הכחשה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כיצד להתמודד עם "אבל מורכב" לאחר מוות?

מותו של אדם קרוב כרוך באופן טבעי ברגשות עזים, הנחשבים חלק נורמלי מתהליך ההתאבלות. עם זאת, במקרה שמדובר באבל קשה במיוחד - בעוצמתו ובהתמשכותו - זהו "אבל מורכב". מומלץ להיעזר באיש מקצוע התמודדות עם מוות של אדם קרוב היא תהליך רגשי והדרגתי לא פשוט, שלרוב מסתיים בסוג של השלמה טבעית, שמאפשרת לאדם האבל דווקא לצמוח מהטלטלה שעבר. עם זאת, במקרים שבהם יש קושי בתהליך העיבוד הטבעי של האובדן, המונע ממעגל האבל להיסגר "כמו שצריך" וכתוצאה מכך מעיב על שגרת החיים ומשבש אותה, יש צורך בקבלת עזרה חיצונית.   טלטלה רגשית משמעותית. צילום: שאטרסטוק מה כולל תהליך האבל הטבעי? מוות של אדם קרוב גורם באופן טבעי לטלטלה רגשית משמעותית ("טראומה") ומעורר רגשות שונים, שבשגרה אנחנו בדרך כלל מנסים להימנע מהם, כגון: כאב, חוסר אונים, עצב, כעס, אשמה וכו'. התעוררות הרגשות האלה לאחר מוות של אדם קרוב היא טבעית, נורמלית ואפילו חשובה, מאחר שדווקא הטלטלה האמורה מניעה תהליך של צמיחה והתפתחות נפשית. ע"פ...
ללמוד עוד על הכחשה
כיצד להתמודד עם "אבל מורכב" לאחר מוות?-תמונה

מותו של אדם קרוב כרוך באופן טבעי ברגשות עזים, הנחשבים חלק...

מאת: אביבית ברוש...
16/01/2020
יום הזיכרון: איך מתמודדים?-תמונה

יום הזיכרון הגיע - ורבים מאתנו מכירים חיילים שנהרגו בקרב,...

מאת: מיה בן...
22/04/2015
לחיות עם טרשת נפוצה-תמונה

לקראת יום המודעות הבינלאומי לטרשת נפוצה, מספרת אחות המלווה...

מאת: מערכת zap...
02/06/2013
הפרעה דו קוטבית - מאניה דיפרסיה-תמונה

אחת ההפרעות הנפשיות השכיחות ביותר, איך היא מתבטאת? כיצד...

מאת: מערכת zap...
21/08/2005
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להכחשה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הכחשה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בת 52, לאחרונה סובלת מחרדה לגבי העתיד. אין לי ילדים או אחיינים ובעלי לא ממש "תומך". אבי ז"ל נפטר ממחלה קשה לאחר ייסורים והמחשבה של מי יהיה לצידי ומה יעלה בגורלי מעסיקה אותי יום יום. בנוסף, ישנם צרות "אמיתיות" שעליי להתמודד איתן. לא קל לי ולמרות זאת חבריי לעבודה חושבים שאני מאושרת ואפילו מקנאים. מיום ליום אני שוקעת יותר. לא משתפת אף אחד. איך ממשיכים? .

שלום רב וסליחה על התגובה המאוחרת, את חווה ככל הנראה רמה כזו או אחרת של עצבות ודכדוך, שלא רק שאינם מקבלים תוקף מהסביבה אלא עוברים סוג כזה או אחר של הכחשה. אם להסיק בזהירות ממה שאת כותבת את חווה בדידות (לא הכוונה שאת לבד) מהבחינה הרגשית. זו עשויה גם להיות עבורך הזדמנות לבחון דברים שבעבר שמת מאחורייך ותכננת להתעסק בהם לכשיגיע הזמן המתאים. ואולי הגיע הזמן הזה? אין פתרון קסם שאני יכול לתת לך אלא הזמנה לפנות לפסיכולוג/ית באזור מגורייך שילוו אותך במסע הפרטי והחשוב הזה של הבנת עצמי והמצוקה שאני חווה, וצמיחה ממנה לחיים, בהם תחושי יותר שביעות רצון מעצמך ומבחירותייך. דעתך?

