נגישות
נגישות

מנוטרופין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

רפואה סינית וטיפולי פוריות

הרפואה הסינית מהווה נדבך חשוב מאוד בטיפולי הפוריות, החל מטיפול בתופעות הלוואי וכלה בשיפור סיכויי השתרשות העובר גירוי יתר שחלתי מאופיין בגדילת השחלות לעיתים עד קוטר של 10 ס"מ ויותר. השחלות מכילות בתוכן ציסטות מלאות בנוזל שקוף או דמי, אשר מלווה במקרים מסויימים בהצטברות נוזלים בחלל הבטן שמגיעה לעיתים למספר ליטרים ויותר, כאשר ישנם מצבים בהם הנוזל חודר אף לבית החזה. כל טיפולי IVF/IUI (הזרעות והפריות) כרוכים בגירוי שחלתי מבוקר, אלא שבמקרים מסוימים הגירוי יוצא מכלל שליטה ומתפתח גירוי יתר שחלתי שלעיתים אף מביא להפסקת הטיפול בשל סכנה לתסביב שחלתי.הגורמים העיקריים לתופעת גירוי היתר השחלתי הינם גונדוטרופינים, כגון: גונל F, מנוגון וכדומה. הסיבה המרכזית לתופעה הינה חדירות יתר של כלי הדם אשר אינם מחזיקים את מרכיבי הדם במקומם, מה שגורם לבריחת נוזלים אל חלל הבטן; תופעה שיכולה לגרום להתייבשות ובעקבותיה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים למנוטרופין

טיפולי פוריות - תמונת המחשה
טיפולי פוריות מדוע עם הגיל, יורד פריון האישה? כיצד מתבטאת תופעת אי פריון? איך מתכוננים לטיפולי הפוריו...
ללמוד עוד על מנוטרופין
רפואה סינית וטיפולי פוריות-תמונה

הרפואה הסינית מהווה נדבך חשוב מאוד בטיפולי הפוריות, החל...

מאת: שרון אלישע...
30/11/2008
תרופות פיריון: המדריך המלא-תמונה

לקסיקון תרופות הפיריון המלא - כל השמות, כל ההשפעות: מנוגון?...

מאת: פרופ' זיידמן...
27/06/2004
תרופות פיריון - 2006 (העדכון המלא)-תמונה

עולם תרופות הפיריון משתנה במהירות מסחררת - כל החידושים, כל...

מאת: פרופסור...
13/12/2005
תרופות פריון מסרטנות?-תמונה

מחקר מקיף מצביע על קשר בין טיפולי פריון לסיכון לחלות בסרטן...

מאת: פרופ'...
30/10/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למנוטרופין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מנוטרופין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי, רציתי לשאול. למה בעצם משתמשים במנופור ולא בגונל? מה היתרון שלו? הרי אם זה אותו דבר, למעשה המנופור נחשבת מסוכנת יותר שכן היא מיוצרת מחומרים ביולוגיים שיכולים להכיל פריונים ולהדביק במחלת כגון קרוצפילד יעקב. השאלה, למה לקחת את הסיכון?

המנו]פור מכיל בנוסף ל-FSH גם HCG. רבים מאיתנו סבורים שהתוספת חשובה במקרים רבים. אנו משתמשים בתכישירם ממקור אנושי יותר מ-50 שנה ואיני יודע על מרה, אפילו אחד, של יעקב קרויצפלד.

אני בת 45, לא עברתי עד היום ivf רק הזרעות נמנעתי בגלל סיכון משפחתי,התחלתי לפני כחודש ניסיון להפרייה עם מינון נמוך של הורמונים על בסיס המחזור הטבעי, הייתי אמורה לעבור שאיבה מחר, אך התבטלה, 3 ימים לפני נראה זקיק של 17 ואסטרדיול היה 1137.71, lh היה 9.82 ופרוגסטרון 0.60, הזרקתי מנופור 225 וצטרוטייד אחד ואתמול גם אותו מינון ואוביטרל בחמש לפנות בוקר. יומיים אחרי ירד האסטרדיול ל 682 והיום 222.33, אתמול נראה זקיק של 18 אך היום רק זקיקים קטנים, אני טוענת שהביוץ פוספס (יש לציין שהמחזור איחר לי ולרוב הביוץ מגיע ביום ה 15 למחזור) הפעם כנראה שהקדים. הרופא טוען שמשהו השתבש ולא פיספס את הביוץ. אשמח לשמוע חוות דעתך.

