קרע בטחול: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחלת הנשיקה: רק השם רומנטי

מחלת הנשיקה הוא שמה העממי של קבוצת מחלות, שגורמות לחום, לכאבי גרון, לחולשה ולעייפות. איך מאבחנים את המחלה וכיצד מטפלים בה? "מחלת הנשיקה" הוא השם עממי של קבוצת מחלות שלהן תסמינים קליניים דומים. בישראל נגרמות מחלות אלה בעיקר על ידי הנגיפים אפשטיין-בר (EBV) או ציטומגאלו (CMV). בנוסף, המחלה יכולה להיגרם על ידי הטפיל טוקסופלאזמה. יחד עם זאת, ישנם אנשים רבים שבשבילם השם "מחלת הנשיקה" (או בשמה האנגלי Infectious Mononucleosis) מתייחס רק לזיהום חריף שנגרם על ידי הנגיף אפשטיין-בר, שהוא הגורם השכיח ביותר מבין השלושה.   ''מחלת הנשיקה היא שכיחה מאוד, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער", אומר ד"ר אפי הלפרין, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל פורום מחלות זיהומיות באתר zap doctors. "המחלה, למעשה, יכולה להיות א-תסמינית, כלומר - לא כל מי שנדבק ב'מיקרובים' המדוברים מפתח תחלואה כלשהי. כשישנם תסמינים למחלה זו, בלי קשר לגורם...
ללמוד עוד על קרע בטחול
מחלת הנשיקה: רק השם רומנטי-תמונה

מחלת הנשיקה הוא שמה העממי של קבוצת מחלות, שגורמות לחום,...

מאת: מערכת zap...
15/01/2014
הכל על: הטחול-תמונה

כשאנחנו ברחם אמנו, הטחול מייצר את כל כדוריות הדם שלנו. אחרי...

מאת: ד"ר אוולין...
07/01/2013
כריתת טחול: לפרוסקופיה או ניתוח פתוח?-תמונה

כריתת טחול לפרוסקופית קלה יותר מניתוח פתוח, אך אינה מתאימה...

מאת: ד"ר עמיר...
01/07/2008
מההופעה בקיסריה לחדר הלידה-תמונה

בת 25 בהריון הגיעה למרכז הלל יפה עם דימום מסיבי. במהלך...

מאת: מערכת zap...
20/08/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לקרע בטחול?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

קרע בטחול: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום דר, לפני כ 3 חודשים נפצעתי בתאונת אופנוע בטחול. היתה לי hematoma ,בגודל 1.5 סמ עם מעטפת של עד כ4.5 סמ. אושפזתי למשך שבוע תוך ביקורת מתמדת, ושוחררתי למנוחה. נמנעתי ממאמץ ופעילות ספורטיבית במשך כל הזמן שעבר. ואני מעוניין לצלול השבוע. רציתי לשאול האם יש בעיה עם זה או שהכל בסדר. תודה רבה.

שלום לך דוד, כללית, לדעתי, שלושה- ארבעה חודשים לאחר החלמה מלאה מחבלה שכזו, כאשר בדיקות ההדמיה והאולטרסאונד מראות ספיגה מלאה של ההמטומה, ניתן לחזור לפעילות צלילה בהדרגה כפי שאפשר לפעילות ספורטיבית אחרת.

זו מחלה מסוכנת? בנוסף,כשאומרים לחולה במחלה זו להימנע ממאמץ,למה הכוונה מאמץ? מותרת ריצה ומשחקי כדור? בנוסף מה ניתן לעשות כדי לזרז את ההחלמה? האם יש מאכלים מסויימים שמומלץ לאכול?

טל שלום, מדובר במחלה ויראלית, שלעיתים עלולה להסתבך. הימנעות מפעילות גופנית חשובה כדי למנוע סיבוכים מסכני חיים (קרע בטחול). הטיפול הוא בעיקר תומך: מנוחה ושתיה מרובה, הקלה סימפטומטית על חום וכאבים. במקרים של סיבוכים כמו זיהום חיידקי משני או נפיחות בגרון שחוסמת מעבר אוויר, יש לפנות לרופא לקבלת טיפול. ליאת

שלום ד"ר.. אני בת 25, בהריון שבוע 26. כחודש לפני שנכנסתי להריון גילו אצלי צ'יסטה בטחול בקוטר של 10 ס"מ (כמובן שבוצע גם סיטי לאישור הממצא) מאז אני במעקב אולטרסאונד בטן עליונה והציסטה גדלה בזמן זה בקצת פחות מס"מ. שאלתי היא האם ניתן ללדת עם ציסטה כל כך גדולה לידה רגילה ווגינלית? או שהיית ממליץ על קיסרי? וגם- לא יכול להגרם קרע בטחול ל"ע בעקבות הציסטה והעובר???

אינני יכול להגיד מבלי להכיר כל הפרטים

שלום יש לי שאלה האם לאחר מחלת הנשיקה וברגע שהטחול חזר לגודל תקין,יש סיכון יצר שנשאר לגבי קרע בטחול בשונה מאדם שלא חווה את המחלה או שזה אותם סיכויים?

אחרי ההחלמה וכשהטחול חזר לגודל תקין , אפשר לחזור להתאמן בצורה סדירה . צריך להמנע לפחות שלושה חודשים ממאמצים אינטנסיביים וכמובן מסוגי ספורט שקשורים במכע פיזי כגון משחקי כדור ואומנויות לחימה בהצלחה ד"ר כץ