היפו פיגמנטציה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

החיים בצל הוויטיליגו

מהי מחלת ויטיליגו? מהם הגורמים לה? כיצד מטפלים בה? כל מה שרציתם לדעת על מחלת העור שגורמת להופעת כתמים בהירים על העור ומעוררות סטיגמות רבות מחלת הוויטיליגו שמתאפיינת בהופעת כתמים בהירים על העור, עלתה לאחרונה שוב לכותרות כאשר הדוגמנית רונית יודקביץ' שסובלת מהמחלה, החליטה להצטלם להפקת אופנה של בגדי ים (עבור מגזין לאישה). יודקוביץ' היא לא הדוגמנית הראשונה שבוחרת להצטלם עם מחלת העור שלה, והיא מצטרפת לרשימה ארוכה של סלבריטאים שחשפו את מחלתם ובהם גם מייקל ג'קסון שבשנת 1993 חשף לראשונה בתוכניתה של אופרה וינפרי, את מחלת הוויטיליגו שממנה סבל. שכיחותה של המחלה ברחבי העולם נעה בין 2-0.5 אחוזים מהאוכלוסייה (כאחד מתוך כל 100 אנשים), ללא הבדל גזע ומין (אם כי היא שכיחה קצת יותר בקרב נשים). המחלה אמנם אינה מסכנת את הבריאות, אבל פוגעת באיכות החיים ועלולה להשפיע מבחינה פסיכולוגית, בעיקר באזורים רבים ברחבי העולם שבהם עדיין יש בושה...
ללמוד עוד על היפו פיגמנטציה
החיים בצל הוויטיליגו-תמונה

מהי מחלת ויטיליגו? מהם הגורמים לה? כיצד מטפלים בה? כל מה...

מאת: פרופ' ראובני...
14/07/2019
הסרה בטוחה של פיגמנטציה לסוגיה-תמונה

מתמכרים לקרני השמש ומשתזפים? העור זוכר הכל - וקיים חשש...

מאת: ד"ר מידן מיכל
29/01/2018
טיפולים אסתטיים  גם  למתבגרים-תמונה

מתי כדאי לבצע טיפולים אסתטיים בקרב מתבגרים? עד כמה הפגם...

מאת: ד"ר אכי...
04/09/2016
שופכים אור על העור-תמונה

פיגמנטציה נובעת מגורמים רבים, כולל חשיפה לשמש. עם סיום...

מאת: ד"ר קובי...
17/10/2007
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיפו פיגמנטציה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היפו פיגמנטציה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי, עשיתי לייזר באיזור עצמות הלחיים בסה"כ 2 טיפולים ולאחר הטיפול השני שמתי לב ששבועיים אחרי בערך התחילו להיות לי כתמים לבנים על הפנים איפה שעשיתי את הלייזר. בתמונות עבר שמתי לב שיש לי את אותו צורה של הכתמים אבל אז הם היו הרבה פחות בולטים (גם אף פעם לא שמתי לב אליהם). האם יכול להיות שהלייזר גרם להם להיות יותר בולטים ? או שבגלל שאני נשמר מהשמש כבר 3 וחצי חודשים מאז הטיפול הראשון הם לאט לאט התבהרו ולא קיבלו שיזוף ? וקראתי שזה יכול להיות גם היפופיגמנטציה שלאחר דלקת אבל מסיפורים שראיתי זה קורה בדרך כלל אחרי כוויה שהיא מגלידה. אמנם הפנים שלי היו אדמומיות לאחר הטיפול אבל לא נכוותי או משהו כזה האם זה עדיין אפשרי ? תודה .

שאלה נוספת - האם רצוי עדיין להמנע מהשמש והיא יכולה להחמיר את הבעיה או אפשר להחשף מאחר ועברו כבר חודשיים וחצי מהטיפול האחרון

טפול בלייזר עלול להותיר היפופיגמטציה (פחות פיגמנט) שלאחר דלקת. במרבית המקרים יש שיפור גדול בהיפופיגמנטציה לאחר תקופה..

תוך כמה זמן ההיפופיגמנטציה באזור המריחה תעבור? נתנו לי גם מרשם לשמפו ניזורל לקרקפת יש איזה התנגדות בין ההידרואגיסטן לניזורל?

אין התנגשות, לגבי היפופיגמנטציה אין לי תשובה לגבי משך הזמן. כן חשוב להקפיד על הגנה מפני השמש ועם הזמן ישוב הפיגמנט.

שלום דר אז לאור תשובתך הנגע שיש בזווית הפה לבתי אם אכן הוא היפופיגמנטציה פוסט דלקתי הוא אמור לעבור עם הזמן אפילו אם עברה כבר שנה וחצי מאז הופעתו? אם זה היא ויטיליגו היה אמור להיות נגע נטול צבע אחרי משך הזמן הזה? הנגע מאז שהופיע הוא בצבע לבן חיוור ובבדיקה האחרונה במנורה הכחולה לפני חודשיים לא הייתה זריחה ולא נראה כ shine. מודה להתייחסותך.

טוב מראה עיניים ממשמע אזניים.

שלום לפני שנה וחצי הופיע ליד זווית הפה אצל בתי בת 7 נגע לבן חיוור. רופא עור ראשון איבחון את זה כויטיליגו וכשפניתי לפרופ׳ דני בן אמיתי הוא גם כן בדק במנורה הכחולה ואבחן את זה כ post inflammatory hypobigmentaion הוא ציין שזה יכול להיות מריןר, יובש..... יש לציין שהנגע הוא בצבע לבן חיוור אבל לא לבן shine והמנורה הכחולה לא הייתה זריחה לנגע לכן בן אמיתי ציין שזה לא ויטיליגו. אין נגעים אחרים, אין היסטוריה משפחתית של ויטיליגו, לא זכור שהייתה דלקת במקום הנגע, פרופ׳ בן אמיתי ציין לנו שזה צפוי להיעלם ונתן לנו להשתמש במשחת הדרמקול שלוש פעמים ביום והגנה משמש. אני דואגת שהנגע לא עבר למרות שעברו שנה וחצי וחוששת מויטיליגו. הנגע מאז שהופיע עדיין באותו מצב אין החמרה לא בצבע ולא בגודל. חשובה לי התרשמותך. האם תקופה של שנה וחצי מספיק שהנגע יתפתח לויטליגו או אם הוא לא נגע היפופיגמנטציה? אם זה לא ויטיליגו והאבחנה של פרופ׳ בן אמיתי נכונה תוך כמה זמן הנגע אמור להיעלם ? תודה ואשמח להתייחסותך.

שלום, לעיתים אין אבחנה חד משמעית. קרוב לוודאי שמדובר בכתם פוסט דלקתי ולעיתים הפיגמנט אינו חוזר. במידה ומופעים כתמים נוספים או הילה לבנה סביב שומות ממליצה לפנות לרופא עור ילדים. בהצלחה!