דלקת מעי נמקית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פגים בישראל 2018: חסרי הגנה

חודש המודעות לפגים: "הפורום למען הפגים" מפרסם את דו"ח מצב הפגים השנתי, ובראשו ממצא מדאיג - רק 9 פגיות, מתוך 26 פגיות בישראל, ממוגנות לזמני חירום לרגל ציון יום הפג בכנסת (27/11/18), מפרסם "הפורום למען הפגים" את דו"ח מצב הפגים לשנת 2018. להלן הממצאים הבולטים העולים מן הדו"ח:   מצב עגום של תשתיות הפגיות בישראל - עד כה טרם נבנו בישראל פגיות חדשות על פי הסטנדרטים הנדרשים בעולם המערבי, ורק 9 מתוך 26 הפגיות בישראל הינן ממוגנות למצבי חירום. הפורום למען הפגים בראשותה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס קורא למשרדי הבריאות ולמשרד האוצר להציב את הנושא כיעד לאומי עליון ולגבש תכנית רב שנתית להרחבה ומיגון הפגיות בישראל בהקדם האפשרי. חשש מקיצוץ במודל התמריצים - מודל התמריצים בפגיות הביא למהפך במודעות, בגישה ובאיכות הטיפול לפגים בישראל. לאור הצלחתו, קידם משרד הבריאות תכניות לאומיות דומות גם לשיפור השירות במלר"דים ובמניעת זיהומים. כעת, לאחר שמנכ"ל...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדלקת מעי נמקית

רפואה דחופה - תמונת המחשה
רפואה דחופה מנגנון תחושת הצמא עלול להטעות. לכן עלינו לשתות גם כשאיננו צמאים, במיוחד בימים חמים. בתק...
ללמוד עוד על דלקת מעי נמקית
היפותרמיה בפעוטות: לשמור על חום גופו של התינוק-תמונה

ירידת חום הגוף (היפותרמיה) בפעוטות ובעיקר בקרב יילודים,...

מאת: ד"ר רונלה...
03/09/2018
מחלת קרוהן - קווים לדמותה-תמונה

חולים בקרוהן? רוצים להשתתף במחקר? עכשיו זה הזמן לדעת יותר,...

מאת: מחלת קרוהן...
06/06/2000
פגים בישראל 2018: חסרי הגנה-תמונה

חודש המודעות לפגים: "הפורום למען הפגים" מפרסם את דו"ח מצב...

מאת: מערכת zap...
27/11/2018
פרוביוטיקה: לא רק בעת מחלה-תמונה

תוסף פרוביוטי, שמכיל חיידקים ידידותיים לגוף, מתקשר אצלנו...

מאת: מערכת zap...
23/12/2012
אולי יענין אותך לדעת...
קולונוסקופיה - תמונה
קולונוסקופיה
מדריך בדיקות רפואיות: קולונוסקופיה היא אחת...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדלקת מעי נמקית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דלקת מעי נמקית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אני סובלת כבר מחודש יוני 2013 בפתאומיות מבעיות גסטרו. זה התחיל בתחושת דחיפות ללכת לשירותים אך ללא כל תוצאה-הבנתי שזה נקרא טנזמוס חוץ מריר ודימום, אח"כ אופי היציאות השתנה ליציאות רכות וגם כל הזמן הרגשתי סוג של לחץ בטן שאני חייבת ללכת לשירותים. , זה רק החמיר והחמיר .. הייתה תקופה שלא הפסקתי להקיא במשך חודשיים אפילו נוזלים. כל הבדיקות דם והמדדי דלקת שלי תקינים, רק נודגני ASCA IGG מוגברים מעט (32.6) נשלחתי לבדיקת קולונוסקופיה והתוצאה הייתה : " רירית של terminal ileum ליד השטום קצת גרנולרית עם 3 כיבים לינארים קטנים שיטחיים ( לדעתי לא מספיק לאבחון של מחלת קרוהן ) נלקחו ביופסיות מעי דק-אזור עמוק יותר תקין" תשובת הביופסיות הייתה: mild to focal moderate chronic active iletis. focal erosion ca not be excluded ,May suggest IBD TYPE. -NO granulomas or dysplasia seen לאחר כחודש בוצעה בדיקת MRE- מודגם עיבוי מינימלי של האילאום הטרמינלי עם האדרה מוגברת לאורך סגמנט קצר של כ 5- ס" .מ סיכום : אילאיטיס טרמינלית קצרה כמתואר, אין עדות לסיבוכים מקומיים. הממצאים חשודים למחלת CROHN'S . עברתי גם גסטרוסקופיה והתוצאות היו גסטרופטיה אנטרלית קלה. גסטריטיס כרונית קלה. ניסיתי בודזון לא עזר. ניסיתי פרוטוציד ציפרו שמאוד החמיר את המצב וגרם לשלשולים,עברתי לפרינדזון 40 מ"ג לא השפיע. רק משום מה ההקאות פחתו מאוד ( לא יודעת אם זה קשור ) אבל עדיין הייתי רצה לשירותים כל הזמן. השאלה שלי אלייך, לאור חוסר תגובה לטיפול,האם ייתכן שזה דלקת מעי אך לא מחלת קרוהן? אלא מגורמים אחרים? ומדוע אני כל כך סובלת אם זה רק 5 ס"מ מודלקים? שהבנתי שזה מאוד קצר וקל. בנוסף יש לי היסטוריה של זיהומים בCMV ומלפני כמה חודשים בדקו נודגני CMV IGM ויצא חיובי חלש. הבנתי שCMV יכול להיות קשור למחלת מעיים? אודה מאוד לעזרתך. אני מרגישה מבולבלת ומפוחדת שאולי האבחנה לוקה בחסר, ולכן התרופות לא עזרו לי עד כה. איזה עוד אפשרויות אחרות יכולות להיות? בתודה, רותם

לאור חוסר תגובה לטיפול, האם ייתכן שזה דלקת מעי אך לא מחלת קרוהן? אני אחלק את שאלתך ל-2: 1. למה גם אחרי הטיפול בפרדניזון אני ממשיכה להקיא והאם זה אומר שהפרדניזון לא הצליח להעלים דלקת באיליום? -- דלקת של איליום אינה מסבירה הקאה - ואינה מסבירה "קריאות שוא" לשירותים (tenesmi). יתכן ולתופעות סיבה אחרת - לאו דווקה מאלה המגיבות לטיפול אנטי-דלקתי -- יתכן ואף צפוי שהכיבים באיליום נרפאו לאחר הטיפול 2. האם ייתכן שזה דלקת מעי אך לא מחלת קרוהן אלא מגורמים אחרים? -- נזק מנטילה תדירה של משככי כאבים מסוג NSAIDS (אדקס, אדוויל, נאקסין, נורופן, אתופן, ארקוקסיה) יכול לדמות דלקת מעי -- זהומים יכולים לדמות דלקת מעי אך לא נמשכים חודשים -- דלקות אחרות (כמו של מחלת בכצ'ט) יכולות לדמות דלקת מעי אך נדירות ולרוב פוגעות במעי גס ולא במעי דק ומדוע אני כל כך סובלת אם זה רק 5 ס"מ מודלקים? שהבנתי שזה מאוד קצר וקל. -- דלקת של איליום אינה מסבירה הקאה - ואינה מסבירה "קריאות שוא" לשירותים (tenesmi) בנוסף יש לי היסטוריה של זיהומים בCMV ומלפני כמה חודשים בדקו נודגני CMV IGM ויצא חיובי חלש. הבנתי שCMV יכול להיות קשור למחלת מעיים? -- בהחלט כן אך לרוב פוגע במעי גס ולא במעי דק -- וקל לזהוי גם על סמך הנזק המיוחד שעושה לרקמה (בביופסיות) וגם בצביעה מיוחדת של הביופסיה אודה מאוד לעזרתך. אני מרגישה מבולבלת ומפוחדת שאולי האבחנה לוקה בחסר ולכן התרופות לא עזרו לי עד כה. -- תבקשי לקבל דעה נוספת איזה עוד אפשרויות אחרות יכולות להיות? -- התמונה האנדוסקופית, ההיסטולוגית ושל רנטגנית שציינת אופיינית למחלת קרוה'ן קלה. התופעות של ההקאה ושל tenesmi אינן אופייניות למיקום של הדלקת.

