חיסון משולש: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

חיסונים: מה צופן העתיד?

מחלת האבעבועות השחורות נחשבה בעבר לקטלנית מאוד - עד שפותח חיסון נגדה, שמיגר אותה לחלוטין. גם כיום פועלים מדענים בכל רחבי העולם על פיתוח חיסונים נגד איידס, סרטן ומחלות נוספות. סקירה מיוחדת לרגל שבוע החיסונים העולמי במהלך השבוע (30-24 באפריל) מציינים ברחבי העולם את שבוע עידוד חיסונים, במטרה לעודד את השימוש בחיסונים כדי להגן על אנשים בכל הגילאים ובכל רחבי העולם מפני מחלות שונות. בכתבה זו נסקור חלק מהחיסונים החדשים המצויים בשלבי פיתוח שונים. מדובר בחיסונים העשויים לשנות את פני העולם ולשפר את מצב הבריאות של כולנו. בנוסף, נסקור בקצרה את מצב החיסונים העכשווי ושיעורי ההתחסנות בפועל.     בהיעדר החיסונים, לא היינו מצליחים להתגבר על מחלות שונות. צילום: שאטרסטוק   מתי ניתן החיסון הראשון בעולם? מהו שיעור ההיענות לחיסונים ברחבי העולם? החיסון - שהומצא בשנת 1796 על ידי הרופא הבריטי אדוארד ג'נר - נחשב עד היום אחת ההמצאות הרפואיות המוצלחות והחסכוניות ביותר בעולם. החיסון שהומצא על ידי ג'נר כדי למגר...
ללמוד עוד על חיסון משולש
הכל על אלרגיה-תמונה

אלרגיה היא תגובה חיסונית לא צפויה של הגוף, כתוצאה מחשיפה...

מאת: פרופ' יצחק כץ
29/10/2013
הכל על: חיסון נגד אבעבועות רוח-תמונה

שגרת החיסונים בגיל הרך כוללת חיסון נגד אבעבועות רוח בגיל...

מאת: ד"ר נטר חנן
16/05/2018
חוזרים לביה"ס: מתחסנים נגד חצבת-תמונה

לאור הזינוק במספר חולי החצבת בשנה האחרונה ולקראת פתיחת שנת...

מאת: מערכת zap...
29/08/2018
בהלת החצבת: כל מה שחשוב לדעת-תמונה

מחלת החצבת חזרה לאחרונה לכותרות ולמודעות של כולנו, בעיקר...

מאת: ד"ר יסמין...
18/11/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחיסון משולש?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חיסון משולש: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אני טסה ליער השחור עם תינוק שיהיה בן שנה בדיוק כשאנחנו מגיעים לשם, השאלה שלי היא מה עדיף לחסן חודש לפני הטיסה או עדיף לחכות ולחסן כשנחזור מהטיול?

ההמלצה לחסן לפני גיל שנה בחיסון חצבת - זה מפורסם בכל מקום שמשרד הבריאות ממליץ לתינוקות בין גיל חצי שנה לשנה לקבל מנת חיסון MMR לפני נסיעה לחול. תוכלי לקרוא על כך באתר של משרד הבריאות או לצלצל אליהם - ברור שלחסן לפני אם לא הוא חשוף לחצבת.

רוס שלום, עדיף לחסנו לפני הטיסה, לקבלת הגנה מקסימלית ככל שניתן. יהיה מקום לחסנו לאחר גיל שנה במנה נוספת. בברכה,

אשמח אם תוכל להסביר לי מה הסיבה למנה הנוספת? מדובר על שבועיים לפני שהילד יהיה בן שנה.

רוס שלום, אין לנו יכולת לצפות את רמת התגובה של מערכת החיסון של בנך לפני גיל שנה, וגם אם יגיב בבדיקת נוגדנים בצורה חיובית, לא ברור למשך כמה זמן תיוותר תגובה זו. לפיכך, כדי לתת לו הגנה מקסימלית, מומלץ לחסנו פעם נוספת אחרי גיל שנה ועוד פעם בכיתה א. בברכה,

שלום רב, אני עשיתי חיסון נגד אדמת לפני כשבועיים, מבדיקת היריון שעשיתי היום עלה שאני בהיריון שבוע רביעי לערך. כלומר, בזמן שעשיתי את החיסון הייתי כבר בהריון. אני מאוד לחוצה שכן ידוע לי שאסור לעשות את החיסון בזמן היריון... מה עליי לעשות בשלב זה? האם יש סכנה שהעובר נדבק ? האם יהיה עליי לעבור הפלה?? תודה מראש על המענה.

מזל טוב ושיהיה בשעה טובה!כדי להרגיע אותך אני אצטט מתדריך החיסונים של משרד הבריאות:"תרכיב MMR לא יינתן לאישה בהריון,יחד עם זאת אין צורך להזהיר את האישה להימנע מהריון לאחר קבלת התרכיב. אם במקרה התרכיב ניתן לאישה בהיותה בהריון, אין הצדקה לשקול הפסקת הריון, כי אין ראיות לגרימת נזק לעובר על ידי התרכיב" - ובמילים אחרות - הסיבה לאי מתן החיסון לנשים בהריון זה כי לא מומלץ לתת חיסונים לאישה בהריון אם זה לא הכרחי ולכן גם חיסון MMR נכלל בתוך כלל זה. מעבר לכך החיסון הוא לא טרטוגני - כלומר הוא לא עובר לעובר - על כן אם בכל זאת ניתן בהריון - אין צורך לחשוש.

שלום, אני בשבוע 21 להריוני. לפני שנה ושלושה ח' ביצעתי חיסון MMR בשתי מנות בשל תחילת עבודה במערכת הבריאות. 1. בתחילת ההריון זה ביצעתי בדיקת דם ל- Rubella IgG. התוצאה: 23.7. לפי ההסבר בבדיקה ערך זה אינו נחשב למחוסן. איך זה מסתדר עם העובדה שחוסנתי? האם אני נחשבת מחוסנת נגד הנגיף או לא? 2. בתי שקיבלה אתמול חיסון זה במסגרת החינוכית שלה, אינה מסכנת את העובר שברחמי? מותר לי להתקרב אליה, כולל מגע פיזי? תודה רבה!

שלום נטע, 1. כל אדם מיצר כמות שונה של נוגדנים בתגובה לקבלת חיסון. 2. אכן, רמת נוגדנים של 23.7 כנגד אדמת איננה נחשבת כרצויה לפני כניסה להריון, אך סביר שהחיסונים שקיבלת לפני כשנה ושלושה חודשים יגנו עלייך מפני הדבקות במחלה זו במהלך הריונך העכשווי. 3. כמו כן, אין זה סביר שתדבקי בנגיפי האדמת המוחלשים מהחיסון המשולש שבתך קיבלה אתמול. הרבה בריאות אפי

דר שלום, אשמח לעזרתך. הבן שלי בן שנה קיבל לפני שבוע mmrv לאחר שלפני 3 חודשים בגיל 9 חודשים קיבל mmr. ספירה לפני חודשיים עם טסיות תקינות. הופיעו לו פטכיות כ 20 במספרם בכף יד ימים וזרוע ימין עד מעל המרפק. אין תופעות נוספות. אמרו לנו לעשות מחר ספירת דם. האם כדאי לבדוק משהו נוסף? תודה טל

איני עוסקת ברפואת ילדים, ממליצה לפנות לרופא הילדים.

היי, גם אנחנו כשבוע וחצי לאחר אותו החיסון והופיעו פטכיות. אצלנו גם היה מלווה בחום ועוד תסמינים ולכן שלחו למיון, שם ראה אותו רופא שהחליט כי אין סכנה ואין צורך גם בבדיקת דם.. אשמח לדעת מה נמצא בסוף אצלכם.