פורום בדיקות מי שפיר וסיסי שלייה

ברוכים הבאים לפורום "בדיקות מי שפיר וסיסי שיליה". מדובר באחת הבדיקות החשובות ביותר במהלך ההריון. השאלה האם לבצע דיקור מי שפיר מעסיקה חלק נכבד מהזוגות המצפים לילד. מטרות פורום זה הן לספק מענה לשאלות העוסקות בדיקור מי שפיר; להסיר חלק מהחששות האופפים את הבדיקה; להסביר מה נבדק באופן שגרתי ומה עוד ניתן לבדוק למעוניינים בהרחבת הבירור ועוד. ניתן לשאול בפורום גם על בדיקת סיסי שלייה, בדיקה חשובה שנערכת בשבועות 10.5-13, בדיקה שבדומה למי שפיר, בודקת כרומוזומים וDNA עוברי בשבועות מוקדמים יותר. חשוב להדגיש כי התשובות שניתנות בפורום אינן מהוות בשום מקרה תחליף לייעוץ גנטי, ואין לראות בהם המלצה רפואית מחייבת. בברכה ד"ר הר-טוב. .
1024 הודעות
894 תשובות מומחה

מנהל פורום בדיקות מי שפיר וסיסי שלייה

17/07/2018 | מאת: עמנואל

פרופסור שלום אשמח לעזרתך בבקשה: אני בת 38 אוטוטו 39. בהריון מטיפול הפרייה לאחר טיפולים רבים ומזרע תורם. כעת אני בשבוע 13. ביצעתי לפני כשבוע שקיפות עורפית להלן התוצאות: CRL: 55 mm NT: 1.20 mm . הערכת סיכון לתסמונת דאון לפי גיל האם בלבד 1:128 סיכון לפי גיל האם ונתוני הבדיקה 1:711 תוצאות בדיקות דם "סקר שליש ראשון" PAPP-A ריכוז 1862.6 mU/L, MoM 0.77 . Free BHCG ריכוז 144.2ng/mL Mom 3.42 NT ריכוז 1.2 mm MOM 1.05 תסמונת דאון הסיכון הסטיסטי עפ"י גילי בלבד 1:150 הסיכון הסטיסטי עפ"י גילי בשילוב תוצאות בדיקת השקיפות העורפית והבדיקות הביוכימיות 1:180 סיכום התוצאה: סיכון מוגבר ללידת תינוק עם תסמונת דאון. רציתי לדעת האם כדאי לעשות בדיקת סיסי שליה במצב הזה או שבגלל שאני בשבוע 13 כבר עדיף שלא ומה הסיכוי ללדת ילד עם תסמונת דאון עפ"י הנתונים האלה. אני דואגת נורא ואשמח לקבל ממך כל אינפורמציה אפשרית והכוונה. תודה רבה

שלום עמנואל.
גם לפי הגיל וגם לפי תוצאות סקר טרימסטר ראשון-יש המלצה לבצע בדיקה - סיסי שליה או דיקור מי שפיר. לגבי סיסי שליה- את בשבוע גדול יחסית ולכן קשה לי להאמין שתצליחי להשיג תור בשלושה-ארבעה ימים הקרובים, ולכן כנראה שתצטרכי לחכות לדיקור מי השפיר.
בברכה ובהצלחה,
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום ד״ר, אני בת 30 בחודש הקרוב ונמצאת בשבוע 15+ 5. ביצעתי בדיקת ניפטי שיצאה תקינה. שקיפות עורפית עם סקר ביוכימי- 1:10,000 שבוע הבא אבצע חלבון עוברי. נמצא מוקד אקוגני בחדר שמאל של העובר בסקירת מערכות מוקדת. אני מאוד מבולבלת האם לבצע מי שפיר עם ציפ׳ גנטי! אני חייה כרגע בניו יורק וכאן הרופאים מאוד אנטי לגבי הבדיקה. אני מתלבטת אם לחזור לארץ ע״מ לבצע את הבדיקה אצל רופא מיומן רק כדי להיות בראש שקט. מה דעתך? אני יודעת שאין תשובה שניתן לתת לי אבל מבחינת הסיכויים? יש חשש? אשמח לקצת עזרה בנושא

שלום שירן,
מוקד אקוגני מעלה את הסיכון לתסמונת דאון פי 1.5 בערך, ואם בדיקת NIPT תקינה, הסיכון לתסמונת דאון נשאר נמוך, ומבחינ זו אין המלצה לדיקור מי שפיר.
חשוב לזכור שדיקור מי שפיר עם צ'יפ גנטי (CM A) לעובר מגלה עוד רשימה ארוכה של מחלות שאינן מתגלות או מרומזות בבדיקות סקר אחרות. הסיכון לגלות ממצא משמעותי בהריון תקין בבדיקת צ'יפ במי השפיר הינו 1:150 הריונות. סיכון גבוה בהרבה מהסיכון לתסמונת דאון וזה שיקול שונה.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום, ברצוני לדעת מהו השבוע הטוב ביותר לבדיקת גנומיטי (אותה אעשה במקום בדיקת מי השפיר) הבנתי שאפשר החל משבוע 10 (ועד שבוע 20) האם כדאי לעבור אותה מוקדם ככל האפשר?

