דמנציה בגיל צעיר: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

חשיבות הטיפול והתמיכה הביתית בחולי אלצהיימר

מחלת השיטיון (דמנציה) על סוגיה השונים משפיעה לא רק על החולה אלא גם על הסביבה המקיפה אותו. במחלות דמנטיות יכולותיו השכליות של החולה נפגעות הוא חווה מצבי רוח משתנים ותפקודו היום יומי נפגע באופן משמעותי עד לפיתוח תלות מלאה בבני משפחה וגורמים סיעודיים. שוחחנו עם ד"ר וויסאם גבן מומחה לרפואה פנימית ורפואה גריאטרית אשר מרחיב בנושא הטיפול בחולה דמנטי בכלל ובמחלת האלצהיימר בפרט תוחלת החיים עולה עם השנים ואיתה מגיעות מחלות ביניהן מחלות שיטיון שונות כמו אלצהיימר, עד כמה רווחת התופעה ומה הסיכון שחווה אדם הלוקה בדמנציה? דמנציה היא מחלה חשוכת מרפא, המאופיינת בהתדרדרות בתפקודים הקוגניטיביים. החולה הדמנטי סובל במחלתו וכך גם הסביבה המקיפה אותו. ככל שעובר הזמן והחולה נעשה סיעודי הוא חשוף לסכנות שונות, הנובעות מסביבת מגורים או היקף תמיכה, שאינו מתאים לרמת התפקוד שלו. כאשר החולה הדמנטי מגיע לשלב בו הוא נהפך לסיעודי, ברוב המקרים, לא ניתן יהיה להמשיך לטפל בו בבית ונדרש יהיה לאשפז אותו במוסד סיעודי, שיוכל לתת לו את הטיפול המתאים. ככלל, בעניין הסכנות, חולה דמנטי נמצא בסכנות יום יומיות רבות, הוא יכול לנעול את עצמו בבית ולשכוח היכן הניח את המפתח, הוא יכול לבשל ולשכוח...
ללמוד עוד על דמנציה בגיל צעיר
חשיבות הטיפול והתמיכה הביתית בחולי אלצהיימר-תמונה

מחלת השיטיון (דמנציה) על סוגיה השונים משפיעה לא רק על החולה...

מאת: ד"ר וויסאם...
13/12/2020
אלצהיימר: אסור לאבד תקווה-תמונה

ב-21.9 יצוין יום האלצהיימר הבינלאומי: מה התחדש בתחום, אילו...

מאת: ד"ר דבי רון
19/09/2019
האם אפשר לעכב דמנציה?-תמונה

מקפידים על אורח חיים בריא? שימו לב: מחקר חדש ביקש לבדוק האם...

מאת: ד''ר עמית...
19/08/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדמנציה בגיל צעיר?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דמנציה בגיל צעיר: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

מה יכולות להיות הסיבות ומה צריך לעשות אם יש הרגשה כזו של ירידה ביכולות הקוגנטיביות (זיכרון, ריכוז, כושר החשיבה...) מעל שנה וזה מחמיר עם הזמן? האם יכולה להופיעה דמנציה לאדם בן 47 ?

קודם כל, לא שכיח שיש דמנציה לאדם בן 47. בגיל הזה צריך לבדוק חסר בברזל, ויטמין B12 או פגיעה בתפקוד בלוטת התריס (לא כל כך נפוץ בגברים אבל קיים). סיבות אחרות יכולות להיות מתח, לחץ או דכאון. ייתכנו מקרים של דמנציה בגיל הזה בגלל מחלות תורשתיות כמו הנטיגנטון (אם יש סיפור משפחתי של דמנציה בגיל צעיר), או פגיעה מוחית מסיבה לא ידועה.

הברזל בסדר, B12 היה 202 ולאחר 3 חודשים עם כדורים עלה ל 570 , TSH 1.54 , אין סיפור משפחתי דומה, אין פגיעה מוחית (באם הכוונה לפגיעה פיזית, תאונה, או שהתכוונת לפגיעות מסוג אחר כמו מחלות מסויימות שצריך לבדוק). הרגשה כזו יכולה להכניס מתח ודיכאון, השאלה אם יש בירורים אחרים שצריך לעשות? האם יש סטטיסטיקה על הגילאים שיש דמנציה שלא תורשתית?