מצג פוטלינג: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לידת עכוז או ניתוח קיסרי - מה עדיף?

לידת עכוז טבעית, שהייתה נהוגה בעבר, עדיפה במקרים רבים על פני לידה בניתוח קיסרי, הכרוך בסיכונים לעובר וליולדת ומגדיל את הסיכונים בהריונות עתידיים נשים בשלב היריון מתקדם מכירות את השאלה שמפנות אליהן חברותיהן המנוסות: "האם הוא התהפך?" ברוב המקרים התשובה צפויה להיות חיובית, כלומר ראשו של התינוק מופנה אל פתח האגן. במקרים האחרים האישה ההרה תגיע לחדר הלידה כשהעובר התייצב במצג עכוז: במקום ראשו של התינוק, עכוזו או רגליו הם שמופנים כלפי פתח האגן."שיעור הנשים שעובריהן התייצבו במצגי עכוז הולך ופוחת עם התקדמות ההיריון, כ-14% בשבוע ה-30 לעומת 3% בימים האחרונים", אומר ד"ר פיליפ שווד, רופא בכיר בגינקולוגיה ומיילדות, מנהל אגף המיילדות בבית החולים ביקור חולים בירושלים. "מכיוון שאנחנו פועלים לשנות את מצג התינוק בטרם הלידה, שיעור היולדות שיעברו לידה כשעוברן במצג עכוז יפחת ל-1.5%-2%. בציבור הרחב לידת עכוז נתפסת כבעלת סיכון גבוה לעובר, בגלל...
ללמוד עוד על מצג פוטלינג
לידת עכוז או ניתוח קיסרי - מה עדיף?-תמונה

לידת עכוז טבעית, שהייתה נהוגה בעבר, עדיפה במקרים רבים על...

מאת: ד"ר שווד...
08/11/2011
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למצג פוטלינג?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מצג פוטלינג: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
29/12/2013 | 20:42 | מאת: סיגל
מתוך פורום לידת עכוז

שבוע 37+1 בצעתי נסיון היפוך עובר בשערי צדק שלא צלח אני מאוד מתלבטת וחוששת לגבי לידת עכוז ? או ניתוח קיסרי. עברתי בעבר 3 לידות רגילות תקינות בלידה נרתיקית רגילה מה ד"ר שווד אומר וממליץ האם אתה עושה לידות בלידת עכוז רק בפרטי ?

שלום סיגל, אין ספק שהדרך הטובה ביותר ללדת היא לידה רגילה במצג ראש ולכן היה מוצדק לנסות היפוך אך כאשר מדובר במצג עכוז אף מחקר לא הוכיח שניתוח קיסרי מקנה יתרון כלשהו לאם או לעובר לעומת נסיון לידה נרתיקית. לעומת זאת יש הרבה מחקרים שמצביעים על הסיבוכים לטווח קצר ולטווח ארוך של ניתוח קיסרי (לאם: יותר איבוד דם, קרישי דם בגוף, זיהומים בפצע הניתוח, בשלפוחית השתן ובריאות בתקופת ההחלמה, עליה בסיכון למות עובר תוך רחמי בהריון הבא, סיכון לשלית פתח ולשליה נעוצה, עליה בסיכון לקרע ברחם בכל ההריונות הבאים, עליה בסיכון לניתוחים חוזרים עם כל הבעייתיות הקשורה בזה. לתינוק: עליה בסיכון למוות עריסה, עליה בסיכון לבעיות נשימתיות ולבעיות עיכול בעתיד כולל עליה בסיכון להשמנת יתר). כמובן שכל השיקולים האלה לא באים בחשבון כאשר אין ברירה אחרת (חוסר התקדמות הלידה או מצוקת עובר למשל) אך כאשר אין יתרון לניתוח הקיסרי חייבים לחשוב על כל ההשלכות. התוצאות המצוינות שאנחנו רואים במהלך השנים קשורות גם למיומנות הגבוהה שפיתחנו בביקור חולים אך גם לבחירה קפדנית של המקרים בהתאם להנחיות האיגוד הישראלי למיילדות. כל מקרה שאינו מתאים לנסיון לידה בביטחון מרבי (עובר קטן מדי או גדול מיד, מצג רגליים, ראש שאינו בכיפוף רגיל לעומת הגוף), מופנה אוטומטית לניתוח. אם כן, לאחר הערכה מלאה, אם כל התנאים מתאימים, אני בהחלט בעד נסיון לידת עכוז (אני כותב נסיון כי בסופו של דבר כ- 80% מכלל הנשים יגיעו ללידה רגילה וכ- 20% יסיימו בניתוח קיסרי אך העובדה שעברת כבר מספר לידות רגילות מעלה באופן משמעותי את הסיכויים שלך ללדת רגיל). לגבי שאלתך האחרונה, כל הרופאים הבכירים בביקור חולים מסוגלים לבצע לידת עכוז ובכל שעה יהיה רופא בכיר בחדר לידה או כונן שיגיע מהבית כדי ליילד אותך, כמובן לפי סידור העבודה המחלקתי. אם את רוצה לבחור ברופא מסוים, את יכולה להזמין אותו באופן פרטי. בהצלחה !!! ד"ר שווד 052-912-6933.

