מנוטרופין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

רפואה סינית וטיפולי פוריות

הרפואה הסינית מהווה נדבך חשוב מאוד בטיפולי הפוריות, החל מטיפול בתופעות הלוואי וכלה בשיפור סיכויי השתרשות העובר גירוי יתר שחלתי מאופיין בגדילת השחלות לעיתים עד קוטר של 10 ס"מ ויותר. השחלות מכילות בתוכן ציסטות מלאות בנוזל שקוף או דמי, אשר מלווה במקרים מסויימים בהצטברות נוזלים בחלל הבטן שמגיעה לעיתים למספר ליטרים ויותר, כאשר ישנם מצבים בהם הנוזל חודר אף לבית החזה. כל טיפולי IVF/IUI (הזרעות והפריות) כרוכים בגירוי שחלתי מבוקר, אלא שבמקרים מסוימים הגירוי יוצא מכלל שליטה ומתפתח גירוי יתר שחלתי שלעיתים אף מביא להפסקת הטיפול בשל סכנה לתסביב שחלתי.הגורמים העיקריים לתופעת גירוי היתר השחלתי הינם גונדוטרופינים, כגון: גונל F, מנוגון וכדומה. הסיבה המרכזית לתופעה הינה חדירות יתר של כלי הדם אשר אינם מחזיקים את מרכיבי הדם במקומם, מה שגורם לבריחת נוזלים אל חלל הבטן; תופעה שיכולה לגרום להתייבשות ובעקבותיה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים למנוטרופין

טיפולי פוריות - תמונת המחשה
טיפולי פוריות מדוע עם הגיל, יורד פריון האישה? כיצד מתבטאת תופעת אי פריון? איך מתכוננים לטיפולי הפוריו...
ללמוד עוד על מנוטרופין
רפואה סינית וטיפולי פוריות-תמונה

הרפואה הסינית מהווה נדבך חשוב מאוד בטיפולי הפוריות, החל...

מאת: שרון אלישע...
30/11/2008
תרופות פיריון: המדריך המלא-תמונה

לקסיקון תרופות הפיריון המלא - כל השמות, כל ההשפעות: מנוגון?...

מאת: פרופ' זיידמן...
27/06/2004
תרופות פיריון - 2006 (העדכון המלא)-תמונה

עולם תרופות הפיריון משתנה במהירות מסחררת - כל החידושים, כל...

מאת: פרופסור...
13/12/2005
בחן את עצמך: טיפולי פוריות - חלק שני-תמונה

טיפולי פוריות הם תענוג קטן מאוד, אבל כמות הידע הנצבר...

מאת: פרופ'...
19/08/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למנוטרופין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מנוטרופין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי, רציתי לשאול. למה בעצם משתמשים במנופור ולא בגונל? מה היתרון שלו? הרי אם זה אותו דבר, למעשה המנופור נחשבת מסוכנת יותר שכן היא מיוצרת מחומרים ביולוגיים שיכולים להכיל פריונים ולהדביק במחלת כגון קרוצפילד יעקב. השאלה, למה לקחת את הסיכון?

המנו]פור מכיל בנוסף ל-FSH גם HCG. רבים מאיתנו סבורים שהתוספת חשובה במקרים רבים. אנו משתמשים בתכישירם ממקור אנושי יותר מ-50 שנה ואיני יודע על מרה, אפילו אחד, של יעקב קרויצפלד.

פרופ' זיידמן שלום. בת 36, פרופיל הורמונאלי מלפני 3 חודשים: TSH 1.6 / פרולקטין 209 / FSH 13.4 / אסטרדיול 232 / פרוגסטרון 3.4 לאחר 4 הזרעות - רק בראשונה, לפני חצי שנה, הושג הריון שהסתיים בשבוע 7 (שק ללא עובר) בהפלה טבעית. החודש ביצעתי סבב IVF פרוטוקול קצר ראשון. 4 ימים 225 גונאל, ואחריו 4 ימים של צטרוטייד + יומיים מנופור 262 ועוד יומיים 300. הושגו 3 זקיקים, שלושתם נשאבו ובוצע ICSI בשלושתם. שתי ביציות הופרו ובוצעה החזרה של עובר אחד בן שני תאים ביום השני. העובר השני לא התפתח במעבדה. כעת ממתינה למועד בדיקת הבטא בעוד מספר ימים, אך לא אופטימית במיוחד לאור הנתונים וכן איני מרגישה דבר (ובהריון שנפל הרגשתי ממש *הכל* חוש ריח, עייפות, בחילות, כאבי ראש, רגשנות וכו'). שאלותי: 1. האם לדעתך הפרוטוקול שקיבלתי היה טוב? 2. מה היית ממליץ לשנות במידה ואמשיך לסבב נוסף? 3. מה הסיכוי של עובר בן שני תאים להתפתח להריון תקין? 4. האם אתה מאמין בשינוי תזונה לשיפור איכות וכמות הביציות? תודה לך!

1. פרוטוקול מקובל. 2. אין לי מספיק נתונים על מנת לענות לך. 3. 20% בערך. 4. תמיד מומלץ להקפיד על תזונה נכונה, אבל איכות וכמות הביציות שלך נקבע כבר לפני שנים רבות.

תודה פרופ'! מעריכה מאוד את תשובתך. רק עוד קצת, ברשותך.. האם לדעתך פרוטוקול ארוך יכול להניב תוצאה טובה יותר? מנסיונך, מה הסיכוי להרות עם מדדי הfsh והאסטרדיול שציינתי?

פרוטוקול ארוך יכול לעתים להניב תוצאה טובה. הסיכוי להרות עם מדדי ה FSH והאסטרדיול שציינת טוב.

שלום אני לוקחת מנופור במינון של 300 פלוס אורגלוטראן הרופאה רשמה לי שתי זריקות אוביטריל ולא אחד שואלת לשם מה צריך שתיים הרי הפעולה יכולה להתבצע גם עם אוביטריל אחד?

יש רופאים הממליצים על שתי זריקות אוביטרל בפרט במקרים שמספר הביציות קטן ואין סכנה של גרוי יתר שחתלתי. אני איני מוצא יתרון למתן שני אוביטרל לעומת אחת.

הי, אני לפני החזרת עובר שהוקפא, התחלתי טיפול באסטרופם מינון של 1מ"ג*3 פעמים ביום. אחרי 10 ימים עובי רירית 6.4 מ"מ זקיק בגודל 12 וE2=500 , הונחתי להפסיק עם האסטרופם בגלל התחלה של תהליך ביוצי. יומיים לאחר ההפסקה עובי רירית:5.4 מ"מ זקיק בקוטר 15 ןE2=430 הונחתי להתחיל עם מנופור אחרי 3 ימים נוספים עובי רירית :5.3 זקיק בגודל 18 E2=114. כלומר הזקיק גדל אבל הE2 יורד והרירית לא מתעבה. איך זה קורה? האם יש זקיק שיבייץ? האם יש עדיין סיכוי לרירית עבה?האם היית ממשיך עם ההורמונים או מוותר על הטיפול הזה? מה היתרונות של החזרה על ביוץ טבעי לעומת החזרה עם אסטרופם? תודה מראש

הרירית דקה מידי, מה שמפחית סיכויי ההצלחה. יש זקיק 18 ממ, אך אסטרדיול של 114 אינו מתאים. הייתי מוותר על מחזור זה. להחזרה על מחזור טבעי אין יתרון על החזרה עם הכנה על בסיס אסטרופם.

אז פשוט מפסיקים עם כל ההורמונים? ומה יקרה לזקיק? האם הוא יבייץ לבד? תוך כמה זמן הכל "יתאפס"?