דיאליזה צפקית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

צרכנות רפואית מס' 39

חדש במדור הצרכנות: חיסון לנגיף הרוטה; טיפול לחולות סרטן השד; פתיחה של מכון דיאליזה; ומכשיר שמיעה זעיר חיסון חדש, נגיף בנסיגה? האם יש פתרון למחלת הרוטה-וירוס? נתוני מחקר חדשים שהוצגו בכנס של האירגון העולמי לזיהומי ילדים (WSPID) בספטמבר הוכיחו שחיסון הרוטריקס מחסן ביעילות של 89% נגד נגיף הרוטה.נגיף הרוטה תוקף ילדים עד גיל שנתיים עד כדי התייבשות וסיכון חיים. כעת, כך ניתן לקוות, ניתן לפתור בעיה זו. ההידבקות היא דרך מגע בצואה, וברוב המקרים מדבק עקב שטיפת ידיים לא נאותה לאחר שהות בשירותים. ממחקרים שונים עולה גם כי הנגיף עשוי לעבור גם באוויר ולהדביק דרך מערכת הנשימה. לאחר ההדבקה דוגר הנגיף בגוף כיומיים, ואז גורם לתקופה בת שבוע של שילשולים מימיים מרובים, הקאות, כאבי בטן וחום גבוה. הידבקויות חוזרות גורמות למחלה להיות קשה פחות, אך אינן מחסנות כנגדה. החיסון היחיד בעולם כיום הוא...
ללמוד עוד על דיאליזה צפקית
דיאליזה - dialysis-תמונה
מאת:
14/06/2011
דנה ויינר-תמונה
מאת:
10/11/2005
צרכנות רפואית מס' 39-תמונה

חדש במדור הצרכנות: חיסון לנגיף הרוטה; טיפול לחולות סרטן...

מאת: מערכת zap...
15/03/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדיאליזה צפקית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דיאליזה צפקית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בעלי חולה כליות, עושה דיאליזה פריטוניאלית כבר 6 שנים. קיבל לעשות בדיקות מאופרת עור עקב גירויים שמהם הוא סובל. בבדיקות ספירת דם עם אנמיה קצת ידועה עקב מחלת הכליות ספירה מבדלת תקינה. כימיה הכל תקין. שקיעת דם מוגברת 58. פרט לזה עשו לו בדיקות של גלובולינים והתקבלו התוצאות הבאות: %globulin alpha 1 5.4, globulin alpha 2 12.4%, % globulin beta 1 6.3% , globuline beta 2 5.4% Globuline gamma15.8%, Albumin by ep 54.8%,ו-immuno ep serum not detectd. אודה על משמעות התשובות, האם זה מצביע על מחלה המטולוגית. בעלי מועמד להשתלת כליה וזה מאוד מלחיץ. תודה

התוצאות מוצגות בצורה שלא ברורה לי לחלוטין אך בעיקרון אם בבדיקת אימונופקסציה שמבוצעת כחלק מבדיקת אלקטרופורזה של חלבונים, אין ממצא, אז הבדיקה תקינה מבחינה המטולוגית.

שלום רב, ברקע עמילועידוזיס עם פגיעה כלייתית . מטופלת בולקייד עם תוצאות טובות מאוד ושרשראות קלות שחזרו לנורמה אחרי שישה מחזורים ברוך השם! היום נשלחתי להערכה אצל נפרולוג מכיוון שהשתן עדיין מוקצף ויש הפרשת אלבומין רבה באיסוף 3150 לליטר מאתיים. אולם הערכים של האלבומין והקריאטינין יציבים בדם .. Bun _ נע בין 18.5 ל 20 כאשר הנורמה היא בין 6_20 יחס אלבומין גלובלין 1.78 כאשר הטווח הוא 1.20_2.60 אלבומין תמיד בטווח הנורמה כולל באלקטרופוזה ובדם קריאטינין 6.2 כאשר הנורמה היא 0.70_1.20 קלציום, פוטסיום וסודיום תקין פרוטאין טוטאל _ 6.2 כאשר הטווח הוא 6.6_8.7 תפקודי כבד: got תקין gat תקין בילירובין טוטאל 0.20 כאשר הטווח 0.30_1.20 אלקליין פוספאט תקין וגם פוספאטה בסיסית Ggt עולה והיום 343 שהטווח הוא 8_61 ומיקרוגלובלין b2 נמצא 2.40 שהטווח הוא 0.80_2.20 אולטרסאונד כליות תקין. האם הערכים האלה ( שרובם יציבים מעידים על החמרה בכליות? מאוד פוחדת מדיאליזה.... מקווה שתשפכי אור על מצבי ניתן לטיפול, עצירה? ושאלה נוספת האם אופייני לggt לעלות בהדרגה בתסמונת נפרוטית? האם העלייה אופיינית בטיפולים מהסוג ולקייד וסטרוואידים. תודה מראש יהודית

ערך קראטינין מעל 6 דורש הכנה לקראת טיפולי דיאליזה. ההחלטה על טיפול תלויה בגורמים נוספים מעבר לערך הקראטינין עצמו, אך בהחלט יש להחליט על דרך הטיפול בדיאליזה המתאימה לך - דיאליזה צפקית מול המודיאליזה - ולהתכונן בהתאם. בנוגע ל- GGT - יכול להיות מוגבר כחלק מהמחלה או משנית לטיפול. העובדה שרמת השרשראות הקלות התנרמלה אכן משמחת, אך כפי שידוע לך לא ברור כמה מהפגיעה הינה הפיכה ויתכן שלמרות הירידה בשרשראות לא תראי ירידה בקראטינין.

