מדד גליסון: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן הערמונית: מגוון טיפולים

1 מתוך 8 גברים חולה בסרטן הערמונית (פרוסטטה), הסרטן השני בשכיחותו בגברים בעולם המערבי. איך מאבחנים? ומהם הטיפולים הקיימים? סרטן הערמונית הוא גידול סרטני המתפתח בבלוטת הערמונית, שהיא חלק ממערכת הרבייה הגברית. בלוטת הערמונית מקיפה חלק מהשופכה, ממוקמת באזור האגן, מתחת לשלפוחית השתן ולפני החלחולת, ותפקידה לסייע בייצור ובהכלת נוזל הזרע. עדיין לא נמצא הגן הספציפי אשר אחראי להופעת התאים הסרטניים, אך ידוע כי יש הסתברות משפחתית לחלות במחלה; והסברה היא שיש קשר גם לרמת הטסטוסטרון. האם הכרחי לטפל בסרטן הערמונית, או שניתן לעקוב אחרי התפתחותו?לעומת סוגי הסרטן האחרים, סרטן הערמונית איננו בהכרח קטלני; ולכן איננו מחייב בכל מקרה טיפול אגרסיבי מיידי. פעמים רבות, תופעות הלוואי של הטיפול האגרסיבי יהוו סכנה גדולה יותר, מאשר התאים הסרטניים עצמם. ההחלטה אם לטפל או לעקוב בצורה אקטיבית תלויה בממצאים, בשקלול הנתונים האישיים...
ללמוד עוד על מדד גליסון
סרטן הערמונית: שמנים בסיכון גבוה-תמונה

מחקר חדש בדק את הקשר בין השמנת יתר לבין התפתחות סרטן...

מאת: מערכת zap...
12/09/2017
סרטן הערמונית: מגוון טיפולים-תמונה

1 מתוך 8 גברים חולה בסרטן הערמונית (פרוסטטה), הסרטן השני...

מאת: פרופ'...
18/01/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למדד גליסון?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מדד גליסון: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום. אמר לי אורולוג שאי אפשר לעשות ניתוח אחרי הקרנות לכן הוא ממליץ על ניתוח. האם צדק ולמה זה. האם מדד גליסון הוא קבוע או יכול להשתנות עם הזמן למעלה או למטה. תודה.

שלום רב, זה נכון שרצוי מאד לא לנתח לאחר הקרנות ולעיתים זה שיקול לבחור בניתוח. יחד עם זאת, הדיון יותר מורכב ומעמיק ואני ממליץ לך לראות אונקולוג המומחה בתחום שיפרוס בפניך את קשת השיקולים ממקום לא מוטה. מדד גליסון יכול להשתנות. אם זה קורה אז בד"כ נצפית עליה אבל.. אצל רוב המטופלים במעקב עם גליסון 6 לא רואים עליה.

שלום רב דר רענן, בן 80, בביופסיה של הערמונית אובחן סרטן מסוג אדנוקרצינומה. מדד גליסון 8=4+4, עם שליש שטח מדד גליסון 5. Psa-11.84 בבדיקת PET- CT PSMA -אין תמונה ברורה, כנראה עקב דלות רצפטורים. ערמונית נראית מוגדלת אך ללא מוקדי קליטת יתר ברורים. הטיפול שהוצע: קרינה לכל האגן והערמונית וטיפול הורמונלי adt. קיימים 2 פרוטוקולים לטיפול: 1. קרינה וטיפול הורמונלי במקביל 2. טיפול הורמונאלי כחודשיים לפני הקרינה. איזה מהפרוטוקולים עדיף ומדוע? אודה מאד לתשובתך.

אין הבדל בין הפרוטוקולים בד"כ במחלה כזו עדיף להתחיל טיפול הורמונאלי מסרס במיידי ולעשות את כל ההכנות להקרנות במקביל. משך הזמן שלוקח עד שמתחילים את ההקרנות בפועל נא בין חודש לחודש וחצי ככה שבלאו הכי המטופל מקבל טיפול הורמונאלי פרק זמן מסוים טרם התחלת ההקרנות בברכה

שלום. בן 75 5-6 שנים במעקב פעיל מדד גליסון כל שנה 6,PSA האחרון לפני שבוע 12.1 ,מה לעשות? הקרנות או המשך מעקב פעיל. תודה

שלום רב, לא הצלחתי להבין לגמרי את מצבך. מתי ביצעת ביופסיה אחרונה ומה היו התשובות המדויקות? כמה גלילים היו נגועים? מה אחוז הרקמה הנגועה?

בעלי בן 67 חולה בסרטן הערמונית. לפני 4 חודשים נותח ניתוח רדיקלי להסרת סרטן הערמונית לאחר מדד גליסון 6 iפי אס איי 12. לאחר הניתוח היה חשד לזליגה של הסרטן אל מחוץ לערמונית אולם הפי אס איי נמוך כיום 0.01. האם העובדה שפיתח פקקת בורידים השטוחים בשוק רגל שמאל עשויה להיות קשורה למחלת הסרטן שלו והאם הוא זקוק לחוות דעת אונקולוגית מעבר לפיקוח של האורולוג שלו? תודה מראש על תשובתך.

חיה שלום רב, לא בהכרח קיים קשר בין פקקת ורידים וסרטן הערמונית. יחד עם זאת גם המחלה וגם הניתוח מהווים גורם סיכון למצב זה. אני כן ממליץ מעקב אונקולוג. במקרה ואתם בוחרים המשך מעקב אצל אורולוג בלבד, אני עדיין ממליץ לפנות לאונקולוג במידה והPSA מתחיל לעלות בברכה דר ברגר