נגישות
נגישות

חוסר ויטמין K: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שאלות ותשובות בפורום המטולוגיה

האם אפשר להידבק ולהדביק, להשתיל מח עצם או לתרום דם? פורום המטולוגיה הוא מהפורומים העמוסים במערכת הפורומים הענפה של דוקטורס, והוא מטפל באחד הנושאים הרגישים והכואבים בעולם הרפואה היום. כמדי פעם, אספנו למענכם כמה שאלות נבחרות מהשאלות הרבות שנשאלו בחודשים האחרונים. ^^1. מה פירוש המושג solid tumor?^^הכוונה לגידולים "מוצקים", כאלה שיש להם מסה מוגדרת, כמו סרטן ריאה, קיבה, מעי גס, שחלות וכיו"ב, להבדיל ממחלות גידוליות שאינו מתבטאות בגוש מוגדר כמו לאוקמיה או לימפומה.^^2. חליתי לפני כשנתיים בלימפומה נון הודג'קין ולאחר טיפולים כימותרפיים ובדיקה מחודשת הכל נמצא תקין ומאז אני במעקב. האם יש סכנה שאדביק את בת זוגי? האם מותר לי לתרום דם?^^לימפומה אינה מדבקת. אינך יכול לתרום דם בשלב הזה.^^3. האם יש סיכון בנטילת כדור אספירין אחד 80 מ"ג לפני טיסה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לחוסר ויטמין K

מחסור בוויטמינים - תמונת המחשה
מחסור בוויטמינים ניתוח בריאטרי מחייב אותנו לשנות לגמרי את ההתנהלות שלנו ומשפיע על היבטים רבים בשגרת החיי...
תזונה ודיאטה - תמונת המחשה
תזונה ודיאטה השבוע מצוין בישראל שבוע ההנקה הבינלאומי, בסימן קידום אקלים חברתי בטוח ומעודד הנקה. בואו...
ללמוד עוד על חוסר ויטמין K
שאלות ותשובות בפורום המטולוגיה-תמונה

האם אפשר להידבק ולהדביק, להשתיל מח עצם או לתרום דם?

מאת: מערכת דוקטורס
07/02/2007
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחוסר ויטמין K?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חוסר ויטמין K: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אני בן 23. בבדיקת דם אחרונה שביצעתי נצפתה עלייה ברמת PT- 12.7 שניות (בד"כ עמד על 11.3 שניות) עם I.N.R- 1.2. בנוסף על כך יש לציין כי רמת הברזל (IRON) בדמי ירדה בצורה דרסטית מ- 130 ל- 21 מ"ג לדציליטר!!! (אני לוקח תוספי ברזל), פריטין תקין. כמו כן, המטוקריט מעט נמוך-39.9 עם המוגלובין- 14. מה משמעות הדבר והאם ייתכן והיה לי דימום פנימי בגוף??? תודה ואשמח לקבל תגובה בהקדם!!!!

אין אפשרות לבחון את שאלתך בגלל שהנתונים חלקיים. קרא את ההודעה שבראש העמוד והשלם את הנתונים כמוסבר שם. לגבי PT, הכי סביר שלא שמו די דם במבחנה.. חזור על זה וודא שהאחות ממלאת דם בדיוק עד לסימון שיש במבחנה.

היי, אני בהריון בשבוע 17, יש לי פרוטאין C ברמה 70 (בגבול התחתון) ולפני שבוע נרדמה לי יד שמאל וצד שמאל של הפנים, אושפזתי בבית חולים והוחלט להתחיל לקבל קלקסן 40 מ"ג כל יום, יש לי סיפור משפחתי של חוסר בויטמין K פרוטאין C וקרישיות יתר במשפחה (אימי ואחי סובלים מהתופעה, אחי מטופל באספירין) רציתי לשאול האם יש איזשהם מאכלים או האם תזונה בכלל יכולה להשפיע?

לא.

שלום רב, האם לקיחת קומדין מותר בזמן ההנקה? זה ל יכול להשפיע על העובר?? בתודה מראש

בהתאם לברושור הנלווה לקומדין שאושר ע"י ה- FDA - קומדין שרידי נמצא בחלב אבל בצורה לא פעילה ולא משפיע על היונק. מעשית, בתינוקות שנולדו בזמן ומשקלם תקין אין כנראה בעיה. בגלל שאין מידע ממשי לגבי פגים - ממליצים לנקוט (בתינוקות שנולדו טרם זמנם או שמשקלם ירוד) באמצעי זהירות (לוודא שה- INR של האם מאוזן בטווח הרצוי, לוודא שלתינוק אין מחסור בויטמין K ושאין לו הפרעת קרישה ע"י בדיקת PT/PTT). בכל מקרה, האמור לעיל הינו רק מידע ולא הוראה ר]ואית. הוראות טיפוליות מעשיות עלייך לקבל מרופא המטפל בך במציאות.

