השתלה אלוגנאית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

טיפול חדש בסרטן הדם

טיפול חדשני בחולי לוקמיה מילואידית חריפה במרכז הרפואי שיבא תל השומר לוקמיה מילואידית כרונית הינה סוג שכיח של סרטן הדם המתבטא בהפרעה כרומוזומלית הנקראת כרומוזום פילדלפיה ובסמן מולקולרי BCR/ABL. שכיחות המחלה כ- 1.5 ל- 100,000 תושבים רק שבארץ כ- 100 חולים חדשים מדי שנה. עד לפני מספר שנים הטיפול המבריא היחידי שהיה קיים במחלה זו היה השתלת מח עצם מתורם, אך כמובן שההשתלה היתה כרוכה בתחלואה ותמותה לא מבוטלים.לפני כ- 6 שנים פותחה תרופה כנגד המנגנון הבסיסי של המחלה, תרופה שהשיגה תגובה קלינית ברוב חולי הלוקמיה המילואידית הכרונית בשלב הראשוני, אך לא היתה יעילה בשלבים המתקדמים של המחלה. בנוסף עד 15% מהחולים בלוקמיה מילואידית כרונית בשלב הראשוני לא הגיבו לתרופה והחיסרון הגדול יותר היה שרק מיעוטם של החולים (כ- 5%) הגיבו באופן מלא, דהיינו, מבחינה מולקולרית. העדר...
ללמוד עוד על השתלה אלוגנאית
גידולים המטולוגיים ממאירים-תמונה

ההתקדמות שחלה בגישה הטיפולית בגידולים המטולוגיים ממאירים,...

מאת: פרופ' דינה...
26/08/2010
מחלת הודג'קין: טיפולים חדשניים-תמונה

אחוזי הריפוי בסרטן לימפומה מסוג הודג'קין הינם טובים...

מאת: ד"ר שירלי...
30/05/2017
מיאלופיברוזיס: נמצאה תרופה-תמונה

מחלת הדם הנדירה נחשבה עד לפני זמן לא רב כנטולת מזור, אך...

מאת: ד"ר שי יגנה
11/10/2012
טיפול חדש בסרטן הדם-תמונה

טיפול חדשני בחולי לוקמיה מילואידית חריפה במרכז הרפואי שיבא ...

מאת: מערכת zap...
03/07/2005
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להשתלה אלוגנאית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

השתלה אלוגנאית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לפני כארבע שנים עברתי השתלת מח עצם מתורם זר. לאחר פחות משנה המחלה חזרה המשכתי טיפולי כימו ובהמשך קיבלתי DLI וכן וידאזה ולאחר שנתיים התחיל gvhd אני נמצאת בפרזיס כל שבוע. פרט לעייפות תקופה ארוכה מטריד אותי שהכדוריות הלבנות תמיד מתחת ל 2.האם יש הסבר לכך?

בהמשך לשאלתי, המחלה שלי AML

ישנן סיבות רבות לירידה בספירת הדם הלבנה במצב זה. סיבות אלה כוללות הטיפול ב GVHD, מחלות ויראליות מלוות, חסרים תזונתיים ואפילו ה GVHD עצמו יודע לגרום לכך. כדי לנסות להבין יותר את הסיבה חשוב מהו מראה של מח העצם ואיך מתפלגת ספירת הדם הלבנה. בהמשך כדאי לעשות את הבירור לסיבות השונות. כמובן שלא ניתן לענות חד משמעית לשאלה ללא בדיקה מסודרת.

תודה על התשובה. אכן בשבוע הבא נקבע לי תור לבדיקת מח עצם. אשמח לעדכן לאחר מכן.

לאחר השתלה אלוגנאית האם צריך ואפשר לקבל חיסון לפני החורף

ניתן להתחסן (גם לשפעת וגם לדלקת ריאות) כבר כחודשיים לאחר ההשתלה. יש לשים לב שהחיסון לדלקת ריאות במושתלי מח עצם הוא שונה מהחיסון הרגיל - ניתן להתייעץ עם רופא המשפחה או עם ההמטולוג המטפל בך. בברכת בריאות

שלום. אחי בן 30 חולה בלימפומה הודקין כבר ארבע שנים פלוס, הוא עבר השתלת מח עצם עצמית שנכשלה ומספר חודשים קצרים הגידולים שבו, הצעד הבא היה טיפול ב-Brentuximab שלא עבד ואף הגידולים ותופעותיהם גברו. בשנה האחרונה הוא קיבל כימו בהרכב עם IGEV במטרה להכיו אותו להשתלת מח עצם מאדם אחר אך לצערי גם הכימו הזה לא עבד והגידולים המשיכו להתפתח. עכשיו אנו נמצאים במצב לא ברור כפי שאתה יכול להסיק, הצעד הראשון שהרופא שלו הוא לנסות להשיג bendamustine ואז לנסות להכניס אותו למחקר קליני כלשהו. אשמח לקבל את מחשבותכם על כמה נקודות: pembrolizumab האם התרופה הזאת רלוונטית? קיבלנו עצה במהלך התקופה הזו שכדאי להכניס אותו להשתלה גם אם הIGEV לא יעבוד והגידולים ישנם ברמה מתקדמת מה דעתך? אשמח לכל מחשבה עצה וביקורת.

אני משתדל שלא לתת המלצות רפואיות במנותק מהקליניקה. אם תרצה אנא פנה דרך המזכירות של המכון ההמטולוגי באיכילוב ואשמח לשוחח בטלפון או שתגיעו פנים מול פנים. בעיקרון מסכים של pembrolizumab הסיכוי הגבוה ביותר להביא לתגובה. השתלה אלוגנאית ניתן לעשות גם אם אין תגובה לטיפול, אולם סיכויי ההצלחה טובים הרבה יותר, אם המחלה תגיב לטיפול. בברכת בריאות.