שלום רציתי לדעת דלקת במעיים גןרמת למעי להיות רחב כמו שהוא אצלי לפי הצילום ?תןדה

שלום, לעיתים דלקת מעי יכולה לגרום להרחבת מעי, יש לכך מנגנונים רבים, אין פרטים נוספים בשאלה שניתן להתייחס אליהם. תרגיש טוב, ד"ר שניר

שלום רב לצוות הפורום, ברצוני לשאול 2 שאלות בנוגע לתוספות לחולה קרוהן בהתלקחות. יליד 1978 מזוהה עם קרוהן-קוליטיס מזה כשנתיים, באזור הרקטום והקלון בעיקר. מטפל, אך לאחרונה התלקחות. יודע שכל עניין לגופו אבל, רציתי לשאול האם ניתן לצרוך תוספת של סיבים תזונתיים באבקה (כגון בנפייבר), באופן יומי גם בהתלקחות, דווקא בכדי שיתפוס יותר את עניין היציאות המיימיות? - [חלק סבורים שלא טוב לצרוך סיבים בהתלקחות, אך לאומת זאת חלק כן, במיוחד ברפואה הסינית. ובעוד שמדובר כאן גם באבקה. במאמר רפואי שקראתי לא מזמן הבנתי שאין חשיבות משמעותית לאכילת קמחים מלאים וסיבים לחולי קרוהן, אלה אולי רק קצת לחולי קוליטיס ולמעט בשל חסימת מעיים ידועה]. והדבר השני שרציתי לשאול אתכם בקשר לתוספת "מודולן", איך נצרכת, האם אכן מומלץ לשימוש בלעדי, במשך תקופה של 6-8 שבועות לבחור בן 40, ומהו המינון המומלץ, הן לבד והן בתור תוספת לארוחה אחת ביום. מצטער מראש על אורך השאלה אך מנסה לצאת לאט ובטוח ממעגל ההתלקחות מזה תקופה לא קצרה. תודה מראש על זמנכם ותגובתכם!!

על מנת לצאת ממעגל ההתלקחות מציע לפנות לייעוץ מסודר ולקבל טיפול תרופתי מתאים. מניח שאתה במעקב מסודר. ליתר שאלותיך - ניתן בצורה מתונה והגיונית לנסות להוסיף סיבים ולראות כיצד משפיע. מודולן הינה אופציה - רצוי להשתמש כתוספת בתחילה ולראות כיצד משפיע.

שלום רב דוקטור, ברקע קרוהן מזה כמה שנים. 1. בבדיקה אחרונה שבצעתי ברשותי קלפרוטקטין מעל ל500, האם אופיני לחולי קרוהן. 2. מה מומלץ יותר מניסיונך מהתרופות בהזרקה אשר "מרסנים" את מערכת החיסון, ומה עדיף "רגילות" או ביולוגיות. 3. קראתי פה המלצה ועדיפות לפלצבו, לעומת הפרוביוטיקה לקרוהן, אבל אני מכיר את עצמי, ואם אני יודע מלכתחילה שהתרופה היא דמה, אז פשוט היא "לא תעבוד" עליי.. מה דעתך. תודה מראש - שבוע מוצלח נפלא ובריא ככל הניתן!!

