השתלת עדשה תוך עינית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תיקון אסטיגמטיזם בניתוח קטרקט: מתי מומלץ לבצע?

סובלים מקטרקט ומצילינדר? במקרים רבים, במהלך ניתוח קטרקט ניתן "על הדרך" לבצע גם תיקון לצילינדר. עם זאת, הניתוח המשולב אינו מתאים בכל מצב. יש לבדוק היטב את מאפייני הצילינדר לפני קבלת החלטה אסטיגמטיזם ("צילינדר") נובע ברוב המקרים כתוצאה מעיוות מסוים של הקרנית או מבנה גלילי (צילינדרי) שלה. במקרים שבהם נדרש גם ניתוח להסרת קטרקט, ניתן לעיתים "לנצל" את ניתוח הקטרקט כדי לתקן באותו ניתוח את הצילינדר.     אינו מפריע לראיה לקרוב. צילום: שאטרסטוק   מהו אסטיגמטיזם (צילינדר) שנובע מהקרנית? הקרנית היא חלק מדופן העין, שממוקם בחלק הקדמי של העין ("הכיסוי השקוף"). צורתה דומה לחצי כדור מושלם. אסטיגמטיזם שנובע מהקרנית הוא עיוות מסוים, שגורם לקרנית לקבל צורה יותר גלילית/"צילינדרית", בדומה לכדור פוטבול. כך, למעשה, ציר אחד שלה קמור יותר מאשר הציר השני (מכאן גם השם "צילינדר"). כתוצאה מהעיוות הזה, חל עיוות מסוים גם בראייה. כך, למשל: אם אדם שיש לו צילינדר יסתכל על עיגול, הוא יראה אותו מעט...
ללמוד עוד על השתלת עדשה תוך עינית
ניתוח קטרקט והחלפת עדשות העין: המדריך המלא-תמונה

בניתוח קטרקט מחליפים את העדשה התוך עינית העכורה בעדשה...

מאת:~~כרמית פרי...
15/01/2015
הסרת משקפיים בלייזר: כבר 30 שנה-תמונה

קשה להאמין, אבל הניתוח להסרת משקפיים בלייזר חוגג שלושה...

מאת: המרכז הרפואי...
09/04/2017
הסרת משקפיים בלייזר: כשהמנתח הופך למנותח-תמונה

רופאי עיניים רבים מסירים בעצמם משקפיים בניתוח - או מנתחים...

מאת: המרכז הרפואי...
26/09/2017
מחלות עיניים: עם הגיל, מומלץ לפקוח עין-תמונה

החל מגיל 40 הראייה שלנו משתנה ורובנו נסבול מזוקן ראייה...

מאת: המרכז הרפואי...
01/05/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להשתלת עדשה תוך עינית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

השתלת עדשה תוך עינית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היום הייתי אצלך לבדיקת התאמה ללייזר , אך אמרת לי שיש לי התחלת קטרקט ולכן לייזר לא מתאים , האם השתלת עדשה תפתור הן את בעיית הקטרקט והן את קוצר ורוחק הראייה? והאם זו האופציה היחידה? אשמח שתפנה אותי למאמר מתאים תודה

שלום רב, כעיקרון השתלת עדשה עשויה לפתו רהן את בעיית הקטרקט וגם את קוצר הראיה. חשוב אבל לציין כי בקוצר ראיה מאוד גבוה רמת הדיוק מעט יורדת וקשה להגיע למספר "0" או שאין עדשות מתקדמות לתיקון מספרים גבוהים.

מאיזה גודל צילינדר נחשב "גדול" עמ' להשתיל עדשה טורית ? תודה.האם השתלת עדשה טורית בעין עם צילינדר קטן מהווה יתרון על השתלת עדשה רגילה ?

שלום רב, הדבר תלוי במספר גורמים ובכיוון של הצילינדר. כעיקרון המטרה היא להקטין את המספר שעלול להישאר לאחר הניתוח ולהקטין את התלות במשקפיים.

יש לי התחלה של קטארקט בעיניים ,לכן אני לא יכולה לעשות ניתוח לייזר. השאלה אם הקטראקט חוזר? ומה עושים אם המספר בעיניים גדל?

שלום רב, קטרקט לא חוזר לאחר ניתוח, לעיתים יש עכירות המופיעה לאחר הניתוח ואותה מסירים בטיפול עם לייזר פשוט.

עברתי ניתוח קטרקט שנכשל מבחינת חדות הראיה ועדשה מתאימה . הרופא מבקש לשתול עדשה נוספת בניתוח חוזר כדי לתקן חדות ואת הטישטוש . ראוי לציין שלפני כשלושה עשורים עברתי RK להסרת משקפיים בחיתוך קרנית . דעתך להשתלה של עדשה נוספת על הקיימת שהושתלה ?

שלום רב, סליחה על התשובה המאוחרת. השתלת עדשה נוספת יכול להיות פיתרון מצויין לשארית מספר לאחר הניתוח. חשוב לציין כי ה RK מהווה מגבלה רצינית בחישוב העדשה בניתוח הראשון ולכן זוהי ככל הנראה הסיבה לשארית המספר.