רשלנות רפואית בצבא: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לרשלנות רפואית בצבא?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

רשלנות רפואית בצבא: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

עברתי עקירה בצבא של שן 48 שן בינה. הרופא (סרן) היה נחמד והסביר לי לכל אורך הטיפול מה הוא עושה. הוא לא הצליח להוציא את השן החוצה אז הוא החתך אותה לשלושה חלקים. את השני חלקים העליונים הוא הוציא בקלות. החלק האחרון (שורשים) הוא לא הצליח להוציא בכלל! הוא נידנד בחוזקה עם הצבת את כל הלסת שלי ועדיין לא הצליח. הסביר לי שהוא משאיר אותה שם ושאני אצליח לחיות איתה. ניסה לתפור לי את המקום ושאמרתי לו שאני מרגיש ושההרדמה נגמרה הוא הפסיק לתפור. שיחרר אותי הביתה עם 6 גימלים. הגעתי הביתה(אשקלון) מהבסיס(אילת) וכל הדרך אני בולע את הנוזלים שיש לי בפה. בבית הבנתי שאני בולע נטו דם! הגעתי לבית חולים לחץ דם 44\90 לקחו אותי לטיפול נמרץ! בחדר טיפולים הרדימו לי שוב את הפה וניקו את כל האיזור של העקירה. בשלב מסוים שמעתי את הרופאים מדברים על רשלנות רפואית בצבא וכמה לא כדאי לעשות טיפולים בצבא. תפרו לי את האיזור (הפעם טוב) ואישפזו אותי במחלקת פה ולסת ל5 ימים! ביום הראשון עשו לי צילום CT ללסת ומצאו שברים וסדקים בלסת ואת החלק של השן שהוא השאיר. פרופ. נחניאלי כל בוקר באישפוז הגיע ובדק מה קורה איתי. עכשיו (12 ימים אחרי) אני לא מצליח לפתוח את הפה לגודל מקסימלי, יש איזור בלחי הימנית שאני בקושי מרגיש אותו, אני מרגיש סגר שונה בשיניים, וכואב לי בשן שלפני העקירה! כתוצאה מכך אני אוכל רק דברים רכים. האם זאת רשלנות רפואית? האם יש מקום לתבוע? חוות דעת על המקרה...תודה!

שלום רב, נזק שנגרם בשל טיפול בידי רופא צבאי במהלך שירות הינו בגדר נזק עקב שירות ביטחון ולכן את התביעה בגין נזק שנגרם יש להפנות אל קצין התגמולים משרד הביטחון. אין אפשרות לתבוע במקרים כאלו בד"F בתביעת רשלנות רפואית. כדי לבחון את המקרה מומלץ לערוך יעוץ מסודר עם עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית. בברכה, עורך דין עופר סולר

שלום רב! ברצוני להגיש תביעה נגד רופאה שהייתה לי בצבא. המקרה הוא משנת 2007 ואני רק עכשיו מבינה עד כמה המקרה היה חמור. מה שקרה זה שבזמן שירות שמתי לב שבמשך כמה יומים היה עולה לי חום 40 בלילות. בבוקר היה יורד. כל בוקר הגעתי לרופאה וסיפרתי לה על כך אך לא נשלחתי לשום בדיקה ואף לא זכיתי להתייחסות-כיוון שטענת הרופאה הייתה שכרגע, כשאין לי חום-אין לה שום סיבה לטפל בי. הדבר נמשך כשבוע, כאשר לילה אחד שוב כשעלה לי חום זה כבר היה מלווה בכאבים בלתי נסבלים בגב התחתון ואמי לקחה אותי לבית חולים. אושפזתי למשך שבוע עם אבחנה של דלקת כליות חמורה. הדלקת או האנטיביוטיקה שנתנו לי בבית חולים(עד היום לא ברור)-גרמו לי לדלקת פרקים בזמן האשפוז-כך שלא יכולתי לקום מהמיטה במשך כמה יומים, כל המפרקים התנפחו ולא יכולתי לתפקד תפקוד בסיסי בצורה עצמאית. לקח לי מעל 3 חודשים עד שהכאבים עברו וחזרתי לשגרת חיים. מיד כשהגעתי לצבא הרופאה מאוד נלחצה, החלה לטעון שלא הייתי רצינית ושהיא רצתה לתת לי טיפול(לא נכון! היא התעלמה מימני ובקושי נתנה לי להכנס אליה כשחזרתי בכל פעם). היא גם התנצלה על מה שקרה איתי ואני, מרוב טפשותי, חיילת תמימה וצעירה-החלטתי שלא אתחיל בתהליך נגדה. חשוב לציין שפניתי פעם אחת למחלקה משפטית בצבא והכנתי מסמכים, אך לא המשכתי בתהליך... כיום אני רק מבינה עד כמה המקרה היה חמור. מאותו האשפוז גם עלה חשש לסרטן בצוואר הרחם ואני נמצאת מאז במעקב של בדיקות ביופסיה. מדובר ברשלנות לדעתי מדרגה ראשונה, כשפשוט הפעילו עליי לחץ וכפו עליי לחשוב שהרופאה עשתה את עבודתה וניסתה לעזור לי. ואני, בתור חיילת, בחורה צעירה ותמימה, ללא תמיכה מהורים, פשוט נכנעתי לזה ונתתי לדברים האלה לעבור בשקט. אשמח לתגובה כי ברצוני להתחיל בתהליך עכשיו.

