רבדומיוליזיס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

CPK - קריאטין פוספוקינאז

CPK הינו קיצור לשם המלא של אנזים Creatine Phophsokinase, המוכר גם בשם Creatine Kinase (ובקצרה, CK). מדובר באנזים המצוי בריכוזים גבוהים בשרירים, המשחק תפקיד בתהליכי התכווצות שרירים. רופאים עשויים להפנות מטופל לבדיקת CPK בדם כאשר קיים חשש לנזק לשרירים או חשד לפירוק שריר. מקרים אלו עלולים להתרחש במצבים הבאים: מצב נדיר בשם רבדומיוליזיס (Rhabdomyolysis) - פירוק שרירים קיצוני מביא להצפת הדם ב-CPK וכימיקלים אחרים שמקורם בתאי שריר. חלק מהכימיקלים הללו פוגעים בכליות, ועל כן מדובר במצב מסוכן. רופאים עשויים לחזור על בדיקת רמות CPK במקרים בהם עולה חשד לרבדומיולזיס, במטרה להעריך את הסיכון האפשרי לפגיעה כלייתית. במטופלים הנוטלים תרופות להפחתת רמות שומנים בדם (סטטינים), תיתכן לעיתים עליה של רמות...
ללמוד עוד על רבדומיוליזיס
CPK - קריאטין פוספוקינאז-תמונה
מאת: ד''ר עמית...
29/04/2018
הצטננות או שפעת: טיפול ומניעה-תמונה

שתי המחלות הנפוצות בעיקר בחורף דומות זו לזו, אך רק לשפעת יש...

מאת: ד"ר עליזה...
20/12/2009
משקאות אנרגיה מסוכנים לצעירים-תמונה

צריכת משקאות אנרגיה בקרב ילדים ונוער כרוכה בסיבוכים...

מאת: ד"ר עמית...
20/02/2011
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לרבדומיוליזיס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

רבדומיוליזיס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
25/09/2018 | 19:39 | מאת: מאור
מתוך פורום נפרולוגיה

שלום ד"ר. אני חייל בן 19. מטופל ביוטירוקס, g6pd. תת פעילות בלוטת התריס תת קלינית. עלייה באנזימי כבד בחודשים האחרונים. בלוטת התריס מאוזנת. לפני חודשיים אחרי יום שלם של עבודה פיזית (הכנה לטקס בצבא), במשך כמעט שבוע הרגשתי תשוש, חוסר יציבה בלי ורטיגו ועייפות. כל תזוזה גרמה לזה. גם השבוע כשהתאמנתי יומיים אחרי באמצע היום פתאום הרגשתי תשוש, לא יציב ועייף. הלכתי לישון ויום אחרי זה השתפר אבל עדיין הרגשתי תשוש. האם לדעתך זה קשור לאימון? אולי מופיע בלי קשר? האם מוכרת תופעה שרק יום יומיים אחרי מאמץ מופיעה חולשה? כיצד אפשר לבדוק או לטפל בזה? יש לציין שאני לא בכושר אבל באימון ולאחריו אני מרגיש טוב אבל החולשה הזאת מדאיגה. תודה, מאור

מבחינת הבירור הנפרולוגי - כדאי לבדוק לחצי דם בימים בהם אתה חש ברע, יתכן שיסבירו את התסמינים. אם תקינים, לבצע בדיקות דם לאלקטרוליטים ול- CPK בשאלת פירוק שריר סביב אימון - תהליך הנקרא רבדומיוליזיס, ויכול להסביר את חולשת השרירים לאחר מאמץ. כדאי להוועץ עם רופא פנימאי לגבי בירור נוסף כגון בירור לבבי.

