היפרדות שליה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הריון: עיכוב בגדילת העובר

עובר קטן עלול להעיד על מחלות או מומים, העלולים לגרום לפגיעה ואף לתמותה של העובר - ולעתים תחלואה מוגברת של האמא. חיוני מאוד לקיים בדיקות מעקב עוד בנושא: הריון, לידה והגיל הרךגדילת העובר ברחם הנה אינדיקציה לבריאות העובר ותקינות ההריון - ולכן יש חשיבות רבה למעקב אחרי גודל העובר וקצב גדילתו. עובר תקין גדל בערך בקילו עד השבוע ה-27 של ההריון - וכשני קילו נוספים, במהלך שבועות 27-37, שהם גם עשרת השבועות שבהם הוא מגיע לשיא הגדילה. כאשר גודל העובר קטן, יחסית לגיל ההריון - המצב עלול להעיד על מחלות,מומים או הפרעת כרומוזומאליות בעובר ובשיליה, ולעיתים מחלות רקע של האם. מצב זה יכול להסתבך עד כדי תמותת העובר; ובמקרים מסוימים, גם כרוך בתחלואה של האמא. מהו עובר קטן? מהו המדד לכך? ההערכה המרכזית של גודל העובר מתבססת על משקלו, היקף הבטן, היקף הראש ואורך העצמות. עובר מוגדר כעובר קטן, אם גודלו קטן מהאחוזון העשירי - בהתאם לגיל ההריון, או אם...
ללמוד עוד על היפרדות שליה
הריון בסיכון גבוה: מי בסיכון? חשוב לדעת-תמונה

מהו הריון בסיכון גבוה? מי נמצאת מלכתחילה בקבוצת סיכון? אילו...

מאת: ד"ר דוד סגל
04/04/2016
היריון בסיכון גבוה-תמונה

אישה הרה בריאה מתמודדת עם השינויים האנטומיים, הפיזיולוגיים...

מאת: דרורית...
08/04/2013
לידה מוקדמת: כיצד ניתן להימנע?-תמונה

מי נמצאת בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת? מהן הסיבות לתופעה זו -...

מאת: פרופ' ערן הדר
16/01/2017
על קרישיות יתר של הדם בהריון-תמונה

קרישיות יתר של הדם היא הסיבה המרכזית להפלות, כך עולה ממחקר...

מאת: מערכת zap...
09/10/2003
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיפרדות שליה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היפרדות שליה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום לפני 3+ שבועות אושפזתי אחרי דימום באם ועובר בבלינסון. גילו שם המטומה בין השילייה לרחם (היתה שיליה מרגינלית) = היפרדות שיליה בגודל 30 ממ בערך. היום הייתי בביקורת וההמטומה באותו גודל וצמודה לפתח, אך השילייה עלתה והיא 15 ממ מהפה הפנימי. לא הבנתי את הרופאה במיון...לא הסבירה כל כך מה זה אומר. כרגע אני בשבוע 33 מיועדת לקיסרי ב 37. איך מיטת השילייה (עם ההמטומה) נמוכה, אך השילייה עלתה? האם זה עדיין היפרדות? כי קודם ההמטומה היתה בין הרחם לשילייה... אם השילייה תעלה עוד קצת אבל ההמטומה עדיין נמוכה, האם יהיה אפשר ללדת רגיל באופן עקרוני? (לא היו דימומים מאז ומוניטורים בסדר) תודה!!!

השליה עולה כי הרחם גדל והיא צמודה אליו ועולה יחד איתן. ההמטומה לא עולה ויכולה להתנקז. אם השליה תעלה וההמטומה תתנקז/תספג ניתן לשקול ללדת רגיל. לשם כך צריך לעקוב.

באלו סיטואציום / סימפטומים רעלת הריון יכולה לגרום למות האם או העובר? 2. במקרה של מוות -מי נפגע קודם מהרעלת האם או העובר (מי מת קודם)? 3. אם לאמא יש לחץ דם גבוה וחלבון 300 - וחוץ מזה אין עוד סימפטומים ואין היפרדות שיליה- האם העובר יכול למות כתוצאה מרעלת?

1. בעיקר יתר לחץ דם בלתי נשלט. לעתים כישלון רב מערכתי. 2. תלוי במנגנון, שבץ מוחי למשל יהרוג את האם, היפרדות מסיבית של השליה את העובר. 2. לעתים מאד נדירות.

1. האם לחץ הדם הגבוה הוא זה שיכול לגרום למות עובר? כיצד? (האם ע"י כך שהוא גורם להיפרדות השיליה)? 2. האם מות עובר שנגרם מרעלת מלווה תמיד בקרישי דם בשיליה? מתי לא? 2. האם העובר יכול למות כתוצאה מלחץ דם גבוה של האם גם אין היפרדות שיליה. למה? 3. באילו מיקרים לחץ דם גבוה לא מוגדר כרעלת?

1. למשל. 2. כאשר יש תסחיף אן דלקת. 3. למשל בגלל אי ספיקת כבד או כליות של האם שיוצר עבורו סביבה רעילה. 4. כאשר אין חלבון בשתן או תסמינים נוספים.

שלום, בבדיקת אולטרסאונד לאחר תאונת דרכים מאוד קלה נצפתה היפרדות קרומים באיזור השליה בגודל 4mm. היפרדות שליה לא נצפתה. אין כאבים או דימומים ומהלך הריון תקין עד כה. מה המשמעות של הממצא? האם זה מעלה את הסיכון למומים בעובר? תודה

לא מעלה סיכון למומים ולרוב נספג. למעקב בלבד ללא איסורים מיוחדים.

שלום, בבדיקה התגלתה היפרדות קרום שליה (לא היפרדות שליה מהרחם אלא קרום בחלק הפנימי) בגודל 4 מ''מ. מהלך הריון תקין עד כה, ללא דימומים או כאבים. אשמח לדעת מה המשמעות. תודה

לא לגמרי ברור, 4 מ"מ זה מאוד קטן אבל זה מצריך מעקב באולטרסאונד והריון בסיכון