השתלה אלוגנאית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

טיפול חדש בסרטן הדם

טיפול חדשני בחולי לוקמיה מילואידית חריפה במרכז הרפואי שיבא תל השומר לוקמיה מילואידית כרונית הינה סוג שכיח של סרטן הדם המתבטא בהפרעה כרומוזומלית הנקראת כרומוזום פילדלפיה ובסמן מולקולרי BCR/ABL. שכיחות המחלה כ- 1.5 ל- 100,000 תושבים רק שבארץ כ- 100 חולים חדשים מדי שנה. עד לפני מספר שנים הטיפול המבריא היחידי שהיה קיים במחלה זו היה השתלת מח עצם מתורם, אך כמובן שההשתלה היתה כרוכה בתחלואה ותמותה לא מבוטלים.לפני כ- 6 שנים פותחה תרופה כנגד המנגנון הבסיסי של המחלה, תרופה שהשיגה תגובה קלינית ברוב חולי הלוקמיה המילואידית הכרונית בשלב הראשוני, אך לא היתה יעילה בשלבים המתקדמים של המחלה. בנוסף עד 15% מהחולים בלוקמיה מילואידית כרונית בשלב הראשוני לא הגיבו לתרופה והחיסרון הגדול יותר היה שרק מיעוטם של החולים (כ- 5%) הגיבו באופן מלא, דהיינו, מבחינה מולקולרית. העדר...
ללמוד עוד על השתלה אלוגנאית
גידולים המטולוגיים ממאירים-תמונה

ההתקדמות שחלה בגישה הטיפולית בגידולים המטולוגיים ממאירים,...

מאת: פרופ' דינה...
26/08/2010
מיאלופיברוזיס: נמצאה תרופה-תמונה

מחלת הדם הנדירה נחשבה עד לפני זמן לא רב כנטולת מזור, אך...

מאת: ד"ר שי יגנה
11/10/2012
מחלת הודג'קין: טיפולים חדשניים-תמונה

אחוזי הריפוי בסרטן לימפומה מסוג הודג'קין הינם טובים...

מאת: ד"ר שירלי...
30/05/2017
טיפול חדש בסרטן הדם-תמונה

טיפול חדשני בחולי לוקמיה מילואידית חריפה במרכז הרפואי שיבא ...

מאת: מערכת zap...
03/07/2005
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להשתלה אלוגנאית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

השתלה אלוגנאית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

מה עוד ניתן לעשות? לדברי הרופאים המחלה ממשיכה להתפתח ללוקמיה. כעת אחוז הבלסטים 17%.

ההחלטה על טיפול מורכבת. ואין אופציות רבות. באופן עקרוני במידה והרקע הרפואי מאפשר זאת יש לשקול השתלת מח עצם מתורם, אך יש לזכור כי מדובר בטיפול אינטנסיבי וקשה ולא כל מטופל מתאים לכך. במידה ויש התקדמות ללויקמיה יש אופציה לטיפול בתכשיר וונטוקלקס בשילוב עם תכשיר מהקבוצה של וידזה.

תודה רבה! בנוסף רציתי לשאול לגבי דימומים תת-עוריים אצל חולים כאלו (ממחסור בטסיות), וכן לגבי קשיי קרישה בפצע מדמם - האם בכל מקרה של פציעה קטנה יש לרוץ לבית חולים כדי לקבל טסיות/מנת דם? או שיש דרך לעזור לחולים כאלו בבית? עד כמה ניתן לעזור להם באמצעות חבישה ומתן כדור הקסאקפרון (Tranexamic Acid)

במידה ויש דימום משמעותי וערכי הטסיות נמוכים באופן משמעותי, כדאי לקבל טסיות בדחיפות. קשה לענות תשובה סציפית יותר מבלי להכיר את המקרה.

האם בארץ מתבצע טיפול ב( photophersis ( ECP אם כן או לא מה יעילותו ?

ECP הוא טיפול שבו הלימפוציטים מוצאים מהדם (פרזיס) ועוברים הקרנה הגורמת להם להיות פחות פעילים. הפחתת פעילות הלימפוציטים גורמת לירידה בפעילות של מחלת השתל נגד המאכסן (GVHD). דרך טיפול זה יעילה גם ב GVHD חריף וגם בכרוני - אולם, היעילות של ECP תלויה במערכות המעורבות ובזמן בו הותחל הטיפול. היתרון הגדול של ECP, בניגוד לתרופות אחרות, שהוא אינו מחמיר את הדיכוי החיסוני ואת הנטיה לזיהומים. במרבית המרכזים הגדולים בישראל יש ECP ואנחנו משתמשים בטכנלוגיה הזאת בהצלחה מרובה.

האם טיפול ב ECP מותר לחולה עם רקע במלנומה(סרטן העור)?

לא ברורה לאיזו התוויה שאלתך. אם מדובר ב GVHD לאחר השתלה אלוגנאית אז בהחלט כן

לפני כארבע שנים עברתי השתלת מח עצם מתורם זר. לאחר פחות משנה המחלה חזרה המשכתי טיפולי כימו ובהמשך קיבלתי DLI וכן וידאזה ולאחר שנתיים התחיל gvhd אני נמצאת בפרזיס כל שבוע. פרט לעייפות תקופה ארוכה מטריד אותי שהכדוריות הלבנות תמיד מתחת ל 2.האם יש הסבר לכך?

בהמשך לשאלתי, המחלה שלי AML

ישנן סיבות רבות לירידה בספירת הדם הלבנה במצב זה. סיבות אלה כוללות הטיפול ב GVHD, מחלות ויראליות מלוות, חסרים תזונתיים ואפילו ה GVHD עצמו יודע לגרום לכך. כדי לנסות להבין יותר את הסיבה חשוב מהו מראה של מח העצם ואיך מתפלגת ספירת הדם הלבנה. בהמשך כדאי לעשות את הבירור לסיבות השונות. כמובן שלא ניתן לענות חד משמעית לשאלה ללא בדיקה מסודרת.

תודה על התשובה. אכן בשבוע הבא נקבע לי תור לבדיקת מח עצם. אשמח לעדכן לאחר מכן.

שלום רב,אני עברתי לפני חודשיים טיפול נסיוני של car t בעקבות מחלת לימפומה אגרסיבית. הטיפול הצליח ברוך השם והיום אני נקי ממחלה הרופאים ממליצים לי להמשיך ולבצע השתלת מח עצם מתורם מכיון שחוששים שההמחלה יכולה לפרוץ שוב ,אין מספיק ידע וניסיון בסוג הטיפול שעברתי כדי להיות שקטים שזה מספיק,עלי לציין שעברתי לפני 8 חחודשים השתלה עצמית שלא עזרה. אני קצת אובד עצות וקשה לי לקבל החלטה ,אשמח לקבל חוות דעתך ,תודה רבה .

מדובר באחת השאלות שמטרידות את מומחי הלימפומה בימים אילו ואין תשובה ברורה. השתלה מתורם יכולה להגביר את הסיכוי להפוגה ממושכת וריפוי אך יש בה סיכון. עדיין אין מספיק מידע האם ומי יכול להסתפק בטיפול car-t בלבד ומי זקוק להשתלה.