כאב כרוני: טיפול מגנטי ארוך טווח

(1)
לדרג
תוכן מקודם

סובלים מכאבים כרוניים? התייאשתם מתרופות ומפיזיותרפיה? כדאי שתבחנו טיפול בעזרת PEMT, שדה אלקטרו מגנטי פועם. למכשיר אישור FDA, מחקרים המוכיחים יעילותו וגם עדויות חולים. צרכנות רפואית

רופא פנימאי ,מומחה לרפואה פנימית
077-9977112 (מספר מקשר)

הטיפול באמצעות שדה אלקטרו מגנטי פועם (ובלעז: Pulsed electromagnetic therapy, (PEMTהינו טיפול יעיל לכאבי מפרקים, כאבי גב וצוואר, פיברומיאלגיה, נוירופתיה, ומגוון רחב של בעיות בריאות נוספות. הטיפול לא רק מביא להקלה בתסמינים, אלא מסייע לגוף לרפא את עצמו בצורה יעילה ולתקן נזקים בתאים וברקמות.

כל זאת, באמצעות שימוש מבוקר בשדה האלקטרו מגנטי, באופן שאינו גורם לאי נוחות, אלא בטוח ומאושר על ידי ה-FDA האמריקאי ומתאים כמעט לכל אחד. איך זה עובד? מהו שדה אלקטרו מגנטי פועם? מה קורה לתאי הגוף בטיפול? בעזרת

ד"ר יוסף דיין, מומחה לרפואה פנימית ורפואה משלימה, מנהל מרכז דיין לרפואה משלימה, נבחן את כל השאלות הקשורות בטיפול בשדה אלקטרו מגנטי פועם (PEMT) ונביא גם עדויות של שלושה חולים שהתנסו בשימוש במכשיר.

מדוע יש צורך בטיפול מגנטי? מהי המשמעות ה"חשמלית" של פציעה או דלקת בתאי הגוף?

ד"ר דיין: "גופנו הוא מערכת של תאים טעונים במטען חשמלי. אותות חשמליים עוברים דרך העצבים ומפעילים את הרקמות. הפעולות שהתאים מבצעים קשורות בהעברה של חלקיקים טעונים, כמו: נתרן, אשלגן, כלור וסידן, המשמשים סימנים להפעלה וכיבוי של מערכות שונות בתא. כאשר איבר או רקמה נפגעים וניזוקים, עקב תהליך דלקתי ממושך, פציעה או ניתוח, הפעילות החשמלית בחלק מהתאים באזור נפגעת ויוצאת מאיזון".

"במצב זה, התאים אינם מסוגלים לתפקד בצורה יעילה, הם לא מגיבים לגירויים של הגוף ולכן מפריעים לתקן את הנזק שנוצר. זהו המנגנון הגורם לכך שדלקות בגידים ובמפרקים הופכות להיות כרוניות".

מכשיר פולסים. תמונה באדיבות ד"ר דיין
מכשיר פולסים. תמונה באדיבות ד"ר דיין

ומהי ההשפעה הרפואית של הפעלת שדה אלקטרו מגנטי על התהליך הדלקתי או על הפציעה? כיצד, בעצם, מתבצע התהליך הרפואי?

ד"ר דיין: "על ידי הפעלה של שדה אלקטרו-מגנטי בתדירות מדויקת, בעוצמה ובאופן מתאים, אנחנו מסדירים ומאזנים את המטען החשמלי של התאים הפגועים. כך, מתאפשרת הפעלה יעילה של תהליכי ריפוי עמוקים".

"הטיפול לא רק מקל על הכאבים ומשפר את מצב הסימפטומים. לפי מחקרים הטיפול בשדה אלקטרו-מגנטי מעודד שיקום של תאים, כולל תאי עצם ותאי סחוס. חילוף החומרים בתוך התאים הפגועים חוזר לרמה הנורמלית".

"טיפול באנשים שעברו ניתוחים מסוגים שונים הביא לכך שהמטופלים החלימו מהר יותר, סבלו מפחות דימומים וזיהומים, אזור הניתוח היה פחות נפוח אצלם והכאבים היו בעוצמה קלה יותר".

"הטיפול עוזר בסידור מחדש של כדוריות הדם האדומות - ובכך מגביר זרימת דם לאיבר המטופל, מאיץ ומעודד החלמה".
מהי השפעת השדה האלקטרו-מגנטי על חולים עם כאבים כרוניים? לא "מאוחר מדי" לטפל בהם?

ד"ר דיין: "בניסויים שבדקו את היעילות של הטיפול על מטופלים עם כאבים כרוניים, בברכיים או בירכיים, על רקע שחיקת סחוס, נמצא שהיה שיפור גם בכאבים וגם בטווח התנועה של המפרק הפגוע. אותה תוצאה נצפתה גם בטיפול בסובלים מכאב גב או צוואר, על רקע שינויים בעמוד השדרה או מחלות של הדיסק הבין חולייתי. שוב, שיפור משמעותי בכאבים ואיתו שיפור משמעותי בטווחי התנועה. המשמעות היא שהמטופל מסוגל לבצע את התנועות היומיומיות ללא קושי - ולכן לא נזקק לכדורים נגד כאבים".