היי נראה לי שלא הבנת אותי נכון אול סירבלתי ובלבלתי קצת.. הקריאטנין שלי 0.62 כלומר מתחת לטווח הנורמה ולא למעלה. הטווחים של קופת חולים האם מתאים לדיאליזה?????😶 התחשב בכל המדדים מההודעה הקודמת והקראטינין 0.62 תודה

אפשר בבקשה התייחסות לתגובתי השנייה... נראה לי שהייתה אי הבנה בהודעה הראשונה. תודה

קראטינין 0.62 הינו תקין. העובדה שהשרשראות הקלות בירידה גם היא חיובית מאוד. ממליצה על סבלנות, יתכן שתראי עם הזמן ירידה הדרגתית בהפרשת החלבון (אם כי לעיתים הנזק שנוצר בעמילוידוזיס אינו הפיך)

09/01/2018 | 10:14 | מאת: יוו
מתוך פורום נפרולוגיה

ההינו אצל נפרולוג שאמר לנו שהכליות של אבא שלי ( בן 61 סכרת לחץ דם עבר אירוע מוחי) עובד 12 אחוז הוא אמר שיש לישקול לדיאליזה רציתי לשאול מזה ( מה עושים ) ניתוח לפני דיאליזה ומה האחוזים והסיכונים של השתלת כיליה (לשתי הכליות) למטופל ולתרום (תודה רבה)

שאלה מאוד מורכבת, התשובה לה ארוכה. אומר בקצרה: יש 2 שיטות לבצע דיאליזה: המודיאליזה או דיאליזה צפקית. לכל שיטה יתרונות וחסרונות. לצורך המודיאליזה יש לבצע ניתוח ליצירת פיסטולה עורקית-ורידית שתאפשר זרימת דם טובה על מנת לבצע טיפול דיאליזה איכותי. את הניתח יש לבצע לפחות חודשיים לפני התחלת דיאליזות על מנת שהפיסטולה תבשיל, ולכן מפנים לניתוח זה מספר חודשים לפני שצופים התחלת דיאליזות. דיאליזה צפקית מתבצעת דרך צינורית בבית, המוכנסת בניתוח בהרדמה מקומית או כללית. הצינורית מוחדרת מספר שבועות לפני התחלת דיאליזות על מנת לאפשר למקום להחלים לפני התחלת טיפול. ממליצה על הערכה במסגרת מרפאה פרה דיאליטית על מנת להבין מה ההבדלים בין השיטות כך שתוכלו לקבל החלטה מושכלת ולהתקדם בהתאם. ניתן לבקש הפניה מהרופא המטפל. לפני השתלת כליה יש צורך בבדיקות רבות, בראש ובראשונה לנתרם - לוודא שיכול לעמוד בניתוח ההשתלה ובסיבוכים שאחרי - והן לתורם - לוודא שהוא בריא לחלוטין ושאין מניעה מתרומה. הסיכונים העיקריים לתורם - סיבוכים סביב הניתוח (שכיחות נמוכה), יכול לפתח יתר לחץ דם ובאחוז נמוך מאוד יכול לפתח אי ספיקת כליות בעתיד. נשים צעירות שתורמות יכולות לפתח רעלת היריון בהיריונות הבאים. הסיכון לתורם לא נחשב גבוה (אחרת לא היו מתקיימות השתלות מן החי).

שלום רב, אמי אשה חולת סכרת וכן סובלת מהלב, ולאחרונה הושתל קצב לב. בביקור אחרון אצל נפרולוג נאמר לה שתפקוד הכליות עומד על 15% אחוזים בלבד והיא צריכה להתחיל דיאליזה. אמי חוששת מאד היות וסובלת מעוד בעיות רפואיות רבות, ביניהן שיתוק ביד אחת שלה וכאבי גב נוראיים, מתקשה מאד לשבת לאורך זמן, ונאמר לה שהיא צריכה דיאליזה 3 פעמים בשבוע 4 שעות בכל פעם. שאלתי, האם ישנה איזושהי אלטרנטיבה לדיאליזה? עד כמה ניתן לדחות את תחילת הדיאליזה כאשר תפקוד הכליות עומד על 15%? והאם אין מניעה מביצוע דיאליזה ביד ימין (יד שמאל משותקת) כאשר הקוצב נמצא בצד ימין? תודה מראש על התשובות.

ראשית – עקרונית יש אפשרות לבחור שלא לבצע דיאליזה, אלא לבחור בטיפול פליאטיבי תומך בבית שיטפל בתסמיני אי ספיקת כליות מתקדמת. אם הבחירה יא כן לבצע דיאליזה (שיכולה לשפר תסמינים של אי ספיקת כליות מתקדמת, ובחלק מהמטופלים גם להאריך חיים) קימות 2 שיטות דיאליזה. האחת שהוצגה לך מכונה המו דיאליזה. השנייה היא דיאליזה ציפקית/ביתית. הדיאליזה מבוצעת על ידי המטופל /בן משפחה/מטפל בבית המטופל ולא במכון דיאליזה. אם בוחרים בהמודיאליזה, אכן עדיף שלא ליצור גישה ביד עם הקוצב. שיתוק ביד לא מהווה התווית נגד ליצירת גישה לדיאליזה ביד המשותקת. אשר למועד התחלת הדיאליזה – הוא תלוי בתסמינים ובבדיקות הדם. לעתים ניתן לחכות עד תפקוד כלייתי משוערך נמוך יותר.