נגישות
נגישות

סטאטוריאה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

להמתיק את הגלולה

הילכו שניים יחד בלתי אם נועדו? על תרופה המונעת סכרת, ועל הדרך מסייעת להפחתה במשקל חדש: ה-FDA אישר תווית המעידה שתרופת Xenical (אוריסטט) מביאה להפחתה של 42% בסיכון היחסי להתפתחות סוכרת מסוג 2מחקר XENDOS המחיש כי טיפול בקסניקל הביא להפחתת משקל רבה יותר ולעיכוב משמעותי בהתפתחות סוכרת מסוג 2 במטופלים שמנים עם סבילות גלוקוזה לקויה (IGT) בהשוואה לדיאטה בלבד.חברת התרופות הופמן לה רוש הודיעה כי מנהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA) אישר תווית המראה כי הפחתת משקל עם תרופת קסניקל (אוריסטט) עיכבה התפתחות סוכרת מסוג 2 במטופלים שמנים עם סבילות לקויה לגלוקוזה (IGT או קדם-סוכרת).שינוי התווית מבוסס על תוצאות מחקר XENDOS (ראשי תיבות של Xenical במניעת סוכרת במטופלים שמנים. מחקר XENDOS אמד את העיכוב בהתפתחות סוכרת והפחתת משקל ב-3304 מטופלים שמנים (עם אינדקס מסת גוף BM - ³ 30) עם...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסטאטוריאה

הפרעות מטבוליות - תמונת המחשה
הפרעות מטבוליות ירידה בזיכרון יכולה לאותת על התפתחות דמנציה, להתרחש כתהליך הזדקנות תקין או בשל פגיעה הפ...
גסטרואנטרולוגיה ופרוקטולוגיה - תמונת המחשה
גסטרואנטרולוגיה ופרוקטולוגיה הטיפולים החדשים להפטיטיס C מונגשים מעתה לכלל החולים במחלה, ללא הגבלה וללא קשר לחומרת המ...
פנקריאטיטיס - תמונת המחשה
פנקריאטיטיס כיס המרה אוגר חומצות ומלחי מרה המסייעים בפירוק המזון ובספיגתו. אולם, כשמצטברים משקעים ה...
סרטן הלבלב - תמונת המחשה
סרטן הלבלב סרטן הלבלב הוא מחלה קשה אשר שכיחותה הולכת וגדלה. כיצד מאבחנים? מהם הניתוחים האפשריים? מ...
ללמוד עוד על סטאטוריאה
צליאק: לפעמים זה רע להיות רגיש-תמונה

רגישות יתר לרכיב החלבוני בחיטה (גלוטן) מאלצת את חולי הצליאק...

מאת: יפית קסלר...
30/08/2011
להמתיק את הגלולה-תמונה

הילכו שניים יחד בלתי אם נועדו? על תרופה המונעת סכרת, ועל...

מאת: מערכת zap...
28/11/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסטאטוריאה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סטאטוריאה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב. עשיתי בדיקת צאה לכללית ותרבית.גילו לי טפיל בשם בלסטוציסטיס הומניס. יש לציין שעשיתי שתן על הצואה.האם כדאי לי לעבור שוב על הבדיקה ללא שתן? שאלה שנייה הצואה שלי רכה דביקה שומנית ומסריחה מאוד האם זה בגלל הטפיל? או שיש לי סרטן בלבלב או דלקת בלבלב וצריך לבדוק את השומן בצואה? אני בת 46 תודה רבה

לא כדאי לעבור שוב, לשתן אין השפעה. אבחנה של דלקת לבלב נעשית לפי קליניקה הדמיה ובדיקות צואה. מציע לפנות לרופא גסטרואנטרולוג להערכה מסודרת.

תודה רבה על תשובתך. האם בדיקת צואה כללית ותרבית צואה שנמסרה לבדיקה למעבדה פעם אחת מגלה אם יש שומן בצואה?

שלום אני בחור בשנות ה30 בריא בדכ פרט לבעיה שהיה ולאחרונה טופלה(hpעם ארוזיות בתרסריון)השאלה :בשנה האחרונה אני נוטל אומגה 3 מדגי ים .הכל עבר בשלום וההטבה בבריאותי היית מורגשת מאוד !העלתי במעט את מינון האומגה והתחילו תופעות לא נעימות .היציאות שלי שומניות עד כדי טיפות שמן צף באסלה . גרד בפי הטבעת וגזים .התחתון מסריח ולא נעים במיוחד באיזור פי הטבעת .ואני מפחד שזה לא בעיה שמחייבת התייחסות .קראתי על אנשים עם מחלה של ריחות גוף ונכנסתי “לפחדים נוראיים״ האם יש סיבה לכך שהמצב קורה? האם עלי לפנות לרופא.יש לציין שחזרתי למינון הקודם ואף הפחתתי במעט והמצב לכאורה ניראה משתפר .מצטער מראש על התיאורים המביכים 🙏

לפנות לגסטרואנטרולוג לשלילת הפרעות ספיגה במעי? בעיה בהפרשות אנזימי לבלב? תנסה להפסיק אומגה 3 ותראה אם התופעה נמשכת.