שלום רב, אימי אישה כבת 81 סובלת לאחרונה מבעיות בזיכרון. לעיתים היא שואלת את אותה שאלה מס' פעמים, ולעיתים שיהא שוכחת מתכונים שידעה מצויין. בעיקר הבעייה היא בזיכרון לטווח הקצר. בנוסף היא הפכה להיות קיצרת רוח ונוטה להתעצבן ביתר קלות. אבי שוחח עם רופאת המשפחה על כך והיא מסרה שיש תרופה שניתן לקחת שעוזרת בשימור המצב, לא בתיקון. הבעייה שאימי איננה מוכנה בשום אופן ללכת לרופאה מעין הכחשה של המצב. האם יש דרך לדבר איתה על הנושא? הנושא רגיש וכבר קראתי שבמצבים כאלה אם האדם המבוגר איננו מעוניין עדיף להשאיר את המצב כמות שהוא. סבתי אמה של אימי סבלה מאותה בעייה ובסופו של דבר בשנותיה האחרונות סבלה מבעיית זיכרון חריפה. אני חושששת שגם אימי תידרדר למצב הזה. באופו כללי היא בתפקוד טוב למעט בעיית הזיכרון והנטייה להתרגז ביתר קלות. האם יש טיפול תרופתי? האם יש דרך לשכנע אותה לקבל את הטיפול התרופתי? תודה

שלום! לפי הסיפור שלאימך הופיעו שינויים קוגניטיביים - כעת בתחום זיכרון לטווח קצר וגם בריכוז, עם תובנה ירודה של מצבה. גם חלו שינויים בהתנהגות. לא ברור האם יש לה הגבלת תפקוד כלשהי. כדי לאבחן כמה שיותר טוב צריך שיתוף פעולה מצד הנבדק. סיבות לירידה קוגניטיבית הן לא אותו דבר אצל כולם, ובכל מקרה נפרד יש לבצע בירור. תרופות שקיימות בשוק כעת יכולות לפעמים לשפר איכות חיים אך לא פורות בעיה. אפשר לפנות למרפאת מרחב בתל אביב או ירושלים להערכה מקיפה. בברכה, דר' ולגדיסלב יריומין

שלום. אשמח לדעת על השפעת ריכוז גבוה או נמוך של חמשת קולטני הדופמין. על מה אחראי כל אחד ומה גורם ריכוז גבוה ונמוך של כל אחד. אני שואל כי פשוט הבנתי שלמשל יש תרופות אנטי-פסיכוטיות שפועלות על רצפטור d2 בעיקר, ויש שגם על d3, ושלפונקס למשל שונה בכך שפועל על d4. אשמח לדעת על כל חמשת הקולטנים הידועים לרפואה. תודה רבה והמשך יום טוב, מני.

פשוט חיפשתי מידע בויקיפדיה ואין שם מספיק על כך.

"תאוריית הדופמין" בחולי סכיזופרניה אינה מדויקת כפי שחשבו בעבר או לכל הפחות אינה מושלמת בלשון המעטה עכפ התרופות האנטי פסיכוטיות שחוסמות רצפטורים לדופמין יעילות ברוב המקרים מה שאכן קושר את הפעילות הדופמנרגית להפרעת הסכיזופרניה אולם לא במנגנונים שתוארו בעבר אגב חוסמי דופמין חוסמים גם רצפטורים ל: אלפא אדרנרגניים היסטאמינרגיים וכולינרגיים ברם לא ברור אם יש לכך השפעות תרפויטיות החומרים האנטי פסיכוטיים נחלקים לכמה קבוצות לפי המבנה הכימי שלהם ובעיקר תכונתם האנטיכולינרגית אשר מפחיתה את תופעות הלוואי האקסטרמידליות אך דא עקא שהיא גם תורמת לתופעות לוואי נוספות/משניות אולי עוד אוסיף כי השמטת זאת בשאלתך שהאנטי פסיכוטיות חוסמות גם D1 D4 והרצפטור הסרוטוגני 5-HT 2a

תודה על המענה אבל בכל זאת,עדיין לא ענית לי על שאלתי: מה משפיע כל אחד מהקולטנים. הרי יש לכל אחד השפעה פרטית על דברים מסויימים.

