מנוטרופין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קורונה: האם ניתן להמשיך טיפולי פוריות?

בעקבות משבר הקורונה: החל מאתמול (22.3) לא ניתן להתחיל טיפולי פוריות חדשים בישראל. עם זאת, ניתן להמשיך בטיפולים המצויים בעיצומם - ועומדים להסתיים בקרוב. תיבחן אפשרות לחריגים דחופים, כגון נשים חולות סרטן הקורונה משפיעה על האפשרות לקבלת טיפולי פוריות: העמדה הרשמית של איל"ה (החברה המקצועית של רופאי הפריון) - בהסכמת משרד הבריאות - היא כי לא ניתן להתחיל טיפולים חדשים, החל מהיום (22.3.20). הכוונה היא לכל סוגי טיפולי הפריון: השראת ביוץ, הזרעה תוך רחמית (IUI) והפריה חוץ-גופית.   נשים בהריון לכאורה חשופות יותר להידבקות. צילום: שאטרסטוק   האם ניתן לסיים טיפול שכבר החל? מי שעומדת בימים הקרובים בפני סיום טיפול תוכל לסיימו. תחילת טיפול מוגדרת כתחילת הזריקות שניתנות לגירוי זקיקים (גונל F, פרגובריס, מנופיור וכו') ואינה כוללת תחילת טיפול מקדים (סינרל, דקאפפטיל, גלולות, אסטרופם לוטאלי וכו'). נשים שכבר התחילו טיפול מקדים (לא זריקות לגיוס זקיקים) מתבקשות להפסיקו.   מדוע הוחלט להפסיק את...
ללמוד עוד על מנוטרופין
קורונה: האם ניתן להמשיך טיפולי פוריות?-תמונה

בעקבות משבר הקורונה: החל מאתמול (22.3) לא ניתן להתחיל...

מאת: פרופ' זיידמן...
23/03/2020
רפואה סינית וטיפולי פוריות-תמונה

הרפואה הסינית מהווה נדבך חשוב מאוד בטיפולי הפוריות, החל...

מאת: שרון אלישע...
30/11/2008
תרופות פיריון: המדריך המלא-תמונה

לקסיקון תרופות הפיריון המלא - כל השמות, כל ההשפעות: מנוגון?...

מאת: פרופ' זיידמן...
27/06/2004
תרופות פיריון - 2006 (העדכון המלא)-תמונה

עולם תרופות הפיריון משתנה במהירות מסחררת - כל החידושים, כל...

מאת: פרופסור...
13/12/2005
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למנוטרופין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מנוטרופין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי, רציתי לשאול. למה בעצם משתמשים במנופור ולא בגונל? מה היתרון שלו? הרי אם זה אותו דבר, למעשה המנופור נחשבת מסוכנת יותר שכן היא מיוצרת מחומרים ביולוגיים שיכולים להכיל פריונים ולהדביק במחלת כגון קרוצפילד יעקב. השאלה, למה לקחת את הסיכון?

המנו]פור מכיל בנוסף ל-FSH גם HCG. רבים מאיתנו סבורים שהתוספת חשובה במקרים רבים. אנו משתמשים בתכישירם ממקור אנושי יותר מ-50 שנה ואיני יודע על מרה, אפילו אחד, של יעקב קרויצפלד.

צהריים טובים, היום יום 21 למחזור ומתחילה בפעם הראשונה נסיון לפרוטוקול ארוך אחרי 5 סבבים קצרים שלא הובילו להריון. אציין שיש לי רזרבה נמוכה מקסימום ביציות שנשאבו היה 3 ולא יותר מ2 הפריות באיכות טובה בכל סבב. מאוד מפחדת מכך שפרוטוקול ארוך עלול לגרום לדיכוי גדול יותר של השחלות. האם לדעתך דקפפטיל החל מהיום ותוספת של מנופור 300 ביום הראשון לוסת זה פרוטוקול ראוי למצבי? ממש שקראתי הבנתי שאתה נוהג להוסיף גם גונל אך מכיוון שזה הפרוטוקול שניתן לי אין לי דרך לשנות אותו עכשיו. אודה לתשובתך!

גם אני חסיד של הפרוטוקל הארוך גם במקרים של עתודה שחלתית ירודה

בת 41 . FSH=4, TSH=2.7, LH=5.4 לאחר 3 מחזורי טיפול ivf , בשתי השאיבות האחרונות - פרוטוקול flare up, כאשר ניתן אסטרופם פעמיים ביום לאחר הביוץ חודש לפני ועד הווסת. מיום שני לווסת 3 ימי דקפפטיל, מיום רביעי לווסת 150 פיורגון ו150 מנופור. מחזור שאיבה קודם - ינואר, נשאבו 4 ביציות (2 הופרו, הושג הריון אך ללא דופק נצפה). המחזור הנוכחי נצפו 2 זקיקים שהתפתחו בלבד (זקיקים נוספים קטנים מדיי). האם יש מקום לשינוי על מנת לנסות ולהשיג יותר זקיקים מפותחים? האם יש מקום לשינוי במינון ? מה המלצתך על מנת להשיג יותר ביציות?

בניסיוני במקרים כמו שלך כדאי לנסות פרוטוקול ארוך עם מינון של פרגובריס או מנופור של 600 ליום.

אני בת 45, לא עברתי עד היום ivf רק הזרעות נמנעתי בגלל סיכון משפחתי,התחלתי לפני כחודש ניסיון להפרייה עם מינון נמוך של הורמונים על בסיס המחזור הטבעי, הייתי אמורה לעבור שאיבה מחר, אך התבטלה, 3 ימים לפני נראה זקיק של 17 ואסטרדיול היה 1137.71, lh היה 9.82 ופרוגסטרון 0.60, הזרקתי מנופור 225 וצטרוטייד אחד ואתמול גם אותו מינון ואוביטרל בחמש לפנות בוקר. יומיים אחרי ירד האסטרדיול ל 682 והיום 222.33, אתמול נראה זקיק של 18 אך היום רק זקיקים קטנים, אני טוענת שהביוץ פוספס (יש לציין שהמחזור איחר לי ולרוב הביוץ מגיע ביום ה 15 למחזור) הפעם כנראה שהקדים. הרופא טוען שמשהו השתבש ולא פיספס את הביוץ. אשמח לשמוע חוות דעתך.

סביר כי מדובר על פקיעה מכאנית של זקיק. לא ביוץ במובן הביולוגי.

מהי פקיעה מכנית של זקיק? והאם יש חשיבות לשעות ההזרקה? כי הזריקות הראשונות לא הוזרקו באותן שעות של הזריקות שביומיים שאחרי כי לקח זמן עד שהרופא חזר אלי. האם יכול לשבש מבחינת הזמן? תודה.

מועד ההזרקה אינו חשוב. הגורם הקובע הוא קוטר הזקיק. ככל שקוטר הזקיק גדול יותר, לחץ הרקמה מסביב חזק יותר , ולכן הזקיק נוטה יותר לפקוע מכאנית. להדגיש: המנגנון שונה לחלוטין מביוץ מוקדם שהוא תהליך ביוכימי, לא פיזיקאלי.