אטרופין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קוצר ראייה? לא עוד!

עד לפני כמה שנים משקפיים היו הפתרון היחיד לתיקון קוצר ראייה, אולם בשנים האחרונות נכנסו לשימוש מספר טיפולים שהוכחו כיעילים בהאטת קצב ההתקדמות של קוצר הראייה (קצב העלייה במספר העדשה) במצב ראייה תקין (אמטרופיה) האור מתמקד על רשתית העין והמוח מקבל תמונה מפוקסת ללא צורך בתוספת "עזרים חיצוניים" כגון עדשות. במקרים שבהם העין קצת גדולה מידי, הפוקוס קורה לפני הרשתית ולכן התמונה (האור) שמגיעה לרשתית היא מטושטשת מעט ולא בפוקוס. זהו המצב שנקרא קוצר ראייה.    הגורם לקוצר הראייה היא בד"כ גנטי והוא יכול להתבטא ברמות שונות, שאותן ניתן לחלק לשתי דרגות עיקריות: קוצר ראייה שמאופיין בכך שהמספר עולה עד לטווח שבין 4-2. קוצר ראייה שמאופיין בכך שהמספר עולה ל-8-5 ואף יותר. מה הקשר בין קוצר ראייה לחשיפה לאור טבעי? בשנת 2008 נערך מחקר גדול שמצא כי עם השנים עולה משמעותית אחוז הצעירים, בכל רחבי העולם, שסובלים מקוצר ראייה. כך למשל עולה מנתוני המחקר כי בשנת 1970 כ-20% מהילדים...
ללמוד עוד על אטרופין
חודש המודעות לבריאות העין: אלה בעיות העיניים הנפוצות ביותר בקרב ילדים-תמונה

קוצר ראייה ועין עצלה הן 2 בעיות עיניים נפוצות בקרב ילדים....

מאת: עמותת לראות
15/12/2019
זהירות: קוצר ראייה - ושינויים ברשתית-תמונה

מתקשים לראות? חשוב לדעת: קוצר ראייה גבוה עלול לגרום...

מאת: פרופ' סיגל...
06/08/2018
קוצר ראיה (מיופיה) – מגפת העולם המודרני-תמונה

מגמת העלייה בתופעת קוצר הראייה חושפת מליוני אנשים לסיבוכים...

מאת: אורי כהן,...
03/03/2019
קוצר ראייה? לא עוד!-תמונה

עד לפני כמה שנים משקפיים היו הפתרון היחיד לתיקון קוצר...

מאת: בלום פיליפ...
31/03/2020
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאטרופין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אטרופין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אבא שלי עבר ניתוח ויטרקטומיה לתיקון היפרדות רשתית. שבוע אחרי הניתוח היינו בבדיקה במפראת החוץ בבית החולים ונאמר לנו שהכל תקין. אולם יש תופעה מטרידה: מאז עברו כבר שבועיים וחצי והאישון של העין עדיין מורחב לאחר הבדיקה. האם זה נורמלי או שהדבר דורש התייחסות מיוחדת ובירור דחוף? אני יודע שבד"כ התרחבות האישונים לאחר בדיקה עוברת תוך כמה שעות. תודה רבה מראש!

שלום. ייתכן וזה נובע מהניתוח. או מטיפות שמקבל (כמו אטרופין, למשל). אם אין חשש לבעיה נוירולוגית- לא דחוף.

היי ביתי בת שנה וחצי ואובחנה עם תסמונת מרכוס גאן גו וינקינג ופטוזיס בעין שמאל. עד עכשיו הניתוח של הפטוזיס נדחה כיוון שלא הייתה חסימה של ציר הראייה, ביצענו חסימות בעין הבריאה עד גיל חצי שנה ואז הפסקה לכמה חודשים וחזרה לחסימות כיוון שיש הסתרה של ציר הראייה. עברנו לטיפות אטרופין כיוון שמסירה את הרטייה. הומלץ לנתח בקרוב את העפעף היינו בחוות דעת שניה שני הרופאים חושבים שהגיע הזמן לניתוח העפעף אך כל אחד מציע גישה אחרת, האחת קיצור השריר והשני ניתוק השריר וחיבור לשרירי המצח. מתקה מאוד להחליט באיזו גישה כדאי לבחור מה היתרונות והחסרונות בכל גישה? מה עדיף? בנוסף נראה כי יש בעיה באישון באותה העין ואינו עולה למעלה מגיע רק עד אמצע העין ונדרש ניתוח לתיקון, ההמלצה היא לנתח לפני הרמת העפעף כיוון שיכול לגרום לעין להפתח יותר ורק אז כדי לנתח את העפעף - האם העניין נכון? אודה על תשובותיך במידת האפשר מבינה שאינך מכיר את המטופלת.

