עקמת מותנית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

על הבדל באורך רגליים

אסימטריה באורך רגליים גורמת לכאבים באזורים שונים וליציבה לקויה. אבחון הבעיה באמצעות טכנולוגיה מתקדמת - על רגל אחת שיעור ההבדל באורך רגליים באוכלוסיה הבריאה נע בין 60%-90%. ככל שההבדל גדול יותר, הפיצוי שבא לידי ביטוי ביציבה והליכה יהיה משמעותי יותר ועלול לגרום למגוון סימפטומים כמו עקמת פונקציונאלית (נרכשת), בעיות ירך, ברך, כף רגל ועוד. אסימטריה באורך רגליים גורמת למרכז הכובד לעבור לרגל הקצרה בזמן עמידה בעוד שבהליכה קיימת השהייה ארוכה יותר על הרגל הארוכה. בנסיון לאזן את הגוף, מתפתח בגפה התחתונה עומס רב יותר על רקע תנועתיות לא תקינה של המפרקים והשרירים. בדוגמא הבאה ניתן להבין מהם הפתרונות הקיימים - ד"ר גיבור: "מר ישראלי, מה שאני רואה מהבדיקה שלך זה שהסיבה לצליעה ולכאבים נובעת מהבדל באורך רגליים. רגל ימין קצרה ב-1.5 ס"מ מרגל שמאל. אתה זקוק למדרס עם הגבהה ברגל זו". מר ישראלי יוצא מתוסכל, ולפי עצת...
ללמוד עוד על עקמת מותנית
על הבדל באורך רגליים-תמונה

אסימטריה באורך רגליים גורמת לכאבים באזורים שונים וליציבה...

מאת: מערכת zap...
02/04/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לעקמת מותנית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

עקמת מותנית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום ד"ר, אני סטודנטית למחול שנה ב', רוקדת בין חמש לשבע שעות ביום. לאחר בדיקות אולטרסאונד ומיפוי עצמות, אלו התוצאות שקיבלתי: US שוק ימין - באזור הנמוש הודגם רושם של בקע של השריר בגודל 7.0*2.0 מ"מ עם צוואר בגודל 1.0 מ"מ. בוצע גם בעמידה. מיפוי: בבדיקה הפלנרית - נראית עקמת מותנית קלה. נראתה קליטה תקינה של החומר בע"ש לכל אורכו. קיימת קליטה תקינה באגן הירכיים. נראית הדגשה קלה של גג האצטבולום דו-צדדי. קיימת הדגשה דיפוזית קלה של הברך השמאלית בהשוואה לימנית. . משמאל, בהשוואה לימין FOOT MID - נראתה הדגשה קלה של השוקיים וקליטה מעט מוגבת ב . דו-צדדית, יותר משמאל PCL - בבדיקה הטומוגרפית של הברכיים(ספקט -) נראית קליטה בולטת באזור התאחיזה של ה נראית הדגשה של החיבורים הטיביו-פיבולרים דו-צדדית, מעט יותר משמאל. אין לראות קליטות מוקדיות אחרות במשטחים המפרקיים של שתי הברכיים. tibial - בבדיקה הטומוגרפית של השוקיים(ספקט -) נראית הדגשה של המדורים הקדמיים של שתי השוקיים והדגשה של ה . דו-צדדית tuberosity אין לראות קליטות מוקדיות בשוקיים. שאר השלד תקין. כמו-כן אנתזופתיה tuberosity, laibit- במידה קלה דו-צדדית בשוקיים והדגשה של ה splints shin סיכום: מיפוי העצם מדגים של אזור התאחיזה בעיקר בברך השמאלית מלווה בשינויים ארטריטים קלים, כולל ארטריטיס טיביו-פיבולרית דו-צדדית. כל PCL, - של ה גם הדגשת גג האצטבולום נובעת מהעיסוק במחול, לכן, מדובר באישה צעירה רקדנית RELATED SSERTS. הממצאים הם אשר מדגימה סימני מאמץ באזורים שונים בשלד. יש לציין שהשינויים בולטים יותר לאורך הגפה השמאלית ומתבטאים בקליטה בברך ובכף הרגל משמאל. לאחר ביקור אצל האורתופד נאמר לי במעורפל שכדאי לבצע ניתוח, מצד שני לא חייבים ואפשר להמשיך לרקוד עם הפחתה בעומסים. אני לא מבינה את המשמעות של הנזק, האם זה מסוכן להמשיך לרקוד? האם ניתוח יכול להחמיר את המצב ותוך כמה זמן חוזרים לעומסים? ומה משמעות שאר התוצאות של המיפוי? תודה מראש.

עשית סלט מהטקסט . את מוזמנת למקצה שיפורים

אני מועמדת לניתוח דהקומפרסיה-למינקטומי בחוליות L3-L5 יש גם עקמת מתנית ששיאה L2-L3 הצרות תעלה ומוצא שורשים L3-4 L4-5 האם עדיף בניתוח רגיל או בלפרסקופיה?

ניתוח אנדוסקופי הוא בהחלט אופציה. הניתוח יטפל בהשלכות של ההיצרות לרגליים בעיקר.

