פריצת דיסק צווארי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פריצת דיסק צווארי: כיצד מטפלים?

פריצת דיסק צווארי מתבטאת בכאב ותחושת "זרם" ביד - ולעתים במגבלות תנועה. לרוב ניתן להסתפק במשככי כאבים ופיזיותרפיה, אך לעתים יש צורך בניתוח פריצת דיסק צווארי היא תופעה שכיחה באוכלוסייה, בקרב גברים ונשים כאחד, לאחר גיל 40. כ- 90% מהאוכלוסייה בעולם המערבי יסבלו לפחות פעם אחת מהתקף של כאבי צוואר והקרנה ליד. הכאב נובע מלחץ חיצוני על העצב היוצא מחוט השדרה הצווארי. ראשית, חשוב להבין מהו הדיסק הבין חולייתי: דיסק הוא רקמת סחוס שנמצאת בין כל שתי חוליות, ולה תפקיד כפול:1.לשמש כמפרק המאפשר תנועה בין החוליות.2. בלם זעזועים.הדיסק עצמו בנוי מליבה במרקם של ג'ל - ועטוף בטבעת של רקמה נוקשה יותר; ובכך טמונה הסיבה להתרחשות פריצות הדיסק, שכן טבעת זו נתונה לעומסים רבים: היא נדחסת, נמתחת ומתפתלת; ולאחר שחיקה בת 40-50 שנה, במהלכם ספגה עומסים אלה, מתרחשת "שבירה" או פריצה שלה. הדבר משול לשבירה של אטב מתכת משרדי - לאחר כיפוף ופיתול מתמשך.בין...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לפריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק - תמונת המחשה
פריצת דיסק מהם הגורמים לפריצת דיסק? מדוע כולנו נמצאים בקבוצת סיכון? האם ניתן לקוות כי התופעה המציק...
אורטופדיה - תמונת המחשה
אורטופדיה סובלים מבעיות גב ומכאבים שניתן לפתור רק בעזרת ניתוח? כיום, הודות לחידושים טכנולוגיים מר...
כאב בעמוד שדרה צווארי - תמונת המחשה
כאב בעמוד שדרה צווארי כאבים בעמוד השדרה הצווארי עלולים להקרין לגב ולהקשות על הסובלים מהם. במצב בו טיפולים שמר...
ללמוד עוד על פריצת דיסק צווארי
כאבי גב וצוואר: אבחון וטיפול-תמונה

כאבי גב וצוואר הן בעיות שכיחות הנובעות לרוב מבעיה מכנית...

מאת: מערכת zap...
23/05/2018
היצרות תעלת עמוד שדרה צווארי: איך מטפלים?-תמונה

היצרות תעלת עמוד שדרה צווארי עלולה להיות תוצאה של תהליכי...

מאת: ד"ר ליאור...
06/05/2018
חולשה ברגליים? מומלץ לבדוק את עמוד השדרה-תמונה

מרגישים שאתם לא מצליחים לעמוד על הרגליים? מתקשים ללכת יותר...

מאת: ד"ר ליאור...
12/12/2018
טיפול שמרני בכאבי צוואר: מתיחה דינמית-תמונה

הצוואר כואב לכם בעקבות: "צליפת שוט", חיים מודרניים של עבודה...

מאת: ד"ר גרובר...
12/06/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפריצת דיסק צווארי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פריצת דיסק צווארי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בשנות ה 30. אובחנתי עם פריצת דיסק בצוואר c5-c6 עם לחץ קשה על השורש (שמאל). כאבים בצוואר, בשכמות ויד שמאל (בעיקר בזרוע). ללא חסר נוירולוגי. כבר 4 חודשים. חלק מהזמן עם טיפול תרופתי עם הטבה חלקית. הכאב הקורן ליד כל הזמן. 1. האם הכאבים יכולים לחלוף ללא ניתוח וללא תלות בתרופות? 2. האם לחץ על העצב לאורך חודשים פוגע בעצב באופן בלתי הפיך והאם יש בעצם "חלון זמן" לניתוח? 3. האם מומלץ לנתח והאם ניתוח פותר את בעיית הכאב? תודה מראש.

שאלות מצויינות 1. הכאבים יכולים לחלוף 2. אכן העצב יכול להפגע במידה כזו או אחרת 3. ניתוח פותר כאב חריף (חד). ישנו כאב נוירופתי "שורף" שעלול להמשך גם אחרי הניתוח אם נוצר נזק עצבי עד לניתוח. ההמלצה לניתוח באה בעיקר עקב חולשה ביד וירידה בתיפקוד היד.

תודה על התשובה. מה קורה כאשר אין חולשה ביד אך יש כאבים כל הזמן? האם ניתוח יעיל במקרה כזה והאם הזמן שחולף הוא בעוכריי?

30/11/2018 | 00:45 | מאת: Liora999

נאמר לורוזיס ירוד של עמ”ש הצווארי. C5-c6 בליטה מוקדית של הדיסק הלוחץ על הדופק הקידמי של החוט. יותר מימין וגורם לדיפורמציה של החוט. היצרות קשה של התעלה . היצרות בינונית של הפורמינות צו״צ. הבן שלי הוא ספורטאי מתעסק באומניות לחימה. הוא מאמן ומתאמן. נאסר עליו להתאמן ולהתעסק בספורט. זאת גם פרנסתו. מה בדיוק אומרת הבדיקה והאם ניתן לתקן זאת ובאיזו דרך. כמה זמן לוקחת ההחלמה? איך ניתן לרפא אותו? תודה מראש עבור התשובה.

הבדיקה מתארת מצב של לחץ על חוט השדרה. עקב היצרות התעלה בה הוא עובר במיוחד בגובה בין החוליה הצוואית החמישית והשישית. במצב זה ביצוע אלים של תנועת כיפוף ישור של הצוואר עלולה לגרום לנזק לחוט השדרה עקב הפרעת ניקוז של נוזל השדרה או חסימת כל דם. ניתן למוע לח קומי על ידיניתוח בו מסירים את הדיסקוס הבולט עם בליטת העצם והשתלת תומך מקומי.

05/10/2018 | 17:11 | מאת: אלמונית

הנני בת 52 סובלת שנים רבות מכאבים בצוואר... חובר יכול לסובב את הראד בנהיגה ... שנים רבות עם אבחנה דל פריצת דיסק צווארי ... מקבלת מידי מספר חודשים זריקות סטרואיד ממוקדות לעמוד שידרה .. לגב... ולכתף... עם הטבות חלקיות . לפני חודש נדלחתי ל ברור נוסף עי mri. והתשובה העיקרית היא C5-6 בקע פורמינלי ימני קטן. . רופאת המשפחה אומרת שאין מה לעשות זה נראה לה תקין . אבל אני עם משכחי כאבים כל 4 שעות...ואני סובלת מאוד. מה ההמלצה שלך. דוקטור. ? תודה רבה. .

בדיקת עמוד שדרה צווארי כהלכה וקורלציה עם ממצאי הבת"ם. יש בהחלט סבירות לטיפול ניתוחי אם קיימת קורלציה כנ"ל

בשנות ה-30 לחיי, קיפוזיס, סקוליוזיס, לורדוזיס, פריצת דיסק צווארי, השמנת יתר דרגה II. כבר חודשים אם לא שנים אני מתעורר בבוקר עם שתיים וחצי אצבעות רדומות (זרת, קמיצה וחצי אמה) ולפעמים כף יד שלמה רדומה, לאחר שינוי תנוחה זה עובר מיד. עשיתי בקופה לפני שנתיים EMG/NCT תקין בגלל בעיות בצוואר, אבל קראתי לא מזמן מאמר בכתב העת "הרפואה" בו נטען שבדיקות ה-EMG/NCT בקופות החולים הן מאוד לקויות ולא אמינות. השאלה אם כדאי לעשות בירור ולבדוק אם מקור הבעיה אולי CTS או רדיקולופתיה? האם יש חשש לנזק ארוך טווח למוטוריקה עדינה?

שכחתי לציין שיש לי גם ציסטות גנגליון קטנות בשורש כף היד בשתי הידיים.

לרמי שלום, רצוייה כתה בדיקת נוירולוג ניתוב עדכון EMG והמשך אבחון עי הדמייה-עפ״י התרשמותו. בברכה