שלום,
השבועות שהזכרת הם השבועות שבהם ניתן לבצע את הבדיקה.
אין עדיפות. בהצלחה,
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום, אני בשבוע 19+2 ואתמול עשיתי בדיקת מי שפיר. אחרי הבדיקה שתיתי בערב המון מים כי הייתי צמאה אבל לא הרגשתי צורך לעשות פיפי. עברו למעלה מ-12 שעות מאז הבדיקה ולמרות שאני שותה די הרבה אין לי צורך לעשות. זה נורמלי? בד"כ אחרי שתי לגימות אני צריכה לרוץ לשירותים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אני חושב שאין קשר בין הדיקור לצורך שלך למתן שתן.
אם זה ממשיך עלייך לפנות לבדיקה רפואית.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום דר הר טוב, ביצעתי בדיקת סיסי שלייה אך לא היה מספיק חומר לביצוע בדיקת fish מהירה. האם יש סיכוי שלא יהיה מספיק חומר לגידול תרבית ולא תהיינה תשובות מהבדיקה? האם ניתן לבצע בדיקת סיסי שלייה חוזרת? אני בשבוע 12 היום. תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
הכל יתכן וצריך לברר במעבדה אם יש מספיק חומר. אפשר לבצע בדיקה חוזרת אם לא עבר השבוע המתאים לסיסי שליה.
מקווה שיהיה מספיק חומר לתרבית.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום, בת 26 עם שקיפות מוגברת של 3 מ"מ כרגע סיכון של 1:109 עדיין לא קיבלתי את השיקלול ביחד עם בדיקות הדם. כרגע ממתינה לביצוע של סיסיי שילייה. השאלה היא האם תוצאות תקינות של סיסי שילייה וציפ גנטי מבטלות את השקיפות העורפית?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
בדיקת סיסי שליה תיתן לך תשובה לגבי תסמונת דאון ועוד בעיות הקשורות לכמות הכרומוזומים ובעיות שניתנות לאיבחון בצ'יפ גנטי. עדיין יש מומים כמו מומי לב שייבדקו בבדיקות אולטראסאונד. יש בעיות שניתן יהיה לשלול רק בבדיקות מיוחדות ואף כאלה, בסיכון נמוך, שלא ניתן לשלול. כל בדיקה תקינה תפחית את הסיכון.
אני משער שקיבלת גם יעוץ מפורט ע"י יועץ גנטי.
שיהיה בהצלחה.
ד"ר יוסי הר-טוב

אז אם הבנתי נכון תשובות תקינות של סיסי שלייה ציפ גנטי סקירת מערכות מוקדמת, מורחבת ואקו לב. יתנו לי סיכון של אישה בהריון רגיל "ללא תקלות"?

12/06/2018 | מאת: קורין

שלום רב לאחר לידה שקטה בשבוע 26 בעקבות טריזומיה 18. בהריון הבא ב״ה מתכננת לעבור בדיקת סיסי שליה ולא לחכות למי שפיר. ידוע לי שהסיכון לאיבוד העובר גדול יותר, בכל זאת הייתי מעוניינת לשמוע את דעתך המקצועית תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קורן,
בעבר דובר על סיכון כפול בבדיקת סיסי שליה לעומת דיקור מי שפיר. מחקרים אחרונים לא הראו הברזל בסיכון בין שי הבדיקות ולכן והרבה מקומות בעולם כבר מתייחסים לסיכון כסיכון זהה.
בהצלחה,
ד"ר יוסי הר-טוב

03/06/2018 | מאת: ליאת

שלום שבוע 19 כעת. שקיפות עורפית , בדיקת דם לחלבון עוברי וסקירה מוקדמת-תקינים!! בשבוע 18 בצעתי דיקור מי שפיר לאחר כשבוע התקשרה אלי היועצת הגנטית ואמרה כי החלבון העוברי בנוזל מי השפיר מעט גבוה, 3.9mom ושאני צריכה לבצע סקירה מכוונת. לא ברור לי איך יכול להיות שכל הבדיקות שבצעתי לפני מי השפיר היו תקינות וכעת החלבון העוברי גבוה? אני מאוד חוששת האם אני יכולה לחכות עם הסקירה המכוונת לשבוע 23 ולאחד אותה עם הסקירה המאוחרת? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
ההמלצה לבצע סקירה מכוונת.
אין בעיה לצרף את המכוונת לסקירה המאוחרת, במיוחד אם המוקדמת הייתה מפורטת , עם רזולוציה טובה.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

מהו השבוע האידיאלי ביותר לביצוע בדיקת מי שפיר +צ'יפ גנטי ? הטווח של משרד הבריאות רחב 16-22 , אני רוצה לדעת איזה שבוע הוא המומלץ ביותר. תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום.
אם מבצעים בדיקת צ'יפ גנטי , ההמלצה מעל 17-17.5 שבועות. אין הבדל בסיכונים אבל בגלל שלוקח זמן לקבלת תשובום- לא הייתי ממליץ לחכות לשבוע 22.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב

21/05/2018 | מאת: מירב

שלום ד"ר, רציתי לדעת אם מסוכן יותר לבצע בדיקת מי שפיר כשהשליה קדמית? קראתי שאם שליה קדמית לפעמים אין ברירה וצריך לבצע דיקור דרך השליה שגורם ליותר סיכונים וסיבוכים. האם נכון ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אין תוספת סיכון בשליה קדמית כאשר הרופא המבצע מיומן ויודע לא לדקור את חבל הטבור.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

16/05/2018 | מאת: מיכל

שלום, בתוצאות שקיפות עורפית קיבלתי את שורת הסיכום הבאה : האם זה סטנדרטי שרושמים את זה ?? סיכום: עלייך לפנות לרופא המטפל לביצוע בדיקת AFP) חלבון עוברי) בין שבועות 16-20 להריון.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אלו הוראות רגילות להשלמת בדיקות הדם.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום, לאחרונה בררתי לגבי בדיקת גנומיטי במקום מי שפיר (בשל החשש מבדיקה פולשנית בהריון לאחר שנים בהן ניסיתי להיכנס להריון) שהיא בדיקת ה- NIPT המקיפה יותר מבינת התסמונות שהיא בודקת ואחוזי הדיוק לפי מה שהשוותי אשמח לדעת אם יש המלצה על שבוע מסויים לעבור את הבדיקה (בחברה אומרים בין 10-20 שבועות אבל רציתי לדעת האם יש שבוע ספציפי) כמו-כן, האם ניתן לוותר על בדיקת הסקר אחרי השקיפות אם אני מתכוונת לעשותה?? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
כמו שכתוב בחברה. אלו השבועות שבהן אפשר לבצע את הבדיקה. אין שבוע מיוחד.
כדאי לעשות את השקיפות והבחין המשולש בכל מקרה.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום, אני בן 38, אשתי 36 (נולדה ללא בוטת תריס), כיום בשבוע 7 להריון. בבדיקות סקר גנטי מורחבות נמצאה נשאית קונקסין 26 ואני טייזאקס. מתלבטים לגבי סיסי שליה/מי שפיר/NIPT/גנומיטי. השיקולים: העניין היחיד כרגע (לפחות עד שקיפות עורפית) הוא למעשה רק הגיל. אם לא היה סיכון בבדיקת סיסי שליה אז פשוט היינו עושים. האם תוצאות בדיקת NIPT/גנומיטי יכולות לעזור בקבלת החלטה אם כדאי לבצע סיסי שליה או מי שפיר? האם גנומיטי נחשבת עדיפה על NIPT? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אור,
בדיקות הדם אינן מחליפות את דיקור מי השפיר, ובודאי שאינן מגלות שינויים שמתגלים בבדיקת צ'יפ במי השפיר (הסיכוי למצוא ממצא משמעותי בבדיקה זו 1:120-200- סיכון לא קטן).
בדיקת סיסי שליה הינה בדיקה מצויינת ובחלק גדול מהמחקרים האחרונים לא מצאו הבדל משמעותי בסיכון בסיסי שליה לעומת דיקור מי שפיר.
בדיקת הדם בודקת חלק קטן מהממצאים שיכולים להתגלות בדיקור, ובגלל שאינה מסוכנת, מיועדת לנשים שאינן רוצות לעבור דיקור מי שפיר.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב

תודה ד"ר הר-טוב. כשדיברתי על סיסי שליה במסגרת היעוץ הגנטי נאמר שלא נהוג לעשות אלא אם יש חשד כלשהו, ומי שפיר יותר מקובל. מה דעתך? כלומר, במידה ואחרי שקיפות עורפית אין ממצאים חשודים, האם יותר סביר לחכות למי שפיר?

שלום, ביצעתי דיקור מי שפיר לפני יומיים. אני יודעת שאין לקיים יחסי מין במשך שבוע בגלל שנוזל הזרע עלול לגרום להתכווצויות רחם. מה בדבר אוננות/יחסי מין שלא כוללים חדירה? האם גם אז יש סכנה של התכווצות הרחם? תודה רבה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
באורזמה יכולות להיות גם התכווציות של הרחם.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

האם לחכות רק שלושה ימים עד שבטוח יותר להגיע לאורגזמה, או עשרה ימים (שזה הזמן שקראתי שמומלץ לחכות עם יחסי מין לאחר דיקור)?

25/04/2018 | מאת: עדי

שלום בת 38.5 הריון שלישי , בשבוע 24 התגלה ריבוי של 27 אחכ 29 אחכ 23 ו-24. כל הבדיקות המכוונות תקינות. שקיפות וחלבון עוברי מעולים. יועץ גנטי המליץ על דיקור עם ציפ בשבוע 31 בגלל הריבוי+ הגיל שלי. חוששת מאוד מלידת פג. רציתי לשאול האם יש הצדקה לדיקור ומה הסיכוי ללידה מוקדמת בשבוע כזה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום עדי,
אני מבין שביעוץ גנטי הומלץ על דיקור מי שפיר וזו באמת ההמצלה אם לא נמצאה סיבה לריבוי מי הש]יר.
לא ניתן להעריך את הסיכון ללידה מוקדמת בגלל שאין מספק מחקרים שבדקו את הסיכון ללידה מוקדמת לאחר דיוקר מי שפיר בשבועות אלו, אבל להערכת הסיכון אינו גבוה מהסיכון להפלה בדיקור מי שפיר בשבועות המוקדמים. יש לציין שדוחים את הדיקור לשבוע 32 בגלל שבשבוע כזה גם אם מתרחשת לידה - הסיכון לסיבוכי פגות נחשב לנמוך יותר.
בברכה
ד,ר יוסי הר-טוב.

תודה דר. למרות שהריבוי הוא קל זו עדיין ההמלצה? זה בגלל הגיל?

לגבי דיקור בשבוע 32, האם אפשר לבקש כבר עכשיו בשבוע 29? אני לא נושמת טוב לא אוכלת לא ישנה...

18/04/2018 | מאת: יעל

שלום, בת 34 עם הריון תאומים תקין אך מעוניינת עדין לעבור בדיקה. מה הסיכון בבדיקה ביחס לבדיקה בהריון רגיל. האם מומלץ להימנע?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום יעל.
אני משער שאת מדברת על דיקור מי שפיר. אני לא יכול לצטט הרבה מחקרים טובים שהשוו סיכון בדיקור של עובר יחיד לתאומים.
אני יכול להגיד לך שמנסיוני אצליהסיכון בדיקור של תאומים לא גדול באופן משמעותי מהסיכון בהריון יחיד. מומלץ שהדיקור יבוצע על ידי רופא מיומן בדיקורים אלו, כי דרושה מיומנות גבוהה יותר עם עקומת למידה ארוכה יותר.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב .

שלום ד"ר, מהי הכמות הנורמלית שנהוג לשאוב בבדיקת מי שפיר ? אם אני רוצה לבצע באמצעות מי השפיר בדיקה גנטית ספציפית וגם צ'יפ גנטי - האם יהיה צריך לשאוב יותר ? כמה יותר ? האם זה מעלה את הסיכון ? די חוששת מכל העניין... תודה !

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
הכמות תלויה בבדיקות שצריך לבצע. אין עליה בסיכון- העובר משלים את החסר.
בהצלחה
ד"ר יוסי הר-טוב

25/03/2018 | מאת: ליהי

בוקר טוב , רציתי לדעת מהם שיעורי ההפלות כתוצאה מבדיקת סיסי שיליה לעומת שיעורי ההפלות במי שפיר ? יש כאלה שאומרים שזה פי 2 , יש כאלה אומרים שאין הבדל , שמעתי המון גרסאות ואני כבר מבולבלת ..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום ליהי
קשה להגיד.
בעבר היו מחקרים שהראו שיעור הפלות גבוה פי שניים בסיסי שליה לעומת דיקור מי שפיר. מחקרים אחרונים דיווחו על שיעור הלפות דומה בין שתי השיטות.
למעשה קשה מאוד לערוך ניסוי אמיתי בו מחשב יחליט לנשים אם תעשנה דיקור מי שפיר, בדיקת סיסי שליה או לא תעשנה שום בדיקה ותערך השוואה בין שיעורי ההפלות בין שלוש הקבוצות ולכן המחקרים מעט מוטים ולא אוביקטיבים לחלוטין.
לסיכון - מקובל היום שאין הבדל משמעותי בתוספת הסיכון להפלה בין שתי השיטות.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב

28/03/2018 | מאת: ליהי

.

