אבחון "לא נכון" של סיכזונפרניה

דיון מתוך פורום  פסיכיאטריה - ייעוץ והכוונה

02/10/2013 | 22:42 | מאת: פוקה

חברתי מזה שנתיים אובחנה בנעורייה כמי שסובלת מסיכזונפרניה, ההבחנה הזאת "רודפת אותה" כלשונה מאז, והיא משוכנעת שזה לא נכון. האבחון נעשה במרכז לבריאות הנפש, בתקופה שבה היא הייתה בדכאון נעורים, היא טועת שהפסיכאטרית פשוט פירשה את דבריה בצורה לא נכונה. אנני רופא או פסיכאטר, אך ממה שקראתי קצת ברשת על הנושא ומההכרות שלי איתה, אני באמת ובתמים מאמין שהיא צודקת, היא ממש לא אנטי-חברתית, חסרת מוטיבציה, או סובלת מהזיות. כמובן יכול להיות ששינו טועים, והיא אכן סובלת מהבעיה הזאת, אני כמובן לא פוסל את זה על הסף, אך עדיין היא מאוד רוצה להגיע לאמת. מה ניתן לעשות? האם כדי לחזור למרכז בריאות הנפש ולהיפגש אם אותה פסיכאטרית? הבעיה כאן שהיא לא סומכת לא על המרכז ולא עלה אותה פסיכאטרית שלטענתה גרמה לה אוול גדול (ולדעתי זה בעייתי). האם פסיכאטר פרטי יוכל לאבחן אותה מחדש? (ובמידה וימצא שאכן האבחון לא היה נכון, להסיר את ה"כתם" מהתיק הרפואי שלה?) האם צריך לערב עורך דין בתמונה?

לקריאה נוספת והעמקה
02/10/2013 | 23:45 | מאת: ד"ר גבריאל ברקאי

שלום פוקה, לא ניתן בשום אופן, לא באמצעות עורך דין ולא באמצעות פסיכיאטר פרטי ולא בשום דרך חוקית לשנות בדיעבד תיק רפואי. מה שנכתב, נכון או מוטעה, נכתב. אסור לאף אחד ללכת עם טיפקס או עם עט ולמחוק דברים בתיק, להוציא מתוכו דפים או "לשפץ" אותו בשום צורה כזו או אחרת. כן ניתן לשנות את האבחנה. לשם כך צריכה חברתך, עם כל הרתיעה שיש לה מזה, לפנות למרפאה פסיכיאטרית, רצוי אותה מרפאה בה נעשתה האבחנה, ולבקש לעבור הערכה מחדש. לפי ניסיוני שינוי אבחנה בדיעבד (להבדיל משינוי התיק בדיעבד שאינו אפשרי, כאמור), נעשה רק לאחר תהליך של הכרות משמעותית ואולי גם אבחון פסיכודיאגנוסטי, שייתנו למאבחנים ביטחון ומידע מספיקים כדי להגיד בצורה פסקנית שהאבחנה היא שונה ממה שנקבע בעבר. אגב, תיק פסיכיאטרי מרפאתי הוא סודי ולא מדווח לאף אחד, כך שהכתם נשאר בתיק ולא יוצא לשום מקום.

03/10/2013 | 11:05 | מאת: גל

כתוב לה בתיק שהיא "חולה בסיכזונפרניה", האם אבחון מחדש לפחות יוריד את השורה הנ"ל, או יסייג אותה ? האם היא חייבת ללכת לאותה הפיסכאטרית, או שבמרפאה היא יכולה לבקש פיסכאטר/ית אחר/ת?

מנהל פורום פסיכיאטריה - ייעוץ והכוונה