פריצת דיסק מותנית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פריצת דיסק מותנית: אזהרת משא

הרמת משאות כבדים תוך כדי כיפוף לפנים מפעילה עומס רב על עמוד השדרה ויכולה להוביל לפריצת דיסק. למרות אי הנוחות והכאב, ברוב המקרים ניתן לטפל ללא ניתוח פריצת דיסק היא תופעה שכיחה, ואנו נתקלים בה בעיקר אצל גילאי 30-50. רוב פריצות הדיסק מתרחשות בשני הדיסקים התחתונים בעמוד השדרה מותני. פריצות דיסק בעמוד השדרה הגבי הן פחות שכיחות. טיפול בפריצת דיסק (אילוסטרציה) מהי פריצת דיסק?עמוד השדרה שלנו מורכב מחוליות וביניהן דיסקים. הדיסק בנוי מרקמת חיבור חזקה המחברת את החוליות אחת לשנייה והוא משמש בולם זעזועים. הדיסק מורכב משכבה חיצונית טבעתית קשה הנקראת Anulus Fibrosus ומליבה דמויית ג'ל הנקראת Nucleus Pulposus. פריצת דיסק היא מצב שבו חלק מהליבה פורץ דרך סדקים או קרעים בשכבה החיצונית. זאת לעומת בלט דיסק, שבו הדיסק בולט מעבר לאזור בו הוא נמצא, אבל השכבה החיצונית לא קרועה. בלט דיסק הוא מצב שכיח, ובמקרים רבים אינו...
ללמוד עוד על פריצת דיסק מותנית
היצרות תעלת עמוד השדרה המותני-תמונה

תהליכי ניוון בגיל מבוגר גורמים להיצרות תעלת עמוד השדרה,...

מאת: ד"ר ליאור...
22/12/2016
ניתוח בעמוד שדרה? אנדוסקופיה תחילה-תמונה

רבים הסובלים ממחלות ניווניות בעמוד השדרה מוותרים על ניתוח,...

מאת: ד"ר דוידוביץ...
04/03/2014
פריצת דיסק מותנית: אזהרת משא-תמונה

הרמת משאות כבדים תוך כדי כיפוף לפנים מפעילה עומס רב על עמוד...

מאת: ~~ד"ר יצחק...
13/11/2013
עמוד שדרה מותני: הכל על ניתוח לטיפול בפריצת דיסק-תמונה

רוב האוכלוסייה צפויה לסבול מכאבי גב תחתון, העלולים להיגרם...

מאת: ד"ר ולן גד
19/02/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפריצת דיסק מותנית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פריצת דיסק מותנית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בניתוח פריצת דיסק מותנית אל מי פונים נוירו כירורג או אורתופד? מה ההבדל ביניהם מבחינת הניתוח?

שניהם מטפלים, ניתוחים דומים.

שלום רב ! אודה עם עזרה לפיענוח. ממצאים: תעלה גרמית ברוחב תקין. לורדוזיס מותנית שמורה. 2-L1 :ללא בלט דיסק. נקבים בינחוליתיים חופשיים. מבנה גרמי תקין. המפרקים הפצטאליים תקינים. 3-L2 :ללא בלט דיסק. נקבים בינחוליתיים חופשיים. מבנה גרמי תקין. המפרקים הפצטאליים תקינים. 4-L3 :ללא בלט דיסק. נקבים בינחוליתיים חופשיים. מבנה גרמי תקין. המפרקים הפצטאליים תקינים. 5-L4 :בלט דיסק אחורי הלוחץ על השק התקאלי במידה קלה. נקבים בינחוליתיים חופשיים. מבנה גרמי תקין. המפרקים הפצטאליים תקינים. S1-L5 :בלט דיסק אחורי הלוחץ על השק התקאלי במידה קלה. נקבים בינחוליתיים חופשיים. מבנה גרמי תקין. המפרקים הפצטאליים תקינים. רקמות רכות פרהוורטברליות שמורות. סיכום: שינוים דיסקוגניים מתונים. ללא פריצת דיסק מותנית.

שינויים ניווניים ( קלים ) בדיסקות שבין החוליות ארבע וחמש וחמש S1 .

שלום ד"ר דוידוביץ' אני קורא שה-endoscopic discectomy לא מתאים לכל המטופלים. באילו מקרי פריצת דיסק מותנית ניתוח אנדוסקופי מתאים ובאילו הוא לא?

קשה יהיה לענות תשובה ספציפית כי כל מקרה לגופו. רוב הפריצות מתאימות (גם אילו שמגיעים ל 3 ס"מ) לכן כדאי לבדוק קודם את האופציה הזו לפני שפונים לניתוח גדול יותר.

12/08/2013 | 08:57 | מאת: דניאל באומן
מתוך פורום אורתופדיה

שלום לכם אבקש את דעת הרופא והסבריו לבדיקת סיטי שעברתי בעמוד השדרה בגב התחתוני להלן ממצאי הבדיקה מודגמת היצרות של המרווח הדיסקלי בגובה L2-L3 הרקמות הרכות הודגמו ללא סטיות המבנים הגרמיים הודגמו ללא חריג אין לזהות ספונדילוליזיס או ספונילוליסטזיס המשטחים המפרקיים שמורים בסריקות המרווחים הדיסקלים בגובה L4-L5 בלט דיסקלי משיק לשק התקאלי אין עדות לדיסקופיה מותנית נוספת לא הדוגמה פריצת דיסק מותנית השורשים הסקרלים הודמו שמורים סיכום-דיסקופטיה מתונה בגובה L4-L5

הדיסקוס בין החוליות המתנות 2 ו3 צר מןהרגיל. והדיסקוס בין החוליות הרביעית והחמישית מתבלט מעט קדימה . סה"כ לא משהו