הודעה חדשה X
* ניתן להעלות קבצים עד 5 מגה
* ניתן להעלות קבצי תמונה, סרטון או PDF בלבד
אבקש לקבל תגובות לשאלתי, פרסומים ומידע בריאותי לדוא"ל שלי.
בלחיצה על כפתור השליחה, אני מאשר/ת שהבנתי שהתכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד
ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.

תודה!
הודעתך התקבלה וממתינה למענה המקצועי של מנהל/ת הפורום.
לצפייה בהודעה באתר יש לרענן את המסך.


רק בריאות ☺ צוות אתר דוקטורס

רענן פורום

תודה!
הודעתך התקבלה .
לצפייה בהודעה באתר יש לרענן את המסך.
רק בריאות ☺ צוות אתר דוקטורס

רענן פורום

איבוד הכרה

דיון מתוך פורום רפואה דחופה (מיון)

הודעה/מחבר תאריך ושעה
 • איבוד הכרה
  מחבר: מלי
  תאריך: 11/10/2004
  שעה: 20:50
  אם מישהו מאבד את ההכרה ואין לידי אף אחד.מה אני אמורה לעשות עד שיגיע האמבולנס???
  הוסף תגובה
  • RE: איבוד הכרה
   מחבר: מלי
   תאריך: 11/10/2004
   שעה: 20:51
   הוסף תגובה
  • RE: איבוד הכרה
   מחבר: shlomi mor
   תאריך: 16/10/2004
   שעה: 09:06
   שלום מלי
   את בוודאי מתכוונת לעילפון ולא לאיבוד הכרה.
   אז כאשר אדם מתעלף, בדרך כלל הוא נופל, זה מנגנון אוטומטי של הגוף, משום שעילפון נגרם בשל ירידה מהירה וגדולה של לחץ דם, אם בשל פחד, אם מהתרגשות, ואם בשל בעיה רפואית אחרת, וכל שעלייך לעשות הוא להרים את רגלי המעולף, ואני מאמין שתוך שניות הוא יתעור מעילפונו ולאט לאט יתאושש.
   עילפון פירושו אובדן הכרה קצר הנובע כתוצאה מחוסר פתאומי של הספקת חמצן למוח. הסיבה לעילפון יכולה במקרים נדירים לנבוע כתוצאה מחנק אך ברוב המקרים הסיבה היא חוסר פתאומי של הספקת דם למוח. הסיבה לחוסר הספקת דם למוח יכולה במקרים נדירים לנבוע מהפרעות בקצב הלב אך בדרך כלל היא נובעת מירידה פתאומית בלחץ הדם.

   הסיבות לירידה פתאומית בלחץ הדם שונות לעתים בין בנים ובנות. הסיבה השכיחה לעילפון בבנים נובעת ממראה דם או מבדיקת דם. בבנות הסיבה השכיחה יותר היא עמידה ממושכת או בהלה או התרגשות חזקה. לרוב מדובר בתופעה תורשתית ובני משפחה נוספים לקו בעבר או לוקים גם כעת באותה בעיה. התופעה שכיחה יותר אצל בנות גבוהות ורזות בגיל ההתבגרות. במקרים אלה לחץ הדם אשר אמור לעלות בזמן מעבר לעמידה, יורד והלב אינו מצליח להזרים מספיק דם למוח.

   טיפול:

   אין צורך בכול טיפול כיוון שמשך העילפון קצר מאוד ונמשך שניות ספורות בלבד. הסיבה לכך היא, שהעילפון גורם לנפילה על הארץ ובכך מוזרם מחדש דם למוח ואובדן ההכרה חולף. בזמן אובדן ההכרה הפנים חיוורות מאוד עקב חוסר הספקת דם לאזור הפנים והמוח. ההתאוששות מהירה מאוד. לעתים הנער או הנערה יראו מעט מבולבלים אבל הם חוזרים לעשתונותיהם תוך דקות ספורות.

   לעתים קרובות מאוד ניתן לקבל תאור ברור מאוד של התחושות שהנער או הנערה חשים לפני אובדן ההכרה. הם יכולים לתאר הרגשת חולשה, סחרחורת, כתמים שחורים מול העיניים, זמזום באוזניים, הרגשה של פיק ברכיים ועוד.

   למרות שהעילפון עצמו אינו מסוכן וחולף מהר יש סכנה של חבלה ניכרת במהלך הנפילה עצמה.

   לאחר שהעילפון ארע אסור בשום פנים ואופן לנסות להעמיד או להוליך את הנער או הנערה, אין לסטור על פניהם או לשפוך מים קרים על פניהם במטרה להעירם. מומלץ להשאירם במצב שכיבה עד שירגישו שהם מסוגלים לקום בכוחות עצמם. אפשר ואף מומלץ להרים את הרגליים מעל גובה הלב כיוון שיש בכך כדי לשפר את זרימת הדם לעבר הלב המוח.

   הבדלה מתופעות אחרות:

   לעתים מופיעות תנועות קצרות בלתי רצוניות של הגפיים כתוצאה מהפסקה פתאומית של תפקוד המוח. במקרים אלה יש להבדיל עילפון מפרכוס. לרוב קל להבדיל בין שתי התופעות ואין צורך בבדיקות נוספות אבל על פי שיקול דעתו של הרופא ייתכן ויומלץ על ביצוע בדיקת גלי מוח שתפקידו לגלות אם לנער או לנערה יש נטייה תורשתית לפרכוסים. כיוון שלעתים נדירות עילפון עלול לנבוע מבעיה בלב, יש לבצע לכול מי שהתעלף בדיקה, פעם אחת לפחות, של הלב.

   מניעה:

   קל מאוד למנוע עילפון חוזר אם ישמרו הכללים הפשוטים הבאים:

   1) יש לעבור ממצב של שכיבה או ישיבה למצב עמידה באיטיות.

   2) עמידה ממושכת ללא תזוזה אסורה. וזאת גם בזמן מפקד, שירה במקהלה, תפילה או עמידה במסדר. הזזה של הרגלים גורמת לזרימה של הדם לעבר הלב וכיוון שלורידים ברגלים יש שסתומים חד כיווניים הם מאפשרים זרימה של הדם מהלב לעבר המוח ואינם מאפשרים לדם לזרום חזרה לרגליים.

   3) במקרה שיש תחושה של עילפון קרב יש לשכב מיד על הארץ. דבר זה ימנע את העילפון וימנע את הנזק שעלול להיגרם מהנפילה. וכן ימנע מאנשים שכוונתם טובה אך ידיעתם אינה מספקת, לגרום נזק לנער או הנערה שהתעלפו.

   ברוב המקרים תופעת העילפון חולפת עם השנים.


   איבוד הכרה
   הוסף תגובה

רוצה להתייעץ? המומחים שלנו עונים על שאלות הגולשים בפורום רפואה דחופה (מיון)

עבור לפורום >>