שלום רב, שבוע 37+5 עובר במצג עכוז מלא, בהריון קודם מצג ראש לידה רגילה עובר במשקל 3620. קבעו לי תור לקיסרי אלקטיבי בשבוע 39+5 אך איני רוצה ניתוח אני רוצה לידה רגילה!!! אז כמה שאלות: 1. הערכת משקל שבוע 36 - 3,100 עובר יחסית גדול והטכנאית אמרה לי שהראש גם יחסית גדול ומתאים לשבוע 38.6 (338 מ"מ) האם אכן נחשב גדול בשביל לידת עכוז? 2. מה הסכנות הכרוכות בלידת עכוז? ומה עושים במידה ונתקע הראש?? האם בטוח יותר בשביל העובר להיוולד בקיסרי? 3. האם אפשר לבקש לבטל את התור לניתוח ולבקש בכל מקרה להגיע כאשר הלידה מתפתחת עצמאית? האם יש לכך יתרון? 4. האם זה נכון שלידות עכוז הן מהירות יותר? שמעתי מספר סיפורי לידות על עכוז שפשוט נולדו מהררר בלי שהרופאים הספיקו לעשות משהו בנידון. תודה רבה מראש על הסבלנות והתשובות.

שכשל. וכאב מאוד!!!! שני רופאים מיומנים ומומחים מאוד ניסו ולא הצליח.

שלום מעיין, 1. לא נקבע גודל מסוים של ראש שמהווה גבול עליון לנסיון לידת עכוז כל עוד מבנה הראש תקין (בהתאם לסקירת מערכות) אך אנחנו מגבילים את הנסיון למשקל מוערך עד 3800 גר'. 2. אף מחקר לא הוכיח שיש יתרון בניתוח קיסרי על פני לידת עכוז כל עוד אנחנו שוללים את המקרים הגבוליים והלא בטוחים (עוברים מאוד גדולים או מאוד קטנים או מצג רגליים למשל). כליאת ראש הינו אירוע מאוד נדיר סה"כ ואנחנו מאוד מיומנים במגוון של פעולות לחילוצו בביטחון. עובדה שב- 20 שנות פעילות, נתקלתי במקרה בודד של כליאת ראש קשה בעובר במשקל של 450 גר', בגבול החיות (במקרה זה, לא בוצע ניתוח קיסרי עקב סיכויי ההישרדות האפסיים עקב הפגות הקיצונית). 3. את תמיד יכולה לבטל תור לניתוח אלקטיבי ואף אחד לא ינתח אותך בניגוד לרצונך. במידה ואת בוחרת בנסיון לידה, מומלץ להגיע בלידה פעילה מה שמגביר את סיכויי ההצלחה. מצד שני אם העובר גדול ומתקרב ל- 3800 גר' את עלולה לפספס את המועד לכן אני ממליץ לבצע הערכת משקל חוזרת לקראת שבוע 39. במידה והערכת המשקל מעל 3500 גר', אני מציע להגיע לבדיקה והחלטה לגבי מועד ודרך הסיום. 4. מהנסיון שלי, לא במיוחד. אין הבדל לעומת לידת ראש. בהצלחה !!! ד"ר שווד 052-912-6933.