בשבועיים האחרונים בעלי סובל מצואה שומנית . ישנן טיפות שומן על המים . מה הסיבה לכך ? האם יכול לעבור מעצמו? מה הטיפול לפתירת הבעיה ?

ישנן סיבות רבות לצואה שומנית. מציע לפנות לרופא המשפחה.

שלום רב, סיבת ההפניה: בשאלת אטרופיה של הלבלב שנחשדה ב CT של החזה. טכניקה: בוצע במכשיר 3 טסלה. בוצעו סדרות T1 קורונלי ואקסיאלי עם דיכוי שומן וכן עם הד כפול, לפני ואחרי הזרקת דותרם ml/kg0.2 מולטיפאזית T2 קורונלי ואקסיאלי עם דיכוי שומן, דיפוזיה ועיבוד מפת ,ADC סדרת .MRCP בוצעו החסרות של הסדרות לאחר הזרקה. בוצעה השואה לבדיקת CT חזה מ 2.7.2018- ומ- 25.1.2018. ממצאים: כבד - מרקם הומוגני. ללא הרחבת דרכי מרה או כיס המרה. לבלב - בגודל תקין. עם שינוי שומני ניכר לאורכו. בצוואר הלבלב מוקד האדרה זעיר כ- 3 מ"מ. צינור הלבלב אינו מורחב. טחול - בגודל תקין. ללא ממצא מיוחד במרקם. כליות - בגודל תקין ובמרקם תקין. ציסטה קורטיקלית פשוטה מימין. ללא הידרונפרוזיס. אדרנלים - אינם מעובים. ללא עדות ללימפאדנופתיה ברטרופריטונאום. מודגמת הסננת שומן בשורש המזנטריום וקשריות קטנות מתאים למזנטריום מיסטי. ללא עדות לנוזל חופשי באיזור שנסרק. ללא עדות לקולקציה של נוזל. מבנה גרמי - ללא ממצא גרמי חשוד. המנגיומות בעמ"ש. לסיכום: שינוי שומני ניכר לאורך הלבלב. מוקד קטן עובר האדרה בצוואר הלבלב, טיבו לא חד משמעי, ייתכן תהליך נוירואנדוקריני קטן. מומלץ מעקב הדמייתי ולשקול בירור מעבדתי. מרקר CA19-9 ותפקודי לבלב בדם ושתן תקינים, אך נמצאה צואה שומנית. האם מדובר בנגע סרטני? האם בכל מקרה ניתן ואפשר לכרות אותו? תודה רבה.

בן 58, גובה 183 ס"מ, משקל 94 ק"ג. ברקע: מזה כ-15 שנים הגדלה שפירה של הפרוסטטה וליפומות בכל הגוף, קישריות רבות בריאות, שלפוחית שתן ניורוגנית, דום נשימה בשינה בדרגה בינונית, לפעמים דופק מהיר במנוחה, קטרקט בשתי העיניים. סובל מבטן נפוחה וגזים, כאבים/אי נוחות בבטן שמאלית, יציאות לרוב מימיות/רכות/צמיגיות, חוסר תאיבון ללא ירידה משמעותית במשקל, גירודים ואדמומיות בפנים ובפלג הגוף העליון, לפעמים הופעת נפחויות אדומות בפלג גוף עליון ופנים אשר עוברים תוך יום-יומיים (כנראה לא מדובר באלרגיה, כי תרופות אנטי אלרגיות לא פותרות את התופעה).

החלטות כאלו לא יכולות להיעשות האינטרנט. את חייבת לפנות בהקדם לבדיקה עם רופא מנתח המומחה לגידולים בלבלב

תודה

החלטות על כריתת לבלב הן רציניות וכבדות משקל. מומלץ לפנות לרופא מנתח מומחה למחלות הלבלב

שלום רב, בינתיים קיבלתי התייחסות מכירורג- אונקולוג וגסטרואנטרולוג. לדעתו של כירורג לא מדובר בנגע סרטני ובמקרה של נגע כל כך קטן לא עושים כלום מלבד מעקב. בכל זאת הוא המליץ על התיעצות EUS לגבי ביופסיה ולטעמו נדרש מעקב MRI בטווח של 4-6 חודשים. גם לדעתו של גסטרואנארולוג לא מדובר על נגע סרטני, אך על מנת להיות בטוחים המליץ על ביצוע EUS. אינני מבין על מה מתבסס ביטחון של רופאים נכבדים אלו, הלוואי הערכה שלהם תהיה נכונה! קראתי שלדעת פרופ' ערן ישראלי יש להתייחס לציסטה או לגידול גם אם הוא אינו ממאיר במלוא האגרסיביות על מנת שעם הזמן הם לא יהפכו לסרטניים ו/או יתפשטו לאברים סמוכים. הדסה ממליצים להסיר גידולים ע"י הפעלת גלי רדיו - RFA. א. האם שיטת טיפול זה הוכיחה את עצמה ומומלצת? ב. האם אפשר לקבל המלצה לרופאים איכותיים ומקצועיים המתמחים בביצוע בדיקת EUS+ ביופסיה? תודה רבה.