21/03/2018 | מאת: קרן

שלום רב , 1- האם ניתן לבדוק בבדיקת סיסי שיליה אם העובר נושא מחלה גנטית מסויימת שאחד ההורים נשא אליה ? 2- במה זה כרוך ? איפה מתבצע הפענוח הגנטי ? 3- האם הפענוח הגנטי חייב להעשות מיד לאחר הבדיקה או שניתן לעשות זאת כמה ימים או שבוע-שבועיים אחרי הבדיקה ? האם החומר שהופק בבדיקה נשמר לצורך בדיקות עתידיות נוספות ולכמה זמן זה נשמר ? תודה על עזרתך , קרן .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
ניתן לבצע ברור מחלות גנטיות שההורה נשא בבדיקת סיסי שליה.
הפענוח או הבדיקה מתבצעת במעבדה. ישנן מחלות שניתן לבצע בכל מעבדה וישנן מחןות שצריך לשלוח את החומר הגנטי למעבדות מיוחדות, בארץ או בעולם.
ניתן לשמור חומר גנטי לברור עתידי עד סיום ההריון.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב

הי, אני בת 37 שני הריונות קודמים תקינים ילדי בני 12 ו- 8. עשיתי את כלל הבדיקות הגנטיות שיש במהלך ההריונות שלי, בכל פעם את החדשים שיצאו כתוספת לקודמים. לשמחתי, שתי סקירות ראשונה ושנייה אצל שני רופאים נחשבים מאד בדרום יצאו מעולות ללא חשד למומים או סימנים רכים כלשהם בעובר. שקיפות עורפית מצויינת גם היא. חלבון עוברי 1:16,000 לת.ד שזה גם נהדר כי לפי גיל אני 1:210 כך שהתבחין הראשון והשני יחדיו נתנו תוצאה מעודדת. *אז מה לא יצא טוב?* כבר הריון שני שיוצא לי hcg מעל 3 הפעם 3.35 פעם קודמת 3.25 הריון קודם היה תקין לא ברור הערך. תוהה, מדוע פעמיים אני "נכשלת" בערך הזה של מעל 3. ערך נוסף לא תקין שיצא הפעם הינו החלבון העוברי עצמו 2.39 כאשר צריך להיות עד 2. עברתי סקירות מכוונות וכן סקירה בה הפרופסור שלל מומים בעמוד השדרה וכן מומים בכל העובר. יחד עם כל זאת אני שואלת האם כדאי לסכן הריון בבדיקת מי שפיר לאור הנתונים שהם לא רעים ? האם לשלב צ'יפ או שמיותר? אישית לא בא לי ולא רוצה לעבור מי שפיר למרות שזה חינם. הייתי לשמחה לבצע nift בתשלום אך היא סקר לכן אין טעם בעיני. תודה מראש על העצה קרן

לקריאה נוספת והעמקה

שלום קרן,
בבדיקת צ'יפ גנטי ניתן לאתר שינויים המשמעותיים קלינית, כאשר הסיכון לממצאים כאלה בהריון תקין כאשר כל הבדיקות תקינות , כולל סקירות , הינו 1:150-1:200.
את צריכה להחליט אם את אוצה לבצע דיקור מי שפיר וצ'יפ או לבסתפק בכך שהסיכון לתסמונת דאון נמוך (מרות שב 40% ממקיר תסמונת דאון לא צוצאים ממצאים חשודים בסקירה).
אין תשובה חד משמעית לכך ואת צריכה להחליט לפי נתונים אלו.
לגבי חלבון עוברי עצמו גבוה - ההמלצה הינה לבצע סקירה מכוונת ולא המלצה לדיקור מי שפיר כבעבר.
בברככה,
ד"ר יוסי הר-טוב

האם מותר לעשות אולטרסאונד וגינלי 3 ימים אחרי סיסי שיליה??

בקשה תענה לי דחוף אני ממש בלחץ, הלכתי לעשות אולטרסאונד כדי להיות שקטה ובסוף יצאתי יותר בלחץ! לא הצליחו לראות דרך הבטן אז עשו לי אולטרסאונד וגינלי! וכשיצאתי פתאום קלטתי שאולי זה מסוכן רק 3 ימים אחרי הבדיקה!

12/03/2018 | מאת: NOT_FOUND

שלום, עשיתי היום סיסי שיליה. כמה זמן לאחר הבדיקה יש סיכון להפלה כתוצאה מהבדיקה?

שלום,
48 שעות ראשונות נחשבות לאלו שבהן יש את רוב הסיבוכים והסיכון יורד בהדרגה.
בהצלחה.
ד"ר יוסי הר-טוב

תודה, אז עברו יומיים וברוך השם לא היו דימומים או כאבים, זה אומר שהכל בסדר או שיש סיכוי שלמרות זה קרתה הפלה ואני יראה את זה רק באולטרסאונד? אני ממש בחרדות..

05/03/2018 | מאת: מיכל

שלום, אני בשבוע 17 פלוס מתרומה כפולה של תורמים בני 25 שעשו בדיקות גנטיות תקינות. בשקיפות יצא 1:10000 ובעוד שבוע אקבל תוצאות חלבון עוברי. במידה והם יצאו בהסתברות נמוכה מאוד האם כדאי לי לעבור את בדיקת מי השפיר? האם לאור נתוני הגיל וההסתברות הנמוכה מאוד של שאר הבדיקות אני סתם מכניסה את עצמי לבדיקה פולשנית שמסוכנת וקשה לי נפשית לביצוע.?! אשמח לדעתך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
ראי תשובה שכתבתי לנוגה בשאלה הצמודה לשאלה שלך. אין תשובה חד משמעית לכך וההחלטה הינה אישית בלבד.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

קראתי את מה שכתבת לנוגה, היא בת 39, והתורמת שלי בת 26. זה לא פקטור?

