אוטיזם אצל תינוקות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מדברים על אוטיזם

לקראת יום המודעות לאוטיזם, המצוין מדי שנה ב-2 לאפריל - כל התשובות לכל השאלות על אוטיזם: הגורמים לתופעה, הסימנים האופייניים, הטיפול המתאים וכל הכרוך בחיים עם אוטיזם אוטיזם הוא הפרעה נוירו-התפתחותית המתבטאת בשני תחומים עיקריים. התחום הראשון הוא הפרעת תקשורת עם הסביבה והתחום השני הוא התנהגות חזרתית או תחום עניין צר/מצומצם. השם המקצועי של ההפרעה, ASD - Autism Spectrum Disorder, מתייחס לרמות השונות של ההפרעה, מבחינת הרמה הקוגניטיבית, הרמה השפתית, יכולת הביטוי התקשורתי והצורך בעזרה מקצועית. כל ילד המאובחן ב-ASD ממוקם על הרצף האוטיסטי, על פי האופן הספציפי בו מתבטאת ההפרעה אצלו. בעבר היה נהוג לחלק את הרצף האוטיסטי להפרעות שונות, כאשר בקצה אחד של הרצף - PDD (הפרעות התפתחות נרחבות - Pervasive Developmental Disorder); ובקצה השני - תסמונת אספרגר. כיום, כבר לא משתמשים באבחנות מסוג זה, אלא רק במיקומים שונים על הרצף האוטיסטי. כך, למשל: מה שהוגדר בעבר...
ללמוד עוד על אוטיזם אצל תינוקות
מדברים על אוטיזם-תמונה

לקראת יום המודעות לאוטיזם, המצוין מדי שנה ב-2 לאפריל - כל...

מאת: ד"ר אלה...
02/04/2019
אוטיזם: המשמעות של אבחון מאוחר-תמונה

אבחון לקות התקשורת, או בשמה האחר "אוטיזם", נמצא במגמת עלייה...

מאת: ד"ר אפשטיין...
24/02/2019
אוטיזם: לדבר, לא להתבייש-תמונה

כיצד מתמודדים עם ילד הסובל מהפרעת הספקטרום האוטיסטי? מה...

מאת: מערכת zap...
05/03/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאוטיזם אצל תינוקות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אוטיזם אצל תינוקות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

באיזה גיל מתחילים לגלות סימני אוטיזם אצל תינוקות?? האם האוטיזום נולד עם התינוק או מתפתח אצלו מגורמים מסוימים ומה הן?

בחלק מהילדים ניתן לזהות הפרעת קשר בגיל מוקדם, ובחלק רק יותר מאוחר. בכל מיקרה,, לאם המודאגת רצוי פנות לרופא בטיפת חלב או לרופא התפתחותי, לא רק לרופא הילדים ה"רגיל"

נכדי בן חודש היה אפטי ביום שלישי ולכן הוא נלקח ע"י הוריו לבית חולים , הרופא שבדק אותו ראה שאישוניו כלפי מטה, ואמר שזהו אחד הסימנים לאוטיזם ושעליהם לעקוב. אנא חוות דעתם תודה רבה

רווית שלום, ראשית, לא ניתן להסתמך על איכות ותדירות קשר העין בלבד על מנת לאבחן אוטיזם. מעבר לתקשורת, ישנם אבני-דרך התפתחותיות לאורך החודשים והשנים הראשונות בתחומים נוספים, כגון: עצמאות, חיברות ומוטוריקה. שנית, נכון הוא שכבר בשלב הטרום-שפתי ישנם מאפיינים שונים המרמזים על איכות התקשורת של התינוק עם סביבתו. ברם, ישנם מקרים שבהם הורים לילד בספקטרום האוטיסטי מדווחים שדווקא בגיל 8 חודשים הילד יצר קשר עין, צחק עימם וחיפש אחר קשר באופן אקטיבי. לעומתם, תינוקות רבים מתפתחים בקצב מעט איטי מהנורמה, וכמובן, שאין הדבר מעיד בהכרח על לקות התפתחותית. התינוק בן חודש בלבד ומיומנויות התקשורת שלו, ביניהן גם יצירת קשר עין, עדיין בהתהוות ועתידות להתפתח בשבועות ובחודשים הבאים. שלישית, אבחנה בספקטרום האוטיסטי אינה ניתנת, על פי רוב, לפני גיל שנה וחצי. כאשר יש חשד מוקדם לעיכוב משמעותי באחד או יותר מתחומי ההתפתחות יש להמשיך לעקוב בטיפת חלב ובמידת הצורך לפנות לרופא התפתחותי/רופא ילדים/פסיכיאטר ילדים/נוירולוג ילדים. בברכה, ד"ר איריס שגב.