26/09/2018 | 20:05 | מאת: מאור
מתוך פורום נפרולוגיה

תודה רבה! חייב לציין ששאלתי גם כאשר זה קרה בפעם הראשונה וזה הרגיע אותי. אני אנסה להתאמן שוב ולראות אם זה קורה שוב ולמדוד לחצי דם. על מה זה יכול להעיד אם זה קורה? את הבדיקות של CK והאלקטרוליטים צריך לעשות רגיל או יום אחרי האימון כדי לבדוק אם יש פירוק שריר? שכחתי להגיד שאני לוקח רואקוטן 20 מ"ג פעמיים בשבוע (הרופא אמר שזה מינון נמוך ולא יגרום תופעות לוואי). לא יודע אם זה קשור כי הפעם הראשונה שזה קרה לי הייתה לפני שהתחלתי לקחת. האם ממליצה להפסיק? תודה רבה!

את הבדיקות כדאי לעשות יום אחרי אימון כדי להבין באמת האם יש מרכיב של פירוק שריר. הייתי ממשיכה ברואקוטן עד לתשובות הבדיקות. סביר שלא הוא המקור לבעיה.

שלום רב, לפני כ8 שנים עברתי סדרה של הזרקות סיליקון בסנטר (כיום בת 29). אני יחסית מרוצה מהתוצאה ולא נראה שיש סיבוכים, אלא שלאחרונה התברר לי שלא נהוג להזריק סיליקון לאזור זה!! מידע זה מאד הלחיץ אותי- האם יכול להיות שבעתיד יהיו סיבוכים? גם אם במשך 8 שנים לא קרה דבר? תודה מראש

שלום רב, לצערי אני לא איש בשורות. האדמיניסטרציה האמריקאית לאוכל ותרופות (FDA) אסרה כבר במאה שעברה בשנת 1991 את ההזרקה של סיליקון/ שמן סיליקון לגוף בצורתו החופשית. למעשה השימוש בסיליקון מוגבל היום למשתלים עם מעטפת קשיחה הלא מאפשרת מגע ישיר בין הסיליקון לגוף! במגע עם הגוף הסיליקון החופשי מעורר תגובה היוצרת גרנולומות ואלו לעיתים נודדות. כשהסיליקון בא במגע עם ריקמת שריר לפעמים אפשר לצפות בתהליך שנקרא רבדומיוליזיס - פירוק ועיכול השריר כתוצאה מהימצאות הסיליקון. הסיליקון הוא חומר קבוע שאיננו מתפרק בגוף ולכן יכול תמיד לגרום לסיבוכים ותופעות לוואי כמו כל שתל/משתל קבוע. הדרך להוציא סיליקון בניתוח בלבד וגם אז מדובר בפעולה מורכבת ובעלת סיכויי הצלחה נמוכים. אז, כן .. מסוכן! לא סכנת חיים אבל לאישה צעירה שאסתטיקה חשובה לה מסוכן. הסיליקון המוזרק גורם לתגובות המתגברות במצבים של שינויים הורמונליים נורמטיביים במהלך החיים (לידות, הריונות וכו). רופאים מזריקים סיליקון גם בימינו למרות מחקרים רבים שהצטברו משום שעלותו נמוכה והתוצאה נשמרת לאורך שנים. חלקם טוענים שהם עושים זאת לטובת מטופליהם. הדבר המרגיע היחיד שאני יכול לומר הוא שאם במשך שמונה שנים את מרוצה אז אולי יהיה לך מזל גם בהמשך. מאחל לך שלא תדעי סיבוכים. בברכה, דר׳ ממלידר אבי 054-4435085

שלום רב, אני בן 19 מתאמן קבוע 3 פעמים בשבוע בקבוצת כושר קרבי כבר למעלה משנה. בחודשיים האחרונים אני מרגיש כי חלה ירידה חדה ביכולת הגופנית שלי, אני עייף במשך כל היום , קורים מצבים שאני הולך לישון וקם אחרי כמה שעות ספורות ואז ער כמה שעות ודוב הולך לישון לזמן רב . מעבר לזה אני חש יובש בעיניים ולעיתים אני מרגיש כאילו עין שמאל שלי רועדת . מעבר לכך, אני חש חוסר כוח בשרירים, אם למשל בעבר יכולתי לבצע 20 מתח היום אני מצליח 15 בערך. אני מרגיש שיריפה חזקה בשרירים בעת מאמץ גופני בעיקר. אך זה ממשיך באופן קבוע,, מרגיש רעידות וזרמים בשרירי התאומים בעיקר ושרירי הירך.. תחושה נוספת היא תחושה של חולשה באצבעות ובידיים . יש פעמים שאני מחזיק את הטלפון ואז נרדמת לי הזרת. או שאין לי כוח פשוט להחזיק אותו למשך זמן רב. האצבעות לפעמים מאוד כואבות לאחר אימון למשל שאני משתמש בהם הן יכולות להינעל לזמן קצר או לרעוד ולכאוב. יש פעמים באימונים שאני חש סחרחורת קשה ובחילה שבגדול אני רגיל לתחושה הזו כי היא חלק מאימונים מהסוג הזה אבל בזמן האחרון זה קורה יותר פעמים מבעבר.. גם יש מקומות מסיימים בגב העליון שלי שאני מרגיש שמתחלקים ואם מישהו קצת לוחץ עליו או עם הרמת שק למשל אני מיד מרגיש את הגב העליון ומתקשה לסחוב. השיא היה בשבועיים האחרונים , היו מספר אימונים ששילבו ידיים שנכנסתי אחריהם לאוטו והתקשרתי מאוד לסובב את ההגה , או להחזיק את הידיים מעל הראש . השיא היה לפני כמה ימים שניסיתי לפתוח בקבוק משקה קל ולקח לי כמה שניות יותר מהזמן הסביר , בערך 8 וממש חשתי שאני צריך להפעיל כוח רב . אולם כאשר אני מגיע לאימון אני עושה כל מה שהאימון כולל ואף מבצע זאת גם אם זה קשה לי באופן מוגזם לתרגיל הספציפי .וגם אם האמה שלי נמוכה מבעבר מחובר הרצון גדם שחברי ישימו לב לתופעות האלה . עשיתי לא מזמן בדיקות דם של המטולוגיה והם יצאו תקינות ובדיקות דם של הכליות ואקו לב לא במאמץ שגם יצאו תקינים. נ.ב יש לי אירועים כל כמה זמן של כיווץ שרירים בלתי רצוני חד ברגליים, היה לי מחנה אימונים בחודש אוקטובר 2016 ובו התכווצו לי השרירים למשך שעתיים ולא יכולתי לזוז שני הרגליים היו כביטוי רגל עץ , הייתי בבית חולים וקבעו שיש לי תמס שריר קל עם cpk 1048 מאז בבדיקת הדם האחרונה ה CPK היה 204 . ביצעתי את ההוראות שנתנו לי אמנם אני סבור שיש קשר מסויים כי מאז בעצם התחילה הירידה בביצועים אבל הירידה החדה חלה לפני כחודשיים כמו שציינתי לעיל יש משהו שהתיאורים יכולים להצביע עליו ? מה כדאי לעשות מכאן? תודה על הנכונות לעזור

בברכת בריאות, כרמל ערמון

שלום רב, בעלי בן 77 לוקח בכל יום את התרופות הבאות: מטפורמין אלטרוקסין ניאובלוק קומודין בזפיבראט מזה זמן הוא מתקשה בהליכה. בבדיקה אצל הנוירולוג הוא שלל פרקינסון ואירוע מוחי. ההבחנה שלו: חולשה פרוקסימלית של שרירי הירכיים. לדבריו החולשה יכולה להגרם מפגיעה בשרירים או פגיעה בעצבים. השאלה: האם יש לאחת מהתרופות הנ"ל תופעות לוואי של פגיעה בשרירים או בעצבים ? תודה על תשובתכם

שלום, יש לציין ששימוש בפיברטים (ביזאפרט) עלול לגרום רעילות לשריר (רבדומיוליזיס) המתבטאת בכאבי שרירים, חולשת שרירים ופירוק רקמת שריר, ולכן חשוב לעקוב אחרי תלונות המטופל וערכי CPK בבדיקת מעבדה של הדם. במקרה ויש חשד לרבדומיוליזיס ויש עלייה ב-CPK אז יש להפסיק את הטיפול מיידית ולפנות לרופא המטפל.