סרטן אצל כלבים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כיצד לאבחן סרטן אצל כלבים וחתולים?

הם לא רק חברינו הטובים, הם גם יכולים לחלות כמונו, ורק מי שגידל אי פעם בע"ח מבין כמה זה כואב - כיצד נשמור עליהם? סימני אזהרה והמלצות טיפולכלבים וחתולים עלולים לחלות בכל סוגי הסרטן בדומה לבני אדם. עם זאת, בדומה למחלות אחרות בבעלי חיים, האבחון לרוב קשה יותר מאשר אצל בני אדם מאחר וחיות המחמד אינן יכולות להתלונן על כאבים ואילו הבעלים לרב נוטים לייחס שינויים התנהגותיים בבעלי החיים לסיבות אחרות ואינם חושבים על האפשרות של גידול סרטני. הוטרינר ד"ר דורון צור מכפר יונה אומר, שבדומה לבני אדם, לרוב סרטן מופיע בכלבים בגיל מבוגר, בממוצע סביב גיל שמונה והלאה. למרות זאת, ישנם גידולים סרטניים שמופיעים בגילאים צעירים יותר ואפילו בגורים. דוגמא לכך הינו גידול עורי בשם היסטוצייטומה שלרוב מופיע בכלבים רק עד גיל 3 שנים. לרוב לא ניתן להצביע על גורם ספציפי מובהק שמביא להתפתחות הסרטן מאחר שמדובר בהצטברות של גורמים...
ללמוד עוד על סרטן אצל כלבים
כיצד לאבחן סרטן אצל כלבים וחתולים?-תמונה

הם לא רק חברינו הטובים, הם גם יכולים לחלות כמונו, ורק מי...

מאת: הוטרינר...
18/01/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסרטן אצל כלבים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סרטן אצל כלבים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום הכלב שלנו נפטר מסרטן בגיל 7 לפני יומיים. הכלב התחיל להקיא לקחנו אותו לוטרנר הקבוע שלנו. הרופא לא אבחן שלפי הבטן הנפוחה מדובר בסרטן למרות שהכלב שקל ב 24 קילו שזה ממש מעט לכלב בגודל שלו כשהוא שקל כבר 35 בתקופות מסויימות. הוא קיבל טיפול שבכלל לא היה קשור למה שיש לו. אבא שלי שם לב אחרי הטיפול שהכלב במצב לא טוב והלך שוב למחרת לוטרינר. הוטרינר שוב נתן לו טיפול שלא קשור בכלל למה שיש לו. טען שיש לו גזים בבטן. לאחר כמה שעות הכלב פשוט התחיל ליפול מהרגליים ואבא שלי נלחץ והלך אליו שוב וצעק שהכלב עומד למות איך אתה לא רואה את זה?? הפעם הוטרינר עשה אולרסאונד וראה שיש לו סרטן שכבר התפרץ ולכן הוא התחיל להקיא באותו יום. כמו כן אבא שלי הסביר שהכלב נוצן צואה שחורה. משמע מלאה בדם . הוטרינר ניסה לתת דם לכלב אבל זה לא עזר ונאלצנו להרדים אותו. הוא גבה 300 שח עבור הטיפול הראשון ו350 על השני שהם בכלל לא היו רלוונטיםם למחלה. ראוי לציין שלא משנה מה היה עושה זה כבר היה מאוחר מדי באותו רגע. הזיהוי היה צריך להיות הרבה לפני כדי שאפשר יהיה לעשות משהו. כל מה שהוא עשה ביומיים האלה זה פשוט גרם לסבל של הכלב כי הוא היה במצב הרבה יותר טוב לפני הטיפול שלו , הטיפול הזה גרם לו להיות גמור פשוט. כמו כן הנושא הוא לא כספי בכלל כי אבא שלי היה משלם גם מיליון דולר בשביל שהכלב יחיה. ועכשיו עוד יש לנו חשבון לשלם על ההרדמה והפינוי של הכלב. השאלה היא האם היה באחריותו לגלות מוקדם יותר שיש לכלב סרטן ואז ניתן היה להציל אותו. אבא שלי הלך לוטרינר עם כל דבר קטן שהיה לכלב והפעם האחרונה שהיה אצלו הייתה לפני כחודש וחצי והייתה לו פציעה ברגל אבל הבטן שלו הייתה נפוחה ואנחנו חשבנו שזה בגלל משקל. הוטרינר לא עשה לו שום בדיקת אולטרסאונד שום בדיקת דם וגם לא הציע לנו בדיקות כאלה. אנחנו לא רופאים וסמכנו על הוטרינר שהוא יודע לזהות את זה ולדעת לעשות את הבדיקה הפשוטה הזו. אבא שלי הלך אליו המון פעמים בשנה בכל דבר קטן שהיה לכלב. האם זה נחשב לרשלנות? חוסר יכולת לזהות את המחלה ? היו סימנים שעבור רופא צריכים להדליק נורה אדומה ולבדוק אותם. לא הוצעה לנו שום בדיקה שכזו

מתנצל איני מרגיש שבסמכותי להשיב על השאלות שנשאלי. אני מבין את התסכול ורוצה להשתתף בצערכם הרב.

