גירויים בעור וקשיי נשימה: הצד האפל של המסכה

(63)
לדרג

אין ספק שהמסכה חיונית לשם הגנה על הגוף וצמצום הסיכוי להידבק בקורונה. אולם, מסתבר שהשימוש בה כרוך במספר חסרונות בולטים. בין היתר, היא עלולה לגרום להזעה, לתחושת מחנק ולגרד. אז איך נשמרים מפני הקורונה וגם נמנעים מכל התענוגות האלה? הורידו את המסכה רק לרגע ועקבו אחר הכללים הבאים

מאת: מערכת זאפ דוקטורס

למסכה שאנחנו עוטים בימים אלה יש תפקיד אחד ברור: להגן עלינו בעת חשיפה לחולה קורונה ולצמצם את הסיכוי שלנו להידבק בנגיף. אך למרות החשיבות הרבה בשמירה על ההנחיות ועטיית מסכה, מסתבר שהפעולה היומיומית הזאת כרוכה גם בלא מעט חסרונות, בעיקר כאלה שקשורים לעור הפנים שלנו.

הבעיות: מגרד ועד קשיי נשימה

באופן טבעי, עור הפנים שלנו אינו זקוק להגנה של מסכה. האילוץ הבריאותי הזה שמחד נועד להגן עלינו מפני וירוס הקורונה, גורם מנגד לתופעות מטרידות. נעמי יצחקי (השם האמיתי שמור במערכת) משמשת כמזכירה רפואית, הנאלצת לעטות מסכה לאורך רוב שעות עבודתה. היא מספרת: "המסכה היא בהחלט מטרד עבורי. הלחץ שהיא יוצרת על עור הפנים גורם לגירוי ולהופעת אדמומיות. מעבר לכך, קשה לי לנשום בחופשיות ובמהלך היום אני נאלצת לקחת הפסקה כדי לצאת מחוץ למרפאה ולהסיר אותה על מנת להתאוורר מעט".

הפתרונות

מעבר לגירויים בעור ולקשיי נשימה, גם השילוב עם מזג האוויר הלח והחם עשוי לתרום להזעה ולהופעת תופעות אלרגיות כמו גרד ופריחה. אם גם אתם סובלים מבעיות שונות שנגרמות כתוצאה מהשימוש במסכה, וודאי תשמחו לשמוע שבהחלט יש מה לעשות בנדון. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להתנהל נכון יותר עם מסכה:

היפרדו לשלום ממסכות הבד:

הן מגיעות בשלל צבעים ודגמים, ואין ספק שהן הפכו לפריט אופנה מעניין במיוחד לאחרונה, אבל אם יש לכם חיבה דווקא למסכות העשויות מבד, כדאי שתתגברו על הטרנד ותעברו למסכות חד פעמיות. בניגוד למסכות מבד שאינן מאפשרות אוורור מספק לעור, דווקא המסכות החד פעמיות עומדות במשימה יחסית בהצלחה. אגב, מסתבר שאלה גם מספקות הגנה טובה יותר מפני קורונה - כך שהרווח כולו שלכם.

החליפו מסכה בתדירות גבוהה:

זכרו כי שימוש במסכה הוא חד פעמי. אם אתם משתמשים במסכה חד פעמית, זרקו אותה בתום יום העבודה, ורצוי להחליף מסכה במהלך היום (תמיד כדאי להחזיק בתיק רזרבית). אם אתם משתמשים במסכת בד, דאגו לכבס אותה בכל יום.

אל תשכחו למרוח קרם לחות:

שימוש במסכה על עור יבש עלול לגרום להחמרת פצעי אקנה, להגברת תופעות עוריות כמו סבוראה ובמקרים קיצוניים אפילו לאקזמה. לכן, חשוב מאוד להשתמש בקרם לחות לפני שעוטים את המסכה. הקרם ישמש כחוצץ בין העור לבין המסכה ויאפשר הגנה טובה יותר ושמירה על העור.

אל תוותרו על שימוש במסנן הגנה:

המסכה עלולה ליצור את הרושם המוטעה שאתם מוגנים מפני השמש. אולם, מכיוון שהיא מכסה רק את החלק התחתון של הפנים, כדאי להביא בחשבון שכל שאר הפנים עדיין נדרשות להגנה. לכן, בכל פעם שאתם יוצאים מהבית דאגו למרוח מסנן הגנה המגן מפני קרני השמש המזיקות - UVB  ו – UVA.

הימנעו מהתזת בושם על אזור הצוואר:

בושם טוב אמנם יכול לתרום לריח נפלא, אבל כשמשתמשים בו בשילוב עם מסכה כדאי להיזהר. התזת בושם על אזור הצוואר עלולה לזלוג לכיוון הפנים, מה שעלול להגביר את הרגישות ואת התופעות האלרגיות שנוטות לצוץ כשהעור סגור בתוך המסכה. במקום זה, העדיפו להתיז מעט בושם על הזרועות.

זכרו: למרות החסרונות העלולים להיגרם בעת שימוש במסכה, השימוש בה חיוני במניעת התפשטות מחלת הקורונה.

ייעוץ מקצועי לכתבה: ד"ר מוניקה אלמן, מומחית לרפואת עור.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום