כפפות סטריליות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכפפות סטריליות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כפפות סטריליות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי בגלל כל המצב של השפעת כאשר הולכת למקומות הומי אדם שמה מסיכה. העניין שאני מאופרת מייקאפ סומק וכו..האם זה מעביר חיידקים למסיכה וגורם לי לנשוף אותם או שזה בסדר?

שלום מעיין, מסכת פה-אף, אצל אנשים עם איפור או בלי, איננה מגינה ב- 100% מפני הדבקה בנגיפי השפעת. הרבה בריאות אפי הרבה בריאות אפי

אם אני עם מסיכה ואף אחד לא מתעטש או משתעל ואני גם עם כפפות סטריליות מה יכול לגרום או לקרות שכן חלילה אדבק אשמח לדוגמאות והסברים נורא נורא חשוב לי.

שלום מעיין, אכן, בעולם תיאורטי שבו את מכניסה את עצמך לתוך בועה ובטוחה ב- 100% שהאנשים סביבך לא מתעטשים, ולא משתעלים, ולא יורקים, ולא נוגעים בידיים מזוהמות בחפצים שונים, ואת חובשת כל הזמן מסכה אטומה והדוקה על הפנים ולובשת כל הזמן כפפות סטריליות- הסיכוי שלך להידבק בנגיפי שפעת הוא מאד נמוך. הרבה בריאות אפי

שלום רב, לאחרונה בחדשות דיברו הרבה על זיהומים בבתי חולים וחיידקים, במהלך ששת החודשים האחרונה עשיתי שלוש בדיקות בבתי חולים ( מיון עיניים , US בלוטות תריס, ניקור בבלוטה ) האם יש סיכוי להידבקות בזיהומים או חיידקים מביקורים אלה? אודה לעזרה אני מרגיש טוב ואין לי כאבים או בעיות תודה לאל

האם יש סיכוי? התשובה היא כן. השאלה היא סבירות. האם יש סיכוי שתפגע ממכונית בכביש? האם יש סיכוי שתיפול במקלחת? האם יש סיכוי שתזכה בפיס (אם תקנה כרטיס)? עניין הזיהומים בבי"ח הוא לא "לאחרונה". באופן משונה למדי בבי"ח יש אנשים חולים, חלקם אפילו עם מחלות זיהומיות, ולכן הסבירות להדבק שם גבוהה מאשר בחוץ. הבדיקה הפולשנית היחידה היא הניקור שעברת, והוא אמור להיות עם מחט חד פעמית, כאשר על ידי הרופא כפפות סטריליות חד פעמיות. תעודת אחריות לא תוכל לקבל.

דוקטור שלום, ברצוני לדעת מהם הסיכונים הכרוכים בעשיית פירסינג בלשון. תודה ליאת

ליאת שלום. היות וכבר דנתי בנושא זה של טאטו ופירסינג וסיכוניהם ואני ממחזר את התשובה ברשותך : ככלל קיעקוע הינו החדרת מלחי מתכות או תחמוצות שלהן אל מתחת לעור או הרירית כך שעם חימצונן תתקבל ריאקצית צבע וצורה בתבנית שמבקש/ת המקעקע/ת לצייר אצל המקועקע/ת החדרה זו נעשית תוך שימוש במכשיר חד ודוקר וכרוכה בפציעת הרקמה המקועקעת . סיכוני הקיעקוע מתחלקים לסיכונים מיידיים וסיכונים ארוכי טווח . א) סיכונים מיידיים : 1) זיהום חיידקי או ויראלי - עקב שימוש במכשיר חודרני לא סטרילי או מזוהם או תמיסה כנ"ל. 2) תגובה של רגישות מקומית או אלרגיה לחומר המוחדר עם הקיעקוע (מכיל בד"כ תחמוצות מתכות ). 3) פציעה של הרקמה באופן הגורר ריפוי ממושך . 4)הרעלה מחומרי הצבע הנמצאים בתמיסות הקיעקוע . ב) סיכונים ארוכי טווח : 1) ריפוי בצורת צלקת שידרוש ניתוח או טיפול אחר . 2) תגובה לגוף זר או חומר זר שיגרור נפיחות גירוי ממושכים. 3) מחלות מידבקות כגון איידס צהבות B,C שחפת ועוד במידה ולא נשמרו עיקור כלים ורחיצת ידי המקעקע. 4) תוצאה מכוערת שתגרור אי נעימות ובושה בחברה עם פגיעה פסיכולוגית . כל הנ"ל מחייבים מחשבה מחודשת לגבי הפיקוח על המבצעים והיצרנים של כלי וחומרי קעקוע. ופיקוח על דרכי הסטיריליזציה של התמיסות והמחטים המשמשים לביצוע קיעקוע והיגיינה של מבצעיה ומקום הפעולה ע"י משרד הבריאות שכן בטיפול חודרני עסקינן . לגבי פירסינג הרי כל הסכנות הנ"ל קיימות גם כאן -גם זה טיפול חודרני בגדול יותר ! בתוספת סכנת הבליעה או (יותר מסוכן) השאיפה לריאות של העגיל או התכשיט המותקניםבפה או בלוע יחד עם סכנת המוות שבהן . מן הראוי שמשרד הבריאות יתן את הדעת על הסיכונים הנ"ל ויפקח בשבע עיניים על המבצעים טיפול פולשני זה שמן הראוי שיהיו בעלי הכשרה רפואית לפחות ויעקרו את הכלים לביצוע הפעולה ולפני כן ירחצו ידים בסבון אנטיספטי יעטו כפפות סטריליות ויעקרו גם את התכשיט באוטוקלאב וגם את הכלים החודרניים -כדי שלא יהפוך קישוט לסכנת מוות בחנק או במחלה קטלנית כאיידס צהבת B,C שחפת וחיידקים אלימים וטורפים למיניהם . שומר נפשו ירחק מכל אלה !

26/06/2003 | 09:43 | מאת: דר רייפמן אריה
מתוך פורום רפואת שיניים

ד"ר נכבד הייתי בטיפול אצל רופא שיניים , באחד המקרים כאשר הגעתי לטיפול הוא התחיל לטפל בי עם כפפות משומשות וכאשר שם לב לכך מיד החליפן. האם יש סיכוי להדבק במחלות שונות והאם קיים סיכוי להדבק באיידס במידה והיה דם על הכפפות? בתודה מירי

מירי שבת שלום. הכפפות על ידי הצוות הרפואי מיועדות בראש וראשונה להגן על הצוות מזיהומים שעלולים לחדור דרך פצעים זעירים בעורם . רחיצת ידיים בין המתרפאים בסבון אנטיספטי המכיל כלורהקסידין 4% או פוביודין יודין 7.5% מספיקה להגנת המתרפא לגבי רוב הפרוצדורות הלא כירורגיות כגון: בדיקה ,סתימה פשוטה,וכו' .המטרה לחסל את החיידקים הפתוגניים על ידי הרופא עד כמה שניתן מושגת כך במרבית המקרים .לא כן הדבר במקרים של טיפולים כירורגיים :עקירות ,ניתוחי חניכים ,גרידת חניכיים, הארכת כותרת ,השתלות וכל פרוצדורה הכרוכה בדימום ויציאת מוגלה - הדורשות רחיצת ידיים ממושכת בסבון אנטיספטי מיוחד ולבישת כפפות סטריליות (אין די בכפפות חד פעמיות ). יחד עם זה שימוש בכפפות משומשות אינו בגדר התנהגות המתאימה לרופא שיניים מצוי ויתכן שלא שמת לב לכך שהכפפות אכן הוחלפו וכאשר הבחין רופא השיניים שלך בחששותיך החליף כפפות על מנת להסיר כל ספק מליבך . במידה והיה דם של מתרפא קודם על הכפפות בן השתמש רופאך, קיים סיכון (אמנם מזערי) להעברת זיהום מן המתרפא הקודם לבא אחריו . כדאי להביא בחשבון שוירוס האיידס נשמד בקלות באויר יבש תוך דקות ספורות לגבי צהבות ושחפת -המיקרואורגניזמים הללו עקשניים יותר . כדי להסיר ספקות בליבך תוכלי לפנות לרופא השיניים שלך ולהביע גלויות את חרדתך ואף לבקשו שיעיין בתיקו הרפו המתרפא, כדי לוודא שאיננו נשא של אחד מהנ"ל ולגבי עצמך -את יכולה להיבדק בדיקת דם תקופתית לצהבות ואיידס ולעבור MANTOUX TEST לשחפת .באם אחת מן הבדיקות חיובית חס וחלילה יש להשוותה לבדיקה קודמת שלך .באם אכן למראית עין חלית (הסיכוי אפסי)באחת מן הנ"ל יהיה עלייך לפנות ללשכת הבריאות במקום מגורייך ע"מ לפתוח בחקירה אפידמולוגית שמטרתה לאתר את מקור ודרכי הזיהום . במסגרת חקירה זו יבדקו את המתרפא שקיבל טיפול לפנייך אם הוא חולה או נשא של אחד מהנ"ל וינסו לברר אם הזיהום הויראלי שבו אולי לקית הוא בן הדור הבא של הוירוס הנישא בדמו של המתרפא הקודם . יתכן גם שיבדקו כל הבאים במגע אינטימי איתך - מאותה סיבה .כך אפשר לברר את מקור ומסלול העברת הזיהום . אני בטוח שאני מדבר על מקרה תיאורתי - אך לגבי קוראי הפורום בעתיד המלצותי כדלקמן: 1)ודא/י שהינך מטופל/ת במרפאת שיניים המקפידה קלה כחמורה על כל הנחיות משרד הבריאות לעיקור וחיטוי - רובם ככולם של רופאי השיניים מקפידים על הנחיות אלו ככתבם וכלשונם .(עותק של ההנחיות ניתן להוריד באתר משרד הבריאות http://www.health.gov.il/nehalim/dentregu.aspבדפי האגף לבריאות השן.) 2) במידה והנך רואה שרופא השיניים אינו מחליף כפפות ו/או אינו רוחץ ידיים בטרם החלפת הכפפות בסבון אנטיספטי (סבון קוסמטי אין בו די) - מוטב להפנות את תשומת ליבו ולדרוש שיחזור על הפרוצדורה .בטוחני שהכפפות יוחלפו לאחר רחיצת ידיים חוזרת בסבון אנטיספטי . 3)אם בכל זאת חששך לא פחת ולא נעשו הצעדים הנ"ל -מוטב לקום לאלתר ולבטל את הפגישה מאשר להלך עם בטן מלאה חרדות ופחדים כשלך. 4)אם הרופא/ה לא נענה/תה לבקשתך להחליף את הכפפות מוטב לדוו"ח על כך למשרד הבריאות ללשכת הבריאות הסמוכה בה יושב רופא השיניים המחוזי , ע"מ לבדוק את השאילתא שלך . 5)באם טופלת טיפול חודרני בכפפה מזוהמת בדם של מתרפא קודם וקיים חשש סביר שהמתרפא/ה שטופל/ה לפניך חולה או נשא/ית , עליך לפנות למחלקת מיון סמוכה במרכז רפואי תוך שעות לקבלת "קוקטייל הבוקר שאחרי " כמו כל קורבן אונס או תקיפה .קוקטייל זה המכיל חמרים קוטלי וירוסים יכול להגן עליך מהדבקות אם הוא ניתן בזמן (תוך שעות ).

מודע אתה מעדיף לחשוב כי מירי הינה פרנואידית ולא כי הרופא רשלן? !!! אני מצפה ממך לנקוט באמצעים כנגד אותו רופא. לרשותך האמצעים לודא מיהו.