פלטפוס אצל ילדים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פלטפוס ילדים: כיצד מומלץ לטפל?

כף הרגל של הילד נראית שטוחה? הילד מתלונן על כאבים בהליכה? אין סיבה להילחץ: סביר שמדובר בפלטפוס ילדים, שיחלוף מעצמו במהלך השנים, בעזרת הליכה יחפה וטיפולים שמרניים. בחלק מהמקרים, יש לשקול ניתוח פלטפוס היא תופעה מוכרת מאוד בציבור, ממנה סובלים כ-30% מהאוכלוסיה. המונח פלטפוס (Flat Foot) מתאר כף רגל שטוחה: במצב תקין, מבנה כף הרגל כולל קשת אורכית עיקרית, בין העקב לכריות כף הרגל, שתפקידה לאפשר דריכה הדרגתית על הרגל, כדי לבלום את הזעזועים או הלחץ הנוצרים בעקבות הדריכה. מצב שבו הקשת האורכית של כף הרגל אינה קיימת נקרא השטחה של כף הרגל, או במילים אחרות - פלטפוס.   חוששים שהדבר יגרום בעתיד לכאבי רגליים. צילום: שאטרסטוק   מהן ההשלכות של פלטפוס בילדים? הורים רבים מגיעים לרופא מודאגים, בעקבות כף רגל שטוחה של הילד, מכיוון שהם חוששים שהדבר יגרום בעתיד לכאבי רגליים, גב, ברכיים או להפרעות תפקודיות נוספות. בפועל, לא ניתן להצביע חד משמעית על קשר בין פלטפוס לבין בעיות אלה, הקיימות...
ללמוד עוד על פלטפוס אצל ילדים
פלטפוס ילדים: כיצד מומלץ לטפל?-תמונה

כף הרגל של הילד נראית שטוחה? הילד מתלונן על כאבים בהליכה?...

מאת: ד"ר...
12/11/2019

פלטפוס אצל ילדים: רופאים מומלצים

ד"ר קופליוביץ ליונל

רופא אורטופד ,מומחה לאורתופדיה
מנהל את המרפאה לאורתופדיית ילדים בבית חולים מעייני הישועה
(0 דירוג ממוצע)
(0 חוות דעת)
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפלטפוס אצל ילדים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פלטפוס אצל ילדים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, לבתנו בת ה- 4 יש כף רגל שנראית שטוחה בעת העמידה, לא קשיחה .(גמישה). אין לה כאבים. לאביה יש פלטפוס. רציתי לשאול- עד מתי זה סביר, ממתי (מאיזה גיל)אפשר לומר בוודאות האם יש לה או אין לה פלטפוס, והאם יש צורך בטיפול ? תודה רבה מראש.

ראי אתהכתבה על פלטפוס שמשמאל להודעה זאת ( מפרי עטו של דר' רון למדן ) משמאל להודעה זאת

לד"ר אסא לב אל שלום רב, קראתי את הכתבה, עוד קודם לכתיבת שאלתי, אך הפרטים ששאלתי לא היו ברורים מתוך הכתבה, לכן שאלתי אותם. 1. באיזה גיל בדיוק ניתן לקבוע האם קיים פלטפוס בילדה, או שזה עדיין "תהליך בהתהוות" ? (כתוב- גיל העשרה- מה זה אומר- עד גיל 18 ? !) 2. האם בכף רגל שטוחה גמישה בגיל 4 שנים - אין צורך בשום טיפול , כפי שכתוב במאמר ? רק לחכות ולראות אם ישתפר במהלך השנים ? אודה לך על תשובתך.

שלום רב לשנים מילדי - בן 7 ובת 4 , יש כף רגל הנראית די שטוחה, כשהם הולכים על משטח לא רואים קשת בכף הרגל. שניהם גם מתעייפים די מהר מהלחיכה ואני בספק אם אולי יש להם 'פלטפוס'. לפני כשנה לקחתי את שניהם לאורטופדת עוד לפני שהוא בכלל הסתכל עליהם הוא ביטל את שאלתי ואמר "אין כזה דבר 'פלטפוס' אצל ילדים". רק לאחר שהתעקשתי שיסתכל כי הגענו במיוחד הוא הציץ על כפות הרגלים שלהם וטען משהו כמו ש"אם הם מקמרים את הרגל יש להם קשת" ובכך הסתיימה חוות דעתו. אני בספק רב אם אני מפספסת פה משהו ואשמח לדעת מה דעתכם והאם כדאי לי לקחת אותם לאורתופד נוסף בתודה!

אני חושב שכל ילד ראוי לבדיקה אך בסופו של דבר הוא צודק בכף שמצב זה אינו דורש טיפול ולפי התיאוד מדובר בכפות רגליים גמישות שזהו מנח בגדר הנורמה ולכן אין צורך כרגע לגשת לאורתופד אלא אם מופיעים כאבים.

שלום , בני בן 5 אובחן שיש אצלו פלטפוס, מה ההשלכות העתידיות ? ומה ניתן לעשות

יש סוגים שונים של פלאטפוס. יש ראשית לאבחן מה מקור הבעיה. האם מדובר בכף רגל שטוחה אך גמישה? האם לא גמישה? יחד עם זאת בד"כ במידה וכלום לא מפריע לילד כיום הכי טוב זה לעזוב אותו בשקט. בכל מקרה כדאי לפנות לבדיקת אורתופד ילדים להסרת ספקות. בברכה - דר' טיטיון.

שלום לכולם. יש לי ילד בן 5 וילדה בת 2 לשנייהם יש פלטפוס מה עושים? תודה.

שלום, הרוב המכריע של הפלטפוסים נחשבים היום כצורה נוספת של כף הרגל ולא עושים כלום, רובם חולפים והקשת מופיעה במידה זו או אחרת עד גיל 6-7, אולם רצוי להיבדק אם המצב ממשיך לאחר גיל 6 , אין דרך איך לשנות את המהלך פרט לכך שצריך לתת להם ללכת יחפים ככל הניתן.

ד"ר קופליוביץ ליונל
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים. לעיתים רחוקות לא נוכל להעביר את הבקשה, או שהיא תועבר באיחור. לכן, בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה