נגישות
נגישות

סמינומה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן האשכים: מה חשוב לדעת?

סרטן האשכים הוא שם כולל לקבוצת גידולים ממאירים שמקורם ברקמת האשך. איזה סוגי סרטן אשכים קיימים? מה מקורם? מי בקבוצת סיכון? כיצד מאבחנים? ומהן שיטות הטיפול? האשכים ממוקמים מתחת לפין בתוך שק האשכים - ומהווים חלק ממערכת הרבייה הזכרית. מגיל ההתבגרות, התאים המצפים את הצינוריות הייעודיות באשכים מתחילים לייצר זרע. צינוריות אלה מתחברות ליותרת האשך וזו ומתחברת לצינור הזרע המסתיים בשופכה, לאחר מעבר בתוך בלוטת הערמונית. האם קיימים סוגים שונים של סרטן האשכים?קיימים שני סוגים עיקריים: סמינומה ושאינם סמינומה. שני סוגי סרטן אלה נבדלים בדרך התפתחותם ובטיפול בהם. הגידולים מקבוצת הלא-סמינומה מופיעים בדרך כלל אצל גברים צעירים בני 15-35 שנה, ואילו הגידולים מקבוצת הסמינומה מופיעים בדרך כלל אצל גברים בגילאים 25-55. מקור הגידול יכול להיות מסוג תאים אחד או להכיל מספר סוגי תאים שונים.כיצד מאבחנים את סרטן האשכים?במרבית המקרים, הגבר ממשש את האשך ומגלה נפיחות...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסמינומה

סרטן האשכים - תמונת המחשה
סרטן האשכים מחלת הסרטן היא גורם המוות השני ברחבי העולם. ישראל נמצאת במקום ה-90 בעולם בתמותה מסרטן ו...
ללמוד עוד על סמינומה
סרטן האשכים: מה חשוב לדעת?-תמונה

סרטן האשכים הוא שם כולל לקבוצת גידולים ממאירים שמקורם ברקמת...

מאת: ד"ר דב...
11/10/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסמינומה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סמינומה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, מבקש להתייעץ: שנת 2000 סרטן אשך נון סמינומה כולל bep, שנת 2014 סרטן אשך MIXED GERM רק ניתוח. במעקבים. ההתייעצות הינה לגבי ממצא בטחול: מרץ 2010 - א.ס. בטן, בטחול מוקד איזואקוגני עם מעט האלו מסביב בקוטר 0.7 ס"מ. מומלץ CT. מרץ 2010 CT, מוקד מקבל האדרה בקוטר של 10 ממ קרוב לוודאי המנגיומה (הרדיולוג ציין - ללא שינוי בהשוואה ל CT ב 2007ׂ). 2013 CT ממצא בטחול ללא שינוי. 2014 CT (לפני כריתת אשך שני)ממצא היפודנסי בטחול 17 ממ,. זרימה מועטה פריפרית קרוב לוודאי המנגיומה. 2015 CT ממצא בטחול11 ממ ללא שינוי מ 2007. 2016 CT ממצא בטחול11 ממ ללא שינוי מ 2007. 2018 א.סאונד, ממצא בטחול היפואקוגני 18 ממ וסקולריזציה הקפית. האם יש מקום לבירור נוסף דחוף, או מעקב סונוגרפי מספיק? למעשה השאלה שלי: ע"פ הנתונים ישנם שינויים במידות הממצא. הבדיקה האחרונה מראה 18 ממ, בהשוואה ל ct מ 2016 הראה 11 ממ. ונראה שגדל ב 7ממ. בהשוואה לct 2014 נראה שגדל ב 1 ממ. יש דחיפות לבירור נוסף? האם ייתכנו סטיות במדידה ?תודה לייעוצכם

שלום אמיר. קטונתי מלספק יעוץ בפורום לאדם עם עבר אונקולוגי עשיר כשלך, רק על סמך המידע שאתה מספק ומבלי לעיין בבדיקות בעצמי. אני יכול להגיד לך ברמה של ידע כללי שהטחול הוא לא מקום שכיח מאוד לגרורות מסרטן האשכים כשלא רואים גרורות נוספות במקומות אחרים. בנוסף הפיענוחים שאתה כותב לאורך השנים שמעידים על ממצא שפוענח כשפיר ושלא השתנה הרבה, כנראה צודקים. עם זאת, שוב, קח את דעתי בערבון מוגבל שכן לא ראיתי את הבדיקות ואת שאר הנתונים. אם הדבר מדאיג אותך, כדאי שתתייעץ שוב עם האונקולוג שמטפל בך.

בבדיקת CT של האגן נמצא: בלוטת הערמונית מעט מוגדלת כיס שתן לא מלא דיו. דפנותיו נראים מעט מעובים. PSA בנובמבר 2013 עמד על 1.77 אני בן 48 עם רקע של סמינומה בשנה האחרונה שטופלה אין תכיפות יתר על המידה במתן שתן השתן לא תמיד יוצא רציף בכל בדיקת שתן יש מעט דם בשתן כבר שנים רבות Erythrocytes (U) על ערך 25 ב 02-2014 ו 50 בחודשים מאי יוני נא התייחסותך. האם אני בהתחלה של ? דורש טיפול עכשיו ? האם הדם בשתן קשור לענין ? תודה רבה

שלום רב, אם הבנתי נכון את ה CT עברת למעקב בשל הסמימנומה, ואולי אף במסגרת בירור ממצאי דם בשתן. בכל קרה לגילך רמת PSA תקינה. העובדה שצויינה "ערמונית מעט מוגדלת" ללא ציון גודלה הממשי כנראה מצביעה על הגדלה קלה ולא משמעותית. לממצא של עיבוי דפנות השלפוחית בהיותה לא מלאה צריך להתייחס בזהירות, ואני ממליצה לך לחזור לאורולוג המטפל שלך ולהשלים בדיקת שתן לציטולוגיה וציסטוסקופיה.

שלום רב. אני גבר בן 50 אשר חלה לפני 3 שנים בסרטן גרורתי שלב 2. עברתי כריתה של האשך וטיפול כימו אגרסיבי והחלמתי מהמחלה ועד היום כמובן אני במעקב. לפני כחודש וחצי החלו הזעות בלילה שלא אופייניות לי בכלל באזור החזה,הבטן והגב ויש לציין שאני ישן בלילה עם בגדים קלילים. לפני כמה ימים התחלתי לרדת במשקל,כל יום קצת,היום,אני פחות 2ק"ג בתוך ארבעה ימים. נשלחתי לעשות בדיקות דם מקיפות,כולל crp, מרקרים(של סמינומה) ושקיעת דם שיצאה טיפה גבוהה מעל הנורמה=31. חוץ משקיעת הדם,הכל יצא תקין. צילום חזה...תקין. יש לציין שבשבוע האחרון,אני בעיצומה של מחלת חורף ללא חום...צינון,שיעול וכו... שגם גורמת קצת לחוסר תאבון. יש לי תור גם לאולטרסאונד בטן בשבוע הבא. בדיקת שתן,לא נתנה לי הרופאה. רציתי לדעת,אם יש עוד אילו בדיקות שעלי לעשות לפני שאני רץ לעשות פט סיטי בכל הגוף(במיוחד שלא בא לי לחטוף את כל הקרינה)? ורציתי לדעת בעיקרון...האם תיתכן לימפומה ללא בלוטות מוגדלות וללא חום? תודה מראש.

התלונות נשמעות לא ספציפיות ולא בהכרח מעידות על לימפומה אך כמובן שלא ניתן לשלול לחלוטין. הביטוי השכיח של לימפומה הוא הגדלת בלוטות אך לא תמיד הן ניתנות למישוש. ממליצה בשלב ראשון לפנות לאונקולוג ולרופא המשפחה.

כמובן שפניתי לרופאת המשפחה וגם לאונקולוג. רופאת המשפחה,לא התרשמה כ"כ שיש לי ממה לדאוג,שלחה אותי לבדיקות דם ורנגטן שיצאו תקינות,בדקה את הבלוטות שלדבריה לא נפוחות ואמרה שאין ממה להילחץ.מצד שני,האונקולוג ביקש בגלל ההיסטוריה שלי שאעבור בדיקת פט סיטי כל גופי. רציתי לדעת בבקשה שני דברים... -במידה והיו הזעות לילה במשך חודש וחצי והפסיקו ביומיים האחרונים,מה זה יכול להגיד על החלשד בלימפומה במידה וההזעות לא חוזרות? -השיעול כסממן ללימפומה,בא בדר"כ כשיעול יבש וטורדני,או שהוא בא כשיעול חזק עם ליחה כמו שיש נגיד דלקת בסימפונות? תודה

תשובות-כאשר יש הזעות לילה בגלל לימפומה הן בדרך כלל לא חולפות עד שמקבלים טיפול לימפומה. באופן תאורטי אם יש לימפומה המערבת את בית החזה יכול להיות שיעול אבל אין לו אופי מסויים.

שוב שלום ד"ר גל קרן פז היקר. קודם כל תודה רבה על תשובתך המקצועית והמלאה,ישר כוח. תוצאות הפתלוגיה הגיעו והתבשרתי שיש לי PURE SEMINOMA. בהמשך לשאלותיי שכבר ענית לי,צצו עוד כמה שאלות ואודה לך אם תוכל לענות גם עליהם. 1.אם היום אני יודע שיש לי סמינומה,האם ייתכן מצב שלאחר הכימותרפיה במידה וישארו גידולים,אני כן יעבור ניתוח לכריתת קשרי הלימפה? 2.הבנתי שבסוג של סמינומה,אין טרטומה.מה הסיכוי שבכל זאת יתפתח לי בגידולים שיש לי בבטן סוג של טרטומה בזמן טיפולי הכימותרפיה ולאחריהם?לפי מה שהבנתי,הכימותרפיה לא משפיעה על הטרטומה. 3.אחד הרופאים האונקולוגים שבדק אותי אמר לי שבעיקרון סמני הסרטן בדם(המרקרים)לא כ"כ תואמים לגודל הגידולים. אצלי, הגידולים בבטן הם 6ס"מ ולפי המרקרים,לדבריו של הרופא,הגידולים אמורים להיות הרבה יותר קטנים-אבל איך הוא אמר-"זה מה יש". שאלתי היא-איך יכול להיות מצב כזה שהמרקרים לא תואמים לגודל של הגידולים בצורה קיצונית יחסית לדברי הרופא? -דבר שני,הבנתי שבפעם הבאה שאני אעבור בדיקת הדמיה היא רק לאחר טיפולי הכימותרפיה ובעצם חוץ מבדיקת המרקרים שאעבור כל מחזור טיפולים לא אעבור שום בדיקה כדי לדעת מה קורה ב"בפנים". שאלתי היא איך הרופאים יכולים לדעת שהגידולים לא גודלים יותר ואפילו יכולים לטפס למעלה לכיוון החזה והריאות אם מסתמכים רק על המרקרים שכמו במקרה שלי,תוצאות המרקרים בכלל לא בכיוון? אצלי התוצאות הם: LDH-363 AFP-1.8 BHCG-10.6 תודה מראש אבי

היום התבשרתי שרוצים להוריד לי את התרופה בלאומיצין מהטיפול כי תפקודי הריאות שלי יצאו לא משהו. בעיקרון הייתי צריך לקבל BEP*3-ז"א-שביום הראשון של הטיפול מקבל BEP ומהיום השני עד החמישי מקבל רק EP ושוב ביום ראשון מקבל רק את הבליאומיצין.ככה 3 מחזורים. עכשיו הרופא מתכוון לתת לי 4 מחזורים רק של EP.ז"א-מיום ראשון עד חמישי EP וזהו.ככה ארבעה מחזורים. שאלתי שלי הכ"כ חשובה היא-האם EP כפול 4 שווה ל-BEP כפול 3??? מבחינת ריפוי והריסת התאים הסרטניים?האם עכשיו סיכויי ההחלמה שלי יורדים בעקבות הוצאת תרופת הבליאומיצין? תודה אבי המודאג.

שלום אבי. 1. אחרי כימותרפיה לסמינומה, מנתחים רק אם יש גידולים מעל לגודל סף מסויים ואם יש בהם קליטה ב-PET, כך שחושדים שעדיין נשארה בהם מחלה פעילה. 2. תיאורטית יש סיכוי שסמינומה יתפתח ללא-סמינומה, אבל זה נדיר. הסיכוי שמה שיהיה ברטרופריטוניאום הוא טרטומה כשמה שהיה שהיה באשך הוא רק סמינומה הוא קטן מאוד. 3. קשה להתרשם מהמרקרים כשמדובר בסמינומה. אם הם עולים, הם לא עולים בצורה משמעותית. לגבי המעקב ההדמייתי. הפרוטוקול מבוסס על זה שרוב האנשים מגיבים טוב לטיפול, והגידולים קטנים. לכן, אין טעם לבצע הדמיה בין מחזר טיפול אחד למשנהו.

בנוגע לשאלתך הנוספת. כן פרוטוקול של EP כפול 4 שווה ל-BEP כפול 3. בגלל החשש מתופעות הלוואי הריאתיות של בליאומיצין, יש מקומות גדולים בעולם שמעדיפים לתת מראש פרוטוקול של EP כפול 4.