סוכרת שניונית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סוכרתי חדש: מהן השאלות שאתה חייב לשאול את הרופא?

אם אובחנת לאחרונה כחולה בסוכרת, חשוב שתדע אילו שאלות להציג בפני הצוות המטפל. ניהול נכון של המחלה יסייע בשמירה על איכות החיים וימנע סיבוכים אפשריים. כתבה מיוחדת ליום הסוכרת הבינלאומי סוכרת היא מחלה שניתן ואפשר לחיות עמה בצורה טובה, כל עוד שומרים על ערכי סוכר מאוזנים ומטפלים גם במחלות שנלוות אליה, כגון השמנה, יתר לחץ דם, הפרעה בשומני הדם ועוד. סוכרת מסוג 2 היא מחלה נפוצה בה חולים כחצי מיליון ישראלים, ועוד כחצי מיליון ישראלים נמצאים במצב המוגדר "טרום סוכרת", המתבטא ברמות סוכר גבוליות ומעמיד אותם בסיכון מוגבר לחלות בתוך מספר שנים. אם אתה או קרוב משפחה שלך מדרגה ראשונה אובחן ככזה, כדאי שתדעו מהן השאלות שחשוב לשאול את הצוות הרפואי. לרגל יום הסוכרת הבינלאומי (14.11), מדריך מקיף לשאלות שחשוב להפנות לרופא המטפל:   האם יכול להיות שאני סוכרתי או טרום סוכרתי על אף שאני מרגיש בסדר? ברוב המקרים, סוכרת היא מחלה שלא מרגישים (א-תסמינית), גם במשך חודשים ואפילו שנים. לעיתים...
ללמוד עוד על סוכרת שניונית
סוכרתי חדש: מהן השאלות שאתה חייב לשאול את הרופא?-תמונה

אם אובחנת לאחרונה כחולה בסוכרת, חשוב שתדע אילו שאלות להציג...

מאת: ד"ר מאיה איש...
14/11/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסוכרת שניונית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סוכרת שניונית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב דר', אני טופלתי בחצי שנה האחרונה בסטרואידים במינונים משתנים וכתוצאה מכך הופיעה אצלי סכרת משנית תלוית אינסולין. אני כבר חודש וחצי ללא סטרואידים ורמות הסוכר שלי תקינות. שאלתי היא לגבי רמת סוכר שקופצת לאחר אירוע מלחיץ- דוגמא קטנה: היום חזרתי לנהוג בכביש לאחר הפסקה ארוכה יחסית בנהיגה בדרכים ( אני נהג חדש על הכביש). לפני שיצאתי מהבית אכלתי קצת אורז +ירקות + כדור גלידה. שעה וחצי לאחר הנסיעות (שבהן הייתי לחוץ למדיי והרגשתי את זה) חזרתי הבייתה והסוכר שלי היה 210 ! לאחר 40 דקות מהמדידה הנ"ל הסוכר ירד ל-155. האם העלייה התלולה ברמת הסוכר נובעת כתוצאה מהלחץ בלבד (קורטיזול?) או שזה איתות שצריך להתייחס אליו ברצינות? כיצד אתה רואה את המקרה הזה ומה דעתך לגביו? תודה רבה

שלום לך, לחץ וסטרס בהחלט יכולים ל"הקפיץ" את רמות הסוכר באנשים מועדים לכך. אבל במקרה שלך- גם כדור הגלידה תרם את תרומתו...

08/05/2008 | 01:36 | מאת: יואב
מתוך פורום סוכרת

ד"ר שלום רב אני מטופל בג'נוביה 4.5 חודשים. בד"כ רמות הסוכר שלי היו בין 100-130. בשלושת השבועות האחרונים רמות הסוכר שלי ירדו לטווח של 75-100 השאלה שלי, האם הג'נוביה מתחילה להשפיע יותר חזק אחרי מספר חודשים או שיש שיפור בלבלב או .... מה עוד בעצם יכול לגרום לשינוי הזה ? האם במצב של ירח דבש יש שיפור מפתיע ברמות הסוכר לפני שהלבלב מת ? (נכון להיום בדיקות הנוגדנים היו שליליות אבל הבנתי שיש מצב שלמרות שהם שליליים אז 5-10% קיים עדיין סיכוי לסוג 1)