קיבלת תשובה מני היקר! אולם בגבולות שהפורום מאפשר אתה לא באמת מצפה לעבור קורס למדעי המוח כאן נכון? עכפ דע גם תדע שכל נושא הנוירונים ותנועתם במוח הוא דבר מורכב ומסועף מאד לכן הפסיכיאטריה אוחזת בידיה השערות לגבי הדבר אין לה(וכנראה גם לא לאף אחד) תשובות מוחלטות מה שלא יהיה המיפוי של במוח קצת יותר ברור מה שמאפשר לחברות התרופות אכן להתקרב ולהתערב במנגנונים מסוימים עובדה שהתרופות הן הצלחה גדולה מאד! והביאו מזור ענק לאנושות! אמנם כאמור תשובות מוחלטות אל תחפש כי לא תמצא

לא ביקשתי לדעת ממה מורכב המוח וגם לא לדעת את אופן ההשפעה של התרופות. ביקשתי רק לדעת על מה משפיע/אחראי כל אחד מהקולטנים. זה לא דורש קורס, זה דורש מספר מילים בודדות: זה אחראי על התנועה, זה על מוטיבציה, זה על זיכרון וכדומה. ככל הנראה לכל קולטן יש מספר השפעות, אך זה לא דורש קורס כמדומני אלא תשובה ברורה קצרה וקולעת, כמובן במסגרת מה שידוע לרפואה ונגזרותיה על כך (-כלומר: אכן לא ביקשתי שמישהו יגיד תשובה החלטית ב100 אחוז, למשל: שקולטן x משפיע בוודאות על y, וקולטן z משפיע בוודאות על a, אבל כן ביקשתי שבמסגרת הידוע במדעי המוח-על מה ככל הנראה משפיע קולטן די1 ועל מה קולטן d2 עד די5). האם יש לך תשובה על כך? כי בויקיפדיה ובאינטרנט בכלל- לא מצאתי לבנתיים.

מני אתה באמת אדם חמוד תשובתי לא השתנת ממליץ לך לעיין בה שוב מתגובתך ניכר שלא הבנת פרנציפ יסודי ביותר חבל..

באם הבנתי נכון את תשובתך הראשונה, אתה אומר בעצם שעל אף שהתרופות האנטי פסיכוטיות שחוסמות קולטני דופמין הוכחו כמועילות, אך אין תשובה ברורה למה מועיל כל אחד מהרצפטורים כשהוא חסום. האם אמרתי נכון? כי זה נשמע לי תשובה לא נכונה, מאחר ושמעתי בעבר על פסיכיאטר שנתן כדור מסויים למישהי שהתלוננה על סימנים שליליים בלבד של סכיזופרניה (היא לא כינתה זאת כך, אלא התלוננה על חוסר מוטיבציה ואי מצב רוח ותפקוד לקוי כתוצאה משני דברים אלו. כמדומני ללא תפקוד חברתי לקוי, איני זוכר בדיוק) והוא נימק לה את הסיבה לנתינת כדור זה (שאיני זוכר מה הוא, אם בכלל היה כתוב איפה שראיתי את הסיפור) מאחר ויש לה בעיה בקולטן d4 בלי בעייה בקולטני d3 וd2. זאת אומרת שכן יש תשובה למה אחראי כל אחד מהקולטנים. על סיפור זה, שראיתי בפורום פסיכיאטריה אחר באינטרנט (מזמן, ואיני זוכר באיזה אתר), מבוססת שאלתי הנ״ל.

א.הבנת חלקית ב.פסיכיאטרים ורופאים בכלל רושמים פעמים רבות תרופות שאינן בהכרח ספציפיות לבעיה הדבר נכון מאד מבחינתם! כי הם למדו זאת מנסיונם הקליני שזה אכן עובד! זה מה שמבדיל אותם מאחרים הניסיון זה הסיפור כולו מה שגם יעידו מטופליהם ודאי ג.ידועים לנו רצפטורים ידועים לנו מנגנונים ידועים לנו תנועות התהליכים אינם ברורים עד תומם! ד.הטיפולים והפרוטוקולים אכן עוזרים מבוססים על ניסיון קליני מדעי מחקרי ארוך שנים אין לנו(למרות שהיה עדיף..) צורך לעמוד על קוצו של יוד ה.ככלל תמיד רצוי לזכור שכל תאוריה מדעית נכונה עד שתוצג תאוריה אחרת שפורכת אותה ומעמידה את הדברים באופן קרוב יותר לאמת(הסבירה) ו.שאלות?