24/07/2007 | 21:20 | מאת: אביעד
מתוך פורום המטולוגיה

לפני כשבועוחצי נולד לי בן.(נולד בשבוע 40 במשקל של 3450) לאחר כ 27 שעות הילד החל לדמם רקטלית דם טרי בכמות גדולה. היציאות הדמיות המשיכו מספר שעות. מיד עם הופעת הדימום הילד קיבל מנה נוספת של ויטמין K ( נוסף על המנה שקיבל לאחר הלידה). בהמשך טופל במנה של FFP ובמנה של כדו"א דחוסות כאשר הדימום לא נפסך וחזרה תשובה של PT מאורך קיבל גם מנה של קריופרציפיטט והדימום פסק ולא חזר עוד. כמו כן הוחל טיפול אנטיביוטי דרך הוריד שהופסק בהמשך. המטוקריט בתחילת הדימום היה 44 ירד ל 35 תוך כדי מתן טיפול ובהמשך עלה והתייצב על ערך של 44%. הבדיקות שבוצעו: צואה לאדנווירוס ורוטה-וירוס - שלילי. Apt Test - מתאים לדם הילוד. תרביות דם ללא צמיחת פתוגונים. אוראה אלקטרוליטים ותפקוד כבד -תקינים. PT 48% (מאורך). PTT 32.1 שניות. INR 1.51 פקטור 7 21.7% . לפני השחרור נבדק שוב PT ונמצא תקין - 108% INR - PT 0.96 פקטור 7 82%. בוצע לילד CT אנגיו והכל נמצא תקין. לאחר התייעצות עם המטולוגית ילדים נאמר לנו ש "קרוב לוודאי שמדובר במחלה המורגית של הילוד המופיעה בשכיחות נמוכה ביותר גם לאחר מתן ויטמין K" עד כאן ציטוטים נבחרים מטופס השחרור של הילד. מחר (אחרי שבוע מהשחרור) היתה אמורה להתקיים הברית (הדחוייה) של הילד והגענו שוב יום לפני לבדיקת דם כדי לראות שהכל תקין לפני הברית. התקבלו תוצאות תקינות של INR PT אבל רמת פקטור 7 ירדה ל 52%. נאמר לנו שיש לדחות את הברית ולהמתין שוב ע"מ לבצע עוד בדיקות. ושאלותיי הן: 1. מה המשמעות של ירידת הפקטור שלב זה? 2. האם 52% היא תוצאה נמוכה בפי עצמה? 3. האם צריך להיות חשש לדימום נוסף? 4. למה אנחנו אמורים לצפות? מה קורה פה בכלל? אני יודע שצוות בית החולים אמור לענות לי מה קורה פה אבל אני אשמח לשמוע עוד דעה (במידה וצוכל) כי אנחנו מאד מודאגים ממה שקורה פה. בתודה מראש אביעד, אבא מודאג....

האם קיבל עוד ויטמין K לאחר מכן ? יש לזכור ש- : א. בחלב אם אין ויטמין K ב. טיפול אנטיביוטי מפריע לייצור ויטמין K ע"י חיידקים במעי אם אכן מדובר על HDN בגלל מחסור בויטמין K יכול להיות שעדיין חסר לו ויטמין K. ג. תופעה זו של דימום עקב מחסור בויטמין K יכולה להתרחש בשבוע הראשון לאחר הלידה אך יש גם צורה מאוחרת יותר של מחלה זו שמופיעה לאחר שבועיים. בקיצור - ברור שאיני יכול לדעת מה באמת מתרחש כאן, אבל זה לא נראה כמחסור תורשתי בפקטור 7, בעיקר בגלל העובדה שאין יותר דמם לאחר הארוע הראשון שתארתם וגם העובדה שיש רמה של פקטור 7 שאינה מתאימה לחסר מהותי בפקטור זה. זה נראה יותר כבעיה של ייצור. http://www.emedicine.com/ped/topic966.htm

25/07/2007 | 00:27 | מאת: אביעד
מתוך פורום המטולוגיה

תודה רבה על הסבר ועל הלינק לחומר קריאה... בנוסף רציתי לדעת האם הקפיצות בפקטור 7 מ 20 בזמן הדימום( יום לאחר הלידה) ל 82 בעת השחרור מבית החולים (לאחר 4 ימים מהלידה) ועד ל 52 היום (לאחר 12 יום מהלידה) זה משהוו שיכול להצביע על משהו?