תסחיף שומן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תסחיף ריאתי ממי שפיר: נדיר ומסוכן

הלידה הסתיימה - והיולדת חשה בקשיי נשימה? לחץ הדם צנח? ייתכן כי מדובר במצב חירום רפואי - תסחיף ריאתי ממי שפיר - העלול להסתיים במוות, אם לא יטופל מידית תסחיף ריאתי (Pulmonary Embolism, או בראשי תיבות - PE) הוא מצב שבו נחסם עורק ראשי של הריאה או אחד מסעיפיו, על ידי קריש דם או תסחיף שומני ואו כל חומר שאינו אמור להימצא במערכת כלי הדם.תסחיף ריאתי ממי השפיר הוא אירוע נדיר מאוד (שכיחותו נאמדת ב-1-12 מקרים ל-100,000 לידות); תסחיף ריאתי ממי שפיר עלול להתרחש תוך כדי לידה או עד יממה לאחר הלידה. זהו מצב חמור ומסכן חיים, שנגרם בעקבות חדירת תאי עור והפרשות של העובר אל כלי הדם הקטנים במערכת הנשימה (בריאות) של היולדת. תסחיף ריאתי ממי השפיר עלול לגרום למוות של היולדת. צילום: thinkstock מהם הסיבוכים העלולים להיגרם בעקבות תסחיף ריאתי ממי השפיר? חדירת תאי העור וההפרשות של העובר אל כלי הדם הקטנים בריאה של היולדת -...
ללמוד עוד על תסחיף שומן
תסחיף ריאתי ממי שפיר: נדיר ומסוכן-תמונה

הלידה הסתיימה - והיולדת חשה בקשיי נשימה? לחץ הדם צנח? ייתכן...

מאת: פרופ' רוני...
19/12/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתסחיף שומן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תסחיף שומן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אבי,בן 72, (ברקע אינו אדם בריא.סובל מסוכרת, לחץ דם ופרקינסון)עבר ניתוח אורטופדי שבמהלכו ככל הנראה אירע תסחיף שומני לריאות. הוא הונשם, הורדם וחובר למכונת לב ריאה למשך שבועיים (הריאות היו במצב של בצקת וגם תפקוד הלב לא היה תקין). כעבור שבועיים הורד ממכונה וכעת מונשם דרך צינור בקנה. זה היום ה17 מאז שהורדו חומרי ההרדמה והוא אינו שב להכרה עדיין. הוא פוקח עיניים, מזיז קצת פה אך לא מתקשר ולא ברור אם שומע או מבין אותנו.. בדיקות ct וmri נראות תקינות ולא מצביעות על נזק מוחי. האם ישנם מצבים שבהם קיים נזק מוחי והבדיקות הנ"ל תקינות? האם יש עוד בדיקות שניתן לבקש לעשות לו כדי להבין מה מצבו ומה נפגע. לא ברור לנו מה מצבו ומה הפרוגנוזה . עוד לציין כי ב eeg נראית האטה דיפוזית קשה.. תודה מראש על תשובתך

חשוב לבצע בדיקה נירולוגית מלאה כדי להעריך את מצבו הנויורלוגי כולל החזרי גזע המוח. כמו כן יש לשלול גורמים אחרים העלולים להסביר את מצבו כגון זיהומים או הפרעות מטבוליות. כדאי להתיעץ עם נוירולוג על מנת להבין את הסטאטוס הקיים והצפי הקליני.

הי שמי דקלה ואני בת 24 אני בריאה בדרך כלל ללא מחלות או תרופות מלבד חוסר בחומצה פולית וויטמין D היום, במהלך סידור המקלט, קיבלתי מכה חזקה בברך כאשר התנגשתי בידית הברזל של המקלט.. המקום אדום וכואב נורא כשאני נוגעת. מה הסיכוי שמדובר בשבר? מה אתה ממליץ ולעשות? ו...מה הסבירות שבעקבות מכה כזאת יהיה תסחיף שומני? וכן, אני היפוכונדרית רצינית, מטופלת כמובן.. תודה רבה

1. אם צעירה ובריאה סבירות מאוד נמוכה. 2. אם צעירה ובריאה סבירות עוד יותר נמוכה. 3. כנראה שהטיפול לא ממש יעיל....

החוסר בויטמין D לא מוציא אותי מקטגוריה של "בריאה"? ואני מנסה כרגע כמה שיטות - ביניהן קוגנטיבי-התנהגותי האירוני ביותר הוא שאני סטודנטית שנה אחרונה לפסיכולוגיה קלינית..:)

27/04/2012 | 19:38 | מאת: ירדן דג'ורנו
מתוך פורום ורידים וכלי דם

שלום . הופיע לי באזור העליון של המפשעה [ממש בקו החגורה] פצע אדום-סגול נפוח מאוד וכואב נורא המזכיר מעט חצקון, ניסיתי להתמודד איתו במשך מספר ימים ואחרי שלא יכלתי יותר וכל נגיעה הכאיבה בצורה קשה לחצתי עליו מעט הוא התפוצץ בלחץ גדול והשפריץ הרבה מאוד דם. לאחר כמה שניות שהדם זורם יצא מעין גוש לבן הנראה כמו שומן . האם יתכן שזהו תסחיף שומן באמת ? זה מסוכן ? מה עלי לעשות ?

יותר נשמע שמדובר בבלוטת חלב מזוהמת ולא בתסחיף שומן. פנה לבדיקת כירורג בקופ''ח אם אין שיפור במקום.

שלום . הופיע לי באזור העליון של המפשעה [ממש בקו החגורה] פצע אדום-סגול נפוח מאוד וכואב נורא המזכיר מעט חצקון, ניסיתי להתמודד איתו במשך מספר ימים ואחרי שלא יכלתי יותר וכל נגיעה הכאיבה בצורה קשה לחצתי עליו מעט הוא התפוצץ בלחץ גדול והשפריץ הרבה מאוד דם. לאחר כמה שניות שהדם זורם יצא מעין גוש לבן הנראה כמו שומן . האם יתכן שזהו תסחיף שומן באמת ? זה מסוכן ? מה עלי לעשות ?

זה לא עושה רושם של תסחיף שומני (המושג מתייחס לחלקיקי השומן במחזור הדם). מדובר כנראה בנגע עורי מודלק. זה לא מסוכן במידה והפצע לא הזדהם. אם לאחר הפיצוץ הנגע לא נעלם לגמרה כדי לגשת לכירורג כללי לצורך אבחנה וטיפול.