חוסר איזון מלחים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ערמונית מוגדלת: הפתרון הניתוחי

הגדלה שפירה של הערמונית היא מצב נפוץ בקרב גברים מעל גיל 50. תכירו את TURP ואת TUVP: פרוצדורות להקטנת הערמונית. מה הסיכויים והסיכונים? הגדלה שפירה של הערמונית היא מצב נפוץ המתפתח אצל גברים רבים מעל גיל 50. בלוטת הערמונית, אשר גדלה בשל תהליכים הורמונליים מגוונים, עשויה שלא לגרום כלל לתסמינים, אך אם היא גדלה לכיוון השופכה, היא עלולה לגרום תסמינים קלים עד קשים, ובהם קושי במתן שתן, דחיפות במתן שתן, תכיפות של מתן שתן, זרם שתן איטי ומקוטע, צריבה או כאב בעת מתן שתן, דימום בשתן ואפילו אצירת שתן: חוסר יכולת לרוקן את שלפוחית השתן. הטיפול בתופעת BPH או LUTS ערמונית מוגדלת שפירה יכול להיות טיפול תרופתי או טיפול ניתוחי. מתי מעדיפים התערבות כירורגית? מהו הטיפול הכירורגי המוצע? מה כולל תהליך ההחלמה לאחר-מכן ומהי תרומתו לאיכות חייו של המטופל? על כל השאלות האלה ועוד, מפי ד"ר שלום כץ, מומחה לכירורגיה אורולוגית, מנהל מרפאת "רפואה...
ללמוד עוד על חוסר איזון מלחים
תרופות פסיכיאטריות: הגישה במזרח-תמונה

הן פותרות מצבים קשים של פסיכוזה ומאניה-דיפרסיה, אבל האם...

מאת: אתר תמורות
06/02/2007
תזונה וכאבי שרירים-תמונה

כל מי שעוסק בפעילות גופנית מכיר הכאב שמופיע פתאום ומונע...

מאת: ~~יעל...
18/05/2006
ערמונית מוגדלת: הפתרון הניתוחי-תמונה

הגדלה שפירה של הערמונית היא מצב נפוץ בקרב גברים מעל גיל 50....

מאת: מערכת zap...
02/04/2014
פרכוסים-תמונה

פרכוסים הם תופעה לא נדירה אצל ילדים, היכולה להופיע בסביבת...

מאת: ארנון יערי,...
22/10/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחוסר איזון מלחים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חוסר איזון מלחים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, לאחר ניתוח בהיפופיזה, קרניו פרינגיומה. נשארתי עם DI כנראה כרוני. מטופל במינירין. עקב מינון לא נכון לאחר ניתוח ארוע של היפונתרמיה 119 . עם תסמינים קשים. כאבי ראש חזקים, בלבול, חוסג הימצאות, הקאות וכו, שוב אושפזתי . לאחר הארוע מרגיש שמשהו לא תקין קוגניטיבית , חוסר ריכוז, בעית זיכרון, סחרחורות / חוסר יציבות קשות . לאחר כשבוע שוחררתי עם נתרן 145 אך לאחר שיחרור עברתי להיפרנתרמיה האם זה קשור ומה ניתן לעשות להתגבר על זה. בביקוגים אצל הרופאים לא מקבל תשובות. אומרים לי שזה יכול להימשך עוד הרבה זמן. לא יודע אם זה בגלל ניתוח או עקב היפונתרמיה. מרגיש חוסר אונים מוחלט.

פני לאתר DOTORS-אנדוקרינולוגיה של מבוגרים. ביה"ח רמבם

שלום... התחלתי לקחת טרטגול בגלל כאבי ראש בהמלצת נוירולוג... התחלתי בחמישה ימים חצי כדור בלילה אחר כך חמישה ימים חצי בוקר חצי לילה ואחר כך הייתי צריכה חמישה ימים חצי בוקר ואחד בלילה ואחר כך 1 בוקר ו 1 בלילה... הייתי בשלב של חצי בוקר חצי ערב והתחילו לי תופעות מוזרות כמו גרד בכל הגוף, ראיה מטושטשת לעיתים, שכחה קיצונית (לא זכרתי מה דיברתי ועשיתי!), ועייפות (כאבי הראש לא פחתו כלל). הרגשתי שאני לא מסוגלת להמשיך לקחת אותם אז הפסקתי לפני שלושה ימים. שלחתי מייל לנוירןלג בקשר לזה (הייתי במסגרת פרטית) והוא לא עונה לי. באותו יום שהפסקתי הכל היה בסדר. יום אחרי התחילו לי סחרחורות קשות. הגעתי הביתה ומדדתי לחץ דם נמוך. לציין שאני גם סובלת מלחץ דם גבוה ומנתרן נמוך. ויום אחרי (היום) הרגשתי חולשה ועייפות מוזרים כאלה (הסחרחורת פחתו אבל ישנן), בגלל שלא הרגשתי טוב נאלצתי לצאת אחרי 4 שעות מהעבודה, את הנהיגה הביתה עשיתי בנס... הגעתי באפיסת כוחות ואני מרגישה על הפנים. האם כדאי לי לנסות להתחיל שוב לקחת את הכדורים או שהתופעות יעברו? תגובה