בבדיקה אחרונה שבצעתי ברשותי קלפרוטקטין מעל ל500 -- התוצעה מעידה על דלקת פעילה (לא ברגיעה) האם אופיני לחולי קרוהן -- דלקת פעילה אופיינית לחולי קרוהן לא מאוזנים מה מומלץ יותר מניסיונך מהתרופות בהזרקה אשר "מרסנים" את מערכת החיסון, ומה עדיף "רגילות" או ביולוגיות -- מחלת קרוהן היא לא מחלה אחד זהה בין כולם, אלא 1000 ווריאציות שונות של דלקת מעי - דלקת של כל מטופל שונה מזו של מטופל אחר. לכן, אין וגם לא יכולה להיות תרופה אחידה ״מומלצת לכולם״ קראתי פה המלצה ועדיפות לפלצבו, לעומת הפרוביוטיקה לקרוהן -- לא, זאת אי-הבנה: לא מדובר בהמלצות לקחת פלצבו - רק תואר מחקר רפואי שמסקנותיו היו שפרוביוטיקה לא רק שלא עזרה - אפילו הזיקה קצת (ולכן אלה שקיבלו פלצבו - הרגישו יותר טוב מאלה שקיבלו פרוביוטיקה)

שלום רב שוב דוקטור, ותודה על זמנך תגובותיך ועזרתך. רצית לחדד קצת ברשותי קלפרוטקטין מעל ל500.. הכוונה הייתה האם לא גבוה מדי, כאשר הממוצע לאדם נעמד על 50. ולי יותר מפי 10 מאדם ממוצע.. האם לא הרבה מדי? והאם אלה המספרים המקובלים לחולי דלקות כרוניות (פעילות)..? ו מה עדיף הזרקות "רגילות" או ביולוגיות לחולה קרוהן+קולוטיס "במיוחד ברקטום"?, והאם ישנה עדיפות לתרופה מסוימת קשורה, לאחר שכל התרופות הקלות (רפסאל, אסקול, פנטזה כולל פומי חוקנים ונרות כשלו)? עוד קראתי כאן בפורום זה, המלצה שלך לנסות פרוביוטיקה של VIVOMIXX כמוצא אחרון לניסיון לפני תחילת התרופות בהזרקות, אפילו הוספת שעזר למטופלים לפעמים ממש כמו התרופות הקלות הרגילות., לאומת זאת בתגובות האחרונות (אולי בעקבות מאמר חדש) רשמתה שלעתים דווקא החמירה את התלונות אצל מטופלים? לכן, האם מומלצת ו/או לא למקרים ספציפיים מסוימים?. תודה רבה על תגובתך.

הכוונה הייתה האם לא גבוה מדי -- אכן גבוה מדי האם לא הרבה מדי? -- כן, הרבה מדי האם אלה המספרים המקובלים לחולי דלקות כרוניות (פעילות)..? -- לא. התוצאה מעידה על דלקת משמעותית, יש לעשות מאמץ להפסיק אותה. מה עדיף הזרקות "רגילות" או ביולוגיות לחולה קרוהן+קולוטיס "במיוחד ברקטום"? -- כל אדם/מחלה והעדיפות משלו/שלה. אין עדיפות גורפת. האם ישנה עדיפות לתרופה מסוימת -- כל אדם/מחלה והעדיפות משלו/שלה. אין עדיפות גורפת. המלצה שלך לנסות פרוביוטיקה של VIVOMIXX כמוצא אחרון לניסיון לפני תחילת התרופות בהזרקות -- לא, לא הבנת נכון. מדובר בטיפול שעשוי לעזור לחלק ממטופלים בתור תוספת, לא בתור ״המוצא האחרון לפני תחילת התרופות בהזרקות״ אפילו הוספת שעזר למטופלים לפעמים ממש כמו התרופות הקלות הרגילות -- נכון בחולי קוליטיס כיבית לאומת זאת בתגובות האחרונות רשמתה שלעתים דווקא החמירה את התלונות אצל מטופלים? -- בחולי קרוהן. שים לב, זאת לא אותה המחלה. האם מומלצת ו/או לא למקרים ספציפיים מסוימים? -- כן בחולי קוליטיס כיבית. -- לא בחולי קרוהן