היפרפילטרציה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיפרפילטרציה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היפרפילטרציה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב. מאובחנת עם היפרפילטרציה כלייתית. ביצעתי אתמול איסוף שתן ונפח השתן היה רק 1000 מ"ל (עדיין אין תשובות לאיסוף). במקביל ביצעתי בדיקות דם ואלו התוצאות: UREA 27 (טווח ערכים בין 17-43). CREATININE 0.63 (טווח ערכים בין 0.51-0.95). UREA\CREATININE RATIO 42.9 (טווח ערכים בין 12-20). ממה שקראתי באינטרנט התוצאה האחרונה מדאיגה מאוד. אשמח לדעת מה עלולה להיות משמעותה וכיצד לפעול.

היחס הוא חסר משמעות כששתי הבדיקות הן תקינות בדם. רמת אוריאה שעולה באופן לא פרופורציונאלי לזו של קראטינין, באדם שפתח אי ספיקת כליות חדה, יכולה להצביע על ירידה בנפח הדם כגורם לאי ספיקת הכליות.

שלום רב ד"ר סובלת מהיפרפילטרציה כלייתית שהתגלתה בימים אלו. נשלחתי לפני כמה חודשים על ידי רופא הגסטרו שלי (שכעת לא זמין) לבדיקת איסוף שומנים בצואה. במסגרת הבדיקה צריך לבלוע שלוש פעמים ביום למשך ארבעה ימים כדורים בשם "זיצמרק". אין לי דרך להשיג את הרופא שלי כעת. ידוע לך האם הכדורים בסדר לכליות? אלו הכדורים: https://www.sitzmarks.com/how-it-works

מצב של היפרפילטרציה אינו נחשב אי ספיקת כליות ולכן אין צורך בהתאמת מינוני תרופות. התרופה נחשבת בטוחה.

תודה ד"ר. האם מצב של היפרפילטרציה חייב להתפתח לאי ספיקת כליות? האם הסיכויים שיתפתח מתישהו לאי ספיקת כליות גדולים? אם לא נוטלים טיפול תרופתי אך שומרים על ערכי סוכר תקינים בדם ומגבילים בחלבון ונתרן, האם אפשר להמנע מאי ספיקת כליות ללא תרופות ?

אנשים חיים עם היפרפילטרציה גם מבלי לפתח אי ספיקת כליות. דוגמא טובה הינה תורמי כליה, אשר בכליה הנותרת מפתחים היפרפילטרציה ללא עליה משמעותית בסיכון לאי ספיקת כליות לעומת האוכלוסיה הרגילה.

היי, שלום רב. נמצאת בברור רפואי כבר תקופה. ב2016 ביצעתי כחלק מהבירור בדיקת SAA- Serum Amyloid A. התוצאה הייתה 8 (בעוד שטווח הערכים נע בין 0-6.4). כיום, לאחר שנתיים, ביצעתי בדיקת איסוף שתן של 24 שעות. תוצאת הCreatinine Clearece יצאה גבוה מהנורמה. התוצאה יצאה 137 (טווח הערכים נע בין 80-125). קריאטינין בדם יצא 0.56 (טווח הערכים בין 0.51-0.95). הייתי רוצה לדעת קודם כל מה משמעות תוצאת העמילואיד? האם נראה כי יש קשר בין שתי התשובות? והכי חשוב- תוך כמה זמן לוקח לעמילואיד בסדר גודל הערך שלי לשקוע באיברים פנימיים ולהתחיל לעשות נזק? קראתי איפשהו שזה לוקח עשרות שנים אבל לא בטוחה שזה נכון. אשמח למענה.

שקיעת העמילואיד באיברים יכולה לפגוע בהם בטווח של שנים. כמובן שכמות העמילואיד ששוקע הינה חשובה (ככל שהמחלה שגורמת לעמילואידוזיס פעילה יותר, יותר עמילואיד יווצר וישקע) וכמו כן וריאציות בין אנשים שונים. הרמה שאת מתארת אמנם מוגברת אך מעט מעל לנורמה. בנוגע ל- creatinine clearance - מעט מוגבר ולכן יכול להעיד על מצב של "היפרפילטרציה", כאשר הכליה עובדת מעט ביתר. זה יכול להופיע במצבים שונים כגון השמנת יתר, באנשים עם כליה בודדת ועוד. כאשר יש עמילואידוזיס, חשוב לבדוק את רמת החלבון בשתן אותה לא ציינת.

קודם כל אני נורא מודה לך על התשובה הסבלנית. גם רופאה אמרה לי היפרפילטרציה, אך בשל עומס במרפאה לא הספיקה לפרט ויצאתי נטולת כל ידע בנושא. האם יש דרך לעצור את ההיפרפילטרציה ולהחזיר את הכליות לתפקוד נורמלי לפני שזה מוביל לבלאי של הכליות? האם זה הפיך? תוך כמה שנים בשלב ההיפרפילטרציה מתחילות להתעורר בעיות כלייתיות? לגבי החלבון- בעוד כשבוע אעשה איסוף שתן ואדע. לא נבדק באיסוף הקודם לצערי. סובלת גם ממצב טרום סוכרתי בעקבות שימוש ממושך בסטרואידים. האם ערכים של 125-130 לאחר ארוחה גם עלולים לתרום להיפרפילטרציה? לגבי שקיעת העמילואיד באיברים- האם זה שיש עמילואיד מוגבר זה אוטומטית נחשב לעמילואידוזיס? (המחלה). כמו כן, אמרת שזה תהליך של שנים. הכוונה היא יותר לטווחים של 5-6 שנים? או 15-10? או בכלל עשרות שנים? חשוב לי לדעת טווח כדי שאדע לעקוב כמו שצריך. תודה רבה רבה!

במצבי היפרפילטרציה, הטיפול כולל תזונה דלת נתרן ודלת חלבון (אם כי הגבלת החלבון יכולה להשתנות בהתאם לרקע הרפואי) וכן תרופות ממשפחת מעכבי האנזים המהפך (מעכבי ACE). שליטה על לחץ הדם גם היא חשובה. חוסר איזון ערכי סוכר אכן תורם להיפרפילטרציה. בנוגע לעמילוידוזיס - כפי שכבר ציינתי, התקדמות מחלת הכליות תלויה רבות בכמות העמילואיד ששוקע, ברמת פעילות המחלה כמו גם בגורמים נוספים (למשל היכן השקיעה בכליות וכו'). כל אלה יקבעו את קצב ההתקדמות, כמו גם הטיפולים הניתנים. לכן אין דרך לנבא את התקדמות המחלה במקרה זה, וחשוב להיות במעקב החל מהיום.

שלום לרופאות האם מתח וחרדה כרוניים יכולים לגרום להיפרפילטרציה (בדיקות הדם תקינות כנ"ל גם סקירה על-קולית של הכליות, אין סכרת ואין ל"ד גבוה) לא צורך קפאין וגם לא משתמש במלח? והאם שימוש במינון קטן של לוריוון (רבע כדור לפי הצורך) יכול למתן סינון יתר ומתן שתן תכוף? תודה רבה

לא ידוע לי שמתח גורם להיפרפילטרציה, ולכן גם איני מכירה לוריוון כגישה טיפולית. ואם הבדיקות תקינות, מדוע אתה סבור שיש היפרפילטרציה? מתן שתן תכוף יכול לנבוע מבעיה ברמת דרכי השתן (למשל ערמונית מוגדלת, שלפוחית רגיזה) או ממתן שתן בכמויות גדולות (פוליאוריה). הגישות הטיפוליות במצבים אלו שונות ולכן צריך לאפיין אותן.