דיסלוקציה של העדשה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

טיפול ניתוחי בפציעות עין

פציעה בעין עלולה לגרום לדרגות שונות של נזק, העלול להגיע עד כדי עיוורון מוחלט. מה משפיע על חומרת הפציעה בעין? ומהם החידושים הטכנולוגיים בשנים האחרונות? קצת על אנטומיה : צורת גלגל העין היא של כדור בקוטר כ-24 ממ בממוצע. בחלקה הקדמי נמצאת הקרנית, השכבה השקופה דרכה אנו רואים. דופן העין הנקרא סקלרה שצבעה לבן מהווה את השלד הקשיח. השכבה הבאה היא הקשתית (הצבע של העין) כשבמרכזה נמצא האישון. מאחוריה ממוקמת העדשה הממקדת את התמונה על הרשתית ששמצפה את כל החלק האחורי הפנימי של העין. אל גלגל העין מחוברים שרירים המניעים אותו לכל הכיוונים. העין ממוקמת בתוך הארובה ומסביבה רקמה שומנית, הבולמת זעזועים אפשריים. מבנה העין. איור: שאטרסטוק כיצד מעבירה העין מסרים תפקודיים למוח? העין מחוברת למוח באמצעות עצב הראייה היוצא מהקצה האחורי שלה, והוא זה שמעביר את ההתמונה הנקלטת לאונה העורפית של המוח שם נמצא מרכז הראיה. עצבי...
ללמוד עוד על דיסלוקציה של העדשה
טיפול ניתוחי בפציעות עין-תמונה

פציעה בעין עלולה לגרום לדרגות שונות של נזק, העלול להגיע עד...

מאת: ד"ר זקש דן
27/08/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדיסלוקציה של העדשה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דיסלוקציה של העדשה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום 15 שנים אחרי ניתוח בשתי העיניים רופא אבחן אתמול שזזה עדשה בעין ימין . מה החלופות לטיפול ?אודה אם תוכלי להפנות אותי למידע ללתרונות אפשריים ? בנוסף ( כמהנדס אני סקרן להבין את ההיבט התפקודי והסיבות לתזוזה ) האם תוכלו להפנות אותי למידע כללי בנושא תזוזת עדשה אם קיים ? האם נחקרו מתאמים וסיבות הקשורות בתפקוד של העין לאחר הניתוח ? , והאם יש סטטיסטיקה לגבי באיזה עין ובאיזה סוג ומיקוד ( קרוב רחוק )עדשה יש יותר תזוזה ולקשר באימוץ העיניים ( עומס קריאה על עיניים וכו' ?

תזוזה של העדשה ביחד עם הקופסית שלה יכולה לקרות עקב ניתוח טראומטי, עקב pseudoexfoliation וגם בעיניים קצרות רואי במקור. עם השנים הזונולות של העדשה נחלשות וחלה תזוזה. חבלה לעין או נפילה יכולות לזרז את התזוזה וכן לייזר לטיפול בקטרקט מישני. תחפש באינטרנט- intraoculae lens subluxation. הטיפול כירורגי- תפירת העדשה הקיימת לקשתית או לדופן העין.

תודה וכל הכבוד על התגובה המהירה והמידע שאלה כללית לגבי ניתוח בשתי עיניים האם יש המלצה להעדפה באיזה עין לשים עדשה לקרוב ( לקריאה ) ובאיזה עין לרחוק ( ליום יום נהיגה נוף וכו' )?

אין הנחיות או המלצות ספציפיות. בדרך כלל אם יש עין דומיננטית עדיף לכוון אותה לרחוק. אם יש עין עם יותר צילינדר עדיף שהיא תהיה העין לקרוב.

שלום רב, יש לי חשד לגלאוקומה (נמצא לחץ תוך עיני גבוה וכעת אני מאוזן בטיפות תרבתן עם לחץ 20) ובנוסף יש לי מיופיה של בערך מינוס 2.5 ואני חושב שעם קצת צילינדר. אני עם חשד למרפן (מעורבות כרגע רק במערכת השלד ולא בלב ובעיניים-כלומר אין נקע או תזוזה של העדשה). האם אני יכול לעבור הסרת משקפיים בלייזר? או עקב הטיפול בלחץ תוך עיני והחשד לגלאוקומה ומרפן אני נפסל על הסף? תודה.

שלום רב, לא הייתי ממליץ במצב זה ניתוח לייזר להסרת המשקפיים בברכה, ד"ר אורי מלר

שלום רב, כעיקרון קנביס יכול לגרום ליובש בעיניים. ברוב המקרים אין מניעה מלבצע את הניתוח. בברכה, ד"ר אליה לוינגר

שלום רב. אימי , בת 80 , עברה ניתוח קטרקט לפני כ-20 שנה, ולפני כשבוע נאלצה לעבור ניתוח נוסף בשל תזוזה של העדשה. בניתוח, שנעשה בהרדמה מקומית, לא החליפו עדשה, אלא מיקמו מחדש את העדשה הקיימת. למחרת הניתוח היה דימום חריג והוחלט לבצע ניתוח נוסף להחלפת העדשה, הפעם בהרדמה מלאה. כעת, ארבעה ימים לאחר הניתוח, אימי טוענת שרואה כל הזמן גוף שחור , הראייה בעין מטושטשת ויש עדין דימום. האם כדאי לטפל במקרה זה בטיפות המכילות סטרואידים ? במחלקת עיניים בבי"ח העמק בעפולה, אמרו שהם לא נותנים סטרואידים. אציין גם, שאימי סובלת מזה מספר חודשים מלחץ תוך עיני ומטופלת בטיפות. אשמח לשמוע את דעתכם לגבי המקרה של אימי. בתודה ובברכת יישר-כח על שרותכם האדיב. סיגל

ייתכן שההחלטה להימנע מסטרואידים קשורה לחשש מזיהום או מעליית לחץ. בדרך כלל כן נעזרים בטיפות סטרואידליות. אם יש דימום בזגוגית, לפעמים לוקח זמן רב עד שהוא נספג ואז הראיה חוזרת. צריך סבלנות.

בעלי בן 75 עבר אתמול ניתןח קטארט. היום מתלונן על העין שדומעת ועל כאב כשהוא נוגע עם צמר גפן (אחרי טיפות) בקצה הפנימי - ליד האף. האם זה מראה על תזוזה של העדשה שהושתלה ?

לא. התופעות שהוא חווה מתאימות לימים הראשונים אחרי ניתוח.