אוקי, הבנתי. תודה רבה לך! יום טוב.

בשמחה סתם להשלמת התמונה אוסיף לך משהו מתחום המחלות המטבוליות סוכרת טייפ 2 אובחנה שנים ארוכות מאד! כהפרשה לוקה של הלבלב את הורמון איחסון הסוכר אינסולין רק בשנים האחרונות המדע הבין כמה הוא טעה בענק!!! מחלת הסוכרת אינה הפרשה לוקה של אינסולין! אלא בדיוק להיפך!!! הפרשת יתר של אינסולין "היפראינסולמיה" הבעיה אינה בלבלב ואינה בהורמון אינסולין הבעיה היא ברקמות הגוף גולו שפיתחו "עמידות גבוהה לאינסולין" מה שמאלף את הלבלב לעבוד כמו משוגע נואשות להתגבר על "הרעלת הסוכר בדם" הואיל וכך הדבר המדע הרפואי "עשה תשובה" ופיתח תרופות שמגבירות את רגישות הרקמות והכבד לאינסולין הינה לך מנגנון שהיו בטוחים שנים שהוא מדויק מתגלה כטעות מוחלטת לאחר כיובל שנים... הפסיכיאטריה לא שונה בהרבה אבל הרבה הרבה יותר מורכבת ומסועפת בעוד שמחלות קלאסיות ניתנות על-פי פרוטוקול כמעט אחיד הנפש-המוח הוא אינדיבידואלי מאד אתה נשמע כבחור מאד אינטלגנטי לכן נדרשי להרחיב לך מנושא משיק בכדי להרחיב את סל ההבנה שלך היה כיף!

אכן דוגמה יפה (שלא הכרתי אגב), תודה לך! :)

מני, אין הוכחה לקיום דופאמין וקולטנים לא צילום ולא בדיקה. זו רק תאוריה סביב הצורך לתת כדורים אנטיפסיכוטים. גם מי שלוקח כדורים וגם הפסיכיאטרים יודעים שאין מחלה כזו סכיזופרניה. אם הפסיכיאטרים היו חיים בתנאים ובסביבה של רב המטופלים, ההתנהגות שלהם של לא היתה רגועה ואדישה.

דופמין זה חומר שמציאותו מוכחת, וגם הקולטנים, מציאותם קרובה להוכחה. מציאותם של הדופמין והקולטנים לא תלויה בהשערות סביב סכיזופרניה, אלא הפוך: סכיזופרניה יש לה השערות הקשורות בדופמין וקולטניו. ובאשר למה שכתבת שאין דבר כזה סכיזופרניה- אענה לך: איני יודע אם אתה מכת הסיינטולוגיה או מושפע מהם או שכלל אין לך קשר אליהם ואתה רק מוציא השערות מהבטן, אך בכל מקרה- גם מי שחווה סכיזופרניה וגם הפסיכיאטרים שעובדים במחלקות סגורות (אשר היו קרויים בעבר הלא רחוק- בתי חולים לחולי נפש, ובעבר הקצת יותר רחוק- בית משוגעים), יודעים בבירור שיש דבר כזה סכיזופרניה, ולצערנו זו תופעה מאוד קשה שלא קשורה ברוב המקרים למה שעבר בחייהם של החולים בזה. ההתנהגות של הפסיכיאטרים זה בדיוק הדבר הנדרש עם סכיזופרניים והסובלים בבעיות נפשיות בכלל: לא לאבד עשתונות אלא לטפל ברוגע ובסבלנות ובחמלה רבה במי שצריך טיפול, ועיקר העיקרים: לא להתייאש מאף אחד, אפילו ממי שנראה אבוד (למשל: עבר 10 אשפוזים ארוכים במחלקות סגורות וכדומה). לגופו של עניין, השאלה ששאלתי, קיבלתי כבר תשובה מפורטת וכתובה כראוי מירון.תודה לשניכם על היחס.

