פריצת דיסק צווארי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פריצת דיסק צווארי: כיצד מטפלים?

פריצת דיסק צווארי מתבטאת בכאב ותחושת "זרם" ביד - ולעתים במגבלות תנועה. לרוב ניתן להסתפק במשככי כאבים ופיזיותרפיה, אך לעתים יש צורך בניתוח פריצת דיסק צווארי היא תופעה שכיחה באוכלוסייה, בקרב גברים ונשים כאחד, לאחר גיל 40. כ- 90% מהאוכלוסייה בעולם המערבי יסבלו לפחות פעם אחת מהתקף של כאבי צוואר והקרנה ליד. הכאב נובע מלחץ חיצוני על העצב היוצא מחוט השדרה הצווארי. ראשית, חשוב להבין מהו הדיסק הבין חולייתי: דיסק הוא רקמת סחוס שנמצאת בין כל שתי חוליות, ולה תפקיד כפול:1.לשמש כמפרק המאפשר תנועה בין החוליות.2. בלם זעזועים.הדיסק עצמו בנוי מליבה במרקם של ג'ל - ועטוף בטבעת של רקמה נוקשה יותר; ובכך טמונה הסיבה להתרחשות פריצות הדיסק, שכן טבעת זו נתונה לעומסים רבים: היא נדחסת, נמתחת ומתפתלת; ולאחר שחיקה בת 40-50 שנה, במהלכם ספגה עומסים אלה, מתרחשת "שבירה" או פריצה שלה. הדבר משול לשבירה של אטב מתכת משרדי - לאחר כיפוף ופיתול מתמשך.בין...
ללמוד עוד על פריצת דיסק צווארי
כאבי גב וצוואר: אבחון וטיפול-תמונה

כאבי גב וצוואר הן בעיות שכיחות הנובעות לרוב מבעיה מכנית...

מאת: מערכת zap...
31/03/2011
היצרות תעלת עמוד שדרה צווארי: איך מטפלים?-תמונה

היצרות תעלת עמוד שדרה צווארי עלולה להיות תוצאה של תהליכי...

מאת: ד"ר ליאור...
12/11/2016
חולשה ברגליים? מומלץ לבדוק את עמוד השדרה-תמונה

מרגישים שאתם לא מצליחים לעמוד על הרגליים? מתקשים ללכת יותר...

מאת: ד"ר ליאור...
12/12/2018
פריצת דיסק צווארי: כיצד מטפלים?-תמונה

פריצת דיסק צווארי מתבטאת בכאב ותחושת "זרם" ביד - ולעתים...

מאת: ד"ר ולן גד
14/08/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפריצת דיסק צווארי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פריצת דיסק צווארי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב הומלץ לי לבצע קיבוע חוליות C6-C7 בצוואר. הטכניקה כוללת הכנסת שתל פלסטיק במקום הדיסק וקיבוע החוליות. האם מוכרחים להוציא את הדיסק ?? או שניתן להיסתפק בקיבוע ללא החלפת דיסק ?

על מנת שיהיה מקום להכניס את החלופה לדיסק הפגוע, שלמעשה נפרץ ולכן הג'ל שבפנים נזל החוצה ולוחץ על חוץ השדרה והשורשים שמסביבו, יש צורך להוציא אותו. יש אפשרות של ניטור עצבים בזמן הניתוח וכך הסיכון יורד מאד וזמן הניתוח יכול להתקצר. ממליץ שתבדוק את העניין...

או שמשתילים דיסק מלאכותי או שמקבעים את החוליות, תברר אם הבנת נכון.

שלום רב, אני לאחר תאונת דרכים, אבחנו לי בMRI פריצת דיסק נורא גדולה בחוליות C5-C6. אני נוטלת פרקוסט 10 מ'' ג 3 פעמים ביום כבר חודש רצוף. בימים האחרונים החלו להתנפח לי הפנים, ובלילה ישנה זיעה מרובה בעורף שגורמת לרטיבות השיער. האם התסמינים הללו הם כתוצאה מפריצת הדיסק או מהתרופה? חשוב לציין שהייתי במיון, קיבלתי סטרואידים וכדור נוגד אלרגיה אולם הנפיחות בפנים לא ירדה

יתכן ומדובר בתגובה של הגוף לסטרואידים

שלום, לפני כחודשיים חשתי כאבים באזור הצוואר עם הקרנה לשכמות , בעקבות כך הגעתי לרופא אורטופד המתמחה בעמוד שדרה צווארי (הגעתי עם בדיקת MRI מ2015 שהעידה על בקע בין החוליות C4C5 ו C6C7 , לטענתו היו אלה בקעים קלים, הופנתי לבדיקת MRI נוספת (לפני כחודש) תוצאותיה: בקע דיסקאלי גדול סב ארטיקולרי פורמינלי משמאל עם לחץ בולט על צידו השמאלי של החוט ולחץ ניכר על מוצא שורש C7 משמאל , כמו כן מוקד מיאלופתיה קטן בחוט. שאר החוליות ללא בקעים. הרופאהאורטופד המליץ ניתוח, שלח אותי לחוות דעת שנייה לניורוכירורג. נכון להיום לא סובל מכאבים כלל, מדי פעם יש תחושות קצת משונות בגפיים העליונות ומעט תחתונות המופיעות מדי פעם לסירוגיןץ שאלתי היא האם על סמך הבדיקה הניתוח מחייב? מה היית ממליץ לעשות הלאה? והאם יש סיכון ממשי לזמן שעובר ללא טיפול כירורגי? תודה מראש.

שאלות מצויינות. ההורייה לניתוח כאן גבולית. לא יהיה מנוס מבדיקתך וצפייה בתמונות ה MRI.

התקשרתי לתאם דרך בלינסון ונאמר לי שלא ניתן לתאם אליך אלה למחלקה כלומר לא בטוח שאגיע אליך.. יש אפשרות לתאם אליך בוודאות דרך כללית?

בשנות ה 30. אובחנתי עם פריצת דיסק בצוואר c5-c6 עם לחץ קשה על השורש (שמאל). כאבים בצוואר, בשכמות ויד שמאל (בעיקר בזרוע). ללא חסר נוירולוגי. כבר 4 חודשים. חלק מהזמן עם טיפול תרופתי עם הטבה חלקית. הכאב הקורן ליד כל הזמן. 1. האם הכאבים יכולים לחלוף ללא ניתוח וללא תלות בתרופות? 2. האם לחץ על העצב לאורך חודשים פוגע בעצב באופן בלתי הפיך והאם יש בעצם "חלון זמן" לניתוח? 3. האם מומלץ לנתח והאם ניתוח פותר את בעיית הכאב? תודה מראש.

שאלות מצויינות 1. הכאבים יכולים לחלוף 2. אכן העצב יכול להפגע במידה כזו או אחרת 3. ניתוח פותר כאב חריף (חד). ישנו כאב נוירופתי "שורף" שעלול להמשך גם אחרי הניתוח אם נוצר נזק עצבי עד לניתוח. ההמלצה לניתוח באה בעיקר עקב חולשה ביד וירידה בתיפקוד היד.

תודה על התשובה. מה קורה כאשר אין חולשה ביד אך יש כאבים כל הזמן? האם ניתוח יעיל במקרה כזה והאם הזמן שחולף הוא בעוכריי?