05/03/2018 | מאת: נוגה

בת 39 בסופו דל דבר הריון ספונטי לאחר שלב הזרעות. בדיקות תקינות כולל בדיקות גנטיות,חלבון עוברי וסקירה מוקדמת, אני בשבוע 18ובהתלבטות בין בדיקת הדם לגילוי תסמונת דאון לבין המיי שפיר (חוששת מאוד מהבדיקה).מה עליי לעשות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
ההחלטה היא שלך בלבד תבין סיכון נמוך להפלה כתוצאה מהבדיקה לבין סיכון נמוך ללידת ילד עם שיכול היה התגלות בדיקור מי .שפיר עם או ללא צ'יפ גנטי.
אין תשובה חד משמעית וההחלטה הינה אינדיבידואלית לכל אחת ואחד.
כמובן שיש לזכור שבדיקת DNA עוברי בדם אמהי לא מחליפה דיקור מי שפיר אלא בדיקה סטטיסטית בריגשות גבוהה לתסמונת דאון , כרומוזמי 13 18 X ו Y ומוטציות בודדות שניתן לבדדוק בנוסף.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

ביצעתי היום מי שפיר היום אפשר לשכב על הצד אומרק הגב במנולה ביום הראשון ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אפשר לשכב על הצד.
ברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

02/03/2018 | מאת: אביגיל

עשיתי בדיקת מי שפיר ביום רביעי, היו כאבים והתכווצויות באותו היום וגם בחמישי . ביום שישי בבוקר התעוררתי מחלום שגרם לי לאורגזמה חזקה, וזרמתי.. ונגעתי בעצמי כדי לסיים... ובסיום נזכרתי שנאמר לי שאסור לי להתאמץ ואסור סקס אחרי הבדיקה. האם סיכנתי את העובר? אני עשוייה להפיל אותו כתוצאה מהאורגזמה? היו התכווצויות וקצת כאבים אחר כך במהלך היום. האם לנסוע למיון או לחכות ליום ראשון ולדבר עם רופא בקופ״ח?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אם יש לך התכוציות וכאבים עלייך לפנות לבדיקה.
ד"ר יוסי הר-טוב

28/02/2018 | מאת: חיסונים

שלום רב בני וכלתי יעברו בעוד חודש לארצות הברית במסגרת עבודה. כלתי בהריון והיא אמורה ללדת בחודש יולי 2018. רציתי לדעת : 1.אילו חיסונים מקבלים התינוקות בארצות הברית והאם הם זהים לחיסונים שלנו בישראל. מעברם המתוכנן הוא לשנתיים. באם החיסונים אינם זהים לנו ולארצות הברית האם היא תחוסן גם בחיסונים של תינוקות בישראל. והאם יכולים להיות השלכות. על שאלות אלו אודה לתשובתך המסורה. בברכה לוסי יוסף

שלום,
חיסוני ילדים הינו תחום של רופאי ילדים, ואני איני בקיא בתחום זה לצערי.
תנסי לשאול בפורום המתאים.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום אני בשבוע 18 , בסקירה מוקדת הודגם vsd פריממברנוטי ושיליה הקפית קדמית , האפ מיקום השליה קדמי וזה שהיא הקפית יכול להפריע למי שפיר ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אין בעיה לבצע דיקור מי שפיר גם בשליה היקפית קדמית.
בהצלחה.
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום.אני בהריון שבוע 27 מתרומת ביצית, תורמת בת 26. מכיוון שההריון מאוד יקר לנו והושג אחרי הרבה טיפולים,החלטתי שאני עושה מי שפיר רק אם מתגלה בדרך משהו לא תקין(כמו בעצם בחורה בת 26 בהריון). שקיפות עורפית יצא 0.7 ממ. סקר שליש ראשון ותבחין מרובע מורחב נעשו במעבדות זר. סיכון לת.ד.לפי הגיל 1:1300. סיכון לת.ד.לפי הגיל+הבדיקות: בסקר ראשון 1:500(קצת הלחיץ אותי) בסקר שני (תוצאה משוקללת)1:2000 סיכון לטריזומיה 18 בשניהם 1:10000. סקירה מוקדמת מורחבת פרטית תקינה. סקירה מאוחרת כבר בקופה תקינה(רק אי סימטריה בין חדרי המוח 6.2 ו7.4.במעקב). בשבוע 21+4 בסקירה גילו שיש לי דינמיקה צווארית, צירים,צוואר הרחם 10 ממ עם פנלינג. מאז אני בשמירת הריון,שוכבת,פעמיים הושפזתי בבית חולים, מקבלת פרסולט,אנדומטרין,הוזרק צלסטון. עכשיו אני מוצאת את עצמי מוטרדת מהמחשבה האם הכל בסדר עם העובר.... מצד אחד אני מבינה את כל היתרונות של מי שפיר וצ'יפ גנטי,מצד השני אני מניחה שאם היתי עושה אותה בשבוע 16-17,כבר יכולתי לסיים את ההריון בהפלה מאוחרת. אם היתי מטופלת שלך -האם היתה ממליץ לי לעשות מי שפיר בשבוע 32 על סמך התוצאות שקיבלתי ?(במידה ונגיע לשבוע 32). עוד דבר,לא עשיתי ניפט כי א.זה גם בדיקה סטטיסטית ב.לא תמיד מתאימה לתרומת ביצית במיוחד כשהוחזרו 2 עוברים.תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אין כאן תשובה חד משמעית וההחלטה הינה די אינדבידואלית. מצד אחד יש סוכין ללידה מוקדמת על כל ההשלכות שלה, במיוחד כאשר צואר הרחם מקוצר, ומצד שני אין בדיקות שיכולות לשלול ממצאים שיכולים להתגלות בצ'יפ גנטי מלבד בדיקור מי שפיר.
ובנוסף לזה, בשבוע 32 צריך סיבה רפואית לביצוע דיקור מי שפיר, וצריך אישור של יועץ גנטי ומנהל יחידה גנטית בבית חולים. אני לא בטוח שבמקרה שלך תקבלי אישור כזה (הסיכון המשוקלל לתסמונת דאון לא היה גבוה).
מאחל לך המשך הריון מוצלח ולידה במועד.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

