חולשה בשרירי הצוואר: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ניוון שרירים: תסמינים ואבחון

הגורמים ל-ALS, מחלת ניוון השרירים, לא ידועים ועד היום טרם נמצאה תרופה למחלה. על תהליך האבחון ומהלך המחלה מחלת ניוון השרירים מסוג (ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis, היא מחלה נוירולוגית ניוונית קשה. במחלה מתנוונים בהדרגה העצבים המוטורים, דהיינו העצבים שמפעילים את השרירים. למעשה, התהליך הניווני פוגע בכל הרמות של המערכת המוטורית - החל בעצבים המוטורים התחתונים בחוט השדרה וכלה במסילות המוטוריות המתחילות בקליפת המוח ויורדות לחוט השדרה. ALS היא מחלה נדירה יחסית, שכיחותה 0.5 עד 2 מקרים חדשים לשנה באוכלוסיה הכללית, והיא שכיחה מעט יותר בקרב גברים. חשוב לזכור, כי מדובר במחלה עצבית, וכי חולשת השרירים ודלדולם האופיניים למחלה, הם תוצאה של ניוון העצבים האחראים על השרירים. זאת בניגוד למחלות ניוון שרירים אחרות, שבהן הפגיעה הראשונית היא בשריר עצמו.מה גורם ל-ALS? עד היום הסיבה אינה ידועה. ברוב המקרים...
ללמוד עוד על חולשה בשרירי הצוואר
ניוון שרירים: תסמינים ואבחון-תמונה

הגורמים ל-ALS, מחלת ניוון השרירים, לא ידועים ועד היום טרם...

מאת: ד"ר רון דבי
06/08/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחולשה בשרירי הצוואר?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חולשה בשרירי הצוואר: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בן 45,מזה כשנה וחצי, בלוטות רוק לא מתפקדות,יובש בעיניים. מתעורר בלילה עקב יובש בפה אחרי שעתיים שלוש ואחר"כ לא מצליח לישון כמו שצריך. חולשה בשרירי הצוואר. בוצעו כל הבדיקות בניהם ביופסיה ובירור שכלל מיפוי בלוטות רוק שהדגים ירידה בפעילות בלוטות הרוק הגדולות. אימונולוגיה לכיוון סיורגן שהיתה תקינה. ACE לכיוון של סרקואידוזיס – תקין. לא נימושו בלוטות לימפה תת ליסתיות וצוואריות ללא הגדלה של בלוטות רוק גדולות. חלל הפה: ריריות לחות. אינן אטרופיה ואינן נראות יבשותץ לשון תקינה. רוק קצפיץ ללא איגום ברצפת הפה. חליבת בלוטות רוק שלילית מכל הבלוטות הגדולות. סיאלומטריה – מעט רוק קצפי. כרגע יובש על רקע לא ידוע ! כדורי SALGAEN – לא עוזרים. ביוטן אורל בלנס ג'ל - לא עוזר. מכשיר לאדים קרים בחדר – לא עוזר. נושם דרך הפה – מתקשה לנשום רק דרך האף. מה עושים ?

שלום יואב, רוב הטיפול ביובש בפה ובעיניים - מתמקד בטיפול סימפטומטי, לדוגמה ב SALAGEN, טיפות עיניים. לעיתים, הטיפול אינו עוזר במלואו. מומלץ להמשיך מעקב רופא עיניים, רופא א.א.ג וכירורג פה ולסת.

שלום, בעקבות טראומה נפשית גדולה התפתח אצלי קוצר נשימה שלא חולף כבר חודש, כאב בבליעה, הדיבור שלי נהיה צרוד וכאילו מהאף, וגם בשעות אחר הצהרים מתחילה להרגיש חולשה בשרירי הצוואר, הידיים והרגלים. רופא המשפחה שלח אותי לבדיקת דם לשלול מיאסטניה גרביס. (אין לי עפעף נפול). אך התוצאות יהיו רק בעוד 3 שבועות. איך ניתן לקדם את הבירור בזמן הזה כי אני ממש לחוצה! תודה.

לא קשור לפורום טרשת - לפורום נוירולוגי כללי .

שלום ד"ר אני עברתי בעבר ניתוח להסרת גידול מוחי מסוג אסטרוציטומה שפירה פעמיים בגיל 8 ובגיל 15 (מהגומה האחורית) כיום אני בן 32 ( אני רק אציין שבניתוח האחרון בגיל 15 בהתחלה הייתי משותק בצד שמאל על כסא גלגלים והתחלתי ללכת בעזרת הליכון והייתי בשיקום בבית לוינשטיין 7 חודשים ). כיום אני מדריך בחדר כושר ומתאמן בחדר כושר , גם יש לי בעיה בדיבור ,שקלינאית תקשורת אמרה שזו איטיות קלה של שרירי הלשון אז הדיבור יוצא קצת איטי (לפעמים יותר טוב ולפעמים פחות טוב , זה תלוי במצבי רוח ) יש בעיה שמטרידה אותי בשנים האחרונות יש לי רעידות קטנות בפנים (לא תמיד , זה הולך וחוזר ..) בעיקר במצבי מתח ולחץ ולפעמים במנוחה (יש לי רעידות ביד שמאל שאני משתמש ביד שמאל ), ובזמן אימון כושר שאני מאמץ את השרירים ובעיקר ביד ורגל שמאל ( נפגעתי בפלג גוף שמאל ) הייתי אצל נוירולוג בעירי והוא אמר שזה חולשה שרירית , גם אמרתי לך את זה למנתח שלי (דר קונסטנטיני באיכילוב ) והוא אמר לי שהוא מכיר את התופעה אבל לא אמר אם ניתן לעשות משהו , אני מאוד אוהב להתאמן וזה חשוב לעשות ספורט אבל הבעיה הזאת תמיד עוצרת אותי ואני חושש שזה קורה ולפעמים אנשים מסתכלים ושואלים וזה לא נעים ואם בכל זאת אני אתאמן וככל שאני יאמץ את השרירים יותר זה יוכל להשתפר ? האם יש תשובה לרפואה הקונבנציונלית בעניין הזה ? עם השנים אני לומד להרגע ופחות להיות בלחץ אבל כשאני מאמץ את השרירים זה קורה חולשה של שרירי הצוואר ויד ורגל שמאל . בתודה מראש על תשובתך ..

מרגש ומשמח לראות את הדרך הארוכה שעשית.לגבי הרעידות סביר להניח שהן נובעות ממאמץ של שריר שהוא מעט חלש. הדרך שבחרת, להרגיע את עצמך, היא הנכונה והמומלצת.תתרכז בהשגים שלך ולא ב"מה חושבים אחרים". הרבה בריאות.

תודה על התגובה .. אכן דרך ארוכה עברתי ויש לי כח רצון ב"ה , תודה שאלתי היא אם להמשיך להתאמן באותם משקלים עצימים שיכול להגיע למשקלים גבוהים (זה לא כלכך נורא כמו שזה נשמע ) האם זה יוכל להשתפר עם הזמן ככל שאני מגדיל את השריר למרות שהבעיה היא לא בשריר אלה במוח אני קצת מבולבל בעניין הזה ולצערי לא קיבלתי תשובה ברורה מאף נוירולוג , תודה על תשובתך , אני מעריך את זה מאוד ..

יש לי תינוקת בת שבעה חודשים.היא נולדה עם טראומת לידה בראש מצד שמאל,שעדיין לא עברה לחלוטין.כאשר היא יושבת על הברכיים שלי היא מטלטלת את הראש לאחור וכאשר היא נמצאת על הבטן היא מטלטלת את הראש קדימה.היא חוזרת על הפעולה כמה פעמים במהלך היום.כמו כן יש לי גם בת,בת שנתיים,שלא זכורה לי פעולה כזו אצלה.מה זה אומר ועם מי רצוי להתייעץ?

אולגה שלום, יתכן ומדובר בHEAD LAG כלומר חולשת שרירי הצוואר והכתפיים שמקשים עליה להשאיר את הראש יציב. אפשר להתייעץ עם הרופא המטפל, או עם רופא ההתפתחות בטיפת חלב או עם פיזוטרפיסטית ילדים - דרך מכון להתפתחות הילד. יתכן ואין קשר כלל לאסימטריה שיש לה בגולגולת מצד שמאל - בד"כ זה חולף בין גיל 6-12 חודשים - כאשר התינוק מתחיל להיות יותר פעיל , ופחות שוכב בעת פעילות (כי בעת שכיבה התינוקות נוטים לשכב על הצד הפחוס של בגולוגלת - ואילו בעת פעילות אין לחץ על הגולגולת ואז עצמות הגולגולת זזות לאט למקום המתאים). סופשבוע נעים!