שלום רב, התכשיר טגרטול מכיל את החומר הפעיל קרבמזפין. הנחיות המתן לתכשיר הן אכן להתחיל במינון נמוך ולעלות בהדרגה. כמו לכל טיפול תרופתי גם טגרטול עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלים ולפני מתן התרופה הרופא שוקל את הסיכונים בה מול התועלת הצפויה מנטילתה. בין תופעות הלוואי הידועות לתכשיר תופעות לוואי עוריות שיכולות קלות יחסית בחומרתן ולרב חולפות ואינן מסוכנות, אך גם להיות חמורות ומסכנות חיים. בשל העובדה שקשה להבדיל בתסמינים המוקדמים של תופעות חמורות ללא חמורות, יש ליידע את הרופא ולעקוב אחר התסמינים בקפדנות. עייפות, סחרחורת, היפונתרמיה (ירידה ברמות נתרן) שיכולה להתבטא בבלבול ותופעות לוואי עיניות כגון טשטוש ראייה, דלקת לחמית, ראייה כפולה עלייה בלחץ תוך עיני הינן גם כן תופעות לוואי אפשריות של התכשיר. לגבי התסמינים שחווית לאחר הפסקת הטיפול, יתכן ועדיין קשורים להשפעת התרופה עלייך. איני מודעת למצבך הרפואי, האבחנה הרפואית המדוייקת וטיפולים קודמים שקיבלת/תגובה אליהם ואין באפשרותי להמליץ על המשך או הפסקת הטיפול. אני ממליצה ליידע את הרופא בתופעות הלוואי ולהיוועץ עמו על המשך הטיפול.

שלום האם ר7מוטיב 250 נחשד כמוריד רמת מלח בדם תודה

שלום, השאלה צריכה להיות ממוקדת סביב איזה מלח מדובר ?!! אם הכוונה לנתרן, ואכן יש היפונתרמיה אז צריך לעשות בירור מלא של ההפרעה האלקטורוליטרית הזו כולל תפקוד של בלוטת התריס, תפקוד כלייתי, בנוסף לבירור של SIADH (כלומר הפרשת יתר של הורמון מדכא השתנה), או שמדובר במצב של שתייה מרובה. מבחינת תופעות לוואי של רמוטיב מדובר בתופעות לוואי במערכת העיכול, סחרחורת, רגישות לאור, הזעה , יובש בפה, והשתנה מרובה. יש דיווחים בספרות (נדיר) עלולה לגרום ל- SIADH- הפרשת יתר של הורמון מדכא השתנה, ואז יש היפונתרמיה,לכן על מנת לוודא שאכן מדובר בתופעת לוואי זן יש לעשות בדיקת - אוסמולריות בשתן ובדם, כולל נתרן בשתן ובדם.

המון תודה

כנראה שזו הסיבה .האם יש תרופה להרגעה שלא תוריד לי את המלח

רק לאחרונה קיבלתי אבחנה שזו כניראה הסיבה . נתנו לי רמוטיב כדי שלא תוריד את המלח. לקחתי בערך 4 שנים והיה בסדר מבחינת המלח .כרגע הבנתי שהתרופה לא הכי מתאימה. האם תוכך להמליץ לי על תרופת הרגעה שתהיה יותר מתאימה לי תודה יעקוב

לד"ר יעקב חרמון שלום רב, אחינו חולה סכיזופרניה בן 63 ונמצא בהוסטל ומטופל על ידי שלל תרופות גם כנגד סכרת. בנוסף הוא סובל, תרתי משמע, גם מפולידיפסיה וגם סביבתו סובלת ביותר והדיירים פוגעים בו מילולית כל העת. כל הניסיונות עד היום לטיפול התנהגותי כשלו לחלוטין, והכמויות העצומות של מים שהוא שותה מביאות אותו למצבים של היפונתרמיה. אמרו לנו פעמים רבות מאד שאין טיפול להתמכרות, אבל, האם יש אפשרות כן לשלוט במינונים השונים של התרופות שהוא מקבל על מנת לנסות ולהשפיע על הדחף לשתות, או שעלינו להרים ידיים, ושמה שהיה הוא שיהיה והתופעה הנוראה תמשיך לאמלל אותו ואת סביבתו?

אבקש סליחתך על שאני עונה, למרות ששאלתך הופנתה לד״ר חרמון, מאחר ואני בטוח שיש לי מה לענות ולהציע במקרה המדובר: חייב באופן הכי דחוף שאפשר, כמה שיותר מהר, שהרופא שלו יעשה לו תוכנית איזון תרופות, כלומר- שיעשה לו התאמת מינונים באופן שיקטין ככל האפשר את הפולידיפסיה הנוראית, אשר עלולה חס וחלילה וחס וחלילה - לגבות ממנו את חייו! אני מאמין שבהרבה מקרים ניתן לעבור איזון תרופתי, או להחליף חלק מתרופותיו לאחרות אשר אינם גורמות כזה צימאון גדול. גם אם לא ניתן להקטין מינונים בתרופות הגורמות לצימאון או לטפל בתרופות אחרות בחלק מבעיותיו הרפואיות - אל תאמרו נואש, ותפנו אותו לסדנת טיפול בהתמכרות, באופן אישי או קבוצתי, לפי מה שייעץ הרופא שלו לכם המשפחה; במקרה בו לא ניתן לעשות איזון תרופתי, אזי שתמיד יעזור טיפול פסיכולוגי בהתמכרות (פולידיפסיה היא, ככל התמכרות - בעיה נפשית (המתבטאת גם בפיזית, אך לא להיפך), ועל כן טיפול פסיכולוגי נפשי יעזור בהחלט!), אף שזהו טיפול יותר קשה במידה מסויימת מאשר איזון תרופתי (אשר לתקופה מסויימת, בהתחלה, גם הוא לא קל: יהיו ככל הנראה תסמיני גמילה מהתרופות שגרמו לפולידיפסיה, אך בטווח הארוך זהו עדיף מטיפול פסיכולוגי, הואיל ותסמיני הגמילה הם זמניים, והפסיכולוגי דורש עקביות, אולי לכל החיים, דבר אשר קשה מאוד בכל אדם, כל שכן בסובל מסכיזופרנייה אשר מתאפיינת בין השאר בעקשנות ואי היענות לטיפול...). יתכן שיהיה צורך קודם באיזון תרופתי ולאחר מכן גם בטיפול פסיכולוגי בהתמכרות, אך זה ועוד שאלות רבות יש להפנות, ובקדימות האפשרית - כנ״ל, לרופא המטפל. בהצלחה, וסליחה שאני עונה לפני ד״ר חרמון, זאת מאחר ולא כדאי לחכות עד למענה שלו מפאת דחיפות העניין.

למני שלום רב, ראשית תודה רבה על על תשובתך המהירה והמפורטת ואכן נפעל כפי שהצעת. האם גם אתה פסיכיאטר?

איני רופא. במקרה המדובר ידעתי מה לעשות, מקריאה ונסיון, ועל כן עניתי, בתקווה שאינך כועסת על העובדה שאני עונה למרות שאיני רופא. קראתי הרבה על נושא ההתמכרות, גם מהסוג שהזכרת. בהצלחה!

שאלה נוספת: האם תביא לידיעתו של ד"ר יעקב חרמון את תשובתך, על מנת שגם הוא יחווה את דעתו מנקודת ראותו של פסיכיאטר, ברגע שיתאפשר לו?

אה הוא כבר יראה זאת בפורום. אין לי דרך אחרת להביא זאת אליו לצערי, מצטער. פשוט לחכות שיענה בפורום על שרשור זה.

אפשר להתייחס לפולידיפסיה כצורה של ocd וכך לטפל בה בהצלחה

פורומים בנושא חוסר איזון מלחים
פורום נפרולוגיה
ד"ר הילה סוטנדורף וד"ר אורית קלוק - בן בסט ישיבו לשאלות בנושא מחלות הפוג...
פורום רפואה היפרברית וצלילה (טיפול בתא לחץ)
ד"ר יהודה מלמד ישיב על שאלות הגולשים בנושאי רפואת הצלילה ורפואה היפרברית...