07/02/2018 | מאת: ימית

שלום בת 40. שבוע 18. אתמול עשיתי בדיקת מי שפיר. ההרגשה הכללית טובה ללא חום או כאבים אך עם שלשולים מספר פעמים הבוקר. האם נדרשת בדיקה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
כל דבר חריג דורש בדיקה. אני לא יכול לדעת ללא בדיקה ומומלץ לפנות למקום שבו ביצעת את הדיקור לבדיקה והתיעצות.
בהצלחה
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום רב ד"ר הר טוב, אני בת 43 ,הריון לאחר הזרעה. שבוע 12. בבית יש לי 3 ילדים מהריונות ספונטניים ותקינים. שקיפות עורפית תקינה (0.9 מ"מ) טרם ביצעתי את התבחין. כמובן שאעשה דיקור מי שפיר. יש לי שאלה לגבי צ'יפ גנטי. רופאה אחת המליצה לעשות כיון שזה בודק גנים (שלא כמו מי שפיר) ואילו הרופא שביצע את השקיפות לא המליץ כיון שאמר שזה יכול סתם להלחיץ. הוא ממליץ לשמור דגימה ממי השפיר ורק לאחר סקירה שנייה להחליט אם לבצע צ'יפ. מבקשת את דעתך בנושא לאור גילי. תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
הסיכוי למצוא בעיה משמעותית בצ'יפ גנטי גם כאשר הסקירה ודיקור מי שפיר רגיל תקין - כ 1:150, ולכן אם את כבר מבצעת דיקור מי שפיר , כדאי מאוד לשקול גם ביצוע צ'ים. נכון שיש סיכון נמוך בצ'יפ שתתקבל תשובה שמשמעותה לא ברורה, אבל היתרונות לדעתי עולים על החסרון הזה.
בברכה,
ד"ר יוסי הר-טוב

19/12/2017 | מאת: אמא לילדה מדהימה

שלום בסקירה השנייה הדוגמה רק כליה ימנית כליה שמאלית לא הדוגמה כלל בנוסף נראה כי יש מוסקילאר vsd אני לאחר אקו לב בייעוץ גנטי הומלץ לעשות מי שפיר .חשוב לציין כי הכל שאר הבדיקות יצאו תקינות בחלבון עוברי עם שילוב שטר הבדיקות יצא 1:60000 לתמונת דם ואני בת 26 הבנתי זאת תוצאה טוב .אני נמצאת בחרדות כי בשבוע שלי מסוכן לבצע את המי שפיר מחשש ללידה מוקדמת ולחכות לשבוע 32 יש אפשרות ללדת לפני התוצאות מאוד מודאגת .האם במצב שלי עדיף לעשות את בדיקת הדם של ניפטי ועד כמה גרוע הממצאים שיש לעובר.תודה מראש לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
לצערי במקרה זה בדיקת הדם לא תענה על מה שצריך לבדוק בדיקור מי השפיר,
בברכה
דר' יוסי הר-טוב

שלום עברתי את הבדיקה ביום שני. לא היו לי כאבים מיוחדים. היום החלו כאבי בטן תחתונה. האם עליי לחשוש? מה לעשות? שאלה נוספת- כמה זמן לאחר הבדיקת מי השפיר יש לעשות בדיקת אולטרסאונד? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אני מבין שזה כבר לא רלוונטי.

שלום מה ההתנהלות אחרי הבדיקה של מי שפיר? כמה זמן מומלץ לנוח? מתי חוזרים לשיגרה- ילדים... עבודה....בית? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אין המלצות חד משמעיות. אני ממליץ לחאר דיקור שאני מבצע יומיים פעילות מופחתת ולאחר מכן חזרה לחיים הרגילים.
ממליץ להיוועץ ברופא שמבצע את הבדיקה.
בהצלחה
ד"ר יוסי הר-טוב

01/12/2017 | מאת: תשובה של חלבון עוברי

שלום, אני בת 32 בשבוע 17 עשיתי בדיקת חלבון עוברי ויצא הסיכון 1:390 ובשקיפות יצא הסיכון 1:2000 . האם יש דחף לעשות דיקור מי שפיר

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
סיכון 1:390 הינו גבולי וגבוה לגילך.
אני מציע לשקול דיקור מי שפיר.
אם את מעונינת ביעוץ מקיף - פני לרופא המטפל שישלח אותך ליועץ גנטי.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב.

שלום בת 45,הריון IVF, בוצעה בדיקת מי שפיר וציפ גטי בשבוע 18 להריון. מבקשת לדעת אם התוצאות תקינות והם בטווח הנורמה. צ'יפ גנטי -תקין Karyotype Final AF- קריוטיפ תקין. אנחנו ממליצים להשוות בין מין*העובר שמתקבל בבדיקה גנטית לבין האולטרסאונד AFP Amniotic Fluid - 9.4 µg/ml AFP Amniotic Fluid MoM - 1.1 MOM תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
יש הסבר בגוף השאלה,
הבדיקות תקינות. את יכולה להיות רגועה.
בהצלחה בהמשך ההריון.

הי עשיתי לפני 12 יום בדיקת מי שפיר ובנוסף ציפ גנטי. התקשרו אליי היום ומסרו שתוצאות הציפ תקינות. האם זה אומר שהתשובה למעשה אומרת שאין סיכון לתיסמונת דאון או כל יתר המחלות שמתגלות בבדיקת מי השפיר או לחילופין אני צריכה עדיין לחכות לתוצאות מי השפיר כדי לדעת שהעובר בסדר? תודה ענת

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
צ'יפ גנטי עונה גם על השאלה של תסמונת דאון ואם התשובה תקינה - אין תסמונת דאון.
יש רק דברים נדירים ופחות משמעותיים שיכולים להתגלות בבדיקת קריוטיפ (כרומוזומים) שאינם מתגלים בצ'יפ, ולכן את יכולה להיות רגועה.
בברכה
דר' יוסי הר-טוב.