להגיד שאין נוירו' דופמין ואין רצפטורים לדופמין לזרוק לחלל האוויר אימרות הזיות חסרות בסיס על אי קיומה של מחלת הסכיזופרניה היא הכחשה חמורה של המציאות תורת המוח מערכת העצבים וכל הקשרה הנוירו-פסיכולוגי רק על סמך ספקולציה תלושה וכ'כ חסרת בסיס הייתי מעלה אותך בטיל על אנטי פסיכוטיים רפואה שלמה

תומך ביותר בדבריו של ירון שהיטיב ממני להסביר את הריקנות והתלישות שבדבריו אלו של א׳. אין ראוי לדברים כאלו לאומרם, בטח שלא בפורום פסיכיאטריה.

ירון, מי אתה שתעלה על טיל, אתה כנראה מהחולי נפש האלימים שבאמת צריכים את הסירוס הכימי. זה יעזור לך לדמיונות על דופאמין וקולטנים שאין שום צילום ושום הוכחה לקיומם ולמה שהכדורים האנטיפסיכוטים עושים לגביהם.

בכלל צריך למחוק את השרשור הזה. זה לא פורום ללימוד תאוריות הזויות, בכלל מה הטעם מני לענות לכל פונה בפורום תשובה של חצי עמוד לא קשור לכלום, בקושי לפסיכיאטרים יש תשובות בטח לא לך, אתה סתם מציף את הפורום בשטויות.

יתכן מאוד שחלק מתשובותיי אינם מספיק ענייניות וארוכות בלי טעם, אני מודה, אך זה נובע לפחות מרצוני לעזור לאנשים הממתינים זמן רב למענה הדוקטור, ולא דומה כלל להכחשת סכיזופרניה ותאוריות רפואיות שזה לא נובע מכוונות טובות. כך שלמרות ששתינו לפעמים לא מדברים לעניין, בשונה מהדוקטור שכמובן שכן מדבר לעניין מידע ונסיון רב, אך כוונותיי טובות וכוונותיך לא. בכל אופן, לא הכוונה היא העיקר אלא הבפועל הטוב, שגם אצלך הוא לא היה טוב בשרשור הזה וגם אצלי לא טוב בשרשורים אחרים, ואני מבטיח להשתדל מכאן ולהבא לענות תשובות יותר תמציטיות וענייניות (כלומר- שאחשוב כמה פעמים לפני שליחת התשובה), כמובן רק למה שאני יודע לענות, ועל הרוב כמובן איני יכול לענות כי איני דוקטור..

תיקון: תמציתיות.

אני מתכוון- איני יכול לענות תשובה מלאה. כי תשובות חלקיות אני נותן כמעט לכל הודעה בפורום. רק בתור עזרה זמנית לזמן ההמתנה של הדוקטור. בעבר היה לי מחשבה להפסיק לענות בפורום מאחר ואיני דוקטור וגם לא מנהל הפורום, אך לאחר שראיתי שכמעט בכל המקרים (נכון לאז) הדוקטור אישר את נכונות תשובותיי ואמר גם כמה פעמים שטוב שאני עונה (הוא קרה לזה מלאכת קודש, ואני אכן רואה זאת כך), החלטתי להמשיך. כך שדבריך לא ישנו אותי ממנהגי. לקצר את התשובות אני יכול לנסות, אך לא אמנע מלענות רק בגלל שדעתו של גולש זה או אחר לא נוחה מתשובותיי, מצטער..

שלום לכם חברים מעולם לא נהניתי כל כך מקריאה של שרשור נכון ומכבד כל כך. התשובות של ירון ומני מציגות את הקושי האנושי בהבנה מעמיקה של מערכת העצבים האנושית הנמצאת בתוך קופסא קשיחה ומציגה אין ספור אינטרקציות שרק מוח החכם יותר ממוחו של האדם יוכל להבין לאשורו. למרות זאת, אנו יודעים מה עושות התרופות וכיצד בערך הן פעולות. דבריו של א׳ אינם נכונים. המשיכו בדיונים הללו שכך תרבו חכמה בפורום!

הדברים נכונים מאוד. אין צילום של מה שאתם מתארים לא של קולטנים ולא של דופאמין ולא של השפעת הכדורים במח. אין בדיקה מדעית לסכיזופרניה בדומה למחלות אחרות . זה אולי מעניין לחפור על כל ההמצאות האלה אבל נכון זה לא . יש לך אינטרס להגיד את זה בגלל הפרנסה והמקצוע אבל זה לא ממש נכון.

צר לי א׳ להגיד לך, אבל אתה הולך ממש ראש בקיר.. עניתי לך כבר בשרשור אחר על כל השטויות, סליחה - שהפצת בפורום (פירוט שלהם: 1.אין דבר כזה סכיזופרניה. 2.אריפליי- המענה לכל הבעיות. 3.אין כדור שיכול לגרום לתופעת לוואי של אלימות. 4. אין הוכחה לקיום החומר דופמין במוח ולקולטנים שלו), שרשור המתחיל מה19.4.2020 בשם: ״הלידול גורם לאלימות פיזית קשה״. תסתכל שם שכבר עניתי לך דברים שאין לך דרך אחרת - חוץ מראש בקיר(...) - להתווכח איתם. אין לי עניין חלילה להצר לך, רק להעמיד אותך על האמת והשלום.

אודי וכלם, הפתעתי אותה על העימות עם הוריי... וואו איזו פגישה היתה לנו. הקראתי לה הכל מפה, ספרתי על מה שעברתי השבוע, טלטלה עם השלמה בסופה. היא פשוט הייתה מקסימה, ואמרה שהיא נפעמת!! זאת הייתה המילה! ושאני אמיצה! וואו...וגם דברה על הקסמים של הפרידה :) ממש אהבה את שענית :) ואמרה שזה קורה כמו שהחיים אינם נצחיים אז אנחנו פועלים כי יודעים שיש סוף...משהו כזה. אולי הפנמתי שזה סוף... דמיינתי אחרת את הרגע שבו יהיה לי עימות כזה, דמיינתי אותי צועקת ובוכה ומתעצבנת כרגיל אבל היה הפוך..השיחה הייתה מאוד שקטה אני מולם. אני בשלי והם בשלהם שאין מושג על מה אני מדברת..אני מפונקת... ואני לא מאמינה שאני בסדר!!! ידעתי שזו תהיה התגובה שלהם, חשבתי שאהיה מפורקת... בכל מקרה תודה שכל זה התאפשר. אוהבת את המקום המיוחד הזה ואת המטפלת המיוחדת שלי. עצוב להפרד אבל אולי זה לא היה מתרחש או מתרחש יותר מאוחר??? אומץ, הפחד משתק והתסריט יותר גרוע מהמציאות, ממש חשבתי שאקח את הכל קשה!!! ממש חשבתי שאבכה שאין הבנה, שיש הכחשה ושתיקה, אבל לא אכפת לי!! מאמין אודי? שלא אכפת, אני אמרתי את שלי! אני יודעת ולא מפקפקת בהרגשה שלי, שהוא יתבייש,! וזה הורגש..הו הו הורגש...ירכין ראש ושהיא תכחיש..בסדר..אני בסדר! היה לי חלום עוד באותו הלילה אבל שם כבר דובר...בקיצור טיפול זה דבר מבורך!!! ואפילו לא יאמן לפעמים. אני בשוק מעצמי, מהקור רוח שהפגנתי ומהאומץ. כן אני אמיצה :)

הי מיכל, אמיצה ובחתיכה אחת. יישר כוח! סוריקטה

הרבה רגשות מציפים אותי... זה כבר לא בשחור/ לבן אבל בכל זאת לא בטוחה שאני בחתיכה אחת.. כן יש איזושהי הרגשה של רצף פתאום... קשה להסביר הכל...יש עוד חלקים לא ברורים בפאזל חיי. מקווה שהתמונה תהיה חדה יותר בהמשך. היה לי לילה נוראי..הערפל מתפוגג לאט. תודה לך.

הי מיכל, באמת מפעים! אודי