PGS: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

החזרת עוברים לרחם: טרי או קפוא?

השלב הסופי בהפריה חוץ גופית, החזרת העוברים לרחם - הינו שלב קריטי. מחקרים חדשים מעלים שעשוי להיות יתרון להחזרת עובר "קפוא", שעבר זיגוג (ויטריפיקציה) טיפול הפריה חוץ גופית (IVF) הוא טיפול ופורץ דרך, המיושם כבר עשורים רבים ברחבי העולם. למרות הידע והניסיון הרב שנרכש במסגרת טיפולי IVF, לא פעם, נחשפים ממצאים המשנים את התפיסות שהיו מקובלות שנים רבות, על ידי הממסד הרפואי והמדעי. בשנים האחרונות אומצו ע"י הקהילה הרפואית, שלושה מהשינויים התפיסתיים החשובים, בנוגע לשלב החזרת העוברים לרחם, המחליפים את התפיסות המקובלות. מדובר בשינויים הקשורים בגורמים הבאים: 1. מועד החזרת העוברים לרחם; 2. כמותם; 3. איכותם. מהי החזרת עוברים לרחם?הכוונה לתהליך בו עוברים שהופרו במעבדה - מוחזרים לרחם האישה, בתקווה שישתרשו ויניבו הריון. שלב החזרת העוברים הוא השלב האחרון בהליך הפריה חוץ גופית; זהו שלב בעל חשיבות קריטית ומכרעת.על פי רוב, טיפול הפריה חוץ גופית כולל...
ללמוד עוד על PGS
החזרת עוברים לרחם: טרי או קפוא?-תמונה

השלב הסופי בהפריה חוץ גופית, החזרת העוברים לרחם - הינו שלב...

מאת: פרופ' משיח...
01/04/2018
הפריה חוץ גופית: כל החידושים-תמונה

קל יותר להרות: מהי בחירת עובר בשיטת אבחון טרום השרשה...

מאת: פרופ' משיח...
21/05/2016
הפריה חוץ גופית: החידושים האחרונים-תמונה

הטכנולוגיות החדשניות ביותר בשירות הפריה חוץ גופית הן...

מאת: ד"ר דלית...
04/12/2014
טיפול בבעיות פוריות: כל החידושים-תמונה

תחום הרפואה אינו קופא על שמריו - וכל הזמן יש בו חידושים,...

מאת: פרופ' יעקב...
28/10/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לPGS?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

PGS: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב. בשנה וחצי האחרונות עברתי 3 הזרעות 4 שאיבות ו5 החזרות עוברים. כל ההליכים הסתיימו בכישלון. סיבת הכישלון והאי פריון לא ידועה. עברתי גם הליך להוצאת שרירן בגודל 2 ס"מ אבל חוץ מזה הכל תמיד נראה תקין. נשאבות בין 5-8 ביציות בכל פעם. תמיד יש 2-3 הפריות ומצב העוברים המוחזרים תמיד מצוין. למרות זאת אין הריון. אני בת 37 וחצי בן הזוג בן 39 וחצי. אשמח לשמוע דעתך

ההיסטרוסקופיה וצילום הרחם תקינים?

כן. גם ההיסטרוסקופיה וגם צילום הרחם תיקנים, כמו כן ברצוני לציין שבהליך האחרון ביצעתי גם פיפל, אבל כאמור התוצאה לא השתנתה

צריך לראות את דוחות המעבדה שלך ואולי לשקול ביצוע PGS.

שלום פרופ' זיידמן. אני שוקלת להתחיל תהליך של תרומת ביצים, עוד מעט בת 45 עם רזרבה שחלתית נמוכה עשיתי שני סבבים שהניבו הריון כימי למרות שעוברים היו באיכות מאוד גבוהה, יש לי 2 ילדים מהריון ספונטני (הקטן כמעט בן 10). 1.אם טרם החזרת העובר עושים בדיקת PGD או PGS והבדיקה תקינה אפשר לוותר על מי שפיר? 2.על איזו בדיקה אתה ממליץ יותר PGD או PGS? אין לנו היסטוריה של מחלות במשפחה, הפחד שלי זה שאני לא מכירה את התורמת. 3.מהם אחוזי הצלחה בתרומת ביציות בהנחה שאין שום בעיה עם רחם, הפלות, או כל דבר אחר חוץ מהגיל? גם אין בעיות זרע. תודה מראש.