"תופעות כואבות ובלתי ניתנות לטיפול, כמו נוירופתיה סוכרתית, או בעקבות נזק של תרופות, וכן נוירלגיה, לאחר דלקת של עצב תחושתי, משתפרות - והמטופלים מדווחים על ירידה בעוצמת הכאבים. בשל האופי של התרופות, המשמשות לטיפול במצבים אלה, ותופעות הלוואי הקשות שלהן, ההשפעה של הטיפול היתה עצומה".

האם הטיפול בכל בעיה רפואית נעשה באותה עוצמת שדה אלקטרו מגנטי?

ד"ר דיין: "השדה האלקטרו מגנטי שהמכשיר מייצר הוא קבוע - בכיוון שלו. השדה מופעל ומופסק; כלומר: פועם, בתדירות הנחשבת נמוכה יחסית, במונחים של חשמל ומגנטיות. לכל בעיה או איבר יש פרוטוקול טיפול מסודר ומותאם. הטיפול משתנה, במונחים של עוצמת השדה וקצב הפעימות. השדה משפיע על קרום התא, על הקולטנים הקשורים לקרום ועל משאבות הנמצאות בתוכו. כל אלה מאפשרים לתאים פגועים 'להתיישר' עם האותות המגיעים מהסביבה. אם עד כה, הנסיון לתקן את הנזק נתקל בחוסר שיתוף פעולה של חלק מהתאים, עתה התגובה שלהם מסונכרנת והריפוי נעשה אפשרי".

כמה טיפולים נדרשים? האם המכשיר איננו מסוכן? האם כל אדם יכול להיעזר במכשיר הזה? מתי ניתן לצפות להחלמה?

ד"ר דיין: "מספר הטיפולים הנדרש תלוי באופי הבעיה, היקף הנזק וגורמים נוספים הקשורים במטופל עצמו. כאשר מדובר בבעיה כרונית באדם מבוגר - הטיפול לרוב נע בין 10 לבין 15 מפגשים, כל מפגש בממוצע כחצי שעה. הטיפול בטוח לגמרי, אך עד שיהיה מידע נרחב יותר, נמנעים מטיפול בנשים בהריון. כמו כן, הטיפול אסור לבעלי קוצב לב. כל יתר האוכלוסייה יכולה ליהנות עכשיו מטיפול פורץ דרך זה, שהיה עד כה נחלת ספורטאי צמרת, רקדנים ואמנים".

תגידו שלום לכאב. אילוסטרציה: שאטרסטוק
תגידו שלום לכאב. אילוסטרציה: שאטרסטוק

שלושה חולים שעברו טיפול אלקטרו מגנטי מספרים על התנסותם.

א. לוי, בן 56 מנתניה, מספר: "סבלתי כ-4 שנים מכאבי גב, כתוצאה מבלט דיסק. אחרי כירופרקט ואחרי פיזיותרפיה, עם הקלה זמנית בכאבים, החלטתי לעבור טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים".

איך השפיעו עליך הטיפולים האלקטרו מגנטיים?

"עברו כ-6 חודשים ואני מרגיש הקלה של 80%. אני מאוד מרוצה. אשתי, שסבלה מכאבים בברכיים, כתוצאה מעליה במדרגות, מזה כ-3 שנים - גם עברה טיפולים וחשה הקלה משמעותית. אני מבין שהטיפול מגיע לשורש הבעיה, לתאים עצמם - ולכן ההקלה משמעותית".

דן לוי, בן 32 מתל-אביב, מספר: "אני אוהב לרוץ - ובשנים האחרונות אני רץ בתחרויות בחו"ל, ריצות שטח של 15 ק"מ ומעלה. בשנים האחרונות סבלתי מדורבן בעקב, מכאבים בברכיים ומכאבי גב עם הקרנות לרגליים. לאחר שקיבלתי זריקת קורטיזון לכף הרגל ועברתי 15 טיפולי כירופרקטיקה, כדי להפסיק את כאבי הגב, חשתי הקלה זמנית - ויומיים אחרי כל תחרות, הגב מאוד הציק לי".

איך השפיעו עליך הטיפולים האלקטרו מגנטיים?

"הגעתי למרפאה ועברתי טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים, כי הבנתי שזה טיפול משקם. הבנתי שהטיפול אפילו עבר את אישורי ה-FDA, כלומר: נמצא יעיל. ואכן, מעדות אישית שלי - הטיפול באמת יעיל. הגב לא כואב, הדורבן לא חזר והברכיים מתפקדות. אני מאוד מרוצה, מה גם שכל הטיפול הוא ללא כדורים וללא זריקות - והאפקט הוא לטווח ארוך. עברו כבר 8 חודשים".

שרה.ל בת 70 מתל אביב היא אישה שסובלת מכאבי מפרקים מזה 4 שנים: "כואבת לי הקיבה מרוב שתיית כדורים ,עליהם המליצו הרופאים".

איך השפיעו עליך הטיפולים האלקטרו מגנטיים?

הגעתי למרפאה ולאחר אבחון ותשאול של כ-30 דק' עם הרופא התחלתי טיפול בפולסים מגנטיים. היום אני כבר לאחר הטיפול ה-10 ומאוד מרוצה. אני מרגישה טוב מאוד,ישנה טוב יותר, הכאבים ירדו ב 80% והכל ללא תרופות וללא זריקות".

ד"ר דיין יוסף בע"מ
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים. לעיתים רחוקות לא נוכל להעביר את הבקשה, או שהיא תועבר באיחור. לכן, בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום