ליפומה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

נגעי עור: שפיר או ממאיר?

כיצד ניתן להבחין בין נגעי עור שפירים לנגעים ממאירים? מתי כדאי להיבדק? כך תשמרו על ערנות - בלי פאניקה. כתוב בעור: מדריך לאבחנת נגעי עור נגע עורי הוא כל ממצא בעור, הנראה שונה מהעור שנמצא סביבו. השונות עשויה להתבטא בצבע, במרקם או בצורה של הנגע. רוב הנגעים נמצאים בגופנו כבר מרגע הלידה. חלקם עשויים להופיע בזמנים שונים בחיינו, חלקם לא ייחשפו לעולם. הופעת נגעים - ובפרט ריבוי נגעים - תלויה בגורמים סביבתיים שונים: חשיפה לשמש, שימוש בחומרים מסוכנים (למשל: במפעלים כימיים), חשיפה מרובה לקרינה מייננת (קרני רנטגן) וגורמים משפחתיים וגנטיים. רוב נגעי העור שפירים ועשויים להופיע אצל כל אדם. עם זאת, חשוב לדעת כי קיימים גם נגעי עור שעשויים להיות ממאירים.   חשיפה לשמש היא אחת הסיבות להופעת נגעים עוריים. צילום: שאטרסטוק   כיצד ניתן להבדיל בין נגעי עור שפירים לנגעי עור ממאירים? לרוב, נגעי עור שפירים שונים במראה החיצוני שלהם, מנגעי עור...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לליפומה

אוקולופלסטיקה - תמונת המחשה
אוקולופלסטיקה לפני עשרות שנים, עיניים תותבות נראו מלאכותיות ובלתי טבעיות. כיום, בזכות השימוש בטכנולוג...
mohs - תמונת המחשה
mohs ניתוח מוז להסרת נגעים עוריים מאפשר אחוזי ריפוי גבוהים ביותר: לאחר ההסרה, המטופל ממתין ל...
כירורגיה כללית - תמונת המחשה
כירורגיה כללית דליות הן לא רק בעיה אסתטית, אלא בעיה רפואית העלולה לגרום לכאבים, בצקות וכיבים. החדשות ה...
ללמוד עוד על ליפומה
נגעי עור: שפיר או ממאיר?-תמונה

כיצד ניתן להבחין בין נגעי עור שפירים לנגעים ממאירים? מתי...

מאת: ד"ר יואב ארוש
26/12/2018
תסמונות נירוקוטנאיות-תמונה

תסמונות נירוקוטנאיות (Neurocutaneous Syndromes) הן קבוצה...

מאת: זמיר שורר
30/10/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לליפומה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ליפומה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב לפני כארבע שנים גיליתי גוש בצוואר מצד ימין. כשפניתי לרופא המשפחה נאמר לי שאם זה לא מפריע לי אין צורך להסירו כיום הגוש בגודל של 4 ס"מ ואני מעוניין להסירו שאלתי היא לאיזה תחום של כירוגיה עליי לפנות: אף אוזן גרון? כירורגיה כללי? כירורגיה פלססי? תודה מראש: דניאל

שלום רב, יש לי בת שנה ו3 חודשים שיש לה גוש בבטן. כירורג שלנו שלח אותה לכירג ילדים. אך תור עדיין רחוק. מצרפת תשובה של אולטרסאונד. אודה מאוד לתשובתכם מה אליי לעשות בנושא. רוצה לציין שאין שינוי בהתנהגות שלה ולא מפריע לה שום דבר.

שלום ילנה, לצערי לא הצלחתי לפתוח את הקישור ששלחת לי אבל בכל מקרה אני מאד ממליץ להגיע לבדיקת כירורג ילדים בהקדם. בברכה וכמובן יכולה לשלוח לי עוד פרטים אם מעוניינת.

רשמתי פאנוח של בדיקות במייל למעלה. אודה לתשובתך.

"בבדיקה מכוונת לממצא נמוש, שטחית בתת-עור הודגמה ליפומה א-וסקולרית בקוטר של 16 מ"מ". (מדובר מאחורי ברך ימין) תודה על התייחסותכם ענת

כעקרון, אין התוייה רפאוית להוצאה של ליפומה, אלא אם גורמת להפרעה תפקודית, וקשה לי להניח שליפומה קטנה כזו גורמת להפרעה. כאמור, ממצא שפיר, הוצאתו תותיר כמובן צלקת במקום.

קיבלתי תוצאות סיטי במשפחתי יש היסטוריה של סרטן ריאות להלן התוצאות והאם אני צריכה לדאוג?אני כבר דואגת.. המפתח העליוi של בית החזה בגדר הנורמה. האאורטה ברוחב תקין. העורק הריאתי ברוחב תקין. המיצר ללא גושים או בלוטות מוגדלות. הלב בגודל תקין. הקנה והברונכוסי& פתוחים. לא ניתן לדון על שערי הריאות עקב חוסר הזרקת חומר ניגוד. הריאות – האיוורור והציור הריאתי הברונכו+וסקולרי בגדר הנורמה. קשרית בקוטר 5 מ"מ באונה האמצעית מימין. קשרית נוספת בקוטר 4 מ"מ באונה התחתונה מימין – גנרולומות? בלוטות לימפה? אחר? הפלאורה ללא פתולוגיה. הסרעפת תקינה. האדרנלים בגודל וצורה תקינים הכבד מוגדל. הטחול בגודל תקין. הכליות בגודל, צורה ומיקום תקינים. הלבלב בגודל וצורה תקינים. כיס המרה הודג םתקי. בלוטות בקוטר עד 7 מ"מ, חלקן עם מרכז שומני בבתי השחי משני הצדדים. ליפומה בקוטר 7 ס"מ, בגובה בית השחי מימין.

שלום רב, לא צריך להיות מודאגים. מהפענוח נראה כי כל הממצאים הם בעלי אופי שפיר. לכל היותר יש לעקוב אחר הממצאים לביקורת עוד מספר חודשים. להמשך הבהרות מומלץ לפנות למרפאת ריאות.