07/11/2017 | מאת: ליאור

שלום דוקטור היום ערכתי בדיקת סיסי שיליה (בשל חשד למום עקב סקר גנטי גרוע)אני גרה בחול ובחרתי רופא מומלץ.בעת הבדיקה הוא החדיר מחט אך המחט לא שאבה ,אז הוא החדיר אחכ מחט אחרת. אשמח לדעת כמה זה היה מסוכן ההחלפה? והאם הצבע האדום שהיה יחד עם החתיכות שהוא הוציא זה נורמאלי. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אני לא יכול להיגיד לך על החלפת המחט - לא יודע למה בוצעה ובאיזו צורה, לא הייתי שם.
צבע אדום עם סיסי השליה זה דבר רגיל.
בהצלחה
דר' יוסי הר-טוב

01/11/2017 | מאת: עדי

שלום אני בשבוע 34 להריון. ברקע תלסמיה מינור ואנמיה המוליטית כמו כן- צוואר רחם מעט מקוצר 26 סמ, עובר טיפה גדול ( בשבוע 32+5 משקלו 2.2 קג) ובמעקב אחר CMV( אינני מחוסנת ובני מפריש את הוירוס- עד כה נותרתי שלילית בכל בדיקות הדם) שקיפות עורפית, חלבון עוברי, סקירה ראשונה שניה ושלישית תקינות, לא בוצע דיקור מי שפיר לשיקולי( בת 37). העמסת סוכר 50 תקינה לפתע בשבוע 33+5 נצפה ריבוי מי שפיר קל 24 AFI הרופא לא התרגש ולא(!) שלח אותי לבדיקות נוספות כגון העמסה 100, אקו לב וכדומה שאלתי: האם בדיקות אלו חיוניות בשלב זה של הריון לאור הממצאים ועלי לבקשן או מספיק מעקב שבועי כהמלצת הרופא?מה יכולה להיות הסיבה לפתע לריבוי מי השפיר? האם זה מסוכן לי ולעובר? תודה רבה ובשורות טובות לכולנו

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
AFI 24 זה גבולי ולשיקול דעתו של הרופא המטפל אם לבצע ברור נוסף. את יכולה לפנות אליו שוב ולדון איתו באפשרות לברור נוסף.
בהצלחה
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום. שאלתי היא: לאחר בדיקת חלבון עוברי נמצא יחס של 1:7500 {שזה תקין !?} המשכתי לסקירת מערכות ראשונה ושם נמצא "נקודה לבנה בחדר השמאלי של העובר " נאמר לי על מי שפיר {חשוב לציין שעברתי את גיל 35 ב4 חודשיים} אך הסיכונים מפחדים מאוד מה המשמעות של זה מי יכול לעזור לי ביעוץ חד משמעי מכיוון שכולם אומרים, כדאי, אולי, צריך ,מומלץ וגם כאלו שלא לא חייב זה יעלם ועוד הבלבול לא מטיב לי מה עלי באמת לעשות {זה ילד שני אחרי 12 שנה }? אשמח לתשובה והודה לך מראש הרבה תודה !!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
נקודה אוקגנית מעלה את הסיכון לתסמונת דאון פי 1.5, כך שאם הסיכון שלך 1:7500, בנוכחות הנקודה הוא עולה ל 1:5000 - שזה סיכון לא גבוה.
בכל מקרה אם את מעונינת ביעוץ עלייך לפנות ליועץ גנטי.
בברכה
דר' יוסי הר-טוב

שלום רב, עקב תוצאות סיכון מוגבר בשקיפות העורפית, הקדמתי את דיקור מי השפיר בהמלצת הרופא, וכעת נוצר מצב שהבדיקה שלי היא שישה ימים בלבד לפני נסיעה לחו"ל שנקבעה כבר ממזמן. (נסיעה לאירופה, לשמונה ימים). האם יש סיכון בדבר? האם עלי לעשות מאמץ ולמצוא תור אחר, יותר רחוק מהנסיעה? (אצטרך למצוא רופא אחר ולא בטוח שיהיה קל למצוא מפני שמדובר ממש בשבועיים הקרובים, השאלה אם חשוב שאנסה) תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אם בדיקור יעבור ללא בעיה אני לא חושב שצריכה להיות בעיה לנסוע.
בהצלחה,
ד"ר יוסי הר-טוב

חוויתי פעמיים בסביבות שבועות 9עד10 דימום קל שנראה בעיקר בניגוב בתחילת ההריון למשך כשעתיים כל פעם, מעבר לדימום של השתרשות. לפי המועדים, לא מדובר בדימום של השתרשות. באולטראסאונד יום ויומיים אחרי כל דימום קל כזה לא מצאו סיבה לדימום. סקירה ראשונה תקינה. האם דימומים קלים בתחילת ההריון מעלים סיכון בבדיקת מי שפיר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
מקובל לחשוב שאם חלפו שלושה שבועות מהדימום האחרון-אין עליה בסיכון, כמובן אם אין ממצאים באולטראסאונד.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

שלום רב, אני בשבוע 21 , בת 27.5. שקיפות עורפית יצאה 1:870, חלבון עוברי יצא 1:970 במקום 1:1200 לפי הגיל. הייתי בייעוץ גנטי אך מעבר לתשובה של "את לא בטווח של סיכון ולכן את לא חייבת מי שפיר" לא קיבלתי מענה אמיתי ומקיף על האם כדאי או לא. אשמח לתשובה...

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
לפי ההגדרות הרפואיות לגבי תסמונת דאון - את לא בסיכון הגבוה מ 1:380 ולכן אין המלצ רחפאית לדיקור מי שפיר.
חשוב לזכור שההמלצה הרפואית מתייחסת לתסמונת דאון בלבד, ולא לדברים נוספים שיכולים להתגלות בדיקור מי שפיר לכרומוזומים או בתוספת של צ'יפ גנטי במי השפיר. בדיקות הסקר לא מאתרות סיכון לממצאים חריגים בבדיקות אלו.
לסיכום - ההחלטה שלך כאשר אם את מבצעת דיקור את מסתכנת בסיכון של 1:800-1000 להפלה של עובר בריא ואם תחליטי לא לבצע את מסתכנת בסיכון של 1:700 בערך לבעיות בילוד שהיית יכולה לאתר בדיקור מי שפיר רגיל או 1:150 בערך לבעיות שיכולת לגבלות בצ'יפ גנטי.
בהצלחה.
דר' יוסי הר-טוב.

שלום ניסיתי לבצע בדיקת מי שפיר לפני מספר ימים ( בשבוע 17+5). המחט הוכנסה, הרופא ווידא כי המחט במקום הנכון אבל לא הצליח לשאוב כלום. בניסיון שני היה הרופא החליף למחט ארוכה יותר וביצע דקירה במיקום אחר - הסיפור החר על עצמו. בשלב זה הוחלט לא לבצע ניסיון שלישי. האם יש הסבר? ממה המחט נסתמה? למיטב הבנתי זה מאוד מאוד נדיר. אני מנסה להבין האם זה פשוט ביש מזל או שיש משהו בפיסיולוגיה שלי שאולי מפריע. אני עם עודף משקל אבל מדברי הרופא - הפרוצדורה נעשית על נשים הרבה הרבה יורת מלאות ממני ללא שום בעיה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
לא הייתי איתך בבדיקה ולכן לא יכול לדעת או לשער מה הסיבה לכשלון הבדיקה.
בברכה
דר' יוסי הר-טוב.

