עולש: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פסח: מרור זה טוב, וגם כרפס

הדיאטנים עשו עוול לארוחת ליל הסדר: רבים ממרכיביה דווקא מועילים לבריאות ולא משמינים. כל מה שרציתם לדעת על מה שמותר לכם לאכול בארוחת החג חג הפסח, בדומה לחגים אחרים, נהפך כבר מזמן למרתון בלתי נגמר של אוכל עתיר קלוריות ושומנים, אבל דווקא בקערת ליל הסדר שלנו ניתן למצוא אוצרות של בריאות. אז מהם הערכים התזונתיים והסגולות הבריאותיות של המרור, הכרפס, החרוסת והביצה? מרוראחת מהמצוות בלילה הראשון של ליל הסדר היא לאכול מרור, כזכר לעבדות בני ישראל במצרים. ניתן להעשיר את קערת הפסח במרורים שונים דוגמת מלבד מרור הגינות או עולש, ויש שאף משתמשים בחזרת כמרור, אבל במרבית הבתים תיבחר ללא ספק החסה כמרור המועדף. ישנם זנים רבים של חסה, כאשר הזן הנפוץ ביותר על שולחננו הוא החסה הרומית, הידועה גם כ"חסה ערבית". רוב זני החסה מפרישים כמויות קטנות של נוזל חלבי לבן כשחותכים את עליהם, וזה מעניק לחסה את טעמה המריר. בשל היותה דלת קלוריות בצורה...
ללמוד עוד על עולש
מחלת היאפים: צעירים חסרי מנוח-תמונה

אם אתם סובלים מלחץ רב, כאבי ראש, בעיות עיכול, עצבנות או...

מאת: ד"ר מוטי...
09/12/2010
פסח: מרור זה טוב, וגם כרפס-תמונה

הדיאטנים עשו עוול לארוחת ליל הסדר: רבים ממרכיביה דווקא...

מאת: קרן...
21/03/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לעולש?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

עולש: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

העולש לפי כתובים טוב בייחוד לכבד עקב מרירותו. השאלה היא האם בצורתו כתחליף קפה טיבו הבריאותי נישאר או להיפך בתודה מראש רמי .

שלום רמי, העולש המשמש בסיס לתחליפי קפה הוא שורש של עולש קלוי , כתוש ועם תוספות אחרות.. הוא עדיין בריא ומומלץ - במיוחד כתחליף קפה , אך הוא לא כמו חליטת שורש עולש טרי המשמשת באמת לדלקת בקיבה , אבני מרה, צהבת ועוד.. אני בהחלט ממליצה עליו כתחליף קפה , מומלץ יותר להכין ממנו תה : 1 כפית מהשורש בחצי כוס מים ולסנן , המינון הוא 250-300 גרם ביום. בהצלחה!

אני שותה המון קפה ואני מניקה. מחפשת תחליפים ראויים ובריאים. האם ניתן לצרוך עולש בהנקה? תודה

לפי אתר גאמנון העולש לא מומלץ לשימוש יותר משבועיים רצוף: http://www.gamnon.net/AG-NewHerbal/Herbs16-Ayin/Heb-Spices-Ayin-Chicory.htm הטענה שעלול לגרום לבעיה ברשתית מדאיגה אותנו במיוחד כי לאימי יש AMD בשלב רטוב ועוברת זריקות כל חודשיים והיא משתמשת רבות בקפה צ'יקו(עם עולש) האם זה מסוכן גם בקפה או רק כשמבשלים את העלים?

האם הצ׳קוריה מסוכנת לרשתית האם יש תופעות לוואי נוספות

האם למשקה העולש יש תןפעות לוואי?

לבעלי התגלה כיב בקיבה ונאסרהעליו לשתות קפה שחור האם הוא יכול לשתות קפה ציקוריה כתחליף? האם הקפה ללא חומרים כימיים?

אריאלי שלום, קפה צ'יקוריה עשוי מעולש שעובר קליה, שריפה וייבוש ולכן אינו מומלץ, חליטות של תה ירוק, ותה צמחים יכולים להיות תחליף מצויין לשתייה חמה. בברכה, אביטל

תודה, ומה בקשר לתחליף משעורה? למה בעצם גורמת הקלייה בנוגע לאולקוס?

שלום רב, לאחרונה החלפתי את הקפה בתחליף דגנים המבוסס על צ'יקורי. לפני כמה ימים נאמר לי שהמשקה הזה מסוכן (בעיקר צ'יקו של עלית וכל אלה האבקתיים) מכיוון שמשתמשים בחומר שנקרא קדמיום בתהליך העיבוד שלו בכדי שיהיה אבקתי. ידוע לי שקדמיום זה מתכת רעילה ומסוכנת מאוד. המוצר הספציפי הזה של עלית הוא ביו. האם ידוע לך משהו על כך והאם אפשרי לברר? אני יודעת ששמה של ד"ר ניבה שפירא מופיע על הקופסא כיועצת מדעית אולי היא תוכל לענות על כך. התקשרתי ולא חזרה אלי עדיין. מעבר לכך, האם בכלל התחליפים הללו בריאים או שרק הם עדיפים על קפה שהריי גם הדגנים בצ'יקו קלויים וידוע לי שקלייה זה לא בריא במיוחד. אשמח לתשובות משניכם. תודה רבה, מישל

שלום מישל, לא ידוע לי האם בתהליך ההפקה של צ'יקו יש שימוש בקדמיום כפי שיש בתהליך עיבוד של קפה נמס או קפה ללא קופאין.צ'יקו אמנם נחשב לחלופה מומלצת יות מקפה, אבל עדיין מדובר במוצר מעובד.. ובגישת התזונה הטבעית והבריאה ההמלצה היא כמה שפחות לצרוך מזון מעובד ולכן ההעדפה תהיה לשתיה של מים ותה צמחים או מיצי ירקות ופירות מדוללים.. רק בריאות!

שלום מעין, תודה על תשובתך. אני מבינה ,לפי דברייך, שבתהליך עיבוד של קפה נמס או קפה ללא קופאין יש קדמיום. לכן אני יכולה להסיק שרוב הסיכויים שגם בציקו (תהליך עיבוד לאבקה) ואז אולי גם בשוקו ובעוד המון מוצרים אבקתיים. אנשים רבים שותים את המשקאות הללו ונחשפים לסכנה יומיומית. לא חל איסור ממשרד הבריאות אם יש מתכת רעילה? מה המינון המותר?אם בכלל? מובן שחברת שטראוס לא תענה לי על שאלות כאלו (יועצת ניבה שפירא) מטעמים כלכליים. אם בכל זאת אני זקוקה למנת קפאין של הבוקר, על מה את היית ממליצה מבחינת ברירת מחדל? תודה רבה, מישל

שלום, שאלה 1: האם בסדר להריון : א.תוסף "methyl b12" חותמת של GMP משרד הבריאות, מכיל: סיבי עולש נוזלי, גליצרין צמחי, מים , ויטמין B12 (מתילקובלמין) ב.כנ"ל מוצר נוסף-יש חותמת GMP על FOLIC ACID מינון800 מק"ג מכיל תאית צמחית מגנזיום סטארט,חומצה פולית. שאלה 2: האם בסדר בשבוע 10 להתחיל מעקב הריון(ולזהות דופק בע"ה)? זיהוי ההריון היה בשבוע 6.

בסדר לשתי השאלות

תודה. האם מומלץ יותר תוסף תזונה משולב של אלטמן להריון הכולל הרבה ויטמינים וחומצה פולית בפנים ,או תוספים בודדים של חומצה פולית, יוד, ברזל וסידן בלבד?