו על שאלות הגולשים שנוגעות לאנגיואדמה תורשתית...