שלום רב, בגין רשלנות בטיפול של רופא צבאי לא ניתן בדרך כלל להגיש תביעת רשלנות רפואית ואם נגרם נזק יש לפנות אל קצין התגמולים במשרד הביטחון להכרה בפגיעה כפגיעה עקב שירות. אני ממליץ נוכח מורכבות המקרה כי תפני בהקדם אל עורך דין מנוסה בתחום הנזיקין. בברכה, עורך דין עופר סולר

אני חולה במחלת O.C.D זהו שבר אוסטוכונדרלי אשר גורם לשחיקה של הסחוס. חשוב לציין כי אני חייל בשירות חובה. אני סובל מכאבים וחוסר התניידות במשך המון שנים. לפני שהתגייסתי אורטופד שטיפל בי אמר לי שלפי מצב הברך שלי אינני מסוגל לשרת כלל בצה"ל. וועדה רפואית שלפני הגיוס החליטה שאני כן מתאים לשירות וגייסו אותי. מאז גיוסי לצה"ל מצב הברך שלי החמיר עוד יותר, ונגרמו לי נזקים נוספים בברך. כיום אני עובר מרופא לרופא, מבלי לקבל שום סיוע טיפולי. אני לא מתנייד בכוחות עצמי, אני סובל מכאבים חזקים ותמידיים. שאלתי היא: מה ניתן לעשות במצב כזה? והם יש מקום לתביעת רשלנות רפואית? אודה לכם על תשובה בהקדם!

שלום שחר. ראשית מאחר ואתה סובל מבעייה שהחלה לפני השירות הצבאי, יהיה לך קשה להוכיח שהמצב כיום הוא בעיקר עקב רשלנות של הצבא. לטעון אתה יכול, אבל זה קשה להוכחה.הם תמיד יכולים לטעון שאולי הם טעו שגייסו אותך, אבל המצב הרפואי שלך קשור לבעייה הבסיסית שלך ואינה קשורה לשירות. מאחר ואני עובד כיועץ רפואי בצבא, תנסה להגיע אלי למרפאת מומחים בצפון 8281 ( נדמה לי שזה המספר ) ואני אנסה לדאוגלצרכים הרפואיים שלך. תבקש לקבוע תור לדר' גורן צבי.

אני מציעה לך מתוך ניסיון לצלם את כל המסמכים הרפואיים והאישיים שיש לך בתיק בקופ"ח מגיל הילדות ועד שהתגייסת וגם את כל המסמכים מהשירות הצבאי על מנת שתוכל להגיש תביעה על "החמרת מחלה". יש אגף שיקום בערים השונות בארץ . תיגש לאגף שיקום במקום מגוריך ותבקש טופס תביעה וגם דפי הסבר למילוי הטופס. יש טפסים לתביעה בגין "מחלה" יש טפסים לתביעה בגין "החמרת מחלה" ואם איני טועה יש גם טפסים של "חבלה". אם היתה לך החמרת מחלה עקב השירות הצבאי, אתה תצטרך להוכיח את זה. אני לא יודעת כמה זמן אתה משרת ובאיזה פרופיל גייסו אותך. זה גם חשוב . את התביעה מגישים לקצין התגמולים במשרד הבטחון . הכל מוסבר בטופס התביעה. השאלה היא אם קודם אתה צריך להשתחרר מהשירות אם לאו. על זה ד"ר דיוויס אני מניחה ישיב לך. תקרא את חוק הנכים [תגמולים ושיקום] תשי"ט 1959 [נוסח משולב] ותבין יותר. אי אפשר לתבוע על רשלנות לפי חוק הנכים. רק על החמרת מחלה, מחלה, חבלה. תיזהר רק לא להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי . מי שמגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי לא יוכל אחר כך לזכות בתגמול לפי חוק הנכים כנ"ל ממשרד הבטחון. ותביעה להגיש תוך שלוש שנים מיום שנגרמה לך "החמרת המחלה" אח"כ יש התיישנות. לא לשכוח להשאיר לך העתק מכל מסמך שאתה מצרף לכתב התביעה.

לשחר שלום המשיבים בפורום השיבו על שאלתך, אוסיף עוד כי תביעה לרשלנות רפואית היא תביעה אזרחית אשר לא ניתן להגיש נגד שלטונות הצבא אלא על פי חוק הנכים (תגמולים ושיקום). במסגרת תביעה זו ניתן להעלות טענות של רשלנות ובלבד שיוכחו 2 התנאים המוקדמים לתביעה: שהנזק נגרם תוך כדי ועקב השירות הצבאי. את התביעה ניתן להגיש לאחר תום השירות הצבאי.

פורומים בנושא רשלנות רפואית בצבא
פורום ביטוח נסיעות לחו"ל
רן מזרחי, יענה על שאלותיכם בנושא ביטוח נסיעות לחו"ל.
פורום זכויות מבוטחים בביטוח בריאות וסיעוד
ד"ר אודי פרישמן ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לבעיות של מימוש זכ...
פורום תביעות ביטוח
ד"ר אודי פרישמן, מומחה לניהול סיכונים וביטוח, יסייע לכם לקבל מחברות הביט...