שלום ביום שני האחרון ביצעתי דיקור מי שפיר. מאוד מודאגת למרות שכבר פעםם הייתי אצל רופא ובאולטרסאונד הכל נראה תקין,יש לי התווצויות ושלשולי ללא סימני חום או ירידת מים. רוצה לדעת מתי יוצאים מכלל סכנה אם בכלל מהדיקור? במידה וחלילה יש זיהום תוך כמה זמן הוא מתפתח ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
כדאי שתפני לרופא המטפל לבדיקה. אי אשפר לדעת מבלי לבדוק אם יש חשד לקששר לדיקור מי השפיר או לא.

31/08/2017 | מאת: דנה

רציתי לדעת במידה ויש לי נוגדן אנטי c קטן ואני בכל זאת מבצעת דיקור מי שפיר האם יכול להיות ערבוב דם וריגוש עבור העובר? מה גם שיש לי שליה קדמית.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
לא מתיחסים לנודגנים כאלה בדיקור מי שפיר, מה גם שלפי מה שכתבת יש לך כבר נוגדנים.
בברכה
דר' יוסי הר-טוב

אני נשאית של איקס שביר והשבוע עברתי בדיקת סיסי שיליה. האם ניתן להעריך מתי תהיה תשובה ראשונית של האיקס השביר? האם מתקשרים מהמכון הגנטי גם במקרה של תשובה משמחת וגם במקרה של תשובה קשה? אם לא מתקשרים תוך שבוע האם ניתן להניח שלא מצאו נשאות/מוטציה ומחכים לתשובת הבדיקה המלאה? תודה מראש על התשובה!

שלום,
אין לי מושג לגבי נהלי העבודה במעבדה ובמכון הגנטי בו ביצעת את הבדיקה. אני מאמין שהסבירו לך כאשר קיבלת יעוץ לפני הבידקה במכון הגנטי. אם לא - תקשרי אל המכון הגנטי ותבררי.
בהצלחה,
דר' יוסי הר-טוב

29/08/2017 | מאת: אנונימית

שלום, לפני שבוע ביצעתי בדיקת סיסי שיליה וביום למחרת הופיע דימום קל. מאז במשך השבוע האחרון יש דימום קל מאוד לסירוגין (יום בכלל לא, יום כן) היום ערכו לי אולטרסאונד וכשציינתי זאת באמת ראו דימום אבל לא התעכבו (הייתי בשל בעיה אחרת) והרופא ציין שיש היפרדות אבל זה אמור להתאחות לבד. אני ממש בלחץ. זו פעם שניה בסיסי שיליה ובקודמת לא היה דימום בכלל. אני בשבוע 12+5. מתי אמור להיפסק הדימום ומתי עליי לגשת לרופאה/למיון? האם אם נמשך דימום קל זה תקין?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום.
בדר"כ יש דימום קל שנמשך שבוע עד 10 ימים. אם לאחר זמן זה הדימום לא מפסיק - ממלית לפנות לרופא המטפל לבדיקה.
בברכה
ד"ר יוסי הר-טוב

03/09/2017 | מאת: חרדתית ולחוצה

שלום דר הר טוב, שבוע 13+3 ו12 יום לאחר סיסי שיליה. לאחר שהיה דימום מועט לסירוגין ביום חמישי הופיעה הכתמה חומה גדולה יחסית. בשישי בבוקר הייתי אצל הרופאה שראתה דופק ותנועות תקינות וציינה שיש היפרדות נרחבת. ציינה שמדובר בהפלה מאיימת וכל עוד הדם חום וישן המצב טוב. מהיום בצהריים הופיע דימום קל אבל אדום בעיקר בניגוב. מתלבטת אם לרוץ למוקד או למיון או לא. אני ממש בלחץ.

שלום. אם הכל דימום טרי-פני לבדיקה

27/08/2017 | מאת: מי שפיר

שלום רב דר', אני בת 37 וזהו ההריון ה3 שלי, ביצעתי דיקור מי שפיר+צ'יפ גנטי תוצאות הצ''פ יצאו תקינות ואת בדיקות המי שפיר לא הצליחו לבצע עקב אי צמיחת תאים הגניטיקאית טוענת שאין לי מה לדאוג כל עוד הצ'יפ הגנטי יצא תקין ולא ממליצה על דיקור חוזר. חייבת לציין שגם השארתי ושילמתי על דוגמית נוספת למקרה ש... הגניטיקאית אומרת שלא ניתן לבצע בדיקה חוזרת עם הדגימה הנוספת שהשארתי. אני קצת דואגת האם יש ממה? מה זה בכלל אומר? ומדוע לא ניתן לבצע בדיקה חוזרת עם הדגימה שהשארתי תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אין באפשרותי לתת לך תשובה מדוע לא ניתן היה לבצע את הבידקה או מדוע לא ניתן לבצע בדיקה חוזרת - זה כנראה כשל טכני והמעבדה יכולה להסביר לך את הסיבה המדוייקת (אני לא יכול לדעת את הסיבה).
הממצאים שיכולים להתגלות בבדיקת כרומוזומים ואינם מתגלים בצ'יפ הינם נדירים ביותר, עד כדי כך שבמקומות רבים בעולם מבצעים רק צ'יפ ולא מבצעים בדיקת כרומוזומים רגילה.
בהצלחה בהמשך
דר' יוסי הר-טוב

שלום. עברתי דיקור מי שפיר וצ'יפ גנטי התקשרו אחרי שבוע להגיד שבדיקת הציפ גנטי תקינה. שאלתי היא אם התשובה לא מהירה מידי ? והאם היה מספיק זמן לתאים לצמוח? קצת מודאגת .. (ודרך אגב הם אמרו שזה תשובה אחת לגם למי שפיר וגם לציפ גנטי) האם יש מקרים שמקבלים תוצאה אחרי שבוע ולא שבועים או שלוש? אשמח לתושבתך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום,
אני משער שאם מסרו לך תשובה מסרו לך תשובה מהימנה.
דר' יוסי הר-טוב