דיספורט: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אירוע מוחי: אתגרי השיקום

אירוע מוחי גורר אחריו אתגרים מוטוריים קשים כגון: התכווצות יתר של השרירים, קושי בבליעה ועוד. לעתים, המטופל סובל גם מכשל מוטורי מוכר פחות - תסמונת הבכי והצחוק האתגר העיקרי בטיפול באירוע מוחי הוא שלב השיקום, כאשר כל אדם נדרש להתמודד עם סימפטומים שונים ותופעות שונות - הנוצרות כתוצאה מאותה פגיעה. ישנן תופעות שכיחות יותר ושכיחות פחות, הנוגעות לתחום המוטורי - ומפריעות לעיתים לתפקוד הפיזי; ולעיתים לתפקוד הנפשי והרגשי.   מהי שכיחות הליקויים השונים, אחרי אירוע מוחי? לאחר אירוע מוחי, כמעט 50% מהמטופלים אינם מסוגלים ללכת, 70% אינם מצליחים להשתמש ביד וכ-40% סובלים מהפרעות בדיבור. כמעט בכל התופעות האלה ניתן לטפל במגוון תרופות או טיפולים שיקומיים, אך הן מחייבות מודעות וסבלנות רבה מצד המטופל ומשפחתו. מעבר לתופעות המוכרות יחסית, ישנם לא מעט אתגרים נוספים - שחשוב להכיר בתהליך השיקום. חלק מהאתגרים בלתי נראים - ולכן אינם פשוטים לזיהוי וטיפול. לאחר...
ללמוד עוד על דיספורט
הזדקנות עור הפנים: יוצאים לקרב-תמונה

פעם חשבו שאי אפשר לעצור את הזמן, אך כיום מציעה הרפואה שלל...

מאת: נגוהה...
09/03/2011
חומרי מילוי לקמטים: היזהרו מזיופים-תמונה

בוטוקס וחומצה היאלורונית פופולריים מאוד ברפואה האסתטית. איך...

מאת: מערכת zap...
12/04/2015
שיקום לאחר אירוע מוחי-תמונה

אירוע מוחי מחייב טיפול מיידי ולאחר מכן תהליך שיקום, שרופאים...

מאת: ד"ר טטיאנה...
01/08/2016
הזעת יתר: לא חייבים לסבול-תמונה

הקיץ הוא אימת הסובלים מהזעת יתר, שלרוב מתבטאת בבתי השחי...

מאת: מערכת zap...
04/05/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדיספורט?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דיספורט: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום לד''ר אני בן 29 סובל מקרוהן וכ9 שנין מפיסורה כרונית של ימים טובים וימים חמורים נחשפתי לקלינקה שמפרסמת שמטפלים בפיסורה ומתרפאים רציתי את דעתך בנושא הם רושמים באתר שלהם ככה ''השיטה החדשה שבה אנו משתמשים במרפאתנו, הינה שילוב של שתי שיטות הטיפול, אשר משתמשים בהן בהדרגה: בשלב הראשון מחדירים בהזרקה תרופה בשם “דיספורט”, אשר חודר לתוך סיב העצב , התרופה פועלת להשגת הקלה משמעותית בהתכווצות השריר ובכאב המלווה אותה. במהלך הטיפול השני מטפלים באותו מקום בעזרת קרן רדיו-גל, אשר מסירה את חתיכת הרקמה הדחוסה. כתוצאה מהטיפול הסדק נרפא יפה מאוד ולא נשארים סימנים אחריו. טיפולים מתאחה תוך שבועיים. כעבור הטיפול הראשון המטופלים נפטרים מהכאב, וכעבור הטיפול השני הם יכולים לשכוח מהפיסורה לעולם.'' מה דעתך בנושא ד''ר, תודה.

היי דוד. אני לא מכיר את התרופה הספיציפית דיספורט, אך מסתבר שזה סוג של בוטוקס, והזרקת בוטוקס אכן מוכרת ומקובלת לטיפול בפיסורה. ספיציפית אצל חולי קרוהן סביב פי הטבעת העיקרון הוא להימנע ככל האפשר מניתוחים בהם מבצעים חיתוך או הסרה של רקמה עקב פוטנציאל הסיבוכים הגבוה, ובעיות בריפוי פצע. לכן הניתוח הכי שכיח לפיסורה בו מבצעים חיתוך חלקי של השריר פחות מקובל בחולי קרון. אופציה אפשרית וקורצת לטיפול בחולים אלו הינה הזרקת בוטוקס. הזריקה מכילה רעלן הגורם לשיתוק זמני וחלקי של השריר סביב פי הטבעת (שריר הסוגר) ועל כן מביאה להרפייה איזורית, היציאה עוברת חלק יותר, ישנו פחות כיווץ, עליה בזרימת הדם , ובעקיפין מתאפשר ריפוי הפיסורה בזמן בו השריר ״משותק״ (זה זמני למספר חודשים). היתרון בטיפול זה הינו שלא מבצעים כל חיתוך וכל הסרה של רקמה. מדובר בזריקה מקומית בלבד. פוטנציאל הסיבוכים מינימלי. אידיאלי לחולים מבוגרים עם סיכון ניתוחי גבוה, וגם לחולי קרוהן כפי שתיארתי. את הטיפול השני שאתה מתאר בעזרת קרן רדיו-גל איני מכיר כך שאיני יכול לחוות דעה. הזרקת בוטוקס כשלעצמה מקובלת כטיפול העומד בפני עצמו בפיסורה. חשוב בכל מקרה במהלך הטיפול ולאחריו להקפיד לשמור על יציאות רכות וקלות (באמצעות התאמת האוכל שאוכלים), אחרת הפיסורה עלולה לחזור ואז ניתן להזריק הבוטוקס שוב במידת הצורך.

האם קופות חולים משתתפות בהוצאות של טיפולים אסתטיים כגון תיקון צלקת קטנה והזרקת דיספורט? האם מחיר פרטי של יעוץ שכר מנתח לווי ומעקב 3100 עלות חדר ניתוח 1800 מזרק דיספורט 1000,עלות בדיקה פתולוגית 210 סה"כ 5600 לאחר הנחה נישמע לך הגיוני? אגב מדובר באריאל טיסונה. מהי דעתך המקצועית לגביו? האם אפשר להרגיש בטוח איתו?

הזרקות דיספורט ובוטוקס ותקוני צלקת למטרות אסתטיות איננו בסל הבריאות. אין הפורום דן בעלויות ובוודאי איננו נותן חוות דעת לגבי רופאים.

האם קופות חולים משתתפות בהוצאות של טיפולים אסתטיים כגון תיקון צלקת קטנה והזרקת דיספורט? האם מחיר פרטי של יעוץ שכר מנתח לווי ומעקב 3100 עלות חדר ניתוח 1800 מזרק דיספורט 1000,עלות בדיקה פתולוגית 210 סה"כ 5600 לאחר הנחה נישמע לך הגיוני? אגב מדובר בדוקטור טיסונה, האם שמעת עליו?

השימוש בבוטוליניום טוקסין מסובסד ע״י קופות החולים לסיטואציות בהן האינדיקציה לשימוש היא בעיה נוירולוגית כגון היפרספאסטיות של שרירים או פציאליס קופת החולים לרוב אינה מסבסדת טיפול ניתוחי לצלקות מינוריות

שלום, אני סובלת מפיסורה כבר כמעט שנה. טיפולי משחות שונים לא הועילו. הגעתי למקום אשר מטפל בפיסורה על ידי הזרקה של דיספורט לסוגר הפנימי ושיתוקו ואם יש צורך, לאחר כ4 שבועות, מטפלים בגלי רדיו ישירות לאיזור. יש לי שתי שאלות: 1. האם שיתוק הסוגר הפנימי לא יגרום לבעיה (גם אם חלקית וזמנית) בשליטה על הסוגרים? 2. האם לשיטת הריפוי יש השפעה כלשהי על הסיכוי לחזרת הפיסורה בעתיד? תודה

איני מכיר את השיטות שהזכרת. שיתוק הסוגר הפנימי אינו אמור לפגוע בשליטה על הסוגרים (בניתוח חותכים את הסוגר הפנימי...). אין קשר בין שיטת הטיפול לסיכוי לחזרה של הפיסורה.

תודה רבה על התשובה המהירה והעניינית.