1. לא ניתן לוותר. 2. לא ממליץ על שתיהן. עדיף לעשות בדיקות גנטיות לתורמת. 3. 40% לכל בלסטוציסט שמוחזר.

פרופ משיח שלום ברשותך יש לי 2 שאלות: אני בת 42 ובאחת משאלותיי הסברתי את מצבי לאחר 5 טיפולים כושלים ב-IVF פרוטוקלוים היו מצויינים הרבה עוברים התחלקו ל-9 תאים ללא שברים והיו גם בלסטוציסטים. העברים לא התאימו לבדיקת PGS וציינת בפניי את האפשרות של תרומת בייצית 1. לאחר 11 חודשים של הפסקה מטיפולי פריון נקלטתי טבעי אז מדוע לא הושג הריון בטיפולי פריון אם העוברים היו כל כך טובים? האם יכול להיות שהעוברים שלי לא שרדו תנאי מעבדה או שזה בטוח הביציות כי בכל זאת הושג הריון טבעי. 2. האם יש סיכויי להולדת ילד בריא בגילי?

שלום. מזל טוב. אנו רואים לעתים די קרובות, מקרים בהם נכשלים בהפריה חוץ גופית ואח"כ מושג הריון טבעי. ייתכן שיש מצבים בהם הטבע יוצר עוברים טובים יותר מאשר במעבדה. בכל מקרה, בגלל גילך, יש סכנת יתר להפרעה כרומוזומלית כמו תסמונת דאון וצריך לעשות את המירב, כולל לשקול דיקור מי שפיר, כדי לשלול אפשרות זו.

פרופ משיח שלום ברשותך יש לי 2 שאלות בת 42 לאחר 3 שנים טיפולי IVF כושלים בטיפול האחרון יש מוקפא. היו תוצאות יפות בטיפולי הפריון עוברים שהתחלקו ל-9 תאים ללא שברים ואפילו לא התאימו ל-PGS. הרופא אמר לי שכנראה עקב הגיל הבעייה בביציות. הפסקתי את טיפולי הפריון כדי לנוח והרגשתי חוסר אמונה בטיפולים הללו. 1.בנסיון ראשון להרות נקלטתי טבעי הבטא עלתה ואני מחכה לבדיקת דופק . לאור גיל ולאור זה שהביציות שלי לא הניבו הריון ב-IVF מה הסיכויי שבמידה ויהיה דופק העובר יהיה תקין ? 2. אתה יכול להסביר לי מדוע הבעייה הייתה בביציות כאשר היו פרוטוקולים אם תוצאות מדהימות ולא הושג הריון ובנסיון להרות טבעי כן מושג הריון בגילי . האם בוודאות הביציות לא היו בסדר או שהמעבדה לא הייתה בסדר?

סיכויי ההצלחה יורדים עם הגיל ובצורה מאד משמעותית אחרי גיל 40. הסבה לירידה היא ירידה ברזרבה השחלתית שמתבטאת גם במספר הביציות הזמינות ובעיקר במבנה הכרומוזומלי שלהן: עם הגיל חלק הארי של הביציות נושא מספר כרומוזומים לא תקין. זו גם הסבה הלנטיה להפלות יתר עם הגיל וגם לתסמונת דאון. היות ובעית הגיל היא בביציות, הפרוטוקול הטיפולי קובע רק במעט. בחירת עוברים תקינים היא באמצעות PGS אבל אני מבין שהעוברים שלך לא הגיעו אפילו לשלב הבלסטוציסט שהו מבצעים את ה_PGS. יש לשקול תרומת ביציות כפתרון.