בדיקת HIV

בדיקת הדם לנגיף (HIV (Human Immunodeficiency Virus כוללת 2 שלבים: בדיקת סקר ובדיקת המשך.

צילום: שאטרסטוק

  1. בדיקת הסקר - משמשת להערכת הדבקה בנגיף HIV, כאשר ישנן מספר אפשרויות לבדיקות סקר, המבוססות על בדיקת נוגדנים נגד הנגיף. בדיקות אלו יכולות לזהות נוגדנים בדם החל ממספר שבועות לאחר הדבקה בנגיף.  

    בדיקת אנטיגן משמשת להערכת נוכחות אנטיגן HIV בדם, הקרוי P24. לאחר הדבקה בנגיף ולפני שהגוף הספיק לייצר נוגדנים נגד הנגיף, ניתן לזהות בדם רמות גבוהות של חלבון זה. בדיקת p24 היא בדיקה מדויקת 11 ימים עד חודש אחד לאחר הדבקה, אך לרוב אינה משמשת כבדיקת סקר יחידה לזיהום ב-HIV.

  2. בדיקת המשך - קרויה גם מבחן אישור - מתבצעת לרוב במקרים שבהם בדיקת הסקר הייתה חיובית. ישנן מספר בדיקות היכולות לשמש לזיהוי הנגיף עצמו, זיהוי נוגדנים בצורה מדויקת יותר מבדיקות הסקר ו/או הבחנה בין שני סוגי נגיפי (HIV (HIV-1 ו-(HIV-2).


הסבר לתוצאות הבדיקה

יש לקחת בחשבון שתוצאה חיובית בבדיקת הסקר אינה מאשרת בהכרח הדבקה בנגיף HIV, ונדרשות בדיקות נוספות לאישור הזיהום.

מצד שני, תוצאה שלילית אינה שוללת הדבקה בנגיף זה, שכן קיים חלון זמן בין ההדבקה ועד הופעת הנוגדנים נגד הנגיף, במהלכה ייתכן ולא יזוהו נוגדנים נגד הנגיף או אנטיגן הנגיף.

תוצאת בדיקה תקינה: תוצאה שלילית Negative

עוד בדיקות בנושא בדיקת HIV

 בדיקת Cardiolipin IgG - תמונה

בדיקת Cardiolipin IgG

בירור קרישיות-יתר נפוץ בתחום הפוריות, ונהוג לבצע את הבדיקה כשמנסים להבין את הסיבה להפלות חוזרות. הבדיקה היא... קרא עוד...
בדיקת מחלת נגיף הנילוס המערבי West-Nile Virus Test) WNV) - תמונה

בדיקת מחלת נגיף הנילוס המערבי West-Nile Virus Test) WNV)

מחלת נגיף הנילוס המערבי (West Nile Virus או WNV) היא מחלה שמקורה ביתושים. המחלה יכולה להופיע בכמה דרגות קושי... קרא עוד...
לכל הבדיקות

תשובות לשאלות מפורומים, בנושא בדיקות דם

עשיתי בדיקת דם וראיתי שאין סעיף שקשור לHIV. השאלה היא - אם אכן (חלילה) הייתי נשא, האם זה היה משתקף בבדיקה בצורה כלשהי? הבנתי שיש קשר לספירת הדם ובייחוד כדוריות הדם הלבנות, ה-WBC, שם התוצאה היא 8.8 (שזה תקין, לפי הטווח) הבדיקה היא בדיקה שגרתית, של כימיה בדם, המטולוגיה ואנדוקרינולוגיה. כל הערכים היו אצלי בנורמה, חוץ מB12 שהיה נמוך מהגבול התחתון, כנראה בגלל שאני צמחוני. השאלה היא האם צריך לעשות בדיקה נוספת בשביל לא להיות בספק, או שהבדיקה הזו מספיקה, ושיש איזושהי בדיקה שנעשית אוטומטית על ידי קופת החולים, והיו מודיעים לי במידה ואכן הייתי נשא? אשמח לתשובה, תודה וערב טוב.

אין דבר כזה "בדיקת דם שיגרתית". כל בדיקה שואלת שאלה ספציפית. אם אתה רוצה לדעת מה מצבך מבחינת HIV, אתה צריך לבקש בדיקת HIV ולא לשחק מסביב. (ראה תשובתי לזה ששאל "הכל על בדיקות". על פי חוק אי אפשר לבדוק מצב HIV ללא ידיעתך. ספירת הדם אינה יכולה להצביע על מצב של נשאות, משום שבעצם הגדרתה אין במצב נשאות שום סימפטומים או סימנים או מדדי מעבדה- למעט נוגדנים ל-HIV. ספירת דם/ כימיה/ אנדוקרינולוגיה תקינות- מצביעות כל אחת רק על מה שהיא בודקת. המצב שאדם בא למרפאה ומבקש בדיקת HIV היא עניין שבשיגרה. אם אתה חושש בשל קיום יחסים מחוץ לנישואין או מסיבה אחרת לא רוצה שבמרפאה ידעו, יש אפשרות לבדוק זאת בצורה דיסקרטית בכל בתי החולים.

דוקטור יצאתי עם בחור שיש לו קנדילומה הבנתי שיש קשר בין קנדילומה לאיידס בכל מקרה היינו 3 חודשים בזוגיות ונפרדנו אחרי חודשיים 8 שבועות מהמגע האחרון עשיתי בדיקת איידס יצאה פסולה עשיתי עוד אחת אחרי 10 שבועות הבדיקה חזרה באותו היום שלילית חודש ושבועיים אחרי המגע האחרון הייתה לי התקררות קשה ואחריה סינוסיטיס שטופל באנטיביוטיקה אחרי חודש נוסף חטפתי וירוס של הקאות כאבי גוף גרון ושיעולים אז אני שואלת אותך דוקטור האם הבדיקת איידס השלילית אחרי 10 שבועות או 8 שבועות אמינה ? האם רצף המחלות שלי מקרי אציין שעשיתי ספירת דם בזמן מחלה והייתה ירידה מ9.3 ל7 בכדוריות דם הלבנות

שלום מעיין5555, בדיקת HIV שמבוצעת כ- 10 שבועות לאחר מגע מיני חשוד נחשבת כאמינה למדי. הרבה בריאות אפי

עשיתי בדיקת HIV לפני שבועיים וחצי בקופת החולים אמרו לי שתשובות עד 3 שבועות. אם לא התקשרו אליי זה אומר שהכל בסדר או שבכל מקרה גם יש לי את הנגיף לא מתקשרים ??

שלום בנאל, מקובל שרופא/ה שמקבל מידע על כך שחולה שלו נמצא/ה 'חיובי/ת' ל- HIV יתקשר/תתקשר אליו/ה. הרבה בריאות אפי

שלום, עקב חשיפה ל- hiv קיבלתי טיפול מונע ל28 ימים, מתי אוכל להיבדק הכי מוקדם שאפשר?

תוך שבוע

שבוע מהחשיפה? או שבוע לאחר סיום ה-PEP?