05/10/2011 | 09:59 | מאת: שני
מתוך פורום וטרינריה

הוטרינר לקח דגימה במזרק, בדק אצלו במיקרוסקופ, לא נישלח לשום מקום. (אנחנו גרים באילת לא ניראה לי שיש תחכום כל שהוא כמו אצלכם במרכז)

שני, האם הוא ציין באיזה סוג ספציפי של גידול מדובר ? השכיחות של גידולים ממאירים בכלבים צעירים הינה נמוכה, אך עם זאת קיימת. 

היכן אפשר למצוא אינפורמציה על מחלות המטולוגיות וסרטניות בכלבים? האם יש טיפולים בכלל וטיפולים עם אחוזי הצלחה בכלבים עם גידולים סרטניים ממאירים, ואם כן, איזה סוג של טיפולים אלו? האם יש וטרינרים או מכון וטרינרי גדול שמתמחה בסוג הזה של מחלות/טיפולים?

מעיין, יש גידולים ממאירים בכלבים. יש טיפול כירורגי ,כימותרפי והקרנות (בארץ עדין אין). יש אחוזי הצלחה. כל מקרה לגופו. יש וטרינרים מומחים בתחום. יש הרבה חומר בספרי לימוד וטרינרים, במאמרים מדעיים וכמובן נגישות כמעט מלאה באינטרנט.

אין שום מקום בארץ שמטפלים בו באופן כירורגי או טיפול כימותרפי או רדיותרפי בכלבים עם ממאירויות? כלומר, האפשרות הקיימת היא לנסוע לטפל בחו"ל או לתת לכלב לגסוס? את יכולה להפנות אותי לוטרינר מומחה בתחום?

כלבי בן 11 שנה חלה בסרקומה. לפני כ3 שבועות בעצם רגל ימין יצא גוש שגדל וצמח. נערכה ביופסיה- ציטולוגיה וההבחנה היתה חשד לאוסטו-סרקומה בגלל תאי עצם מרובים בביופסיה.נערך צילום חזה ולא נראו גרורות לפי דברי הרופאים הסרטן מאוד אלים ןאגרסיבי לעת עתה הכלב מידי פעם נעזר ברגל החולה אך רוב הזמן הוא מרים אותה.לפי עצת הרופא אני צריכה לקטוע את הרגל החולה כדי לנסות להציל את הכלב. שאלתי האם יש טעם לנתח את הכלב ושיסבול מההחלמה הקשה של הניתוח שבכל אופן לא נשאר לו הרבה זמן לחיות עם סרטן אלים כזה? או להשאיר אותו במצב זה ואם יסבול מכאבים לתת לו משכחי כאבים? אני מאוד בדילמה מכיוון שקראתי על הנושא ואין לכלבים עם סרטן כזה הרבה זמן לחיות .ולכן האם לתת לו לסבול מההחלמה שאני לא יודעת כמה זמן יחייה או לתת לו לחיות את שארית חיו ככה עם משכחי כאבים?? בבקשה תענו לי מהר אני מאוד דואגת??? מבבקשה מהר וגם אם יש עצה לקוראים אשמח לשמוע

טובה שלום, אכן (אם זאת האבחנה) מדובר בגידול אלים ופולשני הנוטה לגדול במהירות, לגרום כאב ולשלוח גרורות. קטיעת הרגל הינו הטיפול המקובל, הוא אינו מרפא, אך מפחית את הכאב. נדרשת תקופת החלמה, ולאחר מכן לא ניתן לאמר בודאות עד כמה יוארכו חיי הכלב ובעיקר עד כמה תתאפשר איכות חיים סבירה. יש חשיבות לגיל הכלב, למצב הכללי, למיקום הגידול, לסוג ולשלב. אף אחד לא יכולל להחליט במקומכם במקרה . מקווה שתגיעו להחלטה שתהיו שלמים איתה.

כלבה בת שבע עם גרורות בגלל לבשלא פועם טוב יש חשש שלא תקום מניתוח י לא אוכל לסלוח לעצמי אם אתן אבל אין ברירות מה לעשות?