סביר כי מדובר על פקיעה מכאנית של זקיק. לא ביוץ במובן הביולוגי.

מהי פקיעה מכנית של זקיק? והאם יש חשיבות לשעות ההזרקה? כי הזריקות הראשונות לא הוזרקו באותן שעות של הזריקות שביומיים שאחרי כי לקח זמן עד שהרופא חזר אלי. האם יכול לשבש מבחינת הזמן? תודה.

מועד ההזרקה אינו חשוב. הגורם הקובע הוא קוטר הזקיק. ככל שקוטר הזקיק גדול יותר, לחץ הרקמה מסביב חזק יותר , ולכן הזקיק נוטה יותר לפקוע מכאנית. להדגיש: המנגנון שונה לחלוטין מביוץ מוקדם שהוא תהליך ביוכימי, לא פיזיקאלי.

פרופ' זיידמן שלום. בת 36, פרופיל הורמונאלי מלפני 3 חודשים: TSH 1.6 / פרולקטין 209 / FSH 13.4 / אסטרדיול 232 / פרוגסטרון 3.4 לאחר 4 הזרעות - רק בראשונה, לפני חצי שנה, הושג הריון שהסתיים בשבוע 7 (שק ללא עובר) בהפלה טבעית. החודש ביצעתי סבב IVF פרוטוקול קצר ראשון. 4 ימים 225 גונאל, ואחריו 4 ימים של צטרוטייד + יומיים מנופור 262 ועוד יומיים 300. הושגו 3 זקיקים, שלושתם נשאבו ובוצע ICSI בשלושתם. שתי ביציות הופרו ובוצעה החזרה של עובר אחד בן שני תאים ביום השני. העובר השני לא התפתח במעבדה. כעת ממתינה למועד בדיקת הבטא בעוד מספר ימים, אך לא אופטימית במיוחד לאור הנתונים וכן איני מרגישה דבר (ובהריון שנפל הרגשתי ממש *הכל* חוש ריח, עייפות, בחילות, כאבי ראש, רגשנות וכו'). שאלותי: 1. האם לדעתך הפרוטוקול שקיבלתי היה טוב? 2. מה היית ממליץ לשנות במידה ואמשיך לסבב נוסף? 3. מה הסיכוי של עובר בן שני תאים להתפתח להריון תקין? 4. האם אתה מאמין בשינוי תזונה לשיפור איכות וכמות הביציות? תודה לך!

1. פרוטוקול מקובל. 2. אין לי מספיק נתונים על מנת לענות לך. 3. 20% בערך. 4. תמיד מומלץ להקפיד על תזונה נכונה, אבל איכות וכמות הביציות שלך נקבע כבר לפני שנים רבות.

תודה פרופ'! מעריכה מאוד את תשובתך. רק עוד קצת, ברשותך.. האם לדעתך פרוטוקול ארוך יכול להניב תוצאה טובה יותר? מנסיונך, מה הסיכוי להרות עם מדדי הfsh והאסטרדיול שציינתי?

פרוטוקול ארוך יכול לעתים להניב תוצאה טובה. הסיכוי להרות עם מדדי ה FSH והאסטרדיול שציינת טוב.

שלום אני לוקחת מנופור במינון של 300 פלוס אורגלוטראן הרופאה רשמה לי שתי זריקות אוביטריל ולא אחד שואלת לשם מה צריך שתיים הרי הפעולה יכולה להתבצע גם עם אוביטריל אחד?

יש רופאים הממליצים על שתי זריקות אוביטרל בפרט במקרים שמספר הביציות קטן ואין סכנה של גרוי יתר שחתלתי. אני איני מוצא יתרון למתן שני אוביטרל לעומת אחת.