פלופנאזין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפלופנאזין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פלופנאזין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום. אמא שלי קיבלה זריקת פלודקאט. פעם טחרונה לפני חודשיים. עדיין יש לה תופעות לוואי. רעידות חזקות בגוף. הפסקנו את הטיפול בגלל תופעות לוואי. מתי יפסקו התופעות הללו? האם רעידות זו תופעת לוואי או אולי נזק שנגרם?

התכשיר פלודיקאט מכיל את החומר הפעיל Fluphenazine decoanode . כל תרופה אנטיפסיכוטית עלולה לגרום לתופעות לוואי נורולוגיות כגון תנועות לא רצוניות, רעד ונוקשות. תופעות אלה מאפיינות יותר תרופות השייכות לדור הראשון (התרופות הטיפוסיות) של תרופות אנטיפסיכוטיות כגון Fluphenazine. לא ברור מהפנייה האם היה טיפול קודם ומה היתה התגובה אליו, כמה זריקות קיבלה, במה מטופלת עכשיו ומתי החל הרעד ביחס לתחילת הטיפול. כדאי לפנות לרופא להמשך בירור וטיפול.

שלום, אחרי מספר שנים ללא טיפול, בחצי שנה האחרונה אמא חולת סכיזופרניה הסכימה לקבל טיפול. כבר חצי שנה מקבלת פלודקאט 25 מ"ג פעם בשבועיים. לתרופה תופעות לוואי חזקות. בעיקר גורמת לחוסר מעש ישנוניות וחוסר תנועה, נוקשות בשרירים. הסימפטומים של המחלה נעלמו לגמרי. האם המינון הנ"ל מקום? ולא גבוה מידי? קראתי בהרבה מקומות שנותנים את הזריקה פעם ב 3 חודשים... התופעות לוואי מאוד קשות. אני רוצה לשנות את המינון ולתת זריקה פעם בחודשיים, האם כדאי? או להוריד מינון בהדרגה? שאלה חשובה נוספת, קראתי הרבה ספרות (ארה"ב) בעיקר, שהתרופה עלולה לגרום למוות?

אלא הן שאלות התלויות בהערכה קלינית שהינה חסרה לי כאן

מה זה הערכה קלינית? עד עכשיו אימא שלי לקחה כל שבועיים פלודקאט במשך 4 חודשים...זה עושה תופעות לוואי מאוד קשות. אני מעדיפה לראות אותה עם סכיזופרניה ולא במצב שאליו הביאו אותה התרופות.. כמה זמן החומר יישאר בגוף שלה במידה ונפסיק את הזריקות מיידית?

לד"ר אהוד ססר, שלום. אני מקבל טיפול תרופתי של אלטרול 50 מ"ג 3 פעמים ביום, פרפנאן 8 מ"ג פעם ביום, ריספרדל 4 מ"ג פעם ביום וזריקת פלודקאט 50 מ"ג פעם בחודש, וגם אסיוול 5 מ"ג פעמיים ביום. בגלל מחסור של אסיוול 5 מ"ג (אין להשיג גם בבתי מרקחת פרטיים), איאלץ בקרוב לקחת תחליף לאסיוול. האם לוריוון 1 מ"ג הוא תחליף בעוצמה דומה לאסיוול 5 מ"ג? אם לא איזה תחליף כן יכול להחליף אסיוול 5 מ"ג? לוריוון 2 מ"ג? (לא להיבהל מכמות התרופות, הטיפול התרופתי אמנם כבד, אבל בעזרתו אני מרגיש טוב, ובלעדיו - לא)

שלום. המחסור באסיבל לפי הידוע לי הוא זמני וגם תלוי בבתי מרקחת ספציפים (יש בתי מרקחת שעוד יש במלאי). לגבי המקרה הפרטי שלך לא אוכל להתייחס דרך פורום אינטרנט, אולם באופן כללי ניתן לומר שטיפול בתרופות מהסוג של אסיבל (בנזודיאזפינים) בד"כ לא ניתן לאורך זמן אלא לתקופות מוגבלות (מסיבות שונות של יעילות, סבילות, התמכרות ועוד). כמו כן מינון של 5מג פעמיים ביום ממליא אינו מינון גבוה, ובד"כ לא צפויה החמרה מהותית אם תהיה הפסקה בטיפול. אם בכל זאת חייבים תחליף, כל תרופה מהקבוצה של בנזודיאזפינים יכולה להתאים, כגון לוריון, וובן, קלונקס, וכד'. לגבי מינונים מדוייקים - יש להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל. בברכה, ד"ר אהוד ססר

לד"ר ברבר, שלום. אני מקבל אלטרול במינון גבוה 150 מ"ג ליום, וביחד איתו גם אסיוול 5 מ"ג פעמיים היום, ותרופות אנטי פסיכוטיות: ריספרדל 4 מ"ג, פרפנאן 8 מ"ג וזריקת פלודקאט 50 מ"ג אחת לחודש. יש לי התלבטות בין אלטרול לפרוזק: כמות האלטרול שאני מקבל תזיק לתפקודי כבד בעתיד אם אמשיך איתה? (מקבל את האלטרול כבר 20 שנה במינון הזה)או שכדאי לעבור לפרוזאק? האם גם פרוזק צריך מינון גבוה כזה כדי שארגיש טוב?האם תזיק פחות לתפקודי הכבד? (כעת תפקודי כבד תקינים, אך ידוע שבסופו של דבר כשמגיעים לגיל מבוגר כל התרופות שלוקחים פוגעות בסופו של דבר בכבד ולכן רצוי להפחית אותן למינימום. כפי שציינתי כמות האלטרול גבוהה. עוד שאלה: האם מעבר מאלטרול לפרוזק עלול לגרור איתו תופעות לוואי שיימשכו הרבה זמן (אני מקבל אלטרול כבר 20 שנה ומעבר לפרוזק ביום אחד אחרי תקופה כה ארוכה עם אלטרול מדאיג אותי. אני מבקש את חוות דעתך.

ניתן לעבור לפרוזק המינון המומלף הינו עד 40 מג לפי האבחנה או יותר ,מציע לעשות בדקות דם לתפקודי הכבד פעם בחצי שנה ,בכל אופן בכל שינוי אנא התיעץ עם הפסכאטר