היי לכולם, אני לא מהסוג שכותב בפורומים, אני גם בדר"כ ממש לא מהדאגנים, אני אפילו אדיש ודוגל השיטה "הכל יעבור" ו"יהיה בסדר", אבל הפעם אני מוצף דאגה, אני ממש חרד ולא מפסיק לחשוב על הנושא : בתי בת 8 חודשים, כמובן תינוקת מקסימה, אבל משום מה לא יכולתי להתעלם ממס' התנהגויות שלטעמי היו מוזרות (זוהי ילדתנו הראשונה), וכמובן עשיתי את הטעות הנפוצה ונכנסתי לגוגל...מאותו יום אני לא נרדם...מכאן אקצר, להלן התופעות : 1. מסרבת לחיבוק, מקשיתה את הגב ומתעצבנת עד שמוותרים. 2. לפעמים, כשמתמקדת בצעצוע,ורעש חזק לא גורם לה לתגובה. 3. מתופפת קלות עם יד ימין על כל דבר, על הריצפה, על משחקים, עכשיו התחילה גם לתופף על הרגל... 4. מכווצת ופותחת את כף היד כל הזמן (מלבד הבוהן) זה קורה כשהיא נוגעת בדברים, אז לפעמים זאת הדרך לגעת, או להזיז או אולי לגרום להוצאת קול... 5. היא לפעמים אומרת א-בא או בא-בא אבל בדר"כ היא עושה קולות מוזרים, כאלה שנשמעים כמו שמדברים למאוורר... 6. קשר עין יש, לדעתי, רק שאני לא בטוח שהמינוח הרפואי לקשר עין הוא מה שיש בינינו, אם הכוונה למבט, או למשחק קוקו, אז קיים. זה בגדול, אולי אני סתם נלחצתי, השאלה שלי היא בעצם מה תכיפות התופעות ? אם בכלל אפשר לשאול כזאת שאלה...ההבעיה היא שבדר"כ אני בדיוק ההפך מהטיפוס הנלחץ, עכשיו אני לא יכול להעביר שעה איתה מבלי להתייחס רק לתופעות האלו, וברור לי שהתשובה הקלה היא ללכת לאיבחון, ואני גם אעשה את זה, אבל לעכשיו אני פשוט מחפש תשובות... תודה !

אבא יקר שלום, אין כזה דבר "סתם נלחצתי"....אתה דואג לבתך וזה הכי טבעי ואבהי שבעולם. אני מציע לך לפנות לאחד ממכוני התפתחות הילד של קופ"ח אליה אתם שייכים ולהעלות את תהיותך ושאלותיך. תקבל תשובות מקצועיות וממוקדות. בהצלחה, דורון.

אם אפשר, לגבי תיפוף עם היד, זה משהו אופייני לאוטיזים ? התייעצתי עם בת משפחה ולטענתה כל התינוקות עושים כך..

כיצד מתבטא אוטיזם אצל תינוקות מתחת לגיל שנה. ולמה אני צריכה לשים לב.

שלום מ אנא התייעצי עם רופא ילדים, זו בעיה שבגיל זה קשה מאד לאיבחון. בברכה,