בלימומאב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תרופה חדשה לחולי זאבת

פריצת דרך בטיפול בחולי זאבת: תרופה חדשה אושרה לשימוש וטיפול במחלה. בשורה טובה נוספת: בשנים הקרובות צפויות תרופות ביולוגיות נוספות להתווסף למערך הטיפולים תרופה ביולוגית חדשה בשם בנליסטה, הראשונה מזה חמישים שנה, אושרה לטיפול בחולי זאבת בפרט, והוכחה כיעילה בטיפול בביטוים שונים של המחלה. התרופה משפיעה באופן ישיר על שגשוג תאי הדם הלימפוציטים מסוג B. תאים אלה הינם השחקנים המרכזים במחלת הזאבת, והם אחראים לייצור מרכיבי הדם הגורמים לחלק גדול מתסמיני המחלה. מחלת הלופוס (זאבת) היא מחלה אוטואימונית, בה הגוף החולה מייצר נוגדנים הפועלים נגד עצמו. המחלה רב מערכתית, כלומר פוגעת במספר רב של מערכות (עור, פרקים, כליות, דם ועוד). על-פי הערכות כ-2,000-5,000 אנשים בישראל חיים עם זאבת, כאשר 90% מהם נשים. המחלה לא מוכרת ובמקרים מסויימים קשה לאבחן אותה תוך זמן קצר, משום שחולי זאבת נבדלים האחד מן השני ואין חולה אחד דומה למשנהו. "ישנן סיבות מרובות להתפתחות...
ללמוד עוד על בלימומאב
תרופה חדשה לחולי זאבת-תמונה

פריצת דרך בטיפול בחולי זאבת: תרופה חדשה אושרה לשימוש וטיפול...

מאת: מערכת zap...
01/08/2012
טיפול ביולוגי חדש לזאבת-תמונה

ביום העיון למחלת הזאבת ייחשף סיפורה של חולה המקבלת טיפול...

מאת: מערכת zap...
07/02/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבלימומאב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בלימומאב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי, אני בחורה בת 31 הובחנתי כחולת זאבת לפני 3 שנים התסמינים התחילו הרבה לפני בסביבות 6 שנים בערך. בהתחלה קיבלתי אימורן במינון של 25מ"ג הועלה ל50מ"ג אחר כך חזרה ל25 והפסקה. לפני כשנה סיימתי סדרת זריקות של עירוי שנקרא בנליסטה. הופסק, עקב ניסיון אובדני. כיום חזרו לניסיון סבב נוסף (אני אחרי 3 זריקות כאשר כל חודש מקבלים אחת) האם נדרש פרק זמן יותר ארוך להשפעה של הטיפול? האם יש טיפול יותר קל או יותר "מהיר"?

טיפול בבניליסטה ניתן בעירוי לווריד אחת לחודש. הטיפול נחשב ליעיל בעיקר לתסמינים של דלקות מפרקים, בעור ומאפשר ירידה במינון סטרואידים. בנוסף יש אלמנט של התייצבות פעילות המחלה. בניגוד לתרופות שעובדות מהר יחסית (סטרואידים, אימורן) כאן התגובה לטיפול מופיעה בדר"כ רק אחרי 4-6 חודשים ועם הזמן ממשיכה להשתפר. צריך סבלנות של המטופל והמטפל. במידה וישנה עדיין מחלה פעילה, למרות בנליסטה, אפשרי להוסיף טיפול- כמו סטרואידים, אימורן, MTX, ערבה ועוד.

המחלה הייתה פעילה גם בטיפול הקודם וגם כיום חשוב לציין גם שבין הטיפול הקודם לטיפול הנוכחי הייתה הפסקה של מעל חצי שנה האם התדירות הוא גם פקטור חשוב להצלחה?

לדעתי יש מקום לטיפול רצוף למשך חצי שנה לפחות כדי להעריך את איכות הטיפול. במידה וצריך אז אפשרי להוסיף טיפול לבנליסטה (MTX, אימורן וכו')

שלום אלו תרופות נגד זאבת אפשר לקחת אם מעוניינים להכנס להריון? אני מתעניין ספציפית לגבי הביולוגית תודה

התרופות הבטיחותית והחשובה היא פלקווניל . בעיקרון גם אימוראן מקובל למרות שהעדויות וחוזק ההוכחות לבטיחותו נמוך יותר - אך בפועל משתמשים בו לפי הצורך. תרופות ביולוגיות של לופוס בפועל בסל הבריאות זה רק בנליסטה שלא נבדקה בהריון

אמא שלי, בת 83, חולת לופוס, ומגוון מחלות נוספות. לאחר שטיפול בפלקוניל הופסק עקב נזקים בעיניים, הומלץ טיפול חודשי בבלניסטה. היא מאוד חוששת מתופעות לוואי. האם הנסיון טוב עם בנליסטה?

הכל יחסי להסתמנות. קשה להגיד באופן כללי

02/08/2015 | 19:51 | מאת: אדוה
מתוך פורום לופוס

שלום, אני חולת לופוס והתחלתי לקבל בנליסטה ואחרי הטיפול אני מרגישה עייפות גדולה וחולשה רציתי לברר אם זה תופעת לוואי של הבנליסטה ואם כן מתי היא תחלוף? ועוד שאלה, מהם תופעות הלוואי של הבנליסטה חוץ מאלרגיות וכאב ראש, תודה רבה.

שלום אדוה, סליחה על העכוב במענה הנובע לצערי מבעיות טכניות. הטיפול בבנליסטה לרוב איננו גורם לעייפות וחולשה. לעיתים ניתן לפני העירוי טיפול אנטי-היסטמיני( אנטי-אלרגי) העלול לגרום לעייפות באותו יום אשר חולפת למחרת. עייפות וחולשה עלולים להיות כמובן גם ביטוי ללופוס פעיל עבורו ניתן הטיפול. תופעת הלוואי העיקרית של בנליסטה היא עליה מסוימת בשכיחות זיהומים, בדומה לתרופות ביולוגיות אחרות ותרופות מדכאות חיסון. תיתכן תגובה אלרגית אך היא איננה שכיחה.