שלום רב ד״ר! אימי בת 74 עם כאבים בירך שמאל ובצוואר הופנתה למיפוי עצמות ממצאים: 1. בעמוד השדרה מודגמת עקמת מותנית ניכרת. מודגמת קליטה מוגברת בחלקם הימני של גופי חוליות L3-4, בצידו השמאלי של גוף חוליה L5, ובאלמנטים אחוריים של L4. כמו כן, בעמוד השדרה הצווארי מודגמת קליטה מוגברת באזור גוף חוליה C5 ובאזור C3/4 מימין. כמו כן, קליטה בלתי סדירה לאורך עמוד השדרה כולו. 2. בכתף ימין מודגמת קליטת יתר דיפוזית בראש ההומרוס, וקליטת יתר קלה בגבשושיות הגדולות של ראשי ההומרוסים דו"צ ויותר משמאל. 3. קליטת יתר מוקדית בצלע 5 מימין צדדי. 4. קליטה מוגברת בשורשי כפות הידיים באזור 1-CMC . 5. קליטת יתר דיפוזית בפרקי הירכיים, ובשתי הברכיים עם הדגשה במדורים טיביאליים מדיאליים ובפטלות. 6. קליטה מוגברת ב- MID FOOT דו צדדית. סיכום: שינויים ניווניים לאורך עמוד השדרה . ממצאים באזור L3-5 , יכולים להתאים לתמטים של החוליות, כאשר ב-L5 הקליטה בולטת יותר. כמו כן, עדות לפגיעה בפסטים של L4 - ממצאים אלו להמשך בירור רנטגני. ממצאים בעמוד השדרה הצוארי, יכולים להתאים לתמט של C5 , ותיתכן מחלה פצטרית ניוונית של C3/4 . שינויים אוסטאוארטריטיים דיפוזיים בכתף ימין, ונזק ל- ROTATOR CUFF דו צדדית. ממצא בצלע 5 , יכול להתאים לשבר. שינויים אוסטאוארטריטיים בכפות הידיים והרגליים, בפרקי הירכיים ובשתי הברכיים עם חשד לנזק למניסקוסים המדיאליים דו צדדית. ביצענו צילום עמוד שדרה מתני סקראלי והפענוח: שינויים אוסטאופורוטיים .היצרות רווחים בין חוליתיים עם אוסטאופיטים בגבולותם.סקוליוזיס שמאלה צללים פסיים בגוף חוליה D12 –המנגיאומה קרוב לוודאי ובנוסף צילום ירך- לא הודגם ממצא גרמי פתולוגי. מה הממצאים אומרים? האם ישנה ממאירות? האם צריכים לבצע עוד בדיקות הדמיה כמו ct, mri או שהרנטגן והמיפוי מספיק מדוייקים? תודה מראש!

לפי הממצאים יתכן ואמא סובלת מאוסתאופורושיס ועליכם לפנות לאנדוקרינולוג. בנוסף שינויים ניווניים דלקתיים לכל אורך עמוד השדרה. הסבירות לממאירות נמוכה, אך בכל מקרה רצוי לבצע דרך רופא המשפחה בדיקות בסיסיות לממאירות.

תודה רבה על התשובות! איזה בדיקות לממאירות לבצע? האם צילומי הרנטגן שעשינו מספיקים?

לפנות לרופא משפחה

שלום אימי בת 74 עם כאבים בירך שמאל הופנתה למיפוי עצמות ממצאים: 1. בעמוד השדרה מודגמת עקמת מותנית ניכרת. מודגמת קליטה מוגברת בחלקם הימני של גופי חוליות L3-4, בצידו השמאלי של גוף חוליה L5, ובאלמנטים אחוריים של L4. כמו כן, בעמוד השדרה הצווארי מודגמת קליטה מוגברת באזור גוף חוליה C5 ובאזור C3/4 מימין. כמו כן, קליטה בלתי סדירה לאורך עמוד השדרה כולו. 2. בכתף ימין מודגמת קליטת יתר דיפוזית בראש ההומרוס, וקליטת יתר קלה בגבשושיות הגדולות של ראשי ההומרוסים דו"צ ויותר משמאל. 3. קליטת יתר מוקדית בצלע 5 מימין צדדי. 4. קליטה מוגברת בשורשי כפות הידיים באזור 1-CMC . 5. קליטת יתר דיפוזית בפרקי הירכיים, ובשתי הברכיים עם הדגשה במדורים טיביאליים מדיאליים ובפטלות. 6. קליטה מוגברת ב- MID FOOT דו צדדית. סיכום: שינויים ניווניים לאורך עמוד השדרה . ממצאים באזור L3-5 , יכולים להתאים לתמטים של החוליות, כאשר ב-L5 הקליטה בולטת יותר. כמו כן, עדות לפגיעה בפסטים של L4 - ממצאים אלו להמשך בירור רנטגני. ממצאים בעמוד השדרה הצוארי, יכולים להתאים לתמט של C5 , ותיתכן מחלה פצטרית ניוונית של C3/4 . שינויים אוסטאוארטריטיים דיפוזיים בכתף ימין, ונזק ל- ROTATOR CUFF דו צדדית. ממצא בצלע 5 , יכול להתאים לשבר. שינויים אוסטאוארטריטיים בכפות הידיים והרגליים, בפרקי הירכיים ובשתי הברכיים עם חשד לנזק למניסקוסים המדיאליים דו צדדית. ביצענו צילום עמוד שדרה מתני סקראלי והפענוח: שינויים אוסטאופורוטיים .היצרות רווחים בין חוליתיים עם אוסטאופיטים בגבולותם.סקוליוזיס שמאלה צללים פסיים בגוף חוליה D12 –המנגיאומה קרוב לוודאי ובנוסף צילום ירך- לא הודגם ממצא גרמי פתולוגי. מה הממצאים הנל אומרים? האם אף אחד מהממצאים לא גידול? והאם בדיקת הרנטגן מספיקה? או שמה צריך לבצע עכשיו mri/ct תודה מראש!

הדר ךלהתיח סלבדיקת דימות כמו למשל מיפוי עצמות או צילום רנטגן היא להסתכל עליה . כל מה שאנועושכע זה פרשנות לפענוח לפיה אין כאן גידול. .