אז אם הלידות לא קצרות יותר ואני משווה ללידה הקודמת שלי - העובר היה תקוע שעה וארבעים בתעלת הלידה עד שהוא יצא!!! במקרה של לידת עכוז הבנתי שזה מאוד מסוכן שהלידה תיארך כל כך הרבה זמן. (מקסימום 8 דקות!!) אז מה ניתן לעשות ע"מ לוודא שהלידה אכן תתקדם מהר ברמה כזו שלא תסכן את העובר ?? אני מאוד חוששת מזה. ומה יהיה אם אגיע ללדת לא בשעות הבוקר שהמומחה ללידות עכוז אינו נמצא? מה יעשו איתי?

בס"ד שלום וברכה ד"ר פיליפ, הבנו מתשובותיך הקודמות שהמדיניות בביה"ח היא לא לנסות לידת עכוז נרתיקית לאחר קיסרי (ההריון הראשון הסתיים בקיסרי עקב מצג עכוז שהתקדם למצג רגליים). האם בכל זאת ניתן לנסות לידת עכוז וגינלית באופן פרטי אצלך? כמובן שזה במקרה שהמצג לא יהיה מצג רגליים שוב וכמובן שנקווה שבע"ה העובר יתהפך באופן טבעי או בהיפוך החיצוני (שלא צלח בפעם הראשונה עקב מיעוט מי שפיר). תודה רבה!

שלום, מאז התמזגנו עם שערי צדק, המדיניות קצת השתנתה כך שאני לא שולל את האפשרות על הסף. נא ליצור קשר טלפוני איתי דרך מזכירתי: 052-9126933 או בחדר לידה: 02-6464338.

שלום, ד"ר זה הריוני השני. הלידה הראשונה היתה לידה רגילה עם אפידורל, הלידה הפתחה מהא יחסית, בני שקל 2800 וראשוהיה מעט גדול, למרות ההיאטות בדופק לא היו התערבויות בלידה מלבד חתך יזןם. לצערי הפעם העוברית טרם התהפכה ואני מאוד חוששת מניתוח קיסרי. לא דימיינתי את עצמי יולדת כך. השילייה שלי אחורית והערכת המשקל בשבוע 33 היתה 2.300 מה האפשרויות שלי? אני מתגוררת באיזור המרכז אך מוכנה לשקול לידה במקום מרוחק מהבית במידת הצורך. כן חשוב לי שתהיה לי אופציה לאפידורל.

שלום, במידה והעובר לא יתהפך עד שבוע 36-37, האפשרות המועדפת הינה נסיון היפוך חיצוני עם סיכויי הצלחה של כ- 70% בידיים מיומנות. במידה וההיפוך לא יצליח או שלא תספיקי לעשות אותו (או שלא תרצי לנסות), ניתן בהחלט לשקול לידה רגילה (כפי שעשיתי לפני 5 שעות). רצוי אז לבוא לפגישה פורמלית לקראת הלידה אך בגדול התנאים לכך הם הערכת משקל מתחת ל- 3800 גרם, עכוז ממש ולא מצג רגליים וכיפוף תקין של הראש. 2 התנאים האחרונים נבדקים בזמן אמת בתחילת הלידה ואז מחליטים סופית אם לנסות ליילד או שעדיף לנתח. בהצלחה.