אלרגיה לזהב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאלרגיה לזהב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אלרגיה לזהב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום. לפני כמה שנים פיתחתי רגישות לטבעת העשויה זהב לבן. בהתחלה זה התבטא באדמומיות ויובש ובכל פעם שזה קרה מרחתי משחת בטאקורטן שהייתה לי וזה עבר (זה קרה בעיקר בחורף ואחרי הטיפול היה שקט עד החורף הבא). בחורף האחרון (דצמבר) נראה שהאלרגיה החריפה והתבטאה באדמומיות חזקה, יובש מגרד ובועיות מים קטנטנות. הלכתי לרופאת עור שכמעט בלי להסתכל "אבחנה" שזה בגלל שלא הורדתי את הטבעת והיו שם מים שלא התייבשו. ניסיתי להסביר לה שזו טבעת דקה ודיי רופפת כך שזה לא יכול להיות המקרה (יש עליי טבעות עבות יותר שאני מקפידה לנגב מתחתן, אחת מהן, למרבה הפלא מכילה זהב לבן שנוגע בעור ובאצבע ההיא אין לי שום רגישות). לא כל כך היה עם מי לדבר. היא רשמה לי משחת דרמובט. המשחה עזרה מאוד ואכן העור הבריא עם הזמן. הבעיה היא שכשהעור מבריא ואני מפסיקה למרוח הרגישות הזו מתחילה לחזור (אני כבר לא עונדת את הטבעת בכלל 4 חודשים). כבר עברתי 2-3 סבבים של מריחה ו"הבראה" מאז שסיימתי את הטיפול הראשון עם הדרמובט בינואר. אשמח לדעת למה הרגישות חוזרת גם כשהעור לא בא במגע עם הטבעת והאם אני צריכה להחליף טיפול או להמשיך עם הדרמובט למשך זמן ארוך יותר אחרי שנראה שהעור החלים. אני רוצה מאוד לענוד את הטבעת בחזרה, היא טבעת האירוסים שלי ומקומה על האצבע שלי :) תודה מראש והמשך שבוע טוב!

שלום, ממליצה להשלים תבחיני מטלית כולל לסדרה סטנדרטית וקוסמטיקה. רגישות לזהב אינה שכיחה. ציינת כי אינך עונדת את הטבעת זה 4 חודשים ולמרות זאת ישנה פריחה לסירוגין. הרושם כי הרגישות אינה לזהב. בשלב זה, ממליצה על שימוש בסבון צטפיל בלבד, ולהימנע משימוש כרוני בסטרואידים. כעת מומלץ על שימוש משחת אלוקום פעמיים בשבוע ובהמשך במידה ואין הטבה משחת פרוטופיק שאינה מכילה סטרואידים ודורשת מרשם רופא. בהצלחה!

לד"ר מיכל שלום רב, בתי בת ה-7 סובלת מרגישות, כאבים ואדמומיות בתנוך האוזן לאחר שעשינו עגיל לפני כחודש. שמתי משחת סינטומיצין אך כואב לה מאוד ואני גם לא יכולה להזיז את העגיל ולשים עליו אלא רק מסביב. חברה אמרה שכדאי שאקנה לה עגילים מזהב (במקום העגיל הרפואי ששמו בעת הניקוב), אחטא אותו באלכוהול ואשים עליו סינטומיצין (וכל פעם אוציא את העגיל, אחטא ואשים סינטומיצין עד שתעבור הרגישות). אני חוששת שהרגישות תהפוך לדלקת רצינית. אשמח לקרוא תשובתך. תודה מראש מירב.

שלום, הרושם כי מדובר באלרגיה ממגע. ממליצה להסיר את העגיל ולמרח תכשיר מקומי כגון אפלומיצין, פוסיקורט (מכילים אנטיביוטיקה וסטרואיד חלש להרגעת הדלקת) למספר ימים. חשוב להשלים תבחיני מטלית, כולל סדרה של מתכות בינהם ניקל וזהב. במידה ואין רגישות לזהב (לא שכיח), חשוב לענוד עגילים מזהב העשויים מעל 18 קראט.

שלום, אני בת 27, בריאה באופן כללי, סובלת מאז ומתמיד מאסטמה של העור. אלו בדיקות האלרגיה שעשו לי: - בדיקת מטלית אצל רופא עור: אלרגיה חמורה לניקל ולקובלט. - תבחיני עור במרפאת אלרגיה: אלרגיה לקרדית הבית, חתולים ונוצות. מעבר לכך לא עשיתי בדיקות אלרגיה. אני רוצה להזמין אצל צורף טבעת. הוא הציע לי להכין סגסוגת "נקיה" שמכילה 75% זהב ו-25% כסף בלבד. מעולם לא נבדקתי לאלרגיה לזהב ולכסף. - ידועה לך מהי שכיחות האלרגיה לכסף או לזהב? יש לי אפשרות לשלם יותר ולקבל אחוז גבוה יותר של זהב ליתר ביטחון. - האם יש אפשרות לבדוק אלרגיה לזהב ולכסף והיכן מתבצעת הבדיקה (מרפאת אלרגיה בבלינסון/ רופא עור לא מבצעים) תודה.

הסבירות לאלרגיה לכסף או לזהב היא נמוכה אך אצלי במרפאה ניתן לבצע את הבדיקה ואולי גם במרפאות אחרות וודאי עם הצורף שהזהב הוא מעל 18 קראט כל זהב מתחת לכך מכיל גם ניקל בד"כ

ד"ר שלום, מאז שאני ילדה אני סובלת מרגישות לעגילי זהב, בכל פעם שענדתי סבלתי מאינפקציה (גירודים, הפרשות ואודם).. בכל פעם שמאוד רציתי, ענדתי ולאחר מכן סבלתי כמה ימים (חיטאתי את העגילים ואת החורים עם אלכוהול, ומרחתי משחה אנטיביוטית). שאלתי היא כזאת: האם ישנה דרך לטפל בזה ולהעלים את הרגישות הזו??? לאחרונה קיבלתי עגילי זהב עם יהלומים וכל כך חבל לי לא לענוד אותם.. תודה.

לא. ד"ר אכי פרידמן מומחה ברפואת עור ומין דרמו-אסתטיקה www.dr-acky.com