שלום יואב, מותר לשאול אותך מדוע נוטים לחשוב שהנטייה לסכרת אצלך היא דווקא מסוג 1 (כלומר בכרת תלוית אינסולין)? אתה סובל מעודף משקל? אצלך במשפחה יש/הייתה סכרת ? מאיזה סוג? האם סימני הסוכרת המשנית הופיעו אצלך בעקבות טיפול תרופתי או שאולי בגלל משהו אחר? אני שואל את כל זה כי אצלי הופיעו סימני סכרת משנית עקב טיפול תרופתי. הסכרת התבטאה/מתבטאת במשפחתי המורחבת (דודה שלי+ דוד של דודה שלי ) בצורה של סוג 2 כי הם שמנים ולעומתם אני רזה אז יש השערה שאצלי מדובר אולי באפשרות מסוימת לסוג 1. שאלתי אם ג'נוביה יכולה לעזור לי ואמרו שלא .....מה אתה חושה על זה? בכל מקרה אני אשמח אם תענה על שאלותיי ...זה יכול לעזור לי המון. מאחל לך המון בריאות.

אחד הרופאים אמר לי בוודאות כמעט מוחלטת שיש לי סוג 1 כל הממצאים מראים סוג 2 השיפור בסוכר שימח אותי מצד אחד והפחיד אותי מצד שני כי חשבתי שאולי הלבלב נותן את "הפוש" האחרון שלו לפני מותו הסופי. אולי אני צריך פסיכולוג כי אני חי בפחד ומחשבות על סוג 1. לא מתאים לי מסיבות אישיות סוג 1. לגבי ג'נוביה. יש אנשים שהיא לא עוזרת להם ויש אנשים שהיא עוזרת להם מאוד. ג'נוביה מעכבת DPP4 ורכיב זה משתתף בעוד הרבה תהליכים בגוף ולא יודעים מה ההשפעה בעתיד ע"י יצירת העיכוב הזה. קיים סיכון מסויים בנטילת התכשיר מאידך יש גם יתרונות. הוא לא סוחט לבלב כמו הסולפיאורינאות, אין היפואים ונוטלים אותו אחת ליום. האם אתה אמיץ כדי לקחת אותו ? אני אמיץ. אמיצים : או שהם מצליחים או שהם מתים. לשיקולך.....והכי חשוב....תחייך :) :) :) :)

שלום לך, בראשר לג'נוביה - הנושא "נלעס" כאן מספיק. הקש על המקש השחור של "חיפוש בפורום זה", הכנס את המילה ג'נוביה ותחכים... על מנת לפתור אחת ולתמיד את חידון התנ"ך שלך אם אתה סןו 1 או 2 - בקש מהרופא לבצע אצלך בדיקת C_PEPTIDE בצום. אם אתה מתחת לנורמה אז זה סוג 1 וזהו.אם אתה מעל למינמום של הנורמה אז אתה סוג 2.

שלום דר', עקב שימוש בסטרואידים התפרצה אצלי סכרת משנית שטופלה ע"י זריקות אינסולין. לאחר סיום הטיפול בסטרואידים הערכים שבו להיות תקינים. לדודה שלי יש סכרת סוג 2 (היא סובלת מעודף משקל) וגם דוד של דודה שלי סבל מסוכרת כזו מעודף משקל. במשפחתי אין עוד מישהו עם סכרת ואין עודף משקל לאף אחד וגם לא לי. האם ניתן לומר שאני יכול לסבול מזה בעתיד ? כמו כן האם ערך של 96 מ"ג גלוקוז לאחר 9 שעות צום בבדיקת דם זה תקין לגמרי? זה לא נחשב ליחסית גבוה?

שלום לך, אפ היתה לך Steroid Induced Diabetes בעבר שחלפה - אתה נמצא בסיכון גבוה יותר מהאוכלוסיה הרגילה לפתח שוב סוכרת בעתיד. ערך של 96 בצום הוא תקין לחלוטין. מומלץ לך לבדוק בהנוסף גם את תגובת הסוכר לאחר ארוחה פחמימנית.

http://www.cnn.com/2007/HEALTH/conditions/07/09/diabetes.selenium.reut/index.html

אז מה עדי ף?

זהו ממצא מענין וצריך לבדוק במחקרים אחרים שנעשו בסלניום האם שמו לב לתופעה זו גם. בכל מקרה צריך לבדוק האם היה הבדל בין שתי הקבוצות בסיכון לפתח סכרת משנית (insulin resistance syndrom) , עודף משקל, חוסר פעילות גופנית, אכילה אובססיבית, עישון, יתר ל.ד ועוד. ד"ר יוסף ברנר