בדיקת רגישות לגלוטן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אחת ולתמיד: מה ההבדל בין צליאק לבין אי סבילות לגלוטן?

כאבי בטן, שלשולים, ריבוי גזים ועוד, הם תסמינים העלולים להעיד על מחלת הצליאק. מצד שני, גם אי סבילות לגלוטן ("רגישות לגלוטן"), היא תופעה שעלולה לגרום בדיוק לאותם סימנים. אז מה ההבדל בין שתיהן? כתבה לרגל יום המודעות לצליאק (13.9) בשנים האחרונות נראה כי יותר ויותר אנשים מעדיפים להימנע מגלוטן. אחת הסיבות המרכזיות המובילות להחלטה הזאת היא מחלת ה"צליאק" המאובחנת בקרב כאחוז מתוך האוכלוסייה הכללית, ומונעת מהחולים בה לאכול מזונות המכילים גלוטן. לעומת זאת, גם חלק ניכר מהאוכלוסייה הכללית הבריאה בוחר להוריד את הגלוטן מהתפריט, בגלל מה שמכונה "רגישות לגלוטן", או בשפה המקצועית "אי סבילות לגלוטן". לרגל יום המודעות הבינלאומי למחלת הצליאק (13.9) פנינו אל ד"ר אורלי אישך-אדיב, מנהלת שירות גסטרואנטרולוגיה ותזונה ילדים במרכז הרפואי הלל יפה, שתסביר לנו כיצד ניתן להבדיל בין שני מצבים אלה.   מחלת הצליאק מאופיינת בתסמינים בולטים הקשורים לפעילות מערכת העיכול. צילום: שאטרסטוק   מה ההבדל בין צליאק לאי סבילות לגלוטן? "צליאק...
ללמוד עוד על בדיקת רגישות לגלוטן
אחת ולתמיד: מה ההבדל בין צליאק לבין אי סבילות לגלוטן?-תמונה

כאבי בטן, שלשולים, ריבוי גזים ועוד, הם תסמינים העלולים...

מאת: מערכת זאפ...
10/09/2019
יום הצליאק הבינ"ל: לא תמיד חייבים ביופסיה כדי לאבחן-תמונה

בין 1-2 אחוזים מכלל האוכלוסייה מאובחנים כחולים בצליאק, מחלת...

מאת: מערכת זאפ...
09/09/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת רגישות לגלוטן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת רגישות לגלוטן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי, אני סובלת מכאבי בטן בבטן העליונה באופן חרוני. בשנתיים האחרונות הייתי בכל הבדיקות האפשריות כגון: קולונוסקופיה, חיידק ההיליקובקטור פילורי, בדיקת גלוטן, לקטוז, גסטרוסקופיה ועוד... בבדיקות גילו לי רגישות ללקטוז, אודם ברירית הקיבה, טחורים פנימיים. אני עדיין סובלת סבל יום יומי שלא נפסק. מה אני יכולה לעשות? אני מרגישה כבר שלרופאים אין תשובות עבורי. כל יופהכאב מלווה אותי אך הכאב הנורא חזר לי לפני מספר ימים שוב. אשמח לקבל עזרה, תודה רבה.

שלום, מבין שאת סובלת ועברת בירור כפי שתיארת. אך עדיין, צריך לאפיין את הכאב, מיקומו, טריגרים מחמירים ומקלים, "דגלים אדומים" קליניים אובייקטיביים בבירור שעברת... האם עברת הדמייה כלשהי, מנומטריה של הושט.... אין ברירה צריך להמשיך בירור באופן מסודר במסגרת מרפאת גסטרו בהצלחה

תודה רבה על התתייחסות. אני מתחילה בשבוע הבא שוב תהליך של בדיקות. תודה רבה

Immunoglobulin A 204 Estradiol (E2) 115.0 pmol/l FSH 8.0 IU/l LH - Luteinizing Hormone 3.1 IU/l Folic Acid 5.9 מה זה אומר?

תשובת הסרולוגיה לצליאק אינה מצורפת, צירפת בדיקות אחרות שרובן לא רלוונטיות לשאלה הספציפית

Immunoglobulin A 204 Estradiol (E2) 115.0 pmol/l FSH 8.0 IU/l LH - Luteinizing Hormone 3.1 IU/l Folic Acid 5.9 מה זה אומר?

תשובת הסרולוגיה לצליאק אינה מצורפת, צירפת בדיקות אחרות שרובן לא רלוונטיות לשאלה הספציפית

שלום, בשל כאבי בטן ממושכים עשיתי בין היתר בדיקת דם בקשר לגלוטן. להלן התוצאות: anti ttg+dgp (igg+iga) 0.56 u/ml Negative בדיקת סקר לנוגדני צליאק. עד כאן צטוט מהתוצאות. שאלתי: האם העובדה שזה NEGATIVE הכוונה היא שאין לי צליאק? או שאין לי נוגדנים לצליאק? בהנחה שאכן אין לי צליאק/רגישות לגלוטן - הערך שיצא לי: 0.56 נמוך מאוד ביחס לנורמה (טווח הנורמה 0-40) למרות שזה עדיין בטווח הנורמה. האם זה אומר שעדיף לי להמנע ככל האפשר ממוצרים המכילים גלוטן? האם ככל שהערך נמוך, הרגישות לגלוטן גדלה?

הבדיקה תקינה. אין צורך בדיאטה ללא גלוטין.