גרייבס והריון

דיון מתוך פורום  כירורגיה אנדוקרינית

07/10/2012 | 09:22 | מאת: רותם

שלום רב, אני נשואה בת 29, במאי 2011 עלה בבדיקת דם כי אני סובלת מיתר פעילות של בלוטת התריס. התחלתי טיפול תרופתי אצל אנדוקרינולוג. מטרת הטיפול לפי הרופא הינה להגיע למצב בו הגוף מאוזן ללא כדורים כלל. התחלתי לקחת מרקפטיזול (חצי כדור, 10 מ"ג, כל יום) ונורמיטן (חצי כדור, 12.5 מ"ג, כל יום). במשך השנה וחצי האחרונות, אני בביקורת כל חודשיים, כאשר הרופא מוריד לי מינון לאט לאט וכיום אני מאוזנת ולוקחת חצי כדור מרקפטיזול שלוש פעמים בשבוע וחצי כדור נורמיטן כל יום. השאיפה של הרופא היא להמשיך להוריד את המינון כל חודשיים עד שאהיה מאוזנת ללא כדורים. לכל אורך התהליך הרופא המליץ כי לא רצוי להכנס להריון ואף אסר זאת, מחשש לנזק לעובר בעקבות הטיפול/המחלה. האם אכן לא כדאי להכנס להריון? אני שומעת מגורמים אחרים (רופאי נשים, אנדוקרינולוגים אחרים) שכן אפשר להכנס להריון עם לקיחת כדורים אחרים. מה ההמלצה לגבי הריון וגרייבס? תודה רבה על כל תשובה, חג שמח.

לקריאה נוספת והעמקה

ברגע שאת מאוזנת מבחינת תפקודי בלוטת התריס את יכולה להכנס להריון ללא סכנה מיוחדת לעובר אך דרוש מעקב צמוד ע"י אנדוקרינולוג אחרי תפקודי בלוטת התריס. הריון יכול להפריע בתוכניתו של הרופא להוריד את הטיפול במרקפטיזול, אך הוא יוכל להמשיך בתוכנית זו לאחר גמר ההריון והלידה. פרופ מ קראוס

08/10/2012 | 09:32 | מאת: רותם

תודה רבה פרופ' קראוס על התשובה. אם הריון משבש את פעילות הבלוטה, יש משמעות להגעה לאיזון ללא כדורים? התכנון הוא להיות ללא כדורים כחודשיים, כדי לוודא שהגוף מאוזן עצמאית ואז לנסות להכנס להריון. אך אם ההריון ישבש את האיזון, יש טעם לנסות להגיע לאיזון עצמאית? חג שמח.

מנהל פורום כירורגיה אנדוקרינית