אי ספיקת לב

דיון מתוך פורום  נפרולוגיה

11/04/2021 | 22:48 | מאת: נעמי

שלום, ראיתי שנכנסה לשימוש תרופה בשם פורסיגה לטיפול באי ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד גם ללא סכרת. אבי, בן 89, סובל מאי ספיקת לב דיאסטולית שהחמירה עד כדי פגיעה בתפקוד חדר ימין והתחיל טיפול במשתנים. אין לו סכרת אך יש לו אי ספיקת כליות עם קריאטינין של 1.5 לערך. עוד לא הראו שהתרופה יעילה לאי ספיקת לב דיאסטולית, אך כן ראיתי שלפני כמה חודשים יצא מחקר שמראה יעילות של התרופה לאי ספיקת כליות. קודם כל רציתי לשאול האם זה נכון, כי להבנתי בארץ לא מטפלים בתרופה במקרים של אי ספיקת כליות. האם זה בגלל שזה לא בסל או שזה לא יעיל כמו שראיתי? האם במקרה שלו על אף שעוד לא הוכח שהיא יעילה לאי ספיקת לב, אפשר לתת אותה בגלל הכליות?

11/04/2021 | 23:11 | מאת: נעמי

אציין שגם אם התרופה לא בסל למקרה שלו - אי ספיקת לב דיאסטולית, המחיר שלה אחרי השתתפות הוא 100 שקל, משהו שאנחנו יכולים לממן אם אכן יש לה תועלת. אני רק חוששת שהיא תעלה לו קריאטינין בגלל האפקט המשתן, או תגרום לו להיפונתרמיה בשילוב עם הפוסיד או היפוגליקמיה. אם התשובה על היעילות היא שכן, האם זה דברים שצריך להיזהר מהם?

לנוכח גילו ומחלות הרקע כדאי שיעבור הערכה לפני החלטה על התחלת התרופה. הערך של התרופה בשימור תפקוד כלייתי הינו במתן לאורך זמן. בעת התחלת היא יכולה לגרום לירידה בתפקןד הכלייתי ולכן אם הוא יציב קלינית, לא הייתי משנה טיפול. כדאי בכל מקרה להוועץ בקרדיולוג.

22/04/2021 | 13:31 | מאת: נעמי

שלום, תודה רבה. היינו אצל הקרדיולוג, ודיברנו על האפשרות. גם הוא הסביר שכעת המחקרים מראים שלאורך זמן התרופה שומרת על הכליות ועוד לא ברור אם באי ספיקה דיאסטולית. הוא הסביר שצריך להיזהר כי הוא יציב והתרופה משתנת, מורידה לחץ דם ויכולה להעלות תפקוד כלייתי. החלטנו שנתייעץ עם הנפרולוג ונחליט בפעם הבאה. הוא גם מקבל פוסיד שקצת החמיר לו ולכן השילוב יכול להיות בעייתי. גם ולסרטן חזרנו עכשיו במינון נמוך בגלל הכליות. קריאטינין 1.4 ועם שניים פוסיד עלה ל 1.6. הורדנו פוסיד לאחד ביום אז יכול להיות שהשתפר. שאלתי היא האם דווקא זה שהיא מורידה לחץ דם ומשתנת דווקא יכול לעזור להוריד מינון פוסיד ולאזן לחץ דם, שזה עדיף לכליות? מכיוון שהוא במצב טוב, מצד אחד לא רוצים לגעת ומצד שני יכול להיות שתהיה לזה תועלת

התרופה אכן יכולה לעזור בהפחתת מינוני פוסיד. המלצה לתת אותה - בידי הרופאים שמכירים אותו בלבד

מנהלי פורום נפרולוגיה