יש כמה אפשריות לניתוח וצריך לבדק אפשר ליצור קשר אתי

שלום רב ותודה על האופציה להתייעץ, לבתי בת ה-9 הוקפץ בטירוף המספר במשקפיים, תוך שנה מ 1 ו-1.75 מינוס לסביבות 4 מינוס(רופא אחד נתן 5 ו-4 והשני הסתפק ב-3 ו-4). צילנידר - 0.5. שאלתי מה מומלץ לעשות כדי לעצור את העליה המסחררת (מתלבטת מאד לגבי טיפות אטרופין, לא השתכנעתי שהן מספיק זמן בשימוש בטוח שנחקר מספיק), והאם חובה לבדוק טופוגרפיה- אב הילדה אובחן עם קורטקונוס בשנים האחרונות (בגיל מבוגר, המצב קל). שאלה שלישית היא לגבי המספר- האם נכון לתת לה את המספר הנמוך יותר, אני התרשמתי שהוא לא לגמרי מספיק (היא עדין לא רואה מה שאחרים כן רואים). אשמח לכמה שיותר מידע, המלצות, מה שיש.. לגבי 3 השאלות. תודה רבה מראש!

שלום רב, הקפיצה במספר היא בהחלט מעל השינוי השנתי הממוצע בגיל זה. יש לוודא שבדיקת המספר בוצעה לאחר מתן טיפות להרחבת האישון ואכן הקפיצה היא אמיתית. אם כן, יש לתת את התיקון המלא על מנת לאפשר חדות ראיה תקינה. תת-תיקון של קוצר הראיה איננו מאט את קצב הגדילה ואיננו טיפול מקובל. לא ציינת האם יש סיפור משפחתי של קוצר ראיה. לגבי טופוגרפיה, אם יש שינוי גם בצילינדר לאחרונה כדאי לעשות בדיקה. צילנדר של 0.5 הוא לא מדאיג לכשעצמו. לגבי טיפולים להאטת קוצר ראיה: מומלץ לבלות זמן יותר בחוץ - גורם מגן. בנוסף היום ישנה נטייה עולמית לתת טיפות אטרופין במינון של 0.01% או 0.05% שהוכחו כבר במחקרים רבים שמאטות את קצב השינוי של קוצר הראיה. לטיפות אין תופעות לוואי אולם הטיפול הוא יומי וממושך מאד. ליעוץ יותר ספציפי לגבי ביתך מומלץ לפנות לבדיקה ויעוץ לרופא עיניים לילדים.

שלום, ביתי החלה להרכיב משקפיים לפני כשנה בגיל 11, במהלך השנה גדל לה המספר והרופא עיניים המליץ על טיפות אטרופין 0.01, כדי לעצור את ההדרדרות בראיה, אך לא מצאתי היכן קונים אותם? בבתי המרקחת יש רק 1 אחוז.... איפה ניתן לרכוש?

סופר פארם professionals

פורומים בנושא אטרופין
פורום תרופות ורוקחות - תמיכה
פורום תמיכה הדדית ודיון על תרופות ועל מידע רפואי/תרופתי. הגולשים מוזמנים...
פורום תרומת תרופות לנזקקים - בשיתוף עם עמותת "חברים לרפואה"
במסגרת הפורום יוכלו הגולשים שזקוקים לתרופות להתייעץ כיצד להגיע לאלו שיכו...
פורום שיקום נשימתי
ד"ר דיצה גרוס תסביר לגולשים כיצד ניתן להקל על